Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

To rav4 μου έβαλε... νερά

To rav4 μου έβαλε... νερά

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 22 Δεκ 2006, 14:23

Ναι! Καλά διαβάσατε. Βέβαια, το θέμα κάποια στιγμή έχει ξαναναφερθεί.
Το είχα λοιπόν παρκαρισμένο και όλη την ημέρα εχθές ψιλόβροχο, μπαίνω το βράδυ και βλέπω στο λαστιχένιο πατάκι του συνοδηγού... μπόλικο νερό.

Όχι ρε π@#στη μου... θυμίθικα την αναφορά στο forum.

Κάτω απο το ντουλάπι του συνοδηγού, βάζω χέρι και... στάζει κανονικά!
Αν δεν είχα λαστιχένιο πατάκι, το βράδυ δεν θα το καταλάβαινα.
Το ίδιο μου είπε και ο εξυπηρετικότατος μάστορας της toyota της περιοχής μου. Το ξαναέκανε και σε άλλα, πρώτων παραδώσεων rav4, που... "το κατάλαβαν οι συνοδηγοί γιατί πλατσούριζαν".

Το πρόβλημα:

Είναι υπόθεση 1/2 ώρας και οφείλεται σε ένα σημείο που αντί για λάστιχο ή κόλα, τοποθετήθικε σφουγγάρι. Το σφουγγάρι ποτίζει, και γλύφει προς το φίλτρο καμπίνας. Απο το φίλτρο καμπίνας, το νεράκι περνούσε σο εσωτερικό...

Η λύση:
Αντικατάσταση του υλικού (σφουγγάρι) με μια κόλλα που στεγανοποιεί αλλά άν ποτέ χρειαστεί να βγεί το συγκερκιμένο εξάρτημα (μόνο σε βαρια λαμαρινοδουλειά μακριά απο 'μας) βγαίνει έυκολα...

Αυτά. Η toyota το γνωρίζει και το επισκευάζει εντός εγγύησης εννοείται, σε 1/2 ωρίτσα. Δεν αφορά τα ποιό καινούρια μοντέλα (το δικό μου το παρέλαβα 28/2/2006)...παιδικές ασθένιες.

Απλά, θα έπρεπε πιστεύω να μας είδοποιήσει ωστε να επισκευστεί πρίν το πάθουμε(σε ένα τακτικό service για παράδειγμα)._
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

To rav4 μου έβαλε... νερά

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 04 Ιαν 2007, 18:51

Χρονια πολλα φιλε απο τον βορρα,

θελβ την γνωμη σου για το RAV αφου ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο CRV(το νεο). Ειμαι νεος οικογενιαρχης ,αν με καταλαβενεις , και δεν εχω τρελες απαιτησεις για εκδρομες σε κορφοβουνια.
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες