Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Mitsubishi L200 Λυχνία Ελέγχου κινητήρα

Mitsubishi L200 Λυχνία Ελέγχου κινητήρα

Δημοσίευσηαπό VangelisD » 11 Μαρ 2007, 21:14

Καλησπέρα.
Νέος χρήστης στο forum.
Θα ήθελα την γνώμη κάποιου Expert στο ακόλουθο πρόβλημα.
Έχω το Mitsubishi L200. 17500 Km.

Ο έρωτάς μας ήταν υπέροχος.

Όλα τα όμορφα πράγματα όμως κάποτε τελειώνουν.
Την περασμένη Παρασκευή (9-3-2007) πάνω σε μία επιτάχυνση, άναψε η λυχνία ελέγχου του κινητήρα + οι λυχνίες ASTC (σύστημα ελέγχου ευστάθιας) και η ON και η OFF. Ο κινητήρας έριξε στροφές, και δέν ανέβαζε πάνω απο 1500 rpm.
Εσβησα τον κινητήρα, τον άναψα πάλι, η λυχνίες έσβησαν όλες εκτός απο αυτή του ελέγχου κινητήρα.
Το αυτοκίνητο έδειχνε οτι πήγαινε καλά.
Πήγαίνω στην αντιπροσωπία (Παρασκευή 15:00 - σημείωση οτι δουλεύουν μέχρι 16:30) . Κάνουν έναν έλεγχο των συστημάτων, αλλάζουν φίλτρο πετρελαίου και μου είπαν οτι όλα είναι ΟΚ.
Την επόμενη μέρα, Σάββατο πάω για ψαροντούφεκο σε ένα δύσκολο μέρος.
Όταν πήγα να βγώ πάνω, αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Είδα και έπαθα να βγώ, γιατί έπρεπε κάθε λίγο να σβήνω τον κινητήρα, να ξεχνάει το αυτοκίνητο το πρόβλημα για 200m, και άντε πάλι απο την αρχή.
Το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.
Αύριο Δευτέρα θα πάω στην αντιπροσωπία πρωί - πρωί.

Εχετε κάτι να προτείνετε, κάποια πληροφορία που θα μου φανεί χρήσιμη ?

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
VangelisD
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Μαρ 2007, 20:45
Τοποθεσία: Βόλος

Mitsubishi L200 Λυχνία Ελέγχου κινητήρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Μαρ 2007, 22:12

Μάλλον κατι παίζει με την πίεση της τουρμπινας. Στο προηγούμενο που έχω εγω μου το έχει κάνει δυο τρεις φορές δεν έχω κάνει τίποτα και έχω πολυ καιρό να ξαναζήσω. Ακόμα μου το έκανε μια μετα απο αλλάγη φίλτρου πετρελαίου. Δεν έφταιγε το φίλτρο αλλα το οτι ο μάστορας δεν είχε σφίξει το κολάρο της τουρμπίνας και έχανε μέχρι που το ζόρισα πολύ και βγήκε. Τέλος ένας φίλος με το προηγούμενο πάλι L200 αντιμετόπιζε το ίδιο πρόβλημα αλλα πιο έντονα και με μεγάλη κατανάλωση. Απο την αντιπροσωπία του είπαν οτι φταίει το πρόγραμμα του έκλεισαν ένα ραντεβού και σε 10 λεπτά ήταν έτοιμος(χωρίς χρέωση). Αντε καλή τύχη...

Και δε με λέτε εγώ τώρα είμαι Expert...???? Γουστάρω...
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Mitsubishi L200 Λυχνία Ελέγχου κινητήρα

Δημοσίευσηαπό VangelisD » 13 Μαρ 2007, 16:40

Φίλε δεν ξέρω αν είσαι Expert πάντως κοντά έπεσες.

Τελικά δεν ήταν τίποτα σπουδαίο.
Η αντιπροσωπία είχε ήδη βγάλει δελτίο τύπου αντικατάστασης του αισθητήρα νερού στο φίλτρο πετρελαίου από 30/01/2007. (το βρήκα στο Internet). Δεν ενημερώθηκα βέβαια απο την εταιρεία όπως θα έπρεπε, αλλά ούτε το πήραν χαμπάρι την πρώτη φορά που πήγα.

για τους φίλους που έχουν Mitsubishi L200 με αριθμό Σασί για την Ελλάδα απο : MMBCNKB407D005820 Έως: mmbjrkb407d022070 πρέπει να πανε στην αντιπροσωπία για την αλλαγή αυτού του ανταλλακτικού.

Η αλλαγή έγινε χωρίς κάποια επιβάρυνση.
Άβαταρ μέλους
VangelisD
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Μαρ 2007, 20:45
Τοποθεσία: Βόλος


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 47 επισκέπτες