Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή με Pinin

Εκδρομή με Pinin

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 18 Σεπ 2006, 23:40

Όπως προέκυψε απ' την κουβέντα στο θέμα "Νέο Pinin, νέος στο off-road" ( http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... t-240.html ) υπάρχει ενδιαφέρον για συνάντηση και εκδρομή με Pinin. Είναι μια καλή ευκαιρία να γνωριστούμε, να βγάλουμε τ' αμάξια μας λίγο εκτός δρόμου και να περάσουμε καλά σε κάποιο απ' τα πανέμορφα ορεινά μέρη της χώρας μας.
Τα πράγματα ως τώρα έχουν ως εξής:

1. Ημερομηνία διεξαγωγής:
Υπό συζήτηση.
Θα πρέπει να την κανονίσουμε έτσι ώστε να βολεύει όλους. Δική μου άποψη είναι ότι δεν προλαβαίνουμε για πριν τις εκλογές (15 και 22 Οκτ.). Πρότασή μου είναι για κάπου στις αρχές με μέσα Νοέμβρη.

2. Τόπος διεξαγωγής:
Επίσης υπό συζήτηση.
Θα μπορούσε να είναι στην ορεινή Αρκαδία (περιοχή Βυτίνας, Δηματσάνας) ή στην ορεινή Κορινθία (Α.Τρίκαλα, λίμνη Δασίου, λίμνη Δόξας) ή συνδυασμός ορείνης Κορινθίας και περιοχής Καλαβρύτων. Αυτά βέβαια είναι απλά δικές μου προτάσεις, κάθε άλλη πρόταση δεκτή για συζήτηση.
Αν εκδηλώσουν ενδιαφέρον και "συνάδελφοι" από την Β.Ελλάδα πιθανόν θα πρέπει να πάμε κάπου κεντρικά για να βολεύει όλους.

3. Συμμετοχές:
Ως τώρα έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον ο υπογράφων (Διονύσης), ο pentraks, o Pinin παρέα με 2 ακόμα φίλους με Pinin, ο pelo13 και η λίστα αναμένεται να μεγαλώσει και άλλο.

4.Βαθμός Δυσκολίας:
Εδώ είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα, καθώς άλλοι έχουν SUV και άλλοι off-road. Όχι δεν είναι διαφορετικά τ' αμάξια ο τρόπος που το χρησιμοποιεί ο καθένας είναι διαφορετικός (και βέβαια αυτό είναι απόλυτα λογικό). Η γνώμη μου είναι ότι ο κορμός της διαδρομής θα πρέπει να είναι normal χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, αλλά να δίνεται η δυνατότητα να παρεκκλίνει και να "παίξει" λίγο παραπάνω όποιος το επιθυμεί.

Έλα, ν' ανάβει η κουβέντα σιγά σιγά.......
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Εκδρομή με Pinin

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 18 Σεπ 2006, 23:52

Για βολτούλα και'γω μέσα είμαι αν και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορει να προκύψει μέχρι τότε.
Το δικό μου SUV δεν θα το'λεγα αλλα μέχρι τότε ελπίζω να το έχω κάνει αρκετά off..
Προσωπικά κάτι προς λίμνη Πλαστήρα δεν θα με χάλαγε. Αντε καλα να περάσουμε!

Υ.Γ. Ακουσε εκεί SUV...μη λες κακές λέξεις..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Re: Εκδρομή με Pinin

Δημοσίευσηαπό PININ » 19 Σεπ 2006, 08:29

1. Ημερομηνία διεξαγωγής:
Θα έλεγα το πρώτο ΣΚ του νοεμβρίου .Δεν ξ.ερω αν βολεύει τους άλλους αλλά προτιμώ για μονοήμερες εκδρομές τα σάββατα λόγο του ότι έχει λιγότερη κίνηση στους δρόμους και σου μένει η κυριακή για ανασυγκρότηση ύστερα απο μια ημέρα στα βουνά.

2. Τόπος διεξαγωγής:
Αν δεν έρθουν φίλοι απο την βόρειο ελλάδα νομίζω οτι η Ορεινή κορινθία εδίκνυται περισσότερο διότι εχει καλύτερες διαδρομές.Επίσης μπορούμε να εξετάσουμε και την δυνατότητα εφόσον το επιτρέψει ο καιρός για υπαίθριο πικ-νικ.Επίσης μια άλλη παράμετρος που πρέπει να ληφθεί ,είναι αν θα είμαστε με συζύγους -φίλες ή παιδιά ετσι ώστε να μείνουν ευχαριστημένοι όλοι .


4.Βαθμός Δυσκολίας:
Εαν όλα τα αυτοκίνητα έχουν λάστιχα απο all terain ή mud δεν θα έχουμε πρόβλημα.Διότι θα είμαστε μεγάλη παρέα και με καλή διαθεση και οργάνωση όλα τα εμπόδια(τα περισσότερα) μπορούν να ξεπεραστούν
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Re: Εκδρομή με Pinin

Δημοσίευσηαπό pentraks » 19 Σεπ 2006, 13:27

Καλό ακούγεται, Ορεινη Κορινθία η Αρκαδία λοιπόν?
Εγω πρότεινα τη Αρκαδία μιας και είχα περάσει πρόσφατα και ειχα δει ΥΠΕΡΟΧΑ μέρη τα οποία δε μπορύσα να διαβώ με το IX τότε. Και Κορινθία αν θέλετε μέσα.
Συμφωνω με το μονοήμερο για αρχή, αργότερα βλέπουμε για κάτι ποιο "δυνατό"...
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Re: Εκδρομή με Pinin

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 19 Σεπ 2006, 23:34

Εφ' όσον πάμε για μονοήμερη, θα πρέπει να είναι κάπου κοντά (σε Αθήνα, Πάτρα, Κόρινθο). Αυτό βέβαια δε βολεύει τον Nikola αλλά νομίζω ότι δεν τον αποκλείει κίωλας. Αν το 2ήμερο του είναι ελεύθερο νομίζω ότι μπορεί να έρθει και αυτός.
Γενικά θα έλεγα ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κάνει και διανυκτέρευση (εγώ το σκέφτομαι).

1. Ημερομηνία διεξαγωγής:
Είμαι μέσα για 4-5 Νοέμβρη και δεν έχω πρόβλημα με το Σάββατο. Να δούμε όμως αν μπορούν και οι υπόλοιποι.

2. Τόπος διεξαγωγής:
Για την περιοχή νομίζω ότι και η Αρκαδία και η ορεινή Κορινθία είναι πανέμορφες και δεν έχω κανένα πρόβλημα όπου και να πάμε. Προτιμώ λίγο περισσότερο την Κορινθία κυρίως γιατί μας πέφτει πιο κοντά. Επίσης στην Κορινθία, αν και δεν μπορώ να πω ότι ξέρω πολύ καλά την περιοχή, μπορώ να βοηθήσω και στο σχεδιασμό της διαδρομής. πχ. μια πιθανή διαδρομή είναι: Α.Τρίκαλα-Λίμνη Δασίου-Λίμνη Δόξα ή μία άλλη: Λίμνη Δόξα - Ζαρούχλα (χώμα) και από Ζαρούχλα - λίμνη Τσιβλού (άσφαλτος). Βέβαια κάποιος που ξέρει καλύτερα την περιοχή μπορεί να προτείνει κάτι ακόμα καλύτερο.

4.Βαθμός Δυσκολίας:
Για το θέμα των all terain και των mud ελαστικών, ελπίζω να μην είναι απαραίτητα γιατί δυστυχώς δεν έχουμε όλοι.
Εγώ τουλάχιστον δεν έχω :oops: .
Έτσι και αλλιώς αυτό εξαρτάται κυρίως απ' τον καιρό, οπότε ότι και να λέμε τώρα......
Αλήθεια Γιάννη (Pinin) οι άλλοι 2 φίλοι πως τα έχουν τα Pinin τους. Εξοπλισμένα σαν αστακούς, όπως το δικό σου?

Γενικά νομίζω ότι σαν 1η συνάντηση θα πρέπει να έχει σκοπό κυρίως τη γνωριμία και χαρακτήρα κατά βάση εκδρομικό. Σ' αυτό το πλαίσιο νομίζω ότι το πικ νικ είναι πολύ καλή ιδέα (αρκεί να το επιτρέπει και ο καιρός). Επίσης νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να έρθει με την οικογένεια του ή την παρέα του. Εσείς τι λέτε?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκδρομή με Pinin

Δημοσίευσηαπό PININ » 20 Σεπ 2006, 08:38

Για διανυκτέρευση είμαι και γω θετικός


.
πχ. μια πιθανή διαδρομή είναι: Α.Τρίκαλα-Λίμνη Δασίου-Λίμνη Δόξα ή μία άλλη: Λίμνη Δόξα - Ζαρούχλα (χώμα) και από Ζαρούχλα - λίμνη Τσιβλού (άσφαλτος)
Αυτές είχα υπόψιν μου όταν ανέφερα την ορεινή κορινθία.Επίσης στη λίμνη Δασία είναι ιδανικά για πικ-νικ εφόσον ο καιρός δεν είναι βροχερός.
Αλήθεια Γιάννη (Pinin) οι άλλοι 2 φίλοι πως τα έχουν τα Pinin τους. Εξοπλισμένα σαν αστακούς, όπως το δικό σου?
Τα άλλα δύο pinin είναι ψηλωμένα 4 πόντους και έχουν το ένα all terain και το άλλο mud.Οσο αφορά το δικό μου δεν είναι ακόμα αστακός μια που του λείπουν μελλοντικά projects όπως πίσω μπλοκέ 100%, μεγαλύτερη διαδρομή πίσω ανάρτησης και μηχανισμός απεμπλοκής της αντιστρεπτικής
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 20 Σεπ 2006, 14:08

Οσο αφορά το δικό μου δεν είναι ακόμα αστακός μια που του λείπουν μελλοντικά projects όπως πίσω μπλοκέ 100%, μεγαλύτερη διαδρομή πίσω ανάρτησης και μηχανισμός απεμπλοκής της αντιστρεπτικής

Αυτά είναι!!! Θα γίνει super το Pinin σου (όχι πως δεν είναι και τώρα)

Αυτές είχα υπόψιν μου όταν ανέφερα την ορεινή κορινθία.Επίσης στη λίμνη Δασία είναι ιδανικά για πικ-νικ εφόσον ο καιρός δεν είναι βροχερός.

Ναι είναι πολύ καλά εκεί αλλά έχω την εντύπωση ότι το καλοκαίρι η λίμνη εξαφανίζεται και όταν θα πάμε εμείς δεν ξέρω αν θα έχει ακόμα νερό. Τέλος πάντων, ας δούμε βασικά τι λένε και οι υπόλοιποι για το μέρος και την ημερομηνία και το που θα κάνουμε το πικ νικ το βλέπουμε και στην πορεία.
Αλήθεια pentraks, pelo13 που χαθήκατε? Περιμένουμε τη γνώμη σας. Επίσης περιμένουμε και άλλα Pinin να δηλώσουν συμμετοχή.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pentraks » 20 Σεπ 2006, 14:57

Αφού είπα ειμαι μέσα εγώ! Ορεινή Κορινθία!
Ξεκινάμε για Σάββατο και οσοι μπορούν κάθονται και Κυριακή!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 20 Σεπ 2006, 19:55

Μέσα και εγώ!! εχω ακούσει οτι ειναι φοβερά ...Απλά να ξεκαθαρίσουμε αν ειναι να πάμε με γυναίκες η με φίλους απο νώρις γιατι αν το αφίσουμε για τελευταία στιγμή .....θα έχουμε "γκρίνιες"....
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Δημοσίευσηαπό PININ » 21 Σεπ 2006, 09:33

Φωτο απο την εν λόγο περιοχη .Νοέμβριος 2005
http://www.to4x4.gr/gallery/album103
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό pentraks » 21 Σεπ 2006, 10:49

Ωραια πράγματα, παιχνιδίσματα στην λασπουριά!!!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Σεπ 2006, 15:52

Πολύ καλές οι photo.
Πέρσι το Νοέμβριο λοιπόν είχε λίγα νερά, αλλά αρκετή λάσπη αν βλέπω καλά στις φωτογραφίες.
Πάντως γενικά έχω ενθουσιαστεί με την ιδέα της συνάντησης αλλά και με την επιλογή της περιοχής. Χθες το βράδυ κοίταζα την περιοχή στο google earth (την έχει σε λεπτομέρεια από αεροφωτογραφίες). Η διαδρομή Α.Τρίκαλα - λίμνη Δασίου-Γκούρα (ή Μεσινό) - λίμνη Δόξα πρέπει να είναι πανέμορφη. Είναι κάπου στα 30km χώμα μέχρι το Μεσινό και καμια 15ρια άσφαλτος απ' το Μεσινό μέχρι τη Δόξα. Προτείνω λοιπόν το Σάββατο να κάνουμε αυτή τη διαδρομή είτε με τη φορά που την ανέφερα είτε αντίθετα, ανάλογα με το αν θέλουμε να καταλήξουμε για πικ νικ στη λίμνη Δασια ή στη λίμνη Δόξα. Εσείς τι λέτε?
Και για όποιον κάτσει και την Κυριακή μπορούμε να κάνουμε την διαδρομή λίμνη Δόξα - Ζαρούχλα (~20km χώμα μέσα σε δάσος) και από Ζαρούχλα να κατέβουμε τον κανονικό δρόμο (άσφαλτος) μέχρι λίμνη Τσιβλού που επίσης είναι πανέμορφη (και έχει και ωραία ταβερνάκια :D ).
Δεν είναι ανάγκη να τα κανονίσουμε όλα σε λεπτομέρεια από τώρα, απλά τα αναφέρω για να τα έχουμε υπ'όψιν μας (μιας και τα έψαχνα χθες βράδυ).
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 21 Σεπ 2006, 17:12

Pajerinho
4.Βαθμός Δυσκολίας:
Για το θέμα των all terain και των mud ελαστικών, ελπίζω να μην είναι απαραίτητα γιατί δυστυχώς δεν έχουμε όλοι.
Εγώ τουλάχιστον δεν έχω

Αυτο σε απασχολει?Θα σε τραβηξουνε οι αλλοι :D
Σαν επιτιμο μελος που ειμαι θελετε και ενα Sorento σαν κερασακι στην τουρτα? 8)
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Σεπ 2006, 17:23

Δεν μπορώ ν' αποφασίσω για όλους, αλλά από μένα μέσα.....!
Μόνο σκέψου το καλά, μπορεί να έχει παρενέργειες και να θέλεις μετά να ξαναγοράσεις Pinin :lol: :lol: :lol:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 21 Σεπ 2006, 17:37

Pajerinho έγραψε:Δεν μπορώ ν' αποφασίσω για όλους, αλλά από μένα μέσα.....!
Μόνο σκέψου το καλά, μπορεί να έχει παρενέργειες και να θέλεις μετά να ξαναγοράσεις Pinin :lol: :lol: :lol:

Λες?Ποιος ακουει τη γυναικα μου τοτε που ολο μου ελεγε μην το δινεις το αυτοκινητο μια χαρα ειναι.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες