Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ CRV ή MAVERICK

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ CRV ή MAVERICK

Δημοσίευσηαπό ssurfer » 30 Οκτ 2006, 14:42

Eιμαι σε διλλημα διαθετω περιπου 22000-24000.Η χρηση που το θελω ειναι κυριως αστικη για Β.Προαστεια
Άβαταρ μέλους
ssurfer
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 08:59
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 30 Οκτ 2006, 15:19

Εγώ θα πήγαινα για το CRV φίλε μου.Είναι πολύ άνετο στον δρόμο,είναι πιο ευρύχωρο και ο κινητήρας του είναι "αρκετός" για να κινηθείς σε πιο γρήγορους ρυθμούς.Να ελένξεις το σύστημα τετρακίνησης μήπως και έχει παραδώσει.
Το Maverick παίζει στο ίδιο μήκος με προβάδισμα του CRV σε χώρους και κινητήρα.Έχουν αναφερθεί από μερικούς κατόχους Maverick παράπονα για την αξιοπιστία του (στραβωμένες δισκόπλακες,σκουριές,δισκοπλατό κτλ) όπως επίσης παράπονα για την after sale εξυπηρέτηση της εταιρίας.
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό karanti » 30 Οκτ 2006, 22:09

φιλε RaNtApLaN,
δεν εχω οδηγησει CRV, αλλα εξωτερικα μου φαινεται "λιγο" και διπλα μου στο δρομο μαλλον αργο.
τωρα για το προβάδισμα του CRV σε χώρους και κινητήρα μαλλον φιλε RaNtApLaN, οχι μονο δεν εχεις οδηγησει maverick, αλλα δεν εχεις μπει και μεσα....
τα λοιπα προβληματα που αναφερεις νομιζω οτι ειναι προβληματα που παρουσιαζονται σε πολλα αυτοκινητα ανεξαρτητου εταιρειας.
το σημαντικο με τα maverick ειναι οτι αυτα λυνονται εντος εγγυησης.
αληθεια οταν λες για παράπονα για την after sale εξυπηρέτηση της εταιρίας εχεις υποψη σου τηn Ελληνικη αντιπροσωπεια της Honda?
ειχα πολλες μοτοσυκλεττες Honda απο την δεκαετια του 80 μεχρι και πριν 5 χρονια και δεν το ξανακανω.
το μονο σημαντικο στην συγκριση που δεν ανεφερες ειναι η μεγαλυτερη εμπορικοτητα της Honda, αλλα ειναι κατι που με την γρηγορη αλλαγη μοντελων στα επομενα χρονια, θα παψει να υπαρχει.

ΥΓ1 μιλαμε παντα για μεταχειρισμενα αυτοκινητα ιδιας χρονολογιας και καταστασης.
ΥΓ2 τα καλα SUV ειναι τα Αμερικανικα, οι λοιποι (Γιαπωνεζοι και Κορεατες) ακομη αντιγραφουν....
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 31 Οκτ 2006, 00:15

karanti έγραψε:φιλε RaNtApLaN,
δεν εχω οδηγησει CRV, αλλα εξωτερικα μου φαινεται "λιγο" και διπλα μου στο δρομο μαλλον αργο.
τωρα για το προβάδισμα του CRV σε χώρους και κινητήρα μαλλον φιλε RaNtApLaN, οχι μονο δεν εχεις οδηγησει maverick, αλλα δεν εχεις μπει και μεσα....


Όσον αφορά το πρώτο σκέλος σου παραθέτω το εξής link
http://www.autotriti.gr/autotriti/_magazine/viewthema_autotriti.asp?id_thema=31275&link_id=9318&admin=

Συν ότι έχω μπεί και στα 2...μάλλον εσύ είσαι αυτός που όχι μόνο δεν έχεις οδηγήσει CRV,αλλά δεν έχεις μπεί και μέσα...

karanti έγραψε:τα λοιπα προβληματα που αναφερεις νομιζω οτι ειναι προβληματα που παρουσιαζονται σε πολλα αυτοκινητα ανεξαρτητου εταιρειας.
το σημαντικο με τα maverick ειναι οτι αυτα λυνονται εντος εγγυησης.
αληθεια οταν λες για παράπονα για την after sale εξυπηρέτηση της εταιρίας εχεις υποψη σου τηn Ελληνικη αντιπροσωπεια της Honda?
ειχα πολλες μοτοσυκλεττες Honda απο την δεκαετια του 80 μεχρι και πριν 5 χρονια και δεν το ξανακανω.


Όταν λέω για παράπονα για την after sale εξυπηρέτηση της εταιρίας εννοώ το παρακάτω
http://www.autopress.gr/dnews/show.asp?ID=5865

Το οποίο μένει αναπάντητο από πλευράς εταιρίας μέχρι σήμερα!
Για την Honda δεν έχει ακουστεί κάτι ανάλογο μέχρι τώρα.


Υ.Γ. Δεν έχω CRV,αν αυτό φαντάστικες...μ'αρέσουν τ'άλλα τα καλά τα Γιαπωνέζικα,αυτά με τα αργά :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό ssurfer » 31 Οκτ 2006, 08:19

ειμαι αρκετα ψηλος,εχω μπει και στα δυο,το crv ειναι τεραστιο(καθομαι πισω απο την θεση του οδηγου και χωραω ανετα (196cm).Aπο ποιο μοντελο υπαρχει η βελτιωμενη 4κινηση του crv;
Άβαταρ μέλους
ssurfer
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 08:59
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό karanti » 31 Οκτ 2006, 11:36

επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχια....

Μηκος: mav 4441 mm , crv 4635 mm (αν βγαλεις και καμμια 30 cm της ρεζερβας εισαι στα 4300 mm)
Πλατος: mav 1825 mm , crv 1785 mm
Υψος: mav 1762 mm , crv 1710 mm
Χωρητικοτητα χωρου αποσκευων:
κανονικος: mav 470 κε , crv 527 κε
με ριγμενα καθισματα: mav 1810 κε , crv 1566 κε

επειδη οι διαφορες ειναι οριακες, απορω πως βρηκαν το maverick μικροτερο οι διαφοροι φωστηρες....

στην αποδοση του κινητηρα εχουμε ακριβως την ιδια ιπποδυναμη (κατα τα εργοστασια) και το maverick εχει και παραπανω 300 cc. μηπως ειναι και πιο ροπατο?

στο συνολο της μεταδοσης κινησης ειναι ακριβως τα ιδια (ή κανω λαθος?).

στην εμφανιση το crv ειναι μια αντιγραφη του mav.

τελος, οταν η ford εφιαχνε αυτοκινητα, ο κυριος Soihiro Honda προσπαθουσε να φιαξει παπακια.... :twisted:
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 01 Νοέμ 2006, 03:22

ssurfer έγραψε:Aπο ποιο μοντελο υπαρχει η βελτιωμενη 4κινηση του crv;


Από το 2002 και μετά με σύστημα τετρακίνησης τύπου Haldex και προσφάτως το 2005 που εφάρμοσαν ένα σύστημα βασιζόμενο σε μηχανισμό με αντλίες λαδιού βελτιώνοντας τον χρόνο εμπλοκής.
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 01 Νοέμ 2006, 03:36

karanti έγραψε:επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχια....

Μηκος: mav 4441 mm , crv 4635 mm (αν βγαλεις και καμμια 30 cm της ρεζερβας εισαι στα 4300 mm)
Πλατος: mav 1825 mm , crv 1785 mm
Υψος: mav 1762 mm , crv 1710 mm
Χωρητικοτητα χωρου αποσκευων:
κανονικος: mav 470 κε , crv 527 κε
με ριγμενα καθισματα: mav 1810 κε , crv 1566 κε

επειδη οι διαφορες ειναι οριακες, απορω πως βρηκαν το maverick μικροτερο οι διαφοροι φωστηρες....

στην αποδοση του κινητηρα εχουμε ακριβως την ιδια ιπποδυναμη (κατα τα εργοστασια) και το maverick εχει και παραπανω 300 cc. μηπως ειναι και πιο ροπατο?

στο συνολο της μεταδοσης κινησης ειναι ακριβως τα ιδια (ή κανω λαθος?).

στην εμφανιση το crv ειναι μια αντιγραφη του mav.

τελος, οταν η ford εφιαχνε αυτοκινητα, ο κυριος Soihiro Honda προσπαθουσε να φιαξει παπακια....



....

Τα πιστεύεις όλα αυτά που γράφεις?
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό ssurfer » 01 Νοέμ 2006, 07:58

ειναι πολλες φορες που οι αριθμοι δεν λενε την αληθεια.
εχετε ακουσει για προβληματα στο crv,για το mav εχω διαβασει στο site διαφορα προβληματα,crv δεν εχει κανενας?
Άβαταρ μέλους
ssurfer
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 08:59
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό karanti » 01 Νοέμ 2006, 11:13

Τα πιστεύεις όλα αυτά που γράφεις?

οσο αφορα τους αριθμους, δεν νομιζω οτι τους αμφισβητεις κι εσυ, τα υπολοιπα για να τα γραφω μαλλον τα πιστευω....
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό karanti » 01 Νοέμ 2006, 11:45

εχετε ακουσει για προβληματα στο crv,για το mav εχω διαβασει στο site διαφορα προβληματα,crv δεν εχει κανενας?

εχω την εντυπωση οτι στο forum γραφουν περισσοτεροι ιδιοκτητες mav απο αυτους του crv.
συμφωνω οτι καποιοι απο αυτους αναφερουν καποια προβληματα. τα περισσοτερα απο αυτα ειναι προβληματα που παρουσιαζονται μεσα στην εγγυηση και καλυπτονται απο την ford.
τωρα αν καποιος παει και κολησει σε λασπες, αμμο ή χιονια και καψει το δισκο του, νομιζω οτι το ιδιο θα παθει και με crv.
τελος επειδη ειχα δοσοληψιες και με τις 2 αντιπροσωπειες η εξυπηρετηση της ford (και η χρεωση ανταλακτικων και εργασιων) ειναι μιλια μπροστα...
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό doc » 01 Νοέμ 2006, 22:53

Θα μου επιτρέψετε μια μικρή παρέμβαση...

Για ποιο Maveric μιλάμε? Για το 2.0 ή το 2.3?

Για μεταχείρο μάλλον για 2.0 μιλάς. Σε αυτή τη περίπτωση, είναι σαφώς πιο αργό από το Honda. Το CRV είναι το γρηγορότερο στα 2000cc, με διαφορές βέβαια τρίχες!
To 2.3 είναι ισάξιο του CRV σε επιδόσεις.
Σε όγκο, το Maveric είναι πιο πληθωρικό, αν και σε πορτμπαγκάζ δεν υστερεί το CRV. Όταν πέφτουν τα καθίσματα το Ford είναι αισθητά μεγαλύτερο.
Το Ford κάνει σαφώς καλύτερο off-road.
Η Honda δίνει 7 χρόνια εγγύηση, κάτι πολύ σημαντικό, που νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος κατά 100%) μεταβιβάζεται στον επόμενο αγοραστή. Τουλάχιστον κάτι χοντρό το καλύπτει θέλω να πιστεύω.

Εξαρτάται πάντα την χρήση που θέλει ο άνθρωπος. Το ξεκαθάρισε: Βόρεια Προάστια. Άρα, τελικά είναι θέμα γούστου.
Ελπίζω να βοήθησα.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 01 Νοέμ 2006, 22:57

karanti έγραψε:οταν η ford εφιαχνε αυτοκινητα, ο κυριος Soihiro Honda προσπαθουσε να φιαξει παπακια.... :twisted:


Θοδωρή μου... δυστυχώς ή ευτυχώς, τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην...

Κάποτε οι Ευρωπαίοι έδειχναν στους Ιάπωνες πως να κατασκευάζουν αυτοκίνητα, οι οποίοι τους κοιτούσαν με τα μάτια γουρλωμένα!
Πλέον, οι Ευρωπαίοι κρέμονται από τους Ιάπωνες για να σωθούν...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό ssurfer » 02 Νοέμ 2006, 07:57

αυτο που δεν μαρεσει στο CRV ειναι το δεκαετιας ταμπλο και οτι εχει τεμπελη απο πουλμαν και δεν εχει κουτι.Καμμια ιδεα κανεις για να φτιαξω
(απο connoly?)και καμμια συμβουλη γι α tv ή gprs οθονη¨?
Άβαταρ μέλους
ssurfer
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 08:59
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό karanti » 02 Νοέμ 2006, 11:04

Κάποτε οι Ευρωπαίοι έδειχναν στους Ιάπωνες πως να κατασκευάζουν αυτοκίνητα, οι οποίοι τους κοιτούσαν με τα μάτια γουρλωμένα!
Πλέον, οι Ευρωπαίοι κρέμονται από τους Ιάπωνες για να σωθούν...


φιλε Δημητρη,
δεν λεω οτι ο Γιαπωνεζος (και ο Κορεατης και αυριο ο Κινεζος...) δεν κατασκευαζει αξιολογες κατασκευες, αλλα υπαρχουν και καποιες αρχες σ' αυτο τον κοσμο...
δεν θα παρουμε το καθε κιτρινο κατασκευασμα γιατι ειναι φτηνοτερο και πιο μπανικο. ενταξει το HyundaKia ειναι φτηνοτερο και ταχυτερο, αλλα το Land Rover ή το Jeep θα ειναι παντα αυτο που ειναι κι ας εχει πολλα μικροπροβληματακια.
ΥΓ1 χρονια πολλα για την γιορτη σου και καλη επιτυχια στο νοτιο ημισφαιριο
ΥΓ2 μηχανακι κι εγω γιαπωνεζικο εχω (μαλλον γιατι ειναι πιο αξιοπιστο...) :(
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες