Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό s_christos » 24 Αύγ 2006, 14:55

Όπως είναι γνωστό οι καινούργιες πινακίδες κυκλοφορίας με το σήμα της EU δεν χωράνε στο πίσω μέρος του Pinin με αποτέλεσμα να ακουμπάνε στη ρεζέρβα.
Είδα λοιπόν στις τις διακοπές μου δύο ολοκαίνουργια 4χ4 (δεν θυμάμαι) μοντέλα να κυκλοφορούν με τετράγωνες πίσω πινακίδες (όπως και σε όλη την ευρώπη εξ'άλλου).
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω γι αυτό το θέμα? Πότε αρχίσανε και οι δικοί μας να φτιάχνουν τετράγωνες πινακίδες?
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό Storm » 24 Αύγ 2006, 17:12

Για δες εδώ:
http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/vie ... php?t=2637

Συνοπτικά αν τυχόν το αυτοκίνητο σου είναι από Νομαρχία Αττικής τότε ΔΕΝ μπορείς να βάλεις τετράγωνη πινακίδα γιατί πολύ απλά οι κύριοι του Υπουργ. Μεταφορών έβγαλαν χιλιάδες πινακίδες ορθογώνιες ώστε να μην υπάρχει καθυστέρηση στην έκδοση αδειών και έχουν δώσει εντολή να μπαίνουν αυτές σε όλα τα ΙΧ άσχετα αν πρέπει πίσω να είναι τετράγωνη.

Ελλαδάρα! Ομαδάρα!
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 24 Αύγ 2006, 17:50

καταρχας καλησπέρα και καλώς σας βρήκα και εγω εχω ενα Pinin Κια εχώ το ιδιο πρόβλημα..και σκέφτομαι να το Να το λύσω ως εξής.. να πάω να φτιάξω μια μαϊμού από την αγίου κων/νου πχ που φτιάχνουν και με το σήμα το EU Πάνω και να την βάλω και να κουβαλάω στο ντουλαπάκι του port baggage την κανονική και αν με σταματήσουν…ε θα τους πω Κανά μπαλαμούτι…δεν πάει άλλο…με την κουμουτσα πίσω..
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό s_christos » 25 Αύγ 2006, 09:52

Καλά κρασιά δηλαδή !!!

Έχω παλιού τύπου πινακίδες αλλά θέλω να τις αλλάξω γιατί έπεται ένα ταξίδι στην Ευρώπη όπου τρως κλήση αν δεν έχεις τι νέες πινακιδες.
Μία ερώτηση. Στού νέου τύπου πινακίδες η μπροστινή είναι πιο μικρή από την πίσω?
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό Storm » 25 Αύγ 2006, 11:18

pelo13 έγραψε:καταρχας καλησπέρα και καλώς σας βρήκα και εγω εχω ενα Pinin Κια εχώ το ιδιο πρόβλημα..και σκέφτομαι να το Να το λύσω ως εξής.. να πάω να φτιάξω μια μαϊμού από την αγίου κων/νου πχ που φτιάχνουν και με το σήμα το EU Πάνω και να την βάλω και να κουβαλάω στο ντουλαπάκι του port baggage την κανονική και αν με σταματήσουν…ε θα τους πω Κανά μπαλαμούτι…δεν πάει άλλο…με την κουμουτσα πίσω..


Καλώς ήλθες!

Στην Αγίου Κων/νου έχεις βρει κατάστημα που βγάζει πινακίδες? Μπορείς να μας δώσει μερικές πληροφορίες? π.χ. σε ποιο ύψος είναι το μαγαζί, από τιμές? , τις βγάζει επιτόπου ή κάνεις παραγγελία?

α! η κουμούτσα πίσω καλύπτει και ένα μέρος του πίσω φωτιστικού ενώ είναι και ιδιαίτερα επικίνδυνο στο άνοιγμα της πόρτας για πιθανό τραυματισμό.

s_christos οι νέου τύπου πινακίδες είναι ίδιες μπροστά-πίσω και είναι και ποιο μεγάλες από του παλαιού τύπου.
Προσωπικά μου φάνηκαν τεράστιες, ιδιαίτερα η μπροστινή.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 25 Αύγ 2006, 11:19

pelo13 έγραψε:καταρχας καλησπέρα και καλώς σας βρήκα και εγω εχω ενα Pinin Κια εχώ το ιδιο πρόβλημα..και σκέφτομαι να το Να το λύσω ως εξής.. να πάω να φτιάξω μια μαϊμού από την αγίου κων/νου πχ που φτιάχνουν και με το σήμα το EU Πάνω και να την βάλω και να κουβαλάω στο ντουλαπάκι του port baggage την κανονική και αν με σταματήσουν…ε θα τους πω Κανά μπαλαμούτι…δεν πάει άλλο…με την κουμουτσα πίσω..

Καλως ήρθες στο forum!!!
Τώρα τελευταία βλέπω όλο και πιο συχνά Pinin με τετράγωνη πλαστή πινακίδα.
Κανονικά είναι super παράνομο, αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι τροχαίοι δεν το κάνουν θέμα.
Τώρα βέβαια αν πέσεις σε κανά στραβόξυλο.......
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό Storm » 25 Αύγ 2006, 11:35

Ρε παιδιά από που καταλαβαίνετε ότι είναι πλαστή η πινακίδα??

Εγώ υποπτεύομαι ότι είναι εσωτερικό θέμα της κάθε Νομαρχίας και της διαθεσιμότητας αριθμών.
Αλλωστε το νομοσχέδιο μιλάει καθαρά ότι υπάρχουν 2 τύποι πίσω πινακίδων.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 25 Αύγ 2006, 12:12

Storm έγραψε:Ρε παιδιά από που καταλαβαίνετε ότι είναι πλαστή η πινακίδα??

Εγώ υποπτεύομαι ότι είναι εσωτερικό θέμα της κάθε Νομαρχίας και της διαθεσιμότητας αριθμών.
Αλλωστε το νομοσχέδιο μιλάει καθαρά ότι υπάρχουν 2 τύποι πίσω πινακίδων.

Η πλαστή φαίνεται. Όσο καλά και να την έχουν φτιάξει την καταλαβαίνεις, αρκεί να την κοιτάξεις προσεκτικά
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 25 Αύγ 2006, 16:59

Storm έγραψε:
pelo13 έγραψε:καταρχας καλησπέρα και καλώς σας βρήκα και εγω εχω ενα Pinin Κια εχώ το ιδιο πρόβλημα..και σκέφτομαι να το Να το λύσω ως εξής.. να πάω να φτιάξω μια μαϊμού από την αγίου κων/νου πχ που φτιάχνουν και με το σήμα το EU Πάνω και να την βάλω και να κουβαλάω στο ντουλαπάκι του port baggage την κανονική και αν με σταματήσουν…ε θα τους πω Κανά μπαλαμούτι…δεν πάει άλλο…με την κουμουτσα πίσω..


Καλώς ήλθες!

Στην Αγίου Κων/νου έχεις βρει κατάστημα που βγάζει πινακίδες? Μπορείς να μας δώσει μερικές πληροφορίες? π.χ. σε ποιο ύψος είναι το μαγαζί, από τιμές? , τις βγάζει επιτόπου ή κάνεις παραγγελία?

α! η κουμούτσα πίσω καλύπτει και ένα μέρος του πίσω φωτιστικού ενώ είναι και ιδιαίτερα επικίνδυνο στο άνοιγμα της πόρτας για πιθανό τραυματισμό.

s_christos οι νέου τύπου πινακίδες είναι ίδιες μπροστά-πίσω και είναι και ποιο μεγάλες από του παλαιού τύπου.
Προσωπικά μου φάνηκαν τεράστιες, ιδιαίτερα η μπροστινή.



Είναι σχεδόν προς το τέλος της στο δεξί σου χέρι..μετά τον "Ασλανίδη" το πατσατζίδικο ...ε ενα στενό πιο κάτω.
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 25 Αύγ 2006, 16:59

Storm έγραψε:
pelo13 έγραψε:καταρχας καλησπέρα και καλώς σας βρήκα και εγω εχω ενα Pinin Κια εχώ το ιδιο πρόβλημα..και σκέφτομαι να το Να το λύσω ως εξής.. να πάω να φτιάξω μια μαϊμού από την αγίου κων/νου πχ που φτιάχνουν και με το σήμα το EU Πάνω και να την βάλω και να κουβαλάω στο ντουλαπάκι του port baggage την κανονική και αν με σταματήσουν…ε θα τους πω Κανά μπαλαμούτι…δεν πάει άλλο…με την κουμουτσα πίσω..


Καλώς ήλθες!

Στην Αγίου Κων/νου έχεις βρει κατάστημα που βγάζει πινακίδες? Μπορείς να μας δώσει μερικές πληροφορίες? π.χ. σε ποιο ύψος είναι το μαγαζί, από τιμές? , τις βγάζει επιτόπου ή κάνεις παραγγελία?

α! η κουμούτσα πίσω καλύπτει και ένα μέρος του πίσω φωτιστικού ενώ είναι και ιδιαίτερα επικίνδυνο στο άνοιγμα της πόρτας για πιθανό τραυματισμό.

s_christos οι νέου τύπου πινακίδες είναι ίδιες μπροστά-πίσω και είναι και ποιο μεγάλες από του παλαιού τύπου.
Προσωπικά μου φάνηκαν τεράστιες, ιδιαίτερα η μπροστινή.



Είναι σχεδόν προς το τέλος της στο δεξί σου χέρι..μετά τον "Ασλανίδη" το πατσατζίδικο ...ε ενα στενό πιο κάτω.
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό pentraks » 26 Αύγ 2006, 11:02

Εγώ έχω τυπώσει τετράγωνη πινακίδα, ειναι πανομοιότυπη με την κρατική(διαστάσεις, γραμματοσειρά, σήμα GR) και μάλιστα έχει και το ιριδίζον εθνόσημο σε 2 σημεία!!!. Μονο η σφραγίδα λείπει.

Κόστισε 27€ απο www.typopolis.gr

PS Η κανονική πινακίδα στον χώρο κάτω απο τις αποσκευές σε περίπτωση που χρειαστεί.
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό Storm » 27 Αύγ 2006, 09:06

pelo13 έγραψε:Είναι σχεδόν προς το τέλος της στο δεξί σου χέρι..μετά τον "Ασλανίδη" το πατσατζίδικο ...ε ενα στενό πιο κάτω.


thanks! :wink:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό Storm » 27 Αύγ 2006, 09:09

pentraks έγραψε:Εγώ έχω τυπώσει τετράγωνη πινακίδα, ειναι πανομοιότυπη με την κρατική(διαστάσεις, γραμματοσειρά, σήμα GR) και μάλιστα έχει και το ιριδίζον εθνόσημο σε 2 σημεία!!!. Μονο η σφραγίδα λείπει.

Κόστισε 27€ απο www.typopolis.gr

PS Η κανονική πινακίδα στον χώρο κάτω απο τις αποσκευές σε περίπτωση που χρειαστεί.


ώπα! νάτος! σε βρίσκω πολύ έμπειρο!

α! με την σφραγίδα που λείπει δεν κάνει "μπαμ" από μακρυά ή όχι ? :?
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό tzigis » 27 Αύγ 2006, 11:01

σε μια συζητηση με παλαιοτερο καταχο απο εμενα μου ειπε οτι απευθυνθηκε στο συνηγορο του πολιτη και η απαντηση ηταν που πηρε απο αυτους ηταν οτι το θεμα εχει παρη την δικαστικη οδο και οτι συντομα με μια αιτηση στο υπουργειο θα μπορει να αλλαζει την πισω πινακιδα με τετραγωνη!!το ποτε βεβαια ειναι υποθετικο!!
Άβαταρ μέλους
tzigis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Αύγ 2006, 18:00
Τοποθεσία: ηλιουπολη αθηνα

Re: Pinin και πινακίδες κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό pentraks » 27 Αύγ 2006, 19:08

Storm έγραψε:
pentraks έγραψε:Εγώ έχω τυπώσει τετράγωνη πινακίδα, ειναι πανομοιότυπη με την κρατική(διαστάσεις, γραμματοσειρά, σήμα GR) και μάλιστα έχει και το ιριδίζον εθνόσημο σε 2 σημεία!!!. Μονο η σφραγίδα λείπει.

Κόστισε 27€ απο www.typopolis.gr

PS Η κανονική πινακίδα στον χώρο κάτω απο τις αποσκευές σε περίπτωση που χρειαστεί.


ώπα! νάτος! σε βρίσκω πολύ έμπειρο!

α! με την σφραγίδα που λείπει δεν κάνει "μπαμ" από μακρυά ή όχι ? :?


Αμα ξέρεις οτι λείπει το καταλάβαίνεις, αν δε ξέρεις δε το παρατηρείς...
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες