Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUBARU FORESTER 2.0

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 14 Απρ 2007, 16:34

TasosOffRoad έγραψε: Το ιδιο αντιμετωπιζω και εγω, ευτυχως που αρεσει της γυναικας μου, να παρω το Νεο L200, το οποιο για σχεδον ολους γνωστους και φιλους δεν αρεσει.


«Αγροτικό» διπλοκάμπινο με μπαγκαζιέρα στην καρότσα και οff road πακέτο ήταν το «όνειρό» μου για εκτός δρόμου εξορμήσεις... :thumbleft:

Στο θέμα Forester τώρα μετά από τα πρώτα 3000km τα περισσότερα από τα οποία έγιναν στην περίοδο των Πασχαλινών διακοπών (Αθήνα – Κέρκυρα – Έδεσσα – Αθήνα) αλλά και μερικά σε χωματόδρομο βρίσκω ότι το αυτοκίνητο στο δρόμο είναι super, με ένα πρόβλημα το οποίο ας το σκεφτούν όσοι έχουν αναζητήσεις λιμουζίνας: έχει κάποιο θόρυβο στο αυτοκινητόδρομο σε ταχύτητες μεγαλύτερες των 120-130km/h ο οποίος γίνεται ενοχλητικός ::? όταν αυτή υπερβεί τα 160 και πιστέψτε με είναι η ταχύτητα που το αυτοκίνητο ταξιδεύει πολύ πολύ καλά. Από κατανάλωση, όσο ο ρυθμός είναι αργός (μέχρι 130km/h) μπορείς να έχεις ΚΑΙ κάτω από 10l/100km. Όταν όμως ο ρυθμός ανέβει και αν λειτουργεί και ο κλιματισμός τότε η κατανάλωση ανεβαίνει στα 11 με 12l/100km.
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό LC8er » 16 Απρ 2007, 18:53

[quote="Joseph.....έχει κάποιο θόρυβο στο αυτοκινητόδρομο σε ταχύτητες μεγαλύτερες των 120-130km/h ο οποίος γίνεται ενοχλητικός ::? όταν αυτή υπερβεί τα 160 ...[/quote]

Καλησπέρα!

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

Ο θόρυβος απο πού προέρχεται? Αεροδυναμική, Μπόξερ, Λάστιχα? Έχεις "συγκριτική" εμπειρία με κάποιο άλλο της κατηγορίας? Τριγμοί? Σκληρώτητα ανάρτησης στο χώμα?


Το συγκεκριμένο μοντέλο το φλερτάρω έναντι σεντάν σε αντιστοιχα λ7... και προσπαθώ να προετοιμαστώ για τις παραχωρήσεις. Πάντως το Φορεστερ το συναντώ στις εθνικές να ταξιδεύει >160χλμ/ωρα...
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό forester » 16 Απρ 2007, 19:33

LC8er έγραψε:[quote="Joseph.....έχει κάποιο θόρυβο στο αυτοκινητόδρομο σε ταχύτητες μεγαλύτερες των 120-130km/h ο οποίος γίνεται ενοχλητικός ::? όταν αυτή υπερβεί τα 160 ...


Καλησπέρα!

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

Ο θόρυβος απο πού προέρχεται? Αεροδυναμική, Μπόξερ, Λάστιχα? Έχεις "συγκριτική" εμπειρία με κάποιο άλλο της κατηγορίας? Τριγμοί? Σκληρώτητα ανάρτησης στο χώμα?


Το συγκεκριμένο μοντέλο το φλερτάρω έναντι σεντάν σε αντιστοιχα λ7... και προσπαθώ να προετοιμαστώ για τις παραχωρήσεις. Πάντως το Φορεστερ το συναντώ στις εθνικές να ταξιδεύει >160χλμ/ωρα...[/quote]


Σωτήρη, όποτε θέλεις δίνουμε ενα ραντεβού να οδηγήσεις ο δικό μου -που τείνει προς χρέπι μετά από 200.000 χλμ, 3-4 αγώνες και 1 "σκούπα"- κι αν δεν αγοράσεις με κλειστά μάτια το καινούριο, θα γίνω :twisted: αστροναύτης.... :D :D
Μιλάμε για το πιο all-around τουτου της 10ετίας και βάλε......
150-160 ταξιδεύω εγώ στην Εθνική, με 120 άλογα...
όσο για θόρυβο, ακόμα και με τις σχάρες του σκι, δεν ενοχλούμαι πουθενά...
Το μοτέρ???
Φίλε μου ο μπόξερ, έχει ΗΧΟ!!! όχι θόρυβο :wink: :wink: :wink:
Σε χωματόδρομο?
όποιος δεν έχει full group N αγωνιστικό, ας έρθει να σε πιάσει.....
Εκτός δρόμου?
Όπου περάσουν οι προβολοί, δε σε σταματάει τίποτα, ανεξαρτήτως πρόσφυσης (ανάλογα με τα λάστιχα...) .Εγώ έχω κι ένα σετ Fedima Extreme.....
Στριψίματα???
Γέρνει, αναλογικά με ένα καθαρό σπορ σεντάν, αλλά στρίβει καλύτερα από τα περισσότερα :wink: :wink: Εντάξει, τα Impreza στρίβουν καλύτερα :D :D



Μια δοκιμή θα σε κάνει "φαν" του δασοφύλακα...
Όποτε θες..
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Ναι έχει θόρυβο αλλά...

Δημοσίευσηαπό Joseph » 16 Απρ 2007, 22:42

Όπως σαφώς ανέφερα έχει θόρυβο για κάποιον ο οποίος περιμένει την ησυχία μιας λιμουζίνας. Αυτό το επιβεβαιώνουν και όλες σχεδόν οι μετρήσεις του «ειδικού τύπου». Το πως αντιλαμβάνεται κάποιος τον θόρυβο (ενοχλητικό ή κελάηδισμα) είναι μια άλλη ιστορία.

Ανεξάρτητα από αυτά το αυτοκίνητο είναι super :thumbup: και νομίζω ότι είναι η καλύτερη μη «σκληροπυρηνική» λύση. Ελπίζω να έχω τις ευκαιρίες να το χαρώ σε άσφαλτο και χώμα.
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 16 Απρ 2007, 22:55

LC8er έγραψε:
Το συγκεκριμένο μοντέλο το φλερτάρω έναντι σεντάν σε αντιστοιχα λ7... και προσπαθώ να προετοιμαστώ για τις παραχωρήσεις. Πάντως το Φορεστερ το συναντώ στις εθνικές να ταξιδεύει >160χλμ/ωρα...


Επειδή τυχαίνει να είμαι και εγώ κάτοχος μιας κούκλας :love7: δικύλινδρης σαν τη δική σου η οποία είναι το 4ο σε σειρά Αυστριακό μηχανάκι που αγοράζω τα τελευταία 7 χρόνια, σου απαντώ ότι θεωρώ πως για ΕΜΑΣ δεν είναι πρόβλημα η όχι κορυφαία ηχομόνωση του Forester!
Και να σου πω πως όποτε θες στη διάθεσή σου για μια βόλτα μαζί του (αν δεν υπάρξει πρόβλημα με την έγκυο συμβία θα προσπαθήσω να πάω στην κυριακάτική βόλτα του off-road.gr)!
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 17 Απρ 2007, 06:42

Nα προσθέσω και εγώ πως είναι ένα από τα καλύτερα ''ζυγισμένα'' SUV που έχω δοκιμάσει. Αδιαμφισβήτητα το καλύτερο all-rounder μεσαίας τιμής. Στην εκδρομή του off-road.gr στην Εύβοια έβγαλε όλη τη διαδρομή μια χαρά χωρίς ούτε καν να έχει λάστιχα.

Υ.Γ. Joseph δεν πιστεύω να εννοείς πως θέλεις να την πάρεις μαζί!!
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό lion » 17 Απρ 2007, 09:21

Εγώ έχω πάνω από 9.000 χλμ. από την αρχή του χρόνου. Το αυτοκίνητο είναι φανταστικό!. Ο ήχος από τον κινητήρα τέλειος και ειδικά όταν στροφάρει ψηλά θυμίζει (σε πολύ μικρότερη ένταση βεβαίως) τα γρήγορα subaru. Αεροδυναμικοί θόρυβοι εμφανίζονται σε ταχύτητες πάνω από τα 180. Επίσης στον "ειδικό" τύπο έχω διαβάσει (μετρήσεις σε dB) ότι είναι το πιο ήσυχο από RAV (νέο) και CRV (παλιό).

Το Πάσχα, κατέβηκα με την οικογένεια Αθήνα (2 ενήλικες και 3 παιδιά). Άνετα, ατσαλάκωτα, συχνά το κοντέρ έδειχνε ταχύτητες πάνω από 180.
Οι κλίσεις στις στροφές όπως προαναφέρθηκε είναι πολύ μικρές και η αίσθηση είναι ενός πολύ καλού αυτοκινήτου. Και θα έλεγα σπορ αυτοκινήτου εάν δεν υπήρχε αυτή η αίσθηση πλέυσης, η καθυστέρηση στο τιμόνι από τα λάστιχα υψηλού προφιλ, και η βύθιση του εμπρός μέρους στα απότομα φρεναρίσματα.

Αλλά μιλάμε για SUV.
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 17 Απρ 2007, 10:03

dimitrios έγραψε:
Υ.Γ. Joseph δεν πιστεύω να εννοείς πως θέλεις να την πάρεις μαζί!!


Το ερώτημα δεν είναι αν θέλω να έρθει μαζί αλλά ότι ΑΥΤΗ θέλει να έρθει μαζί! ::?


lion έγραψε:Αεροδυναμικοί θόρυβοι εμφανίζονται σε ταχύτητες πάνω από τα 180. Επίσης στον "ειδικό" τύπο έχω διαβάσει (μετρήσεις σε dB) ότι είναι το πιο ήσυχο από RAV (νέο) και CRV (παλιό).


Κινδυνεύοντας να θεωρηθώ ότι πυροβολώ τα πόδια μου θα αναφέρω πως σύμφωνα με τους «4 Τροχούς», οι οποίοι μάλλον το «συμπαθούν», το Forester έχει 76db στα 120km/h με 4η (όταν το RAV4 έχει 71 αλλά αυτό δε με ενδιαφέρει άμεσα).

Αλλά τα παραπάνω είναι πταίσμα και ο αυτοκινητόδρομος ΔΕΝ είναι το μέρος που θα ευχαριστηθείς αυτό το όχημα. Σε μια διαδρομή με στροφές,εναλλαγές κλίσεων και παραδοσιακά γλιστερή Ελληνική άσφαλτο είναι ίσως το ιδανικό μέρος για διασκέδαση. Σκέτη ΠΑΙΔΙΚΗ (όποιας ηλικίας) ΧΑΡΑ. Για το τι κάνει στο χώμα δεν μπορώ να πω αφού λίγα έχω κάνει σε αυτό αλλά σε μία πρώτη επαφή μου θύμισε την ΚΤΜιτσα μου: όσο ταχύτερα πήγαινα τόσο καλύτερα ανταποκρινόταν (αλλά εγώ είμαι (λίγο;) κότα και την πάω αργά):D .
Τελευταία επεξεργασία από Joseph και 17 Απρ 2007, 13:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 17 Απρ 2007, 10:28

α) είμαστε off topic αλλά δεν πειράζει για λίγο
β) είσαι από τους ελάχιστους τυχερούς που η γυναίκες τους θέλουν να έρχονται μαζί
γ) δεν ξέρω αν έχεις προηγούμενη εμπειρία στο θέμα, αλλά η προσωπική μου εμπειρία (επαγγελματική εμπλοκή με τις off road εκδρομές + 2 εγκυμοσύνες) με ωθεί στο να σε συμβουλέψω να της πεις να κάνει λίγο υπομονή.

Υ.Γ. Για να μην μεταφέρω τα ποστ, αν θέλεις εσύ ή κάποιος άλλος ας ανοίξουμε ένα νέο θέμα σχετικά.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό LC8er » 17 Απρ 2007, 10:39

Forester, Joseph, Dimitrios, Lion,

σας ευχαριστώ πολύ για τις εμπειρίες σας. Το συγκεκριμένο όχημα θα κληθεί να αντικαταστήσει το 950, καθώς η "οικογένεια" μεγαλώνει, ενώ ο προσανατολισμός παραμένει off....

Θα σας κρατήσω ενήμερους,

ευχαριστώ

Σωτήρης
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό lion » 17 Απρ 2007, 10:39

Joseph έγραψε:
lion έγραψε:Αεροδυναμικοί θόρυβοι εμφανίζονται σε ταχύτητες πάνω από τα 180. Επίσης στον "ειδικό" τύπο έχω διαβάσει (μετρήσεις σε dB) ότι είναι το πιο ήσυχο από RAV (νέο) και CRV (παλιό).


Κινδυνεύοντας να θεωρηθώ ότι πυροβολώ τα πόδια μου θα αναφέρω πως σύμφωνα με τους «4 Τροχούς», οι οποίοι μάλλον το «συμπαθούν», το Forester έχει 76db στα 120km/h με 4η (όταν το RAV4 έχει 71 αλλά αυτό δε με ενδιαφέρει άμεσα).


To Drive έγγραφε άλλα...
Εντάξει, καταλαβαίνω να γράφει κάθε περιοδικό "τα δικά του" σχετικά με συμπεριφορές κ.ά., αλλά δεν πίστευα ότι τα ντεσιμπελόμετρα κάνουν "υποκειμενικές" μετρήσεις... :wink:
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό diamond » 17 Απρ 2007, 11:09

forester έγραψε:Εκτός δρόμου?
Όπου περάσουν οι προβολοί, δε σε σταματάει τίποτα, ανεξαρτήτως πρόσφυσης (ανάλογα με τα λάστιχα...) .Εγώ έχω κι ένα σετ Fedima Extreme.....


Σε αυτό το σημείο έχω απορία. Πως με 20 πόντους απόσταση και μεγάλους προβόλους μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα off-road? Δηλαδή σε μια απότομη κατηφόρα που θα συναντήσεις και η έξοδος είναι δύσκολη τι κάνεις.?
Μου άρεσε πάντα η ιδέα του forester λόγω επιδόσεων και 4κίνησης αλλά αυτό το κομμάτι με προβληματίζει
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 17 Απρ 2007, 13:09

LC8er έγραψε:Forester, Joseph, Dimitrios, Lion,

σας ευχαριστώ πολύ για τις εμπειρίες σας. Το συγκεκριμένο όχημα θα κληθεί να αντικαταστήσει το 950, καθώς η "οικογένεια" μεγαλώνει, ενώ ο προσανατολισμός παραμένει off....

Θα σας κρατήσω ενήμερους,

ευχαριστώ

Σωτήρης


Επειδή και η δική μου οικογένεια μεγαλώνει :D και επειδή το λιγότερο που θα ήθελα να τους προσφέρω είναι η εμπειρία του βουνού και της θάλασσας, όχι όμως μέσα από πακέτα διακοπών :shock: αποφάσισα να αγοράσω το Forester.
Επειδή έχω μάθει πως τα ωραία αρχίζουν εκεί που τελειώνει η άσφαλτος και ξεσκαρτάρει η μεγάλη μάζα των «εκδρομέων» αποφάσισα πως ότι και να συμβεί ο προσανατολισμός μας θα είναι off-road ή τουλάχιστον dirt(και όχι ντέρτι) road.

Όμως ζώντας μια ανάλογη με εσένα κατάσταση θα σου πρότεινα , αν μπορείς, να κρατήσεις την ΚΤΜίτσα, είναι ελιξίριο ζωής και τώρα ίσως να το έχεις μεγαλύτερη ανάγκη από όποια άλλη στιγμή της ζωής σου.

Φιλικά
Joseph
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 17 Απρ 2007, 13:21

lion έγραψε:
To Drive έγγραφε άλλα...
Εντάξει, καταλαβαίνω να γράφει κάθε περιοδικό "τα δικά του" σχετικά με συμπεριφορές κ.ά., αλλά δεν πίστευα ότι τα ντεσιμπελόμετρα κάνουν "υποκειμενικές" μετρήσεις... :wink:


Χωρίς να θέλω να επικαλεστώ την αυθεντία του πειραματικού Φυσικού :roll: αλλά πασπαλίζοντας τα λόγια και με λίγο από φιλοσοφία της επιστήμης έχω να σου πω το παρακάτω:
Ναι τα αποτελέσματα «μαγειρεύονται» :shock: και αυτό μπορεί να γίνει με κάθε επιστημονική νομιμότητα και συνέπεια :oops: !
Για το λόγο αυτό το καλύτερο που έχουμε είναι να δοκιμάζουμε κάτι πριν αγοράσουμε και αυτό δεν προσφέρετε να το απαιτήσομε.
Για οποιαδήποτε ερώτηση για το πως «μαγειρεύουν» ευχαρίστως να απαντήσω σε pm.
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό LC8er » 17 Απρ 2007, 13:21

Joseph έγραψε:
.... αν μπορείς, να κρατήσεις την ΚΤΜίτσα, είναι ελιξίριο ζωής ....



Μην ανυσηχείς το 950 δεν φεύγει... το 300αρι ίσως...

http://www.youtube.com/watch?v=LitrldwTW1w
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες