Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

VSC,+DAC+HAC H LSD STO TERIOS

VSC,+DAC+HAC H LSD STO TERIOS

Δημοσίευσηαπό louie » 29 Μάιος 2006, 13:24

Η απορία μου ειναι πολυ συγκεκριμένη. Επειδή τελικά αποφάσισα την αγορά του στο αυτόματο special έκδοση προβληματίζομαι στο εξής... Με VSC (Vehicle Stabillity Control) kai DAC / HAC (DOWN-HILL ASSIST CONTROL) η με περιορισμένο μπλοκέ διαφορικό?
Παρακαλώ όσοι έχουν συγκεκριμένη άποψη με εμπειρία επί του θέματος ας απαντήσουν....

Και κάτι τελευταίο, προτίμησα τελικά σωστά το αυτόματο? (χρηση πόλη - off road 80%-20% αντιστοιχα λόγω εξοχικού κυρίως αλλά και βόλτες κυρίως σε δάση)-Μηπως έπρεπε να παω σε χειροκίνητο? Εδώ κάθε βοήθεια δεκτή! Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

VSC,+DAC+HAC H LSD STO TERIOS

Δημοσίευσηαπό teroulas » 29 Μάιος 2006, 14:10

Για μένα έκανες άψογα που το πήρες αυτόματο, κι εγώ όταν θα το αλλάξω αυτόματο θα προτιμήσω
Γιατί αφού δεν έχει αργά, είναι πολύ καλύτερο εκτός με το αυτόματο, και επίσης για πόλη είναι άψογο
Και φυσικά ξεχνάς δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν εκεί λαδάκια θα αλλάζεις και τέλος
Ζηλεύω, να είσαι καλά να το χαρείς

Αμα το πάρεις να βρεθούμε για καφέ να το δω / μυρίσω / χαϊδέψω :D:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: VSC,+DAC+HAC H LSD STO TERIOS

Δημοσίευσηαπό pathmaker » 29 Μάιος 2006, 15:18

louie έγραψε:Η απορία μου ειναι πολυ συγκεκριμένη. Επειδή τελικά αποφάσισα την αγορά του στο αυτόματο special έκδοση προβληματίζομαι στο εξής... Με VSC (Vehicle Stabillity Control) kai DAC / HAC (DOWN-HILL ASSIST CONTROL) η με περιορισμένο μπλοκέ διαφορικό?
Παρακαλώ όσοι έχουν συγκεκριμένη άποψη με εμπειρία επί του θέματος ας απαντήσουν....

Και κάτι τελευταίο, προτίμησα τελικά σωστά το αυτόματο? (χρηση πόλη - off road 80%-20% αντιστοιχα λόγω εξοχικού κυρίως αλλά και βόλτες κυρίως σε δάση)-Μηπως έπρεπε να παω σε χειροκίνητο? Εδώ κάθε βοήθεια δεκτή! Ευχαριστώ



http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-4006.html
Καλώς ήλθες στα μονοπάτια αυτών που ακόμη αντιστέκονται,προκειμένου να βγουν στην Ιερή Κορυφογραμμή της Ύπαρξής τους,εκεί που αναπαύεται η Συνέπεια όλων των έντιμων αγωνιστών ενός Ανατέλλοντος Κόσμου...
Άβαταρ μέλους
pathmaker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 14:08
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό louie » 30 Μάιος 2006, 08:13

Pathmaker το εχω δει το post εχω γράψει κιόλας-σε ευχαριστώ πολύ. Ξαναγράφω γιατί ακριβώς είχα μια νέα πληροφόρηση... Ο προβληματισμός μου όλος είναι στο DAC κ στο HAC και στα διάφορα ηλεκτρονικά συστήματα, τα οποία γενικώς δεν πολύ εμπιστεύομαι. Για το VSC γνωρίζω για το DAC k HAC διατηρώ κάτι αμφιβολίες όσον αφορά την χρησιμότητα τους ή να το πω καλύτερα την παραπάνω ωφέλεια που σου προσφέρουν σε σχέση με το LSD σε θεματα πρόσφυσης για τα 1200€ παραπάνω. και κατά πόσο καταπονούν το αμάξι
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό pathmaker » 01 Ιουν 2006, 20:20

louie έγραψε:Pathmaker το εχω δει το post εχω γράψει κιόλας-σε ευχαριστώ πολύ. Ξαναγράφω γιατί ακριβώς είχα μια νέα πληροφόρηση... Ο προβληματισμός μου όλος είναι στο DAC κ στο HAC και στα διάφορα ηλεκτρονικά συστήματα, τα οποία γενικώς δεν πολύ εμπιστεύομαι. Για το VSC γνωρίζω για το DAC k HAC διατηρώ κάτι αμφιβολίες όσον αφορά την χρησιμότητα τους ή να το πω καλύτερα την παραπάνω ωφέλεια που σου προσφέρουν σε σχέση με το LSD σε θεματα πρόσφυσης για τα 1200€ παραπάνω. και κατά πόσο καταπονούν το αμάξι


Αν δεν διαθέτεις χωματερά ελαστικά,τί να σου κάνουν κι αυτά...
Ξεγελιούνται όπως το ABS στον πάγο.ΑΛΛΑ:
1.To RAV4 2005 που οδηγώ κάπου κάπου, έχει VSC.Πραγματικά,έμεινα πολύ ευχαριστημένος με το σύστημα σε κατάσταση πανικού.Σε θέματα... διασκέδασης όμως,δεν σ'αφήνει να παίξεις με το αυτοκίνητο,σε ένα παγωμένο πεδίο ας πούμε.Και τί έγινε;Όποιος θέλει να παίξει, ας πάρει καρτ.
2.Ιδανικά λάστιχα σημαίνει πως δε χρειάζεται να ταλαιπωρούνται τα φρένα στο VSC HAC/DAC ή το LSD αντίστοιχα.
3.ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΤΟ VSC OXI ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ "ΚΟΥΛΟΣ",ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΝΑ OFF-ROADER ΤΟΥΜΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ,ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΦΟΡΤΙΟΥ...
Καλώς ήλθες στα μονοπάτια αυτών που ακόμη αντιστέκονται,προκειμένου να βγουν στην Ιερή Κορυφογραμμή της Ύπαρξής τους,εκεί που αναπαύεται η Συνέπεια όλων των έντιμων αγωνιστών ενός Ανατέλλοντος Κόσμου...
Άβαταρ μέλους
pathmaker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 14:08
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό cmvrgr » 02 Ιαν 2008, 22:51

Από τα λίγα με πραγματική μόνιμη τετρακίνητη. Ξεφεύγει από τις τυπικές δυνατότητες των φλωρικων SUV.

Το έχει ένας φίλος μου. Είναι καλό για αυτό που είναι δηλαδή καλό στο offroad αλλά νομίζω ότι του λείπουν καμιά 20αρια αλογάκια στην εθνική γιατί για να διατηρήσεις τα 130 + είναι ζόρικο.

Το μικρό βάρος το κλείδωμα του κεντρικού και το LSD στον πίσω άξονα κάνουν πραγματικά καλή δουλειά και κάνουν κάποια πολύ ακριβότερα να αισθάνονται κουρσακια μετά τον βατό χωματόδρομο όταν αρχίζουν να δυσκολεύουν τα πράγματα.

Πάντα όμως εξαρτάτε από το τι θέλεις στο εκτός. Δεν είναι και Hummer !!!

Το περπάτημα στο δρόμο νομίζεις ότι οδηγας μεγαλύτερη κατηγορία και κρατάει καλά για αυτό που είναι. Το αυτόματο με τον κινητήρα των 105 ίππων μάλλον θα σέρνεται. Το χειροκίνητο πάντως πάει καλά.

To LSD. Τεριάζει καλύτερα στην ταύτοτητα του αυτοκινητου για off road. Δεν τουμπαρει και ας λεει ελληνικο περιοδικο του χωρου οτι τουμπαρει.

ΟΛΑ τα SUV σε σχεση με κουρσες τουμπαρουν στην αποφυγη ταρανδου! και ας εχουν οτι τυπο ESP VSC κλπ υπαρχει.

Δες και το παρακάτω link για τα συστήματα τετρακίνητης. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αρκετά για το σύστημα μετάδοσης.

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8395.html
Ενδιαφέρον Site: http://4x4offroadlist.atwebpages.com/
Άβαταρ μέλους
cmvrgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 02 Ιαν 2008, 20:58
Τοποθεσία: Β. Ελλαδα

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 03 Φεβ 2008, 14:27

1) Το αυτόματο special με τα ηλεκτρονικά αντί για μπλοκέ πόσο κοστίζει;

2) Oταν λένε ιδιοκτήτες ότι έβαλαν φυμέ μπροστά τι εννοούν; Εξτρα ζελατίνες εμπορίου;

3) Τελικά πόσο % περισσότερο καίει το αυτόματο από το manual;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 42 επισκέπτες