Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προς ιδιοκτήτες FORESTER

Προς ιδιοκτήτες FORESTER

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 20 Αύγ 2007, 22:43

Κατόπιν επίμονων αναζητήσεων (βλ http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-6604.html ) τελικά σήμερα τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας είδαν το forester στα 2000 κυβικά και άρεσε σε όλους! Θα ήθελα μόνο μερικές απαντήσεις από ιδοκτήτες:

1) Το τιμόνι έχει ηλεκτρική υποβοήθηση; Ή είναι θεόβαρο; Πρόσφατα οδήγησα mercedes A class, peugeot 207gt και είχαν πανάλαφρο τιμόνι όπως το θέλω!

2) Τα πίσω ταμπούρα αποτελούν πρόβλημα;

3) Η έλλειψη ESP είναι σημαντική;

4) Για να έχω xenon και οροφή πρέπει οπωσδήποτε να πάρω την ακριβή έκδοση;

5) Κάποια ιδιαίτερη συμβουλή σχετικά με το τι άλλο να προσέξω στην αγορά;;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Re: Προς ιδιοκτήτες FORESTER

Δημοσίευσηαπό meco » 21 Αύγ 2007, 12:25

Giannaras έγραψε:Κατόπιν επίμονων αναζητήσεων (βλ http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-6604.html ) τελικά σήμερα τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας είδαν το forester στα 2000 κυβικά και άρεσε σε όλους! Θα ήθελα μόνο μερικές απαντήσεις από ιδοκτήτες:

1) Το τιμόνι έχει ηλεκτρική υποβοήθηση; Ή είναι θεόβαρο; Πρόσφατα οδήγησα mercedes A class, peugeot 207gt και είχαν πανάλαφρο τιμόνι όπως το θέλω!

2) Τα πίσω ταμπούρα αποτελούν πρόβλημα;

3) Η έλλειψη ESP είναι σημαντική;

4) Για να έχω xenon και οροφή πρέπει οπωσδήποτε να πάρω την ακριβή έκδοση;

5) Κάποια ιδιαίτερη συμβουλή σχετικά με το τι άλλο να προσέξω στην αγορά;;

1) Κάνε ένα test drive!
2) Εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης, αν σου αρέσει να πηγαίνεις κομμάτια σε κατηφορικές διαδρομές ίσως να κουραστούν. Γενικά όμως δεν έχεις πρόβλημα και επιπλέον μπορείς να βάλεις πίσω δισκόφρενα από το turbo με το ανάλογο κόστος.
3) Οχι, εκτός και αν δεν ξέρεις να οδηγείς.
4) Εχω την εντύπωση ότι για τα xenon δεν μπορείς να κάνεις κάτι αλλά ηλιοροφή έχει και μία έκδοση (WS) πριν την πιο ακριβή.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Προς ιδιοκτήτες FORESTER

Δημοσίευσηαπό Lepes » 22 Αύγ 2007, 13:26

αντε με το καλο να το παρεις :) αλλα να προσεχεις στις παραλιες με βαθια αμμο να κατεβαζεις απο πριν τη φαμιλια ....αλλιως....http://www.youtube.com/watch?v=9axZWSGfb34
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 22 Αύγ 2007, 20:17

Δυστυχώς λόγω επαρχίας, μάλλον αδύνατον να τα οδηγήσω!

Λοιπόν βγήκε τελικά στα 30500 το subaru legacy 2.0R με το κλειδί στο χέρι (μετρητά).

Με οροφή, xenon κλπ

Στην οικογένεια αρέσει το forester αλλά με μιά ματιά στα τεχνικά χαρακτηριστικά και τον εξοπλισμό του forester WS παρατηρώ τα εξής μείον:

Ταμπούρα πίσω
Μεγαλύτερη κατανάλωση
EBD όχι
Κουρτίνες αερόσακοι όχι
Κλιμα 1 ζώνης και όχι 2
mp3 όχι
Θερμαινόμενα καθίσματα όχι
xenon όχι (μόνο το IL έχει)
αντίσταση για υαλοκαθαριστήρες όχι (μόνο το IL έχει)

Τα + του είναι βέβαια το αργό και το μπλοκέ πίσω.

Μήπως, αφού δεν πάω συχνά σε χώμα κλπ, μου ταιριάζει καλύτερα το subaru legacy;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό meco » 23 Αύγ 2007, 11:46

Giannaras έγραψε:Μήπως, αφού δεν πάω συχνά σε χώμα κλπ, μου ταιριάζει καλύτερα το subaru legacy;

Αν είναι έτσι πάρε καλύτερο το δίλιτρο impreza το οποίο υστερεί λιγάκι στην ποιότητα σε σχέση με το legacy, αλλά είναι σημαντικά φθηνότερο, έχει xenon και αν το πάρεις s/w έχει λεβιέ για κοντές σχέσεις. :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 23 Αύγ 2007, 12:07

Δεν ειναι και ασχημη προταση. Βεβαια δεν εχει μπλοκε πισω, εχει ομως αργο το οποιο δεν ειναι λιγο. Εχω την εντυπωση οτι κανενα απο τα μοντελα που αναφερθηκαν δεν εχει αντισπιν, δεν ειμαι σιγουρος. Ενα σου λεω φιλε Giannara, μην ξεχασεις να συμπεριλαβεις και το αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων στις προτημησεις σου για αγορα αυτοκινητου. Εγω την τελευταια στιγμη αγορασα με αυτοματο κιβωτιο και δεν ξαναοδηγω με μηχανικο, θα αλλαξω μαλιστα και το μικρο που εχω με καποιο αλλο αυτοματο. Αλλη αισθηση το αυτοματο.. επισης μην ξεχασεις τι εγγυησεις δινει και το καθε μοντελο...
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 24 Αύγ 2007, 20:55

Δυστυχώς το impreza δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα (ξεπούλησαν περιμένοντας το νέο μοντέλο).

Μόνο forester και legacy υπάρχουν!

Για το αυτόματο δεν ξέρω...
Εχω συνηθίσει στις στροφές να ελέγχω το αμάξι κατεβάζοντας ταχύτητα στην είσοδο. Με το αυτόματο μπορείς να το κάνεις ή μόνο στα φρένα βασίζεσαι;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 24 Αύγ 2007, 21:44

αν το τουτου εχει γκαζια το κρατας ανετα στις στροφες.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό meco » 27 Αύγ 2007, 10:16

Giannaras έγραψε:Δυστυχώς το impreza δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα (ξεπούλησαν περιμένοντας το νέο μοντέλο).

Μόνο forester και legacy υπάρχουν!

Για το αυτόματο δεν ξέρω...
Εχω συνηθίσει στις στροφές να ελέγχω το αμάξι κατεβάζοντας ταχύτητα στην είσοδο. Με το αυτόματο μπορείς να το κάνεις ή μόνο στα φρένα βασίζεσαι;

Μπορείς να βάλεις το λεβιέ στη θέση 3 ή 2 οπότε και το αυτόματο να ανεβάζει μόνο μέχρι 3η ή 2α. Γενικά όμως δεν θα έχεις πρόβλημα αφού το αυτόματο κιβώτιο φροντίζει να κατεβάσει μόνο του ταχύτητα όποτε χρειαστεί.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό mararis » 27 Αύγ 2007, 22:38

Τα σύγχρονα αυτόματα κιβώτια είναι και σειριακά οπότε έχεις τον έλεγχο, αν και το αυτόματο από μόνο του ελέγχει πολύ καλά τις σχέσεις. Φτάνει να σιγουρευτείς ότι θα είναι και σειριακό.
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 28 Αύγ 2007, 00:45

οπότε άντε τώρα να βρω κάτι που να έχει και 4χ4, και σειριακό/αυτόματο με τουλάχιστον 6 σχέσεις, και να μην είναι ψηλό suv, και να τραβάει ο κινητήρας του...
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό mararis » 28 Αύγ 2007, 09:03

Και 5 σχέσεις είναι αρκετές, όχι όμως 4. Ακούω καλά λόγια για το καινούργιο Honda CRV αν και εμένα δεν μου αρέσει, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Δεν ξέρω τι σαζμάν έχει. Ισως αξίζει να το ψάξεις.
Sorento 3.3 επίσης αλλά ανεβαίνεις σε χρήμα και είναι αρκετά ψηλό. Νομίζω όμως ότι είναι καλή επιλογή.
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 28 Αύγ 2007, 11:50

Και τα αυτοματα τεσσαρια καλα ειναι αν εχουν Over.
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 28 Αύγ 2007, 17:43

Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο για το AWD της SUBARU.
πχ στο legacy ή στο impreza που δεν αναφέρει τίποτα για μπλοκέ, πως ακριβώς λειτουργεί;
Μπορεί ας πούμε να πέφτει όλη η ισχύς στον 1 απο τους 4 τροχούς, αυτόν που σπινάρει, και το όχημα να μην ξεκολάει σε πάγο ή άμμο;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό meco » 29 Αύγ 2007, 10:39

Giannaras έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο για το AWD της SUBARU.
πχ στο legacy ή στο impreza που δεν αναφέρει τίποτα για μπλοκέ, πως ακριβώς λειτουργεί;
Μπορεί ας πούμε να πέφτει όλη η ισχύς στον 1 απο τους 4 τροχούς, αυτόν που σπινάρει, και το όχημα να μην ξεκολάει σε πάγο ή άμμο;

Οχι γιατί το κεντρικό διαφορικό είναι περιορισμένης ολίσθησης. Το πρόβλημα υπάρχει αν δεν έχουν πρόσφυση ένας τροχός μπροστά και ένας πίσω ταυτόχρονα.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες