Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUBARU FORESTER 2.0

SUBARU FORESTER 2.0

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 26 Μαρ 2007, 22:30

Αξίζει για αγορά το Forester 2.0 (το καινούργιο) ? Κανένας που το έχει ?
:roll:
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό lion » 27 Μαρ 2007, 13:16

To έχω 3 μήνες. Το προτίμησα σε σχέση με άλλα SUV γιατί:

1. Είναι Subaru. Δεν σπάει, δέν χαλάει.
2. Έχει κλασικό - απλό και όμορφο (κατ'εμέ) ταμπλό.
3. Έχει απλό - δοκιμασμένο σύστημα τετρακίνησης, χωρίς ηλεκτρονικά κ.α.
4. Έχει torsen πίσω.
5. Έχει κοντές σχέσεις.
6. Έχει μεγάλα τζάμια (και τεράστια ηλιοροφή).
7. Έχει 158 άλογα και κόφτη πολύυυυ ψηλά.
8. Είναι το πιό γρήγορο SUV (στα 2000cc)
9. Είναι το πιό οικονομικό SUV (στα 2000cc)
10. Eίναι το πιό ελαφρή SUV (στα 2000cc)
11. Έχει πάρει πολύ καλή βαθμολογία στα crash test.

& τα κατά:

1. Ταμπούρα πίσω.
2. Μεγάλοι πρόβολοι.
3. ??
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό meco » 27 Μαρ 2007, 16:20

lion έγραψε:To έχω 3 μήνες. Το προτίμησα σε σχέση με άλλα SUV γιατί:

1. Είναι Subaru. Δεν σπάει, δέν χαλάει.
2. Έχει κλασικό - απλό και όμορφο (κατ'εμέ) ταμπλό.
3. Έχει απλό - δοκιμασμένο σύστημα τετρακίνησης, χωρίς ηλεκτρονικά κ.α.
4. Έχει torsen πίσω.
5. Έχει κοντές σχέσεις.
6. Έχει μεγάλα τζάμια (και τεράστια ηλιοροφή).
7. Έχει 158 άλογα και κόφτη πολύυυυ ψηλά.
8. Είναι το πιό γρήγορο SUV (στα 2000cc)
9. Είναι το πιό οικονομικό SUV (στα 2000cc)
10. Eίναι το πιό ελαφρή SUV (στα 2000cc)
11. Έχει πάρει πολύ καλή βαθμολογία στα crash test.

& τα κατά:

1. Ταμπούρα πίσω.
2. Μεγάλοι πρόβολοι.
3. ??

Δύο συμπληρωματικές παρατηρήσεις:
1. Το πισω διαφορικό δεν είναι τορσεν. Είναι περιορισμένης ολίσθισης αλλά όχι torsen. Torsen δεν φοράει κανένα subaru. Δεν θυμάμαι όμως αν είναι δισκάτο ή σιλικονούχο. Σιλικονούχο είναι σίγουρα το κεντρικό και δισκάτο είναι το πίσω lsd στο impreza Sti (suretrac της eaton).
2. Tα τάμπουρα πισω αλλάζουν με δισκόφρενα αλλά το κόστος είναι υψηλό. 1000€ το λιγότερο. Μπορεί και αρκετά περισσότερα.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 27 Μαρ 2007, 17:17

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από επιτάχυνση (?) ... κάνει μια αξιοπρεπή προσπέραση ? (γιατί το 2.5 μου φαίνεται too much ! )
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό lion » 28 Μαρ 2007, 09:37

Μάλλον έχεις δίκιο... Σε ένα "σχετικό" περιοδικό διάβασα ότι έχει torsen αλλά μάλλον έχει Viscous Coupling Differential Lock

http://www.autozine.org/technical_school/traction/tech_traction_4wd_2.htm

Όσον αφορά την επιτάχυνση, εντάξει δεν βάζει φωτιά στο δρόμο, (το οποίο κάνει το πολύ γρήγορο ακόμη και για sport ΙΧ 2.5άρι - 0-100 6,6") αλλά είναι αξιοπρεπέστατο. Αλλά εάν προέρχεσαι από γρήγορο αυτ/το (εγώ είχα ένα SAXO VTS με 140 άλογα - μετρημένα - και ανάρτηση χειροποίητη με ρυθμιζόμενο ύψος) τότε είναι .....χελώνα.

Το θέμα είναι τί θέλεις από ένα τουτού.
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 29 Μαρ 2007, 09:45

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... απ' ό,τι φαίνεται μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά.
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό Joseph » 31 Μαρ 2007, 11:08

Δε γνωρίζω ποια ήταν τελικά η απόφασή σου, όμως επειδή είμαι και εγώ νέος κάτοχος Forester θα ήθελα να σου πω ότι αν ζυγίσεις τις απαιτήσεις σου και δεις ότι θες ένα αυτοκίνητο με δυνατότητα κίνησης και στο χώμα, μη διστάσει. Είναι φοβερά σβέλτο και στην ευθεία αλλά και σε στροφές και δεν έχει όλα αυτά που συνεπάγεται το υψηλό κέντρο βάρους των ανταγωνιστών. Είναι το ελαφρύτερο (με κάποιες θυσίες στην ηχομόνωση φοβάμαι, αλλά...) και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ.
Τελευταία επεξεργασία από Joseph και 12 Απρ 2007, 21:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 02 Απρ 2007, 12:48

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Απ' ό,τι έχω διαβάσει, το test drive αλλά και τις γνώμες σας έχω πειστεί ότι το αυτοκίνητο αξίζει πολλά και θα το αγοράσω.

Ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό meco » 03 Απρ 2007, 11:23

MitsoSanta έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση. Από επιτάχυνση (?) ... κάνει μια αξιοπρεπή προσπέραση ? (γιατί το 2.5 μου φαίνεται too much ! )

Φυσικά και κάνει αξιοπρεπή προσπέραση. 160 άλογα είναι αυτά. 0-100 έχει κάτω από 10".
Μεταξύ μας το forester είναι το καλύτερο SUV. Όσοι δεν το αγοράζουν το κάνουν μόνο και μόνο για την εμφάνιση...
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό lion » 04 Απρ 2007, 12:04

meco έγραψε:Μεταξύ μας το forester είναι το καλύτερο SUV. Όσοι δεν το αγοράζουν το κάνουν μόνο και μόνο για την εμφάνιση...


Τι θέλεις να πεις; Ότι είναι άσχημο :razz:

- Πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα στην αγορά του, ήταν να πείσω την γυναίκα μου.... :lol:
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό meco » 05 Απρ 2007, 13:28

lion έγραψε:
meco έγραψε:Μεταξύ μας το forester είναι το καλύτερο SUV. Όσοι δεν το αγοράζουν το κάνουν μόνο και μόνο για την εμφάνιση...


Τι θέλεις να πεις; Ότι είναι άσχημο :razz:

- Πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα στην αγορά του, ήταν να πείσω την γυναίκα μου.... :lol:

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου η εμφάνισή του και δεν θα το έλεγα άσχημο σε καμία περίπτωση. Όμως σε όσους το έχω προτείνει μου λένε ότι δεν τους αρέσει. Όπως και η γυναίκα σου. Οπότε και δεν το επιλέγουν για την εμφάνισή του... Δεν πειράζει, αυτοί χάνουν. :wink: :) :)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 12 Απρ 2007, 21:47

meco έγραψε:
lion έγραψε:
meco έγραψε:Μεταξύ μας το forester είναι το καλύτερο SUV. Όσοι δεν το αγοράζουν το κάνουν μόνο και μόνο για την εμφάνιση...


Τι θέλεις να πεις; Ότι είναι άσχημο :razz:

- Πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα στην αγορά του, ήταν να πείσω την γυναίκα μου.... :lol:

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου η εμφάνισή του και δεν θα το έλεγα άσχημο σε καμία περίπτωση. Όμως σε όσους το έχω προτείνει μου λένε ότι δεν τους αρέσει. Όπως και η γυναίκα σου. Οπότε και δεν το επιλέγουν για την εμφάνισή του... Δεν πειράζει, αυτοί χάνουν. :wink: :) :)


Πολλές φορές στην προσπάθειά μου να ξεφύγω από μια πιεστική κατάσταση επικαλούμαι τη γυναίκα μου λέγοντας ότι δεν είμαι σίγουρος αν αυτή συμφωνεί και πως ξέρεις τώρα με τις γυναίκες και ούτε ξέρω και εγώ πόσα άλλα ψέματα (αυτό το οποίο ησυχάζει τις τύψεις μου είναι ότι και αυτή χρησιμοποιεί αντίστοιχα με τα δικά μου επιχειρήματα). :lolmen:

Νομίζω πως επειδή το αυτοκίνητο αυτό δεν έχει τη ΒΑΡΒΑΤΗ εμφάνιση ενός σαν_jeep SUVλάκι, πολλοί το αποφεύγουν και ρίχνουν τα βάρη στις συμβίες τους! :splat:
Είναι τραγικό να υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αγοράζουν αυτοκίνητα όπως το OPEL (M)ANTARA :lol: ή το αδέλφι του της CHEVROLET :bang: και ισχυρίζονται ότι δεν αγόρασαν το Forester επειδή δεν το ήθελε η γυναίκα τους!!! :alright:
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό mararis » 13 Απρ 2007, 09:31

Είναι τραγικό να υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αγοράζουν αυτοκίνητα όπως το OPEL (M)ANTARA ή το αδέλφι του της CHEVROLET



Τι κακό έχουν το ANTARA και το CAPTIVA ;
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 13 Απρ 2007, 18:36

Τι κακό έχουν το ANTARA και το CAPTIVA ;[/quote]

Είναι:
•Πολύ βαριά
•Έχουν ασθενέστατο κινητήρα
•Έχουν μεγάλη κατανάλωση
•Έχουν πολλά ετήσια έξοδα συντήρησης (2,4L)
•Έχουν υψηλό κέντρο βάρους, χωρίς αντίστοιχα μεγάλη απόσταση από το έδαφος
•Έχουν υποτυπώδη τετρακίνηση.
•Έχουν κακή άρθρωση
•Έχουν «μακριά» μετάδοση
•Έχουν μικρούς για το μήκος τους χώρους
•Έχουν τιμή σχεδόν ίδια με τον Ιαπωνικό ανταγωνισμό ενώ είναι κατώτερα ΚΑΙ των Κορεατών :banghead:

Θα μπορούσα να παραθέσω αρκετά ακόμα όμως αυτά είναι off topic, συγγνώμη ::cry: σταματώ εδώ!
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 14 Απρ 2007, 12:02

Είναι τραγικό να υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αγοράζουν αυτοκίνητα όπως το OPEL (M)ANTARA :lol: ή το αδέλφι του της CHEVROLET :bang: και ισχυρίζονται ότι δεν αγόρασαν το Forester επειδή δεν το ήθελε η γυναίκα τους!!! :alright:[/quote]

Θα συμφωνησω μαζι σου αν και δεν το βλεπω τραγικο μιας και η εμφανιση ενος αυτοκινητου ειναι και αυτος παραγοντας για την αγορα του. Το ιδιο αντιμετωπιζω και εγω, ευτυχως που αρεσει της γυναικας μου, να παρω το Νεο L200, το οποιο για σχεδον ολους γνωστους και φιλους δεν αρεσει. Παντως αν αγοραζα SUV το Subaru Forester θα ηταν η πρωτη επιλογη μου για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω. Και μιας και μιλησαμε για τραγικο πριν, τραγικο θεωρω εναν κολλητο μου ο οποιος καθε Σαββατολυριακο πηγαινει σε χωριο το οποιο εχει χωματοδρωμο και νεροφαγωματα και αγορασε το Rav με 38000 ευρω! αυτο το Θεωρω βλακεια, ουτε καν αργο δεν εχει το οχημα, θα κολλησει σε λασπη και δεν θα ξερει τι να κανει. Αν προσεχαν λιγο την εμφανιση του Subaru πιστευω θα πουλουσε περισσοτερο...
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες