Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Re: RAV4 Club GR

Δημοσίευσηαπό manosRAV » 05 Σεπ 2006, 17:53

alnik έγραψε:Καλημέρα,

Ρωτώντας πας στη πόλη... και έτσι εγώ ρώτησα και έψαξα και βρήκα τα εξής:

1) Για να φτιάξεις web-club καλό είναι να έχεις εκτός από forum και portal δυνατότητες που θα εξυπηρετεί λειτουργίες όπως galleries, αρθρογραφία και library για manuals, αξεσουάρ και τεχνικές πληροφορίες κτλ.
2) Για το portal υπάρχει ειδικό ανεξάρτητο software που στην περίπτωσή μας μπορεί να είναι δωρεάν σε αυτή τη φάση.
3) Για το forum καθώς και για το domain πρέπει να χρησιμοποιήσουμε μια εταιρία (μικρή - συνήθως φοιτητές) οι οποίοι θα μας εξασφαλίσουν τους servers και την χωρητικότητα ανάλογα με τις ανάγκες μας (οι servers είναι συνήθως στην Αμερική και εξυπηρετούν όλο το κόσμο!)
4) Ένα καλούτσικο πακέτο γι αρχή είναι αυτό που έκλεισαν κάποιοι φίλοι που έφτιαξαν δικό τους club (aquazone.gr - μπείτε να πάρετε μια ιδέα).
5) Για εμάς και πιο συγκεκριμένα για το αρχικό βήμα προτείνουν ένα πακέτο από μια εταιρία που περιλαμβάνει 250€ τον 1ο χρόνο και 50 για κάθε επόμενο. Στις υπηρεσίες περιλαμβάνεται και η υποστήριξη 1ου επιπέδου (servers & capacity ίσως και backup!?).
6) Σε κάθε περίπτωση ο εξοπλισμός και οι χωρητικότητες μπορούν να αναβαθμίζονται ανάλογα με τους χρήστες.
7) Η δική μας συμμετοχή πρέπει να είναι εκτός από οικονομική (προφανώς) και διαχειριστική συμπεριλαμβανομένου και του σχεδιασμού της σελίδας ή αν θέλετε της αρχιτεκτονικής και του δενδροδιαγράμματος της.

Και 2 δικές μου ιδέες:
1) Μπορούμε να πλησιάσουμε την ΤΟΥΟΤΑ ή κάποια αντιπροσωπία να χρηματοδοτήσει το εγχείρημα με αντάλλαγμα διαφήμιση.
2) Ίσως να μπορούν να μας βοηθήσουν τα παιδιά από το off-road, έτσι για να μην είμαστε και αγνώμονες που μας φιλοξένησαν τόσο καλά αυτόν το καιρό.


Μετά από αυτές τις πληροφορίες νομίζω χρειάζεται το επόμενο βήμα να γίνει μέσα από συνάντηση.

Φιλικά,

Άλκης
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ……
ΤΡΕΦΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ

ΦΙΛΙΚΑ
ΜΑΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
manosRAV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 12:55

Re: RAV4 Club GR

Δημοσίευσηαπό manosRAV » 06 Σεπ 2006, 17:00

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
manosRAV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 12:55

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 06 Σεπ 2006, 18:32

Καλιησπερα, αν και ειμαι εκτος ελλαδος τωρα οποτε εδω ειναι πρωι... Μωλις αρρωστησα απο το ραβ ν6 που εχουν εδω....0 100 6,4...
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alnik » 07 Σεπ 2006, 11:02

Καλιησπερα, αν και ειμαι εκτος ελλαδος τωρα οποτε εδω ειναι πρωι... Μωλις αρρωστησα απο το ραβ ν6 που εχουν εδω....0 100 6,4...


Καλημέρα (καληνύχτα εκεί),

Έχεις μπει μέσα στο ν6? Έχει διαφορές στον εξοπλισμό ή στην ποιότητα κατασκευής?? Μήπως είχες και την ευκαιρία να μετακινηθείς με αυτό για να μας πεις αν είχε το γνωστό χτύπημα της πίσω ανάρτησης???

Φιλικά,

Άλκης
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 07 Σεπ 2006, 11:09

alnik έγραψε:
Καλιησπερα, αν και ειμαι εκτος ελλαδος τωρα οποτε εδω ειναι πρωι... Μωλις αρρωστησα απο το ραβ ν6 που εχουν εδω....0 100 6,4...


Καλημέρα (καληνύχτα εκεί),

Έχεις μπει μέσα στο ν6? Έχει διαφορές στον εξοπλισμό ή στην ποιότητα κατασκευής?? Μήπως είχες και την ευκαιρία να μετακινηθείς με αυτό για να μας πεις αν είχε το γνωστό χτύπημα της πίσω ανάρτησης???

Φιλικά,

Άλκης


Σχετικά με το χτύπημα έχω "σκαλίσει" αλλοδαπά forum και αναφέρουν ότι μπορείς να φανταστείς εκτός από αυτό.... βέβαια δεν ξέρω και την κατάσταση των δρόμων τους ...
Θα'ναι όντως αρρώστια με τον V6 3,6 lt ... :happyhippy:
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 07 Σεπ 2006, 17:18

Επιπεδο εξοπλισμου και ποιοτητα δεν εχουν διφορες....Κινητηρας ομως....Αφήστε το...αλλά Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ είναι.....με τα λεφτα που εδωσα για το ραβακι ελλάδα,έπαιρνα το Land Rover ,to LR3 (Discovery ) ,ή το Toyota Sequia (Σαν το LC είναι)....Η τιμή για το αμαξι μου εδω οπως το πηρα (37000) είναι γύρω στα 28000$ δηλαδή 22000 ευρώ...Ουδέν σχόλιο.... :oops:

Τώρα σχετικά με το κλαμπ... Μιλησα με τον διαχειριστη απο ενα άλλο φορουμ στο οποιο ειμαι (με μεγάλη κίνηση,το παληκαρι κανει πολυ καλη δουλεια) και ειναι διατεθημενος να μας βοηθήσει. Μου εγραψε και αρκετες πληροφοριες. Ποιοι είναι ενδιαφερόμενοι για το κλαμπ; Ξεκινάω μια λίστα ,προσθεστε το ονομα σας στο τελος του πμ, να δουμε ποσοι ειμαστε αρχικά. Θέλετε να κανω κοπυ πάστε ότι μου είπε ο φίλος σχετικά με το σαιτ,φορουμ και τι βοηθεια μπορει να μας παρασχει;
(τα ονοματα τα εβαλα απο τα πμ,αν διαφωνειτε σορρυ παιδιά)
1.Ραβνικος81
2.ΜανοςΡαβ (Σωστα;)
3.Αλνικ (Σωστά;)
3.ΓρκΤονυ (Σωστά;)
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό manosRAV » 07 Σεπ 2006, 18:07

RAVnikos81 έγραψε:1.Ραβνικος81
2.ΜανοςΡαβ (Σωστα;)
3.Αλνικ (Σωστά;)
3.ΓρκΤονυ (Σωστά;)
ΣΩΣΤΑ.....
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ CLUB..............
Άβαταρ μέλους
manosRAV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 12:55

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 08 Σεπ 2006, 12:50

@ ravnikos81
Μήπως πρέπει να ανοίξεις/ανοίξουμε (το έχεις πάρει ζεστά και μπράβο και ο alnik) ένα νέο thread εδώ στο forum για το club? Το συγκεκριμένο αφορά γενικά το νέο rav4 2006 και αναφέρεται σε απόψεις, προβλήματα, ερωτήσεις, τεστ κλπ.
Για την οργάνωση του club ας μεταφερθούμε ξεχωριστά ώστε να μπορούμε να μεταφέρουμε και ότι πληροφορία συλλέγουμε, έχουμε πολλά να πούμε - όσοι ενδιαφέρονται. Βέβαια όπως κατάλαβες κια γω μέσα.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 08 Σεπ 2006, 22:15

Σωστά,πολύ σωστα φίλε...
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό AlienRav » 20 Σεπ 2006, 10:09

Καλημερα σε ολους.
Μετα απο αρκετο καιρο επανερχομαι στο θεμα μας βλεποντας μαλιστα
πως εχει ξεχαστει απο πολλους και αυτο επιβεβαιωνεται και απο το οτι
το συγκεκριμενο thread μαλλον ειναι ? πια σε δευτερη μοιρα καθως
εχει δημιουργηθει εκεινο το οποιο αφορα στην δημιουργια του rav4 club.

Το θεμα μας βεβαια δεν ειναι αλλο απο το προβλημα της πισω αναρτησης το
οποιο εμενα προσωπικα με εχει ενοχλησει τοσο που τις τελευταιες μερες
σκεφτομαι σοβαρα να προβω στην πωληση του αυτοκινητου.

Πριν κανω βεβαια την οποια κινηση σκεφτηκα να κανω ενα ακομα τηλεφωνο
στην TOYOTA HELLAS.

Εμαθα λοιπον μετα απο αρκετη κουβεντα που καναμε με συγκεκριμενο
προσωπο πως το προβλημα στα νεα rav4 αφορα μονο στα βενζινοκινητα
μοντελα και οχι στα diesel !!! τα οποια ( diesel ) εχουν διαφορετικη στηριξη
της πισω αναρτησης ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το νεο λοιπον ειναι πως πολυ συντομα, απ'οτι μου ειπαν, θα εχουμε
νεοτερα καθως ηδη οι Ιαπωνες κανουν δοκιμες για την επιλυση του
προβληματος.

Μετα λοιπον απο αυτα τα νεα ειπα να περιμενω λιγο ακομα μηπως και
τελικα δοθει η λυση, διοτι ειναι πραγματι λυπηρο ενα τοσο καλο σε
γενικες γραμμες αυτοκινητο να αντιμετωπιζει αυτου του ειδους το
προβλημα που για εμενα τουλαχιστον το θεωρω πολυ σημαντικο για
SUV οχηματα ...!!!!!!!!!

Δεν ξερω αν σας στενοχωρω τραβοντας την προσοχη σας απο την
επικειμενη δημιουργια του RAV4 CLUB αλλα νομιζω πως αυτο ειναι
το σημαντικοτερο αυτη την στιγμη γνωριζοντας μαλιστα και αλλους
ατυχησαντες αγοραστες οι οποιοι εχουν μετανοιωσει για την αγορα
του αυτοκινητου.

Περιμενω λοιπον τις εξελιξεις και οταν θα εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω.

Φιλικα

Δημητρης.
Άβαταρ μέλους
AlienRav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 19:55
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό alnik » 20 Σεπ 2006, 10:29

Καλημέρα,

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, εγώ τουλάχιστον το πήρα σαν μια πολύ ενθαρυντική πληροφορία. Μην σου πώ ότι με ανακουφίζει κιόλας!

Μου είναι προφανές ότι και εσύ αγαπάς αυτό το αυτοκίνητο και μοιράζεσαι ένα τουλάχιστον κοινό μαζί μου: Δεν αφήνεις τα πράγματα στην τύχη και "το ψάχνεις" όσο μπορέις για αυτό που σε ενδιαφέρει, που στην προκείμενη περίπτωση είναι το RAVακι μας.

Όσο για το thread επουδενή δεν το αγνοούμε (τουλάχιστον εγώ το τσεκάρω καθημερινά για νέα), παρόλα αυτό έχουμε αναμείξει τις συζητήσεις στο thread του club όπου θα χαρώ να έχω την συμμετοχή σου και εκεί.

Τέλος δεν σου κρύβω πως χαίρομαι που δεν προχώρησες μη την πώληση του RAV γιατί θεωρώ πως το αυτοκίνητο αξίζει πολλά και τουλάχιστον την υπομονή μας. Έχω καλό προαίσθημα για την ΤΟΥΟΤΑ για τις σχετικές κινήσεις της.

Φιλικά,
Α.
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 20 Σεπ 2006, 17:38

Δημήτρη και εγώ είμαι ενοχλημένος πολύ με την ανάρτηση και βλέποντας το ενδιαφέρον να απορροφάται από την δημιουργία του club αναρωτιώμουν αν τελικά δεν ενοχλούνται άλλοι. Δεν πιστεύω κατά βάθος κάτι τέτοιο - εδώ είμαστε - μάλλον είμαστε σε στάση αναμονής. Νέα από την toyota δεν είχα επίσης - κρουση θα κάνω πάλι την Παρασκευη, είναι όμως ενθαρρυντικό το νέο σου και με εκπλήσει η διαφορά με το diesel !! ίσως λοιπόν να υπάρχει διαφορά και στο V6 του εξωτερικού όπου δεν έχω δει στα forum τους τέτοια αναφορά.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 21 Σεπ 2006, 15:45

Φυσικα και δεν ισχυει κατι τέτοιο ,απλά δεω εχω κατι νεοτερο επ'αυτού παρ'όλο ποτο που μιλάω με την αντιπροσωπία που πήρα.
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mitsarasxai » 29 Δεκ 2006, 06:20

re paidia exo mia aporia!!!!!!!!thelo na matho an i ekdosi d-cat diesel executive/luxury exei diafores eksoplismou????ilorofi exei i d-cat?????
se ola ta metaxeirismena germanias pou exo koitaksei de vlepo...please peite mou
Άβαταρ μέλους
mitsarasxai
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Δεκ 2006, 06:13

Δημοσίευσηαπό mitsarasxai » 29 Δεκ 2006, 06:24

episis kati akoma!pou ksexasa...eimai etoimos na kano agora metaxeirismenou elafros rav4 d-cat executive apo germania.tha antimetopiso provlimata me ta service stin ellada?????????
Άβαταρ μέλους
mitsarasxai
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Δεκ 2006, 06:13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες