Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό cvdiesel » 14 Ιουν 2006, 21:34

Χαιρετώ κι εγώ όλους τους φίλους. Μιας και είμαι κι εγώ κάτοχος του ντιζελοκίνητου RAV είπα να μπώ στο χορό των συζητήσεων...... Αφορμή στάθηκε το πρόβλημα με την πίσω ανάρτηση που ανέφεραν μερικοί φίλοι. Κατ αααρχάς να πώ ότι το τελευταίο μου αυτοκίνητο ήταν ενα AUDI A4 1,8. απο το 1996. Διάφοροι λόγοι με ανάγκασαν να στραφω σε 4χ4 (είμαστε και σε ορεινή περιοχή) και ομολογώ ότι είμαι περισσότερο ικανοποιημένος απότι περίμενα. Ας μοιραστώ μερικές εμπειρίες μαζί σας και να κάνω και μια ερώτηση.
Κατ αρχάς πριν το πάρω, η αντιπροσωπεία εδώ μου έδωσε ενα πετρελαιο να το τεστάρω. Ηταν τότε με τα χιόνια, το πήγα στο Μαίναλο - Βυτίνα, το πήγα στον κάμπο της Νεστάνης σε δύσκολο δρόμο με χιονόλασπο και με ενθουσίασε, αλλά είχα ενδοιασμούς λόγω απαγόρευσης σε Αττική κλπ. Αργότερα μου δώσανε και ενα βενζινοκίνητο. ΕΚΕΙ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ. Ηταν η μέρα με τη νύχτα. Ψόφια η βενζίνη μπροστά στο πετέλαιο και ποιό θορυβώδης! Ετσι κατέληξα εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη. ΕΙΜΑΙ στα 1800 χλμ και δεν εχω καταλάβει καποιο πρόβλημα στην ανάρτηση που έχει αναφερθεί εδώ... ΟΚ, συγκρίνοντάς το με το AUDI νοιώθω ποιό πολύ τις λακούβες αλλά όχι τίποτα ενοχλητικό. Ιδωμεν μόλις τελειώσουν τα 2000 χλμ και "ξεψαρώσουμε". Το Cruise control (εχω luxury) άψογο και ιδιαίτερα ξεκούραστο στην Εθνική. Σταυροπόδι οι πίσω και το πορτ μπαγκαζ καλύπτει την 4μελή οπικογένειά μου άνετα. Το ότι το ξεκλειδώνω και το ξεκινάω χωρίς κουμπί, ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ... ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ειμαι ποιό ξεκούραστος από το Α4 και όλη η οικογένεια το απολαμβάνει ποιό πολύ!
ΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ : 1) Σήμερα άλλαξα τον αισθητήρα του θερμόμετρου διότι δεν ανέβαινε πάνω από τους 18 βαθμούς. (με χάλασε διότι στο Audi 10 χρόνια με πολλά ηλεκτρονικά κι αυτό δεν είχα αλλάξει ουτε ασφάλεια).
2) Ενας πολύ ενοχλητικός θόρυβος στα αριστερά μου και πάνω, αποδείχτηκε ότι ήταν από την τοποθέτηση του αισθητήρα του συναγερμού και το πλαστικό βαράει.
3) Ηχεία ψιλομάπα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: 1) Για τους φίλους με το diesel: Ανησυχω διότι έφτασα 1800 χλμ και η average κατανάλωση φαίνεται νάναι 9,2-9,6. Θα πέσει κι άλλο?
Πάντως ενω με το Audi έκαιγα 35€ για Τρίπολη-Αθήνα-Τρίπολη, αυτο εκαψε 25! Απλως και το AUdi εδειχνε 9,6lt/100km και ετσι μου μπήκαν σκέψεις μήπως ΚΑΙ αυτη η ηλεκτρονική ένδειξη είναι χαλασμένη. Το test-drive RAV της αντιπροσωπείας, έδειχνε στα 4000 km, 8,4 λτ/100km
2) Εχω βάλει το συστηματάκι Bluetooth της Toyota για ασύρματη σύνδεση με το κινητό μου. Προσπάθησα να γράψω μια φωνητική κλήση, φυσικά παρκαρισμένος και χωρίς θόρυβο. Στο ταξιδι όμως με τον θόρυβο της καμπίνας δεν αναγνώρισε την εντολή. Εχει κανείς εμπειρία σε αυτό?

ΑΥΤΑ, και sorry για τα πολλά.
cvdiesel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Ιουν 2006, 20:51
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 15 Ιουν 2006, 06:56

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!

Τα "συστηματάκια" τα έχουν αυτά...

Η κατανάλωση μου, δεν πήγε ποτε πάνω απο 7,9λ/100χμ. Τώρα, έχω 6,9 (13500χμ) και σε μεγάλο ταξίδι με 2 ατομα και αποσκευές 12 ημερών ήταν καρφωμένη στα 6,5λ/100χμ με το cruise στα 130χμ και αρκετή κίνηση σε μεγάλες πόλεις της Ευρώπης! Οπότε, η μέση κατανάλωση που ανακοινώνει η Toyota είναι πέρα για πέρα αληθεινή, με φυσιολογική χρήση.

Φίλος με το ίδιο αυτοκίνητο και το πόδι το πάτωμα ( 170 και άνω) έχει μέση κατανάλωση 8,5 - 8,9λ/100χμ.

Η αλήθεια είναι οτι στα πρώτα 2-3000χμ μου έδειχνε παραπάνω, ποτέ όμως πάνω απο 7,9

Συγχαρητήρια για την εκδοση. Χρώμα μέσα-έξω; Εγώ ανθρακι (greensilver) με μαύρο δέρμα.
Το Luxury είναι πολύ ανώτερο απο τα άλλα και πιστεύω τα αξίζει και τα "βγάζει" τα λεφτά του. Πρόβλημα εγώ δεν είχα κανένα, ούτε καν της ανάρτησης αν και στα 5000 πρώτα χμ το αυτοκίνητο δεν κατέβηκε απο τα βουνά!

Η βενζίνη είναι όντως ψόφια. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτοκινητο του είδους οποιασδήποτε μάρκας και χρονολογίας στην Ευρώπη που να μη είναι πετρέλαιο!!!
Βενζίνη μόνο στα μηχανάκια και στα supercars.

Α! Απο συντήρηση τι θα κάνεις;; Θα ακολουθήσεις την toyota ή κάτι συχνότερο;;
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό cvdiesel » 15 Ιουν 2006, 22:26

Το χρώμα είναι "σαμπανί" και γκρι δέρμα. Συντήρηση ότι μου πούνε. Πρώτη αλλαγή λαδιών σε 7500χλμ. Ομως χθές αλλάξαμε τον αισθητήρα της εξωτερικής θερμοκρασίας και πάλι δεν δουλεύει κανονικά... Αυριο έχει έλεγχο πάλι, αλλα περιττό να πω΄πόσο έχω σπαστεί. Κι αν οι λανθασμένες ενδείξεις θερμοκρασίας και "μεγάλης" (σε σύγκριση με σένα) κατανάλωσης οφείλονται σε πρόβλημα του ηλεκτρον panel? Μ'εχουνε ζώσει τα φίδια....
cvdiesel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Ιουν 2006, 20:51
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 16 Ιουν 2006, 07:25

χμ....

Δεν έχεις παρά να μετρήσεις μόνος σου την κατανάλωση.

1. Αδειάζεις (για να έχεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο δείγμα)

2. Γεμίζεις (τέρμα όσο πάει, μέχρι να το δείς, ωστε να μήν σε ξεγελάσει η αντλία)

3. μηδενίζεις τον μετρητή χιλιομέτρων και τον υπολογιστή ταξιδίου

4. περιμένεις να ξανααδειάσεις

5. ξαναγεμίζεις.

6. διαιρείς τα λίτρα που έβαλες με τα χμ που έκανες και το πολλαπλασιάζεις χ100
πχ 55λιτ/750χμ=0,073 χ100=7,3λιτ/100χμ

=> Αν ο υπολογιστής ταξιδίου λέει 9,5 και εσύ λές 7,3, έχεις πρόβλημα. Αν η απόκληση είναι βαριά 1 λιτ (βαριά-βαρια) είσαι ΟΚ λόγω ρελαντί, νεκράς κλπ (τα εξηγεί και το βιβλίο νομίζω)
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό cvdiesel » 19 Ιουν 2006, 20:06

Αυτό αρχισα να κάνω από σήμερα. Ιδωμεν!
cvdiesel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Ιουν 2006, 20:51
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 22 Ιουν 2006, 05:48

Aκομη;;;

Αντε, φάε κάνα χιλιόμετρο :)
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό cvdiesel » 05 Ιούλ 2006, 11:42

Αργησα λίγο, αλλά δεν είμαι και πολύ τυπικός... Εφτασα 3300χλμ και η κατανάλωση σε ταξείδι επαρχία (με βουνά κλπ) συνεχίζει στα 8,4λτ/100. Αν πηγαίνω ταξιδι με 100-120 ειναι ~ 7. Θελω όμως να ρωτήσω κατι άλλο
1. Το θερμόμετρο (παρόλο που άλλαξε ο αισθητηρας) συνεχίζει τα ..τρελλά του. Βγαινει απο το γκαραζ με 18β και εξω στους 35 δειχνει το σωστο μετα απο ...καμμια ώρα! Δεν μπορω να καταλάβω
2. Σε ταξιδι, το ανοιγμα των πίσω παραθύρων είναι απαγορευτικό διότι κάνει τέτοιο βούϊσμα που πάνε να σπάσουν τα τύμπανα (ξέρεις εκείνο το διακοπτόμενο τύπου ελικοπτέρου). Δεν ξέρω αν αυτό παρατηρείται σε όλα τα RAV ή και σε όλα τα SUV λόγω σχήματος...
cvdiesel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Ιουν 2006, 20:51
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 05 Ιούλ 2006, 12:34

1. το θερμόμετρό μου δουλεύει μιά χαρα.
2. έχω να ανοίξω παράθυρο απο το 1995 με το fiat punto που δεν είχα air contition, ήταν είδος πολυτελείας τότε.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 05 Ιούλ 2006, 12:45

εχω την εντυπωση οτι και σε ολα,ακομα και στα μικρα ΙΧ αν ανοιξεις παραθυρα ετσι θα ακουστει οταν τρεχεις.....
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό cvdiesel » 07 Ιούλ 2006, 07:09

Στην Τουοτα μου είπανε ότι για το θερμόμετρο έχει γίνει ερώτηση στα κεντρικά. Το πρόβλημα με τον θόρυβο απο τα παράθυρα μου είπανε ότι είναι γνωστό πρόβλημα όχι μόνο στα RAV αλλα και σε άλλα Toyota όπως τα Yaris. Και, inravwetrust, δεν μιλάμε για απλό θόρυβο.. Μιλάμε για θόρυβοο που να μην αντέχεται από τα τύμπανα. Ο γιός μου τον χαρακτήρισε σαν "ελικόπτερο". Οκ, πρακτικά κανείς δεν ανοίγει πλέον τα πίσω παράθυρα, αλλά δεν παύει να είναι σχεδιαστικό λάθος. Το Audi Α4 που έχω δηλαδή γιατί δεν το κάνει?
cvdiesel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Ιουν 2006, 20:51
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό jk » 07 Ιούλ 2006, 07:24

Μήπως είχες ανοιχτή την ηλιοροφή. Γιατι εμένα το κάνει με ανοιχτή την ηλιοροφή τέρμα. Με τα πίσω παράθυρα ανοιχτά βέβαια πάνω απο 80 δεν έχω πάει. Φυσικά αυτό με την ηλιοροφή το γράφει και το βιβλιαράκι μέσα ότι συμβαίνει οπότε κι εγώ δεν καταλαβαίνω το λόγο που πρέπει να ανοίγει η ηλιοροφή μέχρι τέρμα αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα????
Εσύ με τι ταχύτητες το παρατήρησες αυτό με τα παράθυρα για να κάνουμε κι εμείς ένα πείραμα.
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό cvdiesel » 07 Ιούλ 2006, 08:33

Οχι! Αντίθετα, οταν εχω μόνο την ηλιοροφή ανοιχτή όλα είναι ΟΚ. Το πρόβλημα με τον θόρυβο απο τα ανοικτά πίσω παράθυρα, εμφανίζεται μετά τα 100χλμ
cvdiesel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Ιουν 2006, 20:51
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 07 Ιούλ 2006, 13:45

Ξαναγυρνόντας την συζήτηση στην κατανάλωση, έχω να προσθέσω το εξής:

Παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση (κατ'εμέ) και πίστευά πως ήταν απο την συνεχή (για μέρες) χρήση του κλιματισμού.
Αμ'δε!!!

Μετράω την πίεση των ελαστικών και απο 32 σε όλα που βάζω, όπως λέει και η toyota, είχανε πέσει στα 28 και κάτι ψιλά σε όλα. Συμπληρώνω και.
Αποτέλεσμα η κατανάλωση ξαναέπεσε κάτω των 7λ/100χμ, λίγο πάνω απο το χειμωνιάτικο 6,7 λόγω κλιματισμού.
Αυτά.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 07 Ιούλ 2006, 15:52

@cvdiesel

μαλλον καταλαβαινω τι εννοεις αφου τετοιο θορυβο κανει και το seat ibiza που εχω,οποτε δεν νομιζω οτι ειναι αποκλειστικο προβλημα τοu rav...
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΕΟΥ RAV diesel

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 07 Ιούλ 2006, 17:12

Το νέο cherokee φίλος μου 10 μέρες μετά την αγορά το έτρεχε στην αντιπροσωπία γιατί έτρεμε ολόκληρο ... όταν είχε ανοιχτά τα πίσω παράθυρα. Ο θόρυβος του ελικοπτέρου υπάρχει και εκεί και είναι από ελικόπτερο apachee ... δεν μπορούσα να καθίσω πίσω.

Με τα ανοικτά παράθυρα καταργείται εντελώς η αεροδυναμική συμπεριφορά, ο θόρυβος δεν μου φαίνεται περίεργο ....
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες