Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Θωρακιση... και αλλες βελτιωσεις!

Θωρακιση... και αλλες βελτιωσεις!

Δημοσίευσηαπό RAVen » 30 Μαρ 2004, 23:31

Φιλοι συνφορουμιστες,
Εδω και αρκετο καιρο ψαχνομαι για πρακτικες βελτιωσεις για το RAV, συγκεκριμενα για το νεο μοντελο. Με την παραγγελια, του τοποθετησα -για αρχη- την μαμισια μπαρα μπροστα. Μια οχι και τοσο πρακτικη επιλογη μιας και μειωνει τη γωνια προσεγγισης, ομως προς το παρον δεν συναντησα προβλημα. Κατοπιν εβαλα τις μαμισιες μπαρες στο πλαι και πισω. Μια σαφως καλυτερη προταση απο τα σκαλοπατια που βαζουν οι περισσοτεροι, τα οποια το χαμηλωνουν και αρκετα. Βασικα ειχα στο μυαλο μου την προστασια των μαρσπιεδων και τυχων ''ατσουμπαλων'' επαφων του πισω μερους αντιστοιχα. Αλλα!!! Συντομα ανακαλυψα πως οι πλαινες μπαρες εχουν τα ιδια μειονεκτηματα με τα σκαλοπατια με αποτελεσμα το ενα απ'τα διακοσμητικα καπακια που εχουν να σπασει. Το αμαξι βρισκει ναι μεν στις μπαρες αλλα... το θεμα ειναι να μη βρισκει καθολου ή οσο το δυνατον λιγοτερο. Μονο η πισω μπαρα κανει καλα τη δουλεια της. Ετσι, σκεφτηκα να τις βγαλω ή να τις ''ανακατασκευασω'' λιγο απο μονος μου (με τη βοηθεια ενος σχετικου βλ. σιδερας). Το θεμα ειναι υπο σκεψη.
Μηπως το μονο που θα λειτουργουσε καταλυτικα ειναι το ''ψηλωμα''? Εδω τιθεται ενα αλλο θεμα. Βεβαια θα μου αρεσε πιο ψηλο, πιο επιβλητικο και πιο πρακτικο εκτος δρομου. Ομως και εδω εχω πελαγωσει. Εψαξα απο'δω, εψαξα απο'κει, διαβασα, ακουσα και παλι ειμαι στην αρχη! Ενα απο τα λιγα πραγματα που εμαθα ως τωρα ειναι οτι το θεμα απλου ψηλωματος εχει δυο συνηστωσες:
α) Αλλαγη αναρτησεων
β) Αλλαγη ελαστικων
Οσον αφορα τις αναρτησεις, απ'οτι καταλαβα οι γνωμες διηστανται. Απο τη μια εχουμε τα ετοιμα κιτ πχ. Old Man Emu. Απο την αλλη, τις χειροποιητες ''αγωνιστικου'' τυπου. Αλλοι λενε πως οι πρωτες ειναι οι καλυτερες και αλλοι εκθιαζουν τις τελευταιες. Παντα ο καθενας προβαλει τα δικα του επιχειρηματα. Πιστευτα, δε λεω, αλλα στο τελος ποιος την παταει? Ο αγοραστης! Δεν θελω να θιξω κανενα. Το μονο που θελω ειναι 4-5 εκατοστα, τιποτ'αλλο. Μα εδω θα ηθελα να ακουσω αποψεις απο αγοραστες που εχουν ψαχτει πανω σ'αυτο το θεμα.
Στο θεμα των ελαστικων νομιζω πως εχω καταληξει. Σιγουρα δεν θα ακολουθησω τη μια ή την αλλη μοδα στο θεμα μαρκας ελαστικων. Εχω ακουσει για μαρκες που φοριουνται πολυ στα 4χ4 βλ. BF Goodrich, Fedima, Bridgestone κλπ. Εδω τα πραγματα πιστευω ειναι πιο ξεκαθαρα -ευτυχως! Ειναι θεμα αγοραστη και των αναγκων του. Εγω ας πουμε που δεν τρεχω σε trials για να χρειαζομαι κατι εξεζητημενο αρκουμαι σε ενα πχ Geolandar ή Dueler και κανω μια χαρα τη δουλεια μου. Βαζοντας και ενα νουμερακι παραπανω παιρνω και λιγο υψος.
Βασικο στα παραπανω ειναι να μην επιρεαζουν την οδηγικη συμεριφορα του αυτοκινητου. Ψηλωνωντας το, μεγαλωνει και η αποσταση του κεντρου βαρους απο το εδαφος. Μειωνεκτημα! Μηπως ομως αν προστεθει λιγο βαρος στο κατω μερος του αυτοκινητου αντισταθμιζουμε κατι τετοιο?
Εδω ερχονται στο προσκηνιο οι ποδιες! Πιστευω ενας φιλος των περισσοτερων τζιπαδων! Μετα απο μια εξορμηση μου στη φυση με συμμαχο το RAVακι, ανακαλυψα πως ενα τετοιο αξεσουαρ θα μου ηταν απαραιτητο. Σιγουρα οι ποδιες του εμποριου κανουν τη δουλεια τους. Ομως η ιδιοκατασκευη νομιζω αποτελει μια ακομα λυση για μενα,μιας και θα μπορω να τη φτιαξω οπως θελω εγω. Οσο για το οικονομικο... ακομα δεν το εχω ψαξει. Μια ερευνα αγορας νομιζω θα βοηθησει να καταληξω.
Ολα τα παραπανω αποτελουν τις ανησυχιες μου για το πως μπορω να βελτιωσω το RAVακι μου. Ισως αυτη η θεματικη συζητηση να βοηθησει και αλλους και αυτο το σκοπο ειχα. Να κανουμε ολοι μας τα αγαπημενα μας RAV ακομα πιο ομορφα και λειτουργικα.
Συγγνωμη αν σας κουρασα.
RAVen
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό rav4mud » 01 Απρ 2004, 10:24

ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΘΕΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους
rav4mud
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 10:02

Δημοσίευσηαπό RAVen » 02 Απρ 2004, 14:50

rav4mud έγραψε:ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΘΕΜΑ!!!


Η καταγωγη σου μηπως ειναι απ'τη Σπαρτη? :) :) :)
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό rav4mud » 02 Απρ 2004, 16:57

ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥΑΠΟ ΣΥΡΟ ΚΡΑΤΩ
Άβαταρ μέλους
rav4mud
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 10:02

Δημοσίευσηαπό RAVen » 03 Απρ 2004, 12:22

rav4mud δεν μου ειπες τελικα... η ποδια ιδιοκατασκευη ή ετοιμη? του εχεις πειραξει και αναρτησεις?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό rav4mud » 05 Απρ 2004, 09:01

Η ΠΟΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ!ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΕΣ,ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ OLD MAN EMU NEW(GAS)5cm(ΑΜΟΡΤΗΣΕΡ-ΕΛΑΤΗΡΙΟ)ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΑ!!!ΟΣΟ ΣΕ ΧΩΜΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ!!!
Άβαταρ μέλους
rav4mud
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 10:02

Δημοσίευσηαπό RAVen » 05 Απρ 2004, 12:10

Κατι φιλοι απο Ν.Μακρη μου ειπανε οτι τα αμορτισερ λαδιου ειναι πιο ανθεκτικα! Ισχυει κατι τετοιο?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό rav4mud » 07 Απρ 2004, 16:41

θα το διαπιστοσουμε σε λιγο καιρο... :evil: να εισαι σιγουρος οτι τουσ κανω σκληρη χρηση και καταπονηση γιαυτο το αμαξι οποτε θα μου δειξουν μονατους!
Άβαταρ μέλους
rav4mud
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 10:02

Δημοσίευσηαπό RAVen » 14 Απρ 2004, 18:46

rav4mud έγραψε:Η ΠΟΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ!ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΕΣ,ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ OLD MAN EMU NEW(GAS)5cm(ΑΜΟΡΤΗΣΕΡ-ΕΛΑΤΗΡΙΟ)ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΑ!!!ΟΣΟ ΣΕ ΧΩΜΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ!!!


την εβαλες τη ποδια? θα με ενδιεφερε μια και για το δικο μου. ποσο σου πηγε η δικια σου?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 15 Απρ 2004, 20:43

Αν το προβλιμά σου είναι 3-4 πόντοι και θες να γλιτώσεις αγορά αναρτήσεων σκέψου και τη λύση του teflon ή πολυαιθυλενίου υψηλής πυκνότητας.

Τορνάριες ροδέλες 3 – 4 πόντων και τα εφαρμόζεις κάτω από το πάτημα των ελατηρίων. 5-6 % απώλεια εντός δρόμου. Αν τελικά δε σ’ αρέσει τα πετάς και έχεις το RAV που είχες.

Συν 1 – 1,5 cm από το λάστιχο.

Έξυπνο – Απλό – Φθηνό.

Αυτά!!!
Zaxariadis
Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas

Δημοσίευσηαπό RAVen » 20 Απρ 2004, 23:45

Η λυση του ζαχαριαδη ειναι οντως εξυπνη και οικονομικη. Ομως εχω ακουσει πως μερικες αναρτησεις για off-road (και οχι μονο) ειναι καλυτερες απο τις μαμισιες. Αλλοι λενε πως οι μαμισιες ειναι οι καλυτερες.
Εχει αλλαξει κανεις τις μαμισιες? Ειδε διαφορα?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό rav4mud » 21 Απρ 2004, 11:45

file mou distixos akoma tin podia den ti exo balei!tin perimeno apo stigmi se stigmi!!!!oso afora ta amortiser eipa kai pali oti exo balei ta old man emu(gas) kai exoyn terastia diafora apo ta mamisia toso entos opos kai ektos .ektos kairdizeis poli kaliteri prosfisi.kai ntos asta na pane niotho oti odigo to mx5 toy aderfoy mou !perimeno na mazeytoume!!
Άβαταρ μέλους
rav4mud
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 10:02

Δημοσίευσηαπό RAVen » 21 Απρ 2004, 20:04

φιλε rav4mud, δε μου ειπες ακομα ποσο σου πηγε η ποδια και που την φτιαχνεις για να παρω μια προσφορα και για το δικο μου τουτου. :roll:
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό jdelis » 22 Απρ 2004, 08:54

Λάστιχα έχω βάλει ΑΤ 205R16. Κάπου 3 πόντους μεγαλύτερα από τα μαμίσια και χωράνε χωρίς ψήλωμα.

Για αναρτήσεις άσε τα υπόλοιπα. ΟΜΕ και τίποτε άλλο, είναι κορυφαίες παντού. Αυτές θα βάλω κι εγώ σε λίγο καιρό.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό RAVen » 04 Μάιος 2004, 22:55

Τι γνωμη εχετε για τα YOKOHAMA GEOLANDAR?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 46 επισκέπτες