Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή με Pinin

Δημοσίευσηαπό Storm » 06 Νοέμ 2006, 21:13

Aυτά είναι!!! Μπράβο παιδιά!!! Αντε και σύντομα η επόμενη εξόρμηση!!!

Περιμένουμε report!!! :) :) :!: :!:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 07 Νοέμ 2006, 00:07

Που ήσουν pentraks...? Μ' άφησες μόνο μου να παλεύω με τα θηρία..... :roll:
Ήμουν ο μόνος normal παρέα μ' ένα αγριοniva, τον panayioti με το πετρελοκίνητο Sorento (και Fedima extream λάστιχο) και 3 ψιλωμένα και αγριεμένα Pinin. Μια χαρά τα κατάφερε πάντως και το normal Pinin και ας έδειχνε σαύρα δίπλα στα ψιλωμένα. Ωστόσο τo ασφάλτινο λάστιχο με πρόδωσε όταν μπήκα στην παχιά λάσπη της λίμνης Δασίου :cry:
Γιάννη (Pinin) thanxs again για το ξεκόλλημα.
Και το σημαντικότερο.....? Πανέμορφα τοπία, φανταστικές δασικές διαδρομές και πολύ καλή παρέα!!!!!
Σύντομα θ' ανέβουν και photos και κάποια μικρά videakia
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 07 Νοέμ 2006, 11:50

Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pentraks » 07 Νοέμ 2006, 12:18

Μπράβο, ωραία πράγματα, φωτο απο το κολλημα σου δε βλέπω όμως, η μήπως προσπαθείς να το ξεχάσεις?
χεεχεχεχε
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36


Δημοσίευσηαπό pentraks » 07 Νοέμ 2006, 18:07

Πώπω τα video ήταν το τελειωτικό χτύπημα για μένα!

Αψογο το Pinin που χώνεται μεχρι την μέση στη λασπη και βγαίνει απρόβλημάτιστα.
Ο φίλος με το niva τον χτύπησε τον πίσω προφυλακτήρα?
pajerinho τί έκανες φίλε μου στο προτελευταιο βιντεάκι? τα σέβη μου!!!!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 07 Νοέμ 2006, 18:37

Οι προφυλακτήρες χτύπησαν αρκετές φορές σε διάφορες "ταρζανίες" που κάναμε, χωρίς ζημίες πάντως.
Όπως καταλαβαίνεις φίλε pentraks, απλά έχασες......!!
Δεν πειράζει. Next time... :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 07 Νοέμ 2006, 19:53

pentraks έγραψε:Μπράβο, ωραία πράγματα, φωτο απο το κολλημα σου δε βλέπω όμως, η μήπως προσπαθείς να το ξεχάσεις?
χεεχεχεχε

Δεν γλιτωνει με τιποτα.Τον εχω καταγραψει και συντομα θα δημοσιευθει η διασωση .
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 08 Νοέμ 2006, 11:39

panayiotis έγραψε:
pentraks έγραψε:Μπράβο, ωραία πράγματα, φωτο απο το κολλημα σου δε βλέπω όμως, η μήπως προσπαθείς να το ξεχάσεις?
χεεχεχεχε

Δεν γλιτωνει με τιποτα.Τον εχω καταγραψει και συντομα θα δημοσιευθει η διασωση .

Το ήξερα ότι τράβηξες το video για να μ' εκβιάσεις .... :evil:
Δεν πειράζει όμως, είμαι ανώτερος άνθρωπος και το αντιπαρέρχομαι :roll:

Δεν μας είπες όμως.... Πως τα είδες τα Pinin στην εκδρομή?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 08 Νοέμ 2006, 15:58

Πως τα είδες τα Pinin στην εκδρομή

Ομολογω οτι εμεινα αφωνος.Εχουνε τετοιες γωνιες προσεγγισης και διαφυγης που μου ριχνουνε στα αυτια.
Το μονο που με σωζει ειναι η θηριωδης ροπη του πετρελαιου,γι'αυτο και αν ειδες στην λασπολιμνη δεν καταλαβα τιποτα,οπως και σε εκεινη τη χαραδρα με το στενωμα και την λασπωμενη ανηφορα που το niva τα εδωσε ολα για να ανεβει,ενω εγω με το ρελαντι για πλακα..Στα νεροφαγωματα ομως ημουνα οριακος και αρκετα απο αυτα που επιχειρησατε εγω δεν τα δοκιμασα.
Το ξαναλεω αν το pinin ειχε καλυτερες κοντες,μια διλιτρη πετρελαιομηχανη και καλυτερο σχεδιασμο στο μπροστα αθλιο γονατο θα ητανε απαιχτο.
Αληθεια ειχε κανενας απο την παρεα αυτοματο pinin?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 09 Νοέμ 2006, 14:41

panayiotis έγραψε:
Πως τα είδες τα Pinin στην εκδρομή

Ομολογω οτι εμεινα αφωνος.Εχουνε τετοιες γωνιες προσεγγισης και διαφυγης που μου ριχνουνε στα αυτια.
Το μονο που με σωζει ειναι η θηριωδης ροπη του πετρελαιου,γι'αυτο και αν ειδες στην λασπολιμνη δεν καταλαβα τιποτα,οπως και σε εκεινη τη χαραδρα με το στενωμα και την λασπωμενη ανηφορα που το niva τα εδωσε ολα για να ανεβει,ενω εγω με το ρελαντι για πλακα..Στα νεροφαγωματα ομως ημουνα οριακος και αρκετα απο αυτα που επιχειρησατε εγω δεν τα δοκιμασα.
Το ξαναλεω αν το pinin ειχε καλυτερες κοντες,μια διλιτρη πετρελαιομηχανη και καλυτερο σχεδιασμο στο μπροστα αθλιο γονατο θα ητανε απαιχτο.

Πράγματι στο στένωμα με την λασπωμένη ανηφόρα ανέβηκε αρχοντικά το Sorento, το οποίο γενικά μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Τα όποια μειωνεκτήματα του έχουν να κάνουν με τον όγκο και το βάρος του και τις σχετικά μικρές γωνίες (τουλάχιστον σε σχέση με το Pinin, γιατί σε σχέση με άλλα στο μέγεθός του μια χαρά τα καταφέρνει).
Αληθεια ειχε κανενας απο την παρεα αυτοματο pinin?

Αν δεν κάνω λάθος όλα ήταν χειροκίνητα
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό PININ » 10 Νοέμ 2006, 08:34

Παναγιωτη ολα ειχαν χειροκινητο κιβωτιο.Εχεισ οδηγήσει αυτοματο pinin?Ειναι καλυτερο απο το χειροκινητο ?Εχει ομαλη λειτουργεια?
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 10 Νοέμ 2006, 18:13

PININ έγραψε:Παναγιωτη ολα ειχαν χειροκινητο κιβωτιο.Εχεισ οδηγήσει αυτοματο pinin?Ειναι καλυτερο απο το χειροκινητο ?Εχει ομαλη λειτουργεια?

Δεν εχω οδηγησει και δεν γνωριζω.
Παντως ειδικα στα βενζινοκινητα το αυτοματο κιβωτιο ειναι ενα τεραστιο συν στις εκτος δρομου εξορμησεις.Γλιτωνεις τα χαζοσπινιαρισματα,ασε που πρεπει να εχεις 3 ποδια σε περιπτωσεις που θελεις να δωσεις τη ροπη με λιγες στροφες και να πατησεις και λιγο φρενο ταυτοχρονα.
Στα πετρελαιοκινητα δεν φαινεται τοσο πολυ γιατι η ροπη ειναι σχεδον απο το ρελαντι.Παρολα αυτα το μετανιωσα που δεν το πηρα αυτοματο,δεν ειναι λιγες οι φορες που εχει μυρισει ο δισκος μου.Ειμαι και πολυ βαρυς παναθεμα με. :lol:
Παντως οταν ειχα το pinin εχω την εντυπωση οτι μυριζε πολυ ευκολα ο δισκος.Ποιες ειναι οι εμπειριες σου πανω σε αυτο,μιας και το'χεις πολυ περισσοτερο καιρο?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 10 Νοέμ 2006, 19:14

panayioti καλησπέρα!
Ως ότου σου απαντήσει ο Γιάννης να σου πω την δική μου μικρή εμπειρία.
Στις αρχές ο δίσκος μύριζε πολύ εύκολα. Τώρα θες γιατί όταν είναι καινούριος μυρίζει ευκολότερα, θες γιατί τον συνήθισα πλέον και δεν τον πατινάρω, το γεγονός πάντως είναι ότι έχει πολύ καιρό να μυρίσει.
Και στο κόλλημα πχ στην λίμνη έκανα αρκετή ώρα προσπάθειες μπρος πίσω για να βγω και δεν μύρισε καθόλου (τουλάχιστον μέσα στην καμπίνα, έξω δεν ξέρω αν σας μύρισε).
Τώρα του Θοδωρή που μύρισε, μύρισε μετά από πολύ και συνεχόμενη ταλαιπωρία. Επίσης όπως μου είπε μετά είχε "φρέσκα υλικά" καθώς άλλαξε πρόσφατα δίσκο πλατό (μετά από 110.000χλμ) κάτι που μάλλον επιβεβαιώνει ότι στην αρχή μυρίζει ευκολότερα.
Όσον αφορά τ' αυτόματα συμφωνώ ότι πλεονεκτούν στο off road, ωστόσο δεν θα έπαιρνα ποτέ 4τάχυτο αυτόματο (όπως είναι το Pinin και πολλά άλλα). Εδώ οι 5 ταχύτητες και πολλές φορές μου φαίνονται λίγες (πχ. θα ήθελα μια 6η overdrive να πηγαίνω πιο οικονομικά στα ταξίδια)
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό PININ » 13 Νοέμ 2006, 09:35

Παναγιώτη και σε μένα μου εχει μυρίσει ο δισκός αρκετες φορές τις περισσότερες απο δικό μου υπερβολικό ζόρισμα.
Αν είναι τόσο καλό το αυτόματο για εκτός δρόμου σκέπτομαι να μετατρέψω το δικό μου σε αυτόματο.Δεν νομίζω να είναι δύσκολο.
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες