Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό panmal » 05 Ιούλ 2006, 15:07

Αγαπητοί φίλοι,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο ανωτέρω δίλημμα.
Το αυτοκίνητο θα είναι το οικογενειακό μας και θα χρησιμοποιείται για καθημερινή και εκδρομική χρήση.
Οι υψηλές Off-Road δυνατότητες και των δύο οχημάτων είναι νομίζω δεδομένες, με το LC να υπερτερεί απ’ ότι ακούω, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο εδώ. Τη τρέλα μου ούτως ή άλλως τη κάνω με το παλιό μου pajero στους αγώνες.
Πιστεύω ότι είναι και τα δύο αρκετά δυνατά ώστε να αντεπεξέλθουν σε οποιαδήποτε οικογενειακή εξόρμηση, οπότε η έμφαση στις απαντήσεις σας θα ήθελα να είναι περισσότερο προσανατολισμένες στην ποιότητα κατασκευής (τριγμούς κ.λ.π) και κύλισης, χώρους και τα σημαντικότερα όλων αξιοπιστία και know-how των αθηναϊκών συνεργείων πάνω σ’ αυτούς τους κινητήρες Diesel.

Μια και σκέφτομαι να το πάρω μεταχειρισμένο από Γερμανία (μοντέλο ’01 – ’03, ~ € 17.000 – 20.000, κάτω από 100.000 klm) κλίνω περισσότερο προς το Pajero από θέμα τιμής. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πουλιούνται πολύ λιγότερα LC και αρκετά ακριβότερα, από Pajero αντίστοιχης χρονολογίας και χιλιομέτρων. Είναι θέμα καλύτερου ή απλά ακριβότερης αρχικής τιμής αγοράς;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 10 Ιούλ 2006, 18:55

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς (δυστυχώς) δεν έχω οδηγήσει κανένα απ' τα δύο. Με βάση όμως αυτά που ακούω και διαβάζω νομίζω ότι θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος όποιο και αν διαλέξεις. Η δική μου, υποκειμενική, άποψη είναι ότι σε 3θυρο είναι πιο ωραίο το Pajero, ενώ σε 5θυρο το LC (δεν λέει τίποτα αυτό φυσικά, αλλά δεν μπορούσα να μην το πω θα έσκαγα :D ).
Όσον αφορά το γιατί στο εξωτερικό βρίσκεις περισσότερα μεταχειρισμένα Pajero από LC νομίζω ότι οφείλεται στο ότι στην Ευρώπη τα Pajero έχουν κυκλοφορήσει περισσότερο. Τουλάχιστον όσον αφορά την Ιταλία που γνωρίζω αυτό ισχύει σίγουρα και νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και για την Γερμανία.
Ξέρω ότι δεν βοηθάω, αλλά τουλάχιστον επαναφέρω το topic μήπως και το δει κανένας που μπορεί να σε βοηθήσει...
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό panmal » 11 Ιούλ 2006, 15:57

Όσον αφορά το Pajero, με ψιλοτρόμαξε ένα post που διάβασα περί “αίσθησης νταλίκας” σε φρένα τιμόνι, θόρυβο κ.λ.π.
Τελικά θα πάρω σβάρνα τις εκθέσεις μεταχειρισμένων μου φαίνεται, για να τα κάνω τεστ drive και να δημιουργήσω άποψη.
Δεν θα βρω βέβαια πετρέλαια αλλά τουλάχιστον στα υπόλοιπα σημεία, τα αυτοκίνητα (υποθέτω) θα είναι τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό typod » 11 Ιούλ 2006, 17:35

Το pajero τι σασί έχει?νομίζω αυτοφερόμενο.Πάντως απο περιστατικά που έχω ακούσει... LC μόνο.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 12 Ιούλ 2006, 09:14

typod έγραψε:Το pajero τι σασί έχει?νομίζω αυτοφερόμενο.Πάντως απο περιστατικά που έχω ακούσει... LC μόνο.


Τί περιστατικά άκουσες ; Λέγε γρήγορα ! Πάντως χωρίς πλάκα και τα δύο είναι πολύ καλά , αλλά το LC κατά τη γνώμη μου ( και όχι μόνο ) είναι τουλάχιστον πιο αξιόπιστο.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 12 Ιούλ 2006, 16:04

typod έγραψε:Το pajero τι σασί έχει?νομίζω αυτοφερόμενο.Πάντως απο περιστατικά που έχω ακούσει... LC μόνο.

Κανένα απ' τα δύο δεν έχει κλασσικό πλαίσιο σκάλας και κανένα απ' τα δύο δεν έχει σκέτο αυτοφερόμενο. Έχουν έναν συνδυασμό των 2 παραπάνω τύπων πλαισίου. Αν έχετε χρόνο ρίξτε μια ματιά εδώ (σελ. 4-5):
http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/vie ... c&start=45
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό typod » 13 Ιούλ 2006, 16:32

Τί περιστατικά άκουσες ; Λέγε γρήγορα ! Πάντως χωρίς πλάκα και τα δύο είναι πολύ καλά , αλλά το LC κατά τη γνώμη μου ( και όχι μόνο ) είναι τουλάχιστον πιο αξιόπιστο.[/quote]τα περιστατικά δεν αφορούν θέμα αξιοπιστίας αλλά θέμα αντ/πειών.Αλλά θα πω ότι φίλος που το αυτοκίνητο το δουλεύει μόνο εκτός,στο χρόνο που είχε το pajero το άλλαξε με LC.Καλο ψάξιμο....
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό virus » 02 Αύγ 2006, 18:07

και εγω ενδιαφερομαι να φέρω απο γερμανία ενα Mitsubishi Pajero 3.5 V6 GDI 3θ 2001 εως 2003 ισχυοθν οι τιμες που γραφεις φίλε panmal αν μπορεις διαφωτισε με λιγο
life moves pretty fast if u stop and look around for a while u could miss it...
Άβαταρ μέλους
virus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 20:22

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό panmal » 06 Αύγ 2006, 22:13

virus έγραψε:και εγω ενδιαφερομαι να φέρω απο γερμανία ενα Mitsubishi Pajero 3.5 V6 GDI 3θ 2001 εως 2003 ισχυοθν οι τιμες που γραφεις φίλε panmal αν μπορεις διαφωτισε με λιγο


Φίλε Virus,

Οι τιμές είναι για diesel 5θ μοντέλα και δεν συμπεριλαμβάνουν εκτελωνισμό (θα το κρατήσω με γερμανικές πινακίδες). Για βενζίνη και 3θ που θέλεις εσύ νομίζω θα είναι φθηνότερα.
Ρίξε μια ματιά στο http://www.mobile.de
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό magic » 07 Αύγ 2006, 09:08

Το να το φερεις απο Γερμανια με εκτελωνισμο ... δεν συμφερει!!! Και δεν ξερεις τι θα παρεις αν δεν πας να το δεις ..(κι αλλα εξοδα)!! Χωρια τα αλατια που θα εχει φαει εκει !!! Αληθεια panmal πως??? ... με Γερμανικες πινακιδες??? Βρηκες κολπο??? :)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 07 Αύγ 2006, 22:09

magic έγραψε:Το να το φερεις απο Γερμανια με εκτελωνισμο ... δεν συμφερει!!! Και δεν ξερεις τι θα παρεις αν δεν πας να το δεις ..(κι αλλα εξοδα)!! Χωρια τα αλατια που θα εχει φαει εκει !!! Αληθεια panmal πως??? ... με Γερμανικες πινακιδες??? Βρηκες κολπο??? :)

Περισσότερο κινδυνεύουν τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα πιά με τους ανεγκέφαλους "επι τόπου" που σκορπάνε το αλάτι με τους τόννους αλλόγιστα και με το πρώτο χιονάκι, αδιαφορώντας τόσο για τα αυτοκίνητα όσο και για το περιβάλλον, καταστρέφοντας τόσο την παρόδια βλάστηση όσο και τον υδροφόρο ορίζοντα. Στην Γερμανία και στις άλλες χώρες που κατοικούν οι κουτόφραγκοι, φοράνε χειμερινά λάστιχα, καθαρίζουν τους δρόμους τους και όταν παγώσουν, ρίχνουν σπαστό χαλικάκι ψιλό με κάρβουνο και πολύ σπάνια σε εξαιρετικές αιτιολογημένες περιπτώσεις, αλάτι και με μέτρο.... :wink: :wink: :wink:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό virus » 08 Αύγ 2006, 14:52

τα είδα στο mobile de και τρελάθηκα
υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος που να ασχολειται με τετοιου ειδους διεκπεραιωσεις
life moves pretty fast if u stop and look around for a while u could miss it...
Άβαταρ μέλους
virus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 20:22

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 08 Αύγ 2006, 18:06

virus έγραψε:τα είδα στο mobile de και τρελάθηκα
υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος που να ασχολειται με τετοιου ειδους διεκπεραιωσεις

Εκτελωνιστή εμπιστοσύνης που να ασχολείται με αυτοκίνητα χρειάζεσαι αφού πρώτα βρείς τρόπο να το φέρεις στην Ελλάδα. Πάντως πληροφοριακά, όσο παλιότερο της 5ετίας είναι το μεταχ/νο αυτοκίνητο, τόσο μεγαλύτερες επιβαρύνσεις έχει.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό virus » 09 Αύγ 2006, 10:45

εχεις δίκιο φίλε τασο
που θα τον βρούμε όμως.....
life moves pretty fast if u stop and look around for a while u could miss it...
Άβαταρ μέλους
virus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 20:22

Re: Pajero 3,2 DI-D Vs LC D-4D KJ95

Δημοσίευσηαπό panmal » 01 Σεπ 2006, 01:30

magic έγραψε:Αληθεια panmal πως??? ... με Γερμανικες πινακιδες??? Βρηκες κολπο??? :)


Στο όνομα του πεθερού μου (μόνιμος κάτοικος Γερμανίας). Ασφάλιση και πράσινη κάρτα σε τρεις οδηγούς. Ο ίδιος, η γυναίκα μου και εγώ, παρόλο που οι τελευταίοι δύο δεν είμαστε μόνιμοι κάτοικοι. Αφού η γερμανική ασφαλιστική λοιπόν μας ασφαλίζει δεν βλέπω κάτι το παράνομο (κάτι σαν να νοικιάζεις αυτοκίνητο σε μια ευρωπαϊκή χώρα και να πηγαίνεις σε μια άλλη). Βέβαια όσον αφορά την ελληνική νομοθεσία τα πράγματα είναι πολύ μπλεγμένα με την έννοια ότι αγνοούν επιδεικτικά την ευρωπαϊκή και μπορεί να σου πουν τρέχα στα δικαστήρια να βρεις το δίκιο σου (ενώ σου έχουν κρατήσει το αυτοκίνητο) και όταν δικαιωθείς σε μερικά χρονάκια έλα να το πάρεις πίσω. Τα πράγματα γενικά δεν είναι απλά και χρειάζεται πολύ προσοχή. Εγώ είμαι ακόμα στην αρχή και δεν πρόκειται να το κάνω αν δεν καταφέρω να ελαχιστοποιήσω το ρίσκο όσο γίνεται. Γιατί μην ξεχνάτε ότι μπορούν να σε χώσουν μέσα ακόμα και γιατί δεν έχεις πινακίδες κυκλοφορίας ... στο ποδήλατό σου (συνέβη πριν από μερικά χρόνια σε παιδάκι στη Μυτιλήνη και οι αρχές ήταν πλήρως καλυμμένες σύμφωνα με το νόμο ... άσχετα με το ρεζιλίκι τους).
Εντάξει, δεν είπαμε να φτάσουμε και σε τέτοια παράνοια ... θα δούμε λοιπόν...
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες