Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

RAV vs CRV

RAV vs CRV

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 05 Ιαν 2007, 12:10

Χρονια ΠΟλλα σε ολους τους φιλους του portal

Σκοπευω να αγορασω το RAV ή το CRV(το νεο).Κλινω μαλλον προς το HONDA λογω μεγεθους(χρειαζομαι χωρους και το HONDA υπερτερει). Επειδη δεν εχω εμπειρια απο γιαπωνεζικα(ημουν της γερμανικης σχολης) , θα ηθελα τις γνωμες οσων εχουν καποια εμπειρια απο ποιοτητα , Service,κοστος χρησης , κτλ των δυο αυτοκινητων. Σημειωνω οτι η χρηση του αυτοκινητου θα ειναι κυριως ασφαλτος και 2-3 φορες τον χρονο ισως καποιες εκδρομες off road(και αυτες light).
Αν υπαρχουν κατοχοι HONDA ευχαριστως θα ακουσω την συμβουλη τους(για την TOYOTA) δεν εχω ακουσει κατι αρνητικο.

Ευχαριστω :
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: RAV vs CRV

Δημοσίευσηαπό manosRAV » 30 Μαρ 2007, 09:02

giorgoskoup έγραψε:Χρονια ΠΟλλα σε ολους τους φιλους του portal

Σκοπευω να αγορασω το RAV ή το CRV(το νεο).Κλινω μαλλον προς το HONDA λογω μεγεθους(χρειαζομαι χωρους και το HONDA υπερτερει). Επειδη δεν εχω εμπειρια απο γιαπωνεζικα(ημουν της γερμανικης σχολης) , θα ηθελα τις γνωμες οσων εχουν καποια εμπειρια απο ποιοτητα , Service,κοστος χρησης , κτλ των δυο αυτοκινητων. Σημειωνω οτι η χρηση του αυτοκινητου θα ειναι κυριως ασφαλτος και 2-3 φορες τον χρονο ισως καποιες εκδρομες off road(και αυτες light).
Αν υπαρχουν κατοχοι HONDA ευχαριστως θα ακουσω την συμβουλη τους(για την TOYOTA) δεν εχω ακουσει κατι αρνητικο.

Ευχαριστω :
Καλημέρα Rav με κλειστά μάτια για πολλόυς λόγους
Άβαταρ μέλους
manosRAV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 12:55

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 30 Μαρ 2007, 20:49

Καλησπερα
Και εγω ειμαι μεταξυ αυτων των 2,καθως και αλλων 2...περιπου,αυτοκινητων και αναμενω να δω τι θα δω απο τα test drive.Παντως εχω εντυπωσιαστει απο το νεο C-RV και νομιζω οτι "χτυπαει" SUV ανωτερης κατηγοριας σε ολα τα επιπεδα.Ιδομεν... :roll:
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 06 Απρ 2007, 15:01

Λιγο που διαβασα το car,σε γενικες γραμμες το RAV κρινεται πιο πληρες-κυριως λογω των μεγαλυτερων εκτος δρομου ικανοτητων,ενω το C-RV θεωρειται αχτυπητο στην ασφαλτο και σαφως πιο αθορυβο...
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό panmal » 12 Απρ 2007, 20:32

Paslemotos έγραψε:Λιγο που διαβασα το car,σε γενικες γραμμες το RAV κρινεται πιο πληρες-κυριως λογω των μεγαλυτερων εκτος δρομου ικανοτητων,ενω το C-RV θεωρειται αχτυπητο στην ασφαλτο και σαφως πιο αθορυβο...


Όπως τα λές είναι. Αν ενδιαφέρεσαι για άνεση και χώρους, τότε σαφώς CR-V. Από τετρακίνηση όμως μην έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κανένα χιονάκι χωρίς αλυσίίίίδες, λίγη λασπίίίίτσα ... αυτά! :(
Βάλε τις προτεραιότητές σου κάτω και αποφάσισε.
Το βρίσκω λίγο υπερτιμημένο όμως...
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

τελικα το CRV

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 20 Απρ 2007, 20:40

Αφου μπηκα μεσα στο CRV ,κατεληξα αμεσως- μπορει να υστερει λιγο σε σχεση με το RAV στην ελειψη lock, αλλα σε ολα τα αλλα ειναι πολυ μπροστα. Το εχω εδω και εικοσι μερες και μεχρι τωρα ειμαι ενθουσιασμενος..! Η δε ηλιοροφη του ειναι ολα τα λεφτα...
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

τελικα το CRV

Δημοσίευσηαπό pancreco » 29 Απρ 2007, 23:15

Αν δεν κάνεις τεστ drive δεν μπορείς να αποφασίσεις. Κάνε το τεστ drive τουλάχιστον 2 φορές το καθένα και τότε μόνο θα βγάλεις τα σωστά συμπεράσματα. Όσον αφορά την τετρακίνηση ή πας σε κανένα Grand Vitara οπότε είσαι πλήρως καλυμμένος μια και έχει τα αργά ή αλλιώς δεν παίζει ρόλο αν είναι RAV Η HONDA Οι διαφορές τους είναι οριακές. Εσύ θα κρίνεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Πάντως και εγώ μολονότι το παρήγγειλα το Honda και το περιμένω θεωρώ ότι είναι λίγο ακριβούτσικο. Η αλήθεια είναι όμως ότι το ερωτεύτηκα μόλις το οδήγησα. Η οδήγηση στην άσφαλτο αποκτά άλλη αίσθηση με αυτό, χαίρεσαι να οδηγείς...
pancreco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 01:25

τελικα το CRV

Δημοσίευσηαπό theodore_1967 » 04 Ιουν 2007, 12:49

Εγώ πάντως ως κλασικός οικογενειάρχης ( πατέρας δύο μωρών), επέλεξα το crv 2007. Το απέκτησα προ ενός μηνος , την έκδοση με ηλιοροφη και φωτα ξενον. Εξαιρετικό αυτοκίνητο για ταξίδι... Αθόρυβο, οικονομικό, με κύλιση που θυμίζει πολυτελή κούρσα και όχι suv. Για χώμα, δεν ξέρω ακόμη... κάτσε να μεγαλώσουν λίγο τα μωρά και βλέπουμε. Εξάλλου με ήπια οδήγηση στην εθνική και είχαμε εξαγωγή ( πάνε οι καινούργιες ταπετσαρίες)... που να τα παω και στο χώμα!!! Πιστεύω όμως ότι το αυτοκίνητο καλύπτει στο μέγιστο βαθμό όλες τις σύγχρονες ανάγκες μετακίνησης μιας οικογένειας.
Αν είναι ακριβό... δεν νομίζω, για ότι προσφέρει. Εξάλλου η πλήρη απουσία διαφήμισης του, αποδεικνύει ότι πουλάει και δεν χρειάζεται διαφήμηση.
Δηλαδή..., δεν μας πρήξανε όπως με το NISSAN QASHQAI...
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι έχω μείνει δύο φορές από μπαταρία και πρέπει να πάω στην αντιπροσωπία να διαπιστώσω τι συμβαίνει, μηπως υπάρχει πρόβλημα στην εργοστασιακή μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
theodore_1967
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Ιουν 2007, 12:13
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

μπαταρια CRV

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 07 Ιουν 2007, 14:04

Φιλε Theodore ,
μαλλον εχουμε το ιδιο μοντελο CRV(καλοταξιδο). Μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα με την μπαταρια(ευτυχως ειχα καλωδια, και μετα μαλλον φορτωσε ξανα, χωρις να επαναληφθει το προβλημα).Σκεφτηκα μηπως ειχα ξεχασει το CD-radio στο on ,ή καποια λαμπα(εσωτερικη).Διαβασα στο manual οτι δεν πρεπει να ειναι στο auto οι αισθητηρες βροχης και το auto των φωτων. Δεν καταλαβα αν την πατησα απο κατι τετοιο αλλα απο τοτε τα εχω στο off.Αν εχεις καποια ιδεα για το τι φταιει , θα χαρω να την ακουσω.Οσο για τις ταπετσαριες ευτυχως μεχρι τωρα την εχω γλυτωσει απο τις "ριπες" του παιδιου ,χαρις στην τυχη και σε μια μεγαλη πετσετα που τοποθετουμε μπροστα απο το παιδικο καθισμα...
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 08 Ιουν 2007, 19:44

Εγώ πάλι λέω να μην πάρεις κανένα από αυτά, αλλά το Navara 200 PS. Με 50 κιλά ροπή... :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό thankin » 09 Ιουν 2007, 19:11

KAI ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΟ MAZDA CX-7 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΕΙΣ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΤΑ ΔΥΟ ΜΕ 38 ΚG ΡΟΠΗΣ 210 ΤΕΛΙΚΗ 0-100 ΣΕ 8' ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΑΠΕΧΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ 4 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΑΠΤΟ ΦΟΥΛ CRV
Άβαταρ μέλους
thankin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 23 Απρ 2007, 22:30
Τοποθεσία: αμπελοκηποι, Θεσ/κη

Re: μπαταρια CRV

Δημοσίευσηαπό theodore_1967 » 14 Ιουν 2007, 11:40

giorgoskoup έγραψε:Φιλε Theodore ,
μαλλον εχουμε το ιδιο μοντελο CRV(καλοταξιδο). Μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα με την μπαταρια(ευτυχως ειχα καλωδια, και μετα μαλλον φορτωσε ξανα, χωρις να επαναληφθει το προβλημα).Σκεφτηκα μηπως ειχα ξεχασει το CD-radio στο on ,ή καποια λαμπα(εσωτερικη).Διαβασα στο manual οτι δεν πρεπει να ειναι στο auto οι αισθητηρες βροχης και το auto των φωτων. Δεν καταλαβα αν την πατησα απο κατι τετοιο αλλα απο τοτε τα εχω στο off.Αν εχεις καποια ιδεα για το τι φταιει , θα χαρω να την ακουσω.Οσο για τις ταπετσαριες ευτυχως μεχρι τωρα την εχω γλυτωσει απο τις "ριπες" του παιδιου ,χαρις στην τυχη και σε μια μεγαλη πετσετα που τοποθετουμε μπροστα απο το παιδικο καθισμα...



Αγαπητέ Γιώργο γεια σου και σ΄ ευχαριστώ ( έχεις και το όνομα του τρίχρονου γιού μου), καλορίζικο και το δικό σου. Εγώ το πήρα στο χρώμα μπλέ γκρί περλ ( νέο χρώμα της χοντα)... εσύ τι χρώμα;

Οσον αφορά την μπαταρία, την πρώτη φορά μου ξεφορτίστηκε εντελώς γιατί δεν είχε κλείσει καλά το πορτ- μπαγκαζ και έμεινε ανοικτό το φωτάκι για πέντε ημέρες. Καλό είναι να βάλεις στο οφ το φωτάκι αυτό, γιατί επειδή είναι καινούργια τα λάστιχα, πολλές φορές δεν κλείνει εντελώς η πίσω πόρτα. Μετά από λίγες ημέρες όμως, αν και το φόρτισα, έμεινα πάλι. πιθανόν να υπέστη βλάβη η μπαταρία από την πλήρη εκφόρτιση, γιαυτό μάλλον θα την αλλάξω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Τα φώτα και οι αισθητήρες στο αυτόματο δεν νομίζω να δημιουργούν προβλημα γιατί μόλις αφαιρέσεις το κλειδι απενεργοποιούνται, όμως μιας και το διαβασες θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.
Τώρα γιαυτά που λένε για το mazda cx-7, μην ακούς τίποτε... νομίζω ότι 150 ίπποι, 190 τελική και 2.000 κυβικά είναι υπέραρκετά για οικογενειακή χρήση... Μην είμαστε υπερβολικοί... Τώρα όσον αφορά την αισθητική εμένα μου αρέσει περισσότερο το crv, ιδιαίτερα στο εσωτερικό, που είναι πιό αεράτο και αποπνέει μια λιτή και απέριττη πολυτέλεια. Το μαζδα είναι πιο εχτρεμ και πιο σπορ, οπότε δεν είναι του γούστου μου. Γενικά είμαι και λάτρης της χοντα από μικρός... παπί ( 8 xronia) , transalp 650 ( πεντε χρόνια μέχρι σήμερα ) και τώρα το αυτοκίνητο, οπότε σε καμμιά περίπτωση δεν το μετανιώνω, ούτε ακούω τις πονηρές σειρήνες... εξάλλου ωραίες γκόμενες κυκλοφορούν πολλές, η γυναικούλα μου όμως είναι μόνο μία (δηλαδή με λίγα λόγια δεν μετανιώνω για ότι κάνω, παρά μόνο για ότι δεν κάνω...)
Αρκετά με την πολυλογία μου... καλές βόλτες σ΄όλους τους cr(β- ίδες). χα,χα,χα
Άβαταρ μέλους
theodore_1967
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Ιουν 2007, 12:13
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 14 Ιουν 2007, 21:28

Φιλε Θοδωρή,

καλοταξιδο και τυχερο και το δικό σου CRV. Το δικο μου ειναι Bluesih silver.(μηπως ειναι το ιδιο χρωμα?).Εχεις δικιο για την πισω πορτα-θελει δυναμη για να κλεισει σωστα.Ενα προβληματακι που μου εβγαλε ειναι οτι βουλωσε το σωληνακι για τον πισω υαλοκαθαρηστηρα...απιστευτο ε?Καμια μαρκα αυτοκινητων δεν ειναι τελεια, σωστα? Γενικως ειμαι ευχαριστημενος εκτος ισως απο την ποιοτητα των πλαστικων(το προηγουμενο αυτοκινητο ηταν BMW, και η συγκριση στο τομεα αυτον ειναι ανιση).Δεν με πειραζει ομως και πολυ διοτι βλεπω αλλες χαρες στη HONDA.
Να σου πω τελος οτι η γλυκια μου γυναικα ,ανακαλυψε στα Mothercare ειδικο 'σεντόνι΄πλαστικο , το οποιο κουμπωνει μπροστα απο το παιδικο καθισμα και σωζει καταστασεις...
Η αλλαγή μπαταριας υποθετω πως δεν καλυπτεται απο την εγγυηση, σωστα?

Καλες και ασφαλεις βολτες!
(ασε τους χαζους να μετρουν αλογα,τελικες και δευτερολεπτα..)
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό theodore_1967 » 18 Ιουν 2007, 12:00

Αγαπητέ Γιώργο,
το δικό μου crv είναι η έκδοση es plus, sparkle grey perl το χρωματάκι του. Μου άρεσε πολύ και το χρώμα του δικού σου ( μπλε- ασημί), αλλά επειδή το αυτοκίνητο έχει πολλά πιασίματα και καμπύλες προτίμησα να του φορέσω κάτι πιό σκούρο ( για να το αδυνατίζει λίγο, χα,χα,χα)

Την μπαταρία την άλλαξα όπως σου είπα, και την κάλυψαν από την εγγύηση γιατί έχω κάνει μόνο 1000 χλμ με το αυτοκίνητο. Το μαγαζί που το πήρα, ο Κώστας Δελληγιάννης στην Μεσογείων, είναι πολύ εντάξει και εξυπηρετικοί στις συναλλαγές τους, όπως και τα παιδιά του συνεργείου τους. Συνιστώ επομένως ανεπιφύλακτα το εν λόγω κατάστημα για όποιον θέλει να αγοράσει καινούργιο, εφόσον προσωπικά μέχρι τώρα έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από αυτούς.

Εγώ ένα άλλο πρόβλημα που εντοπίζω στο αυτοκίνητο είναι τα φώτα ξένον. Δεν υπάρχει κουμπί ρύθμισης πάνω, κάτω αλλά είναι αυτόματα ρυθμιζόμενα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αυτό, δεδομένου ότι πολλές φορές διαπιστώνω ότι κατεβαίνουν πολύ χαμηλά ( από μόνα τους ) και γενικά είναι περιορισμένη η ορατητα με μεγάλη ταχύτητα ( αντίθετα απότι περίμενα). Μου τα ανέβασαν λίγο στο συνεργείο και θέλω να διαπιστώσω αν διορθώθηκε το πρόβλημα, κάποιο βράδυ σε εθνική... θα δούμε...
Μήπως κάποιος άλλος έχει να επισημάνει κάτι σχετικό με το θέμα αυτό;
Μήπως υπάρχει δυνατότητα να εγκαταστήσουμε την χειροκίνητη ρύθμιση;

Γιώργο, σ΄ ευχαριστώ για την πληροφορία... τρέχω κατεπειγόντως στο mothercare :P :razz:
Άβαταρ μέλους
theodore_1967
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Ιουν 2007, 12:13
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

καλημερα

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 24 Ιουν 2007, 10:39

Φίλε Θεοδωρε,

καταλαβα οτι καθε συγκεκριμένο αυτοκινητο εχει τα δικα του μικρα ενοχα μυστικα.Δεν εντοπισα κατι περιεργο σε σχεση με τα φωτα xenon.Στην αρχη εψαχνα και εγω την ρυθμιση , η οποια φυσικα δεν υπαρχει.Στο δικο μου hondaκι δεν παρατηρησα προβλημα με την ρυθμιση των φωτων-δεν ειναι απο τα σοβαρα προβληματα ομως(εφοσον τα ρυθμισες).Εχω οπως σου ειπα βουλωμενο το σωληνάκι του πισω εκτοξευτή νερου (του υαλοκαθαριστηρα)
.Δυστυχως δεν εχω κοντα μου καποια αντιπροσωπεια με φαναρτζιδικο ,για να το επισκευασουν.Μπορεις να μου δωσεις την διευθυνση και το τηλ. του δικου σου συνεργειου?Ισως αν εχει σταση metro κοντα να βολευει και για τα service.

καλημερα!
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες