Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ssangyon Actyon 2.3

Ssangyon Actyon 2.3

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 14 Σεπ 2007, 17:15

Εικόνα

Εικόνα

SsangyonG ActyoN

Τιμή: 29.850€

Καλησπέρα σε όλους,

πριν το καλοκαίρι ψάχνομαι για 4χ4/SUV....

Αφού ψάχτηκα με το freelander και απορριφθεί λόγο κακής αντιπροσωπείας και πολλών προβλημάτων...ανακάλυψα αυτό το ωραίο άσχημο actyon...

Δυστυχώς στον δρόμο δεν έχω δει ούτε ένα ακόμη και στης αντιπρωσωπείες που πήγα όλοι οι πωλητές ήταν απαράδεκτοι. (σίγουρα ένας λόγος που δεν πουλάει)

Από τα λίγα που διάβασα βγήκαν τα εξής συμπεράσματα:

υπέρ
Μηχανή mercedes 2.3 (καλό όνομα και επίσης σε καλή κλίμακα για τέλη και ασφάλεια)
Εξοπλισμός/τιμή (με 32.000 τελική τιμή είναι κομπλέ το αμάξι, τα έχει όλα)
Οδηγική συμπεριφορά εκτός δρόμου.. (διάβασα σε αρκετά site ότι είναι σκυλί στα εκτός και δεν μασάει εύκολα)


κατά
Χαμηλή αξία μεταπώλησης λόγο ονόματος κυρίως
Χαμηλές πωλήσεις έως σήμερα για να μπορείς να δεις πως πάει (αν έχει βγάλει ζημιές κτλ)
Ίσως το εμπορικό δίκτυο είναι για τα κλάματα... (λέω ίσως)

Αυτά με λίγα λόγια...

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και απόψεις από ανθρώπους που ξέρουν να κρίνουν ένα 4χ4 και επίσης φαντάζομαι ότι σίγουρα θα έχετε συναντήσει ένα από κοντά εν κίνηση, πάνω σε δράση, και να μας πείτε εντυπώσεις θετικές ή αρνητικές....
Επίσης κάθε προσωπική άποψη θα έχει την ιδιαίτερη βαρύτητα της και ανυπομονώ να της διαβάσω...

Τα λέμε...
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Ssangyon Actyon 2.3

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 14 Σεπ 2007, 18:13

Απο όσα έχω διαβάσει οι επιλογές σε αμάξωμα και μετάδωση δείχνουν εκτός δρόμου όχημα. Αυτο φυσικά δεν το εκάναν λόγω άποψης αλλα κόστους. Βελτιώσεις δεν νομίζω να βρείς εύκολα αλλα σίγουρα κάποια πατέντα θα βρεθεί λόγω τις κλασικής κατασκευής.
Ο κινητήρας είναι mercedes αλλα δεν τους έδωσαν την αιχμή αλλα ελπίζω ενα απλό,αξιόπιστο σύνολο. Πιστεύω οτι ο κινητήρας με μια νεα χαρτογράφηση θα πάρει τα πάνω του αλλα που να τη βρείς.
Αυτά που έγραψα είναι η άποψη που σχημάτισα απο αυτα που διάβασα.Δεν ξέρω γιατι αλλα το έχω συμπαθήσει.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 14 Σεπ 2007, 18:41

Ευχαριστώ για την απάντηση....

Για τι βελτιώσεις μιλάς? Νομίζεις ότι χρειάζεται?

Εάν θες μπορείς να μου πεις λίγα παραπάνω για την χαρτογράφηση?
Τι σκοπό έχει και τι μπορείς να καταφέρεις με αυτή?

sorry αν σε ζαλίζω....


Κι εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά το γουστάρω πολύ...αν και θα πρέπει να βάλω στην μπάντα το συναίσθημα μιας και τα λεφτά είναι πολλά και αν πρόκειται για σούπα τότε θα την πιω για τα καλά... :P
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 14 Σεπ 2007, 18:57

Βελτιώσεις εννοώ σε ανάρτηση,ψήλώμα κλπ. το αν τις χρειάζεσαι είναι το πιο σχετικό πράγμα του κόσμου.
Και το άλλου είναι το πρόγραμμα του εγκεφάλου.Ρυθμίζει το μίγμα και όλες τις λειτουργίες τις μηχανής.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό mararis » 14 Σεπ 2007, 21:03

Αν ανοίξεις το καπώ θα δεις ένα ταμπελάκι αυτοκόλλητο με το σήμα της Mercedes που γράφει "licence by Mercedes" και όχι Mercedes !
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 15 Σεπ 2007, 00:09

Αυτο σημαινει οτι το αυτοκινητο εχει κλαπει απο καποιο πλανοδιο λατερνατζη που καλιτεχνουσε κοντα σε καποιο παλιο και παρακμιακο Βελγικο συνεγειο της MERCEDES !!!!!!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NISSAN

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 15 Σεπ 2007, 10:16

Ενταξει, δεν ειναι αναγκη να προσπαθησουμε να πεισουμε με αυτο το τροπο οτι η αγορα που θελεις να κανεις δεν ειναι καλη. Σεβομαστε την επιλογη του αλλου. Αυτο του αρεσε, αυτο θα παρει. Μπορεις να του πεις την γνωμη σου με πιο ωραιο τροπο. Νομιζω!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

NISSAN

Δημοσίευσηαπό mararis » 15 Σεπ 2007, 11:08

Αυτο σημαινει οτι το αυτοκινητο εχει κλαπει απο καποιο πλανοδιο λατερνατζη που καλιτεχνουσε κοντα σε καποιο παλιο και παρακμιακο Βελγικο συνεγειο της MERCEDES !!!!!!!


Αν και γέλασα πολύ (πως σου ήρθε όλο αυτό μεγάλε SHADOW200 ; ) συμφωνώ απόλυτα με τον BILLJEEP.
Όσον αφορά το ACTYON μπορεί να αξίζει, δεν το γνωρίζω, απλά δεν πρέπει να επιρεαστείς από την ατάκα "είναι Mercedes". Είναι SsangYong, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι κακό. Το ότι η Mercedes δίνει στην SsangYong κάποια τεχνογνωσία (δεν νομίζω ο,τι πιο σύγχρονο) και την άδεια να χρησιμοποιεί το σήμα της για μένα δεν αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης του αυτοκινήτου.
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 15 Σεπ 2007, 11:41

Σίγουρα δεν είναι κριτήριο...εξάλλου δεν είπα ποτέ ότι αξίζει να το πάρεις μόνο γι'αυτό αλλά και γι'αυτό...

Από την άλλη, η ssangyong εδώ και πενήντα χρόνια φτιάχνει τα 4χ4 του κορεάτικου στρατού άρα έχει τεχνογνωσία.

Στον ποιο παραπάνω χιουμορίστα φίλο θα του απαντήσω λέγοντας ότι ολόκληρη Mercedes δεν θα έδινε έτσι το όνομα της σε μία εταιρεία ρισκάροντας να χάσει. Επίσης το ταμπελάκι που λες δεν λέει licensed αλλά Powered by Mercedes...
Υπάρχει διαφορά...

Σας παραθέτω και ένα σχετικό review....

Πρώτα από όλα, ο κινητήρας του Actyon είναι γνωστός από το Rexton, αλλά και από το Korando (μετά από το facelift). Με 2,3 λίτρα και 150 ίππους, ο τετρακύλινδρος 16βάλβιδος θυμίζει «all time classic» Mercedes. Δεν ενθουσιάζει σε καμία περίπτωση, αλλά μπορείς να πεις ότι είναι ομαλός σε λειτουργία και αρκετά αθόρυβος, ενώ τραβάει από χαμηλά και δεν δείχνει να προβληματίζεται ιδιαίτερα με το βάρους 1.870 κιλών αμάξωμα. Οι επιδόσεις που χαρίζει στο Actyon μάλιστα είναι και αρκετά ικανοποιητικές.

Τώρα, από εκεί και ύστερα, το Actyon (το όνομα βγαίνει από τον συνδυασμό των λέξεων Action + Young) αν θέλει να προσελκύσει πιο νεαρό ηλικιακά κοινό θα πρέπει να είναι και ευχάριστο οδηγικά εντός των ορίων του οδοστρώματος, γιατί εκτός είναι πάρα πολύ καλό. Διαθέτει πλαίσιο τύπου σκάλας, κοντές σχέσεις, πολύ καλή άρθρωση της ανάρτησης και συνολικά είναι πραγματικά ένα «off-road animal»....
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 15 Σεπ 2007, 14:38

Με συνγωρεις εκανα λαθος , αλλα αφου λεει POWERED by MERCEDES και οχι LINCESED , τοτε το εδωσαν χαρισμα στον Λατερνατζη μαζι με ενα γαρυφαλο στο αφτι !!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 15 Σεπ 2007, 14:43

Λοιπον , φιλε μου ας μιλησουμε σοβαρα , το αυτοκινητο αν και φαινεται παρα πολυ καλο και αξιοπιστο στη μηχανη , ισως θα πρεπει να σε προβληματιζει η ποιοτητα των περιφερειακων και συστηματων μεταδοσης που ειναι κορεατικα !!!
Ειναι καλο αμαξι αλλα 30000 για κορεατικο ?? ΝΤΡΟΠΗ ΑΙΣΧΟΣ !!!
ΜΕ ελαχιστα παραπανω περνεις το NISSAN PATHFINDER και με τα ιδια το DODGE NITRO η το CHEROKKE ,αλλα αυτα δεν σου τα λεει ο φιλαρακος ο JEEP γιατι θελει να πατησεις την μπανανοφλουδα !
Εγω παω στοιχημα 3 αλογα απο το NAVARA οτι ηξερε το Λατερνατζη !!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 15 Σεπ 2007, 17:29

Ρέ shadow, μιλάμε, δέν έχεις ανταλλακτικό :lol: :lol: :lol:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 15 Σεπ 2007, 21:31

Βγαινω και σε αυτοματο κιβωτιο !!!!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NISSAN

Δημοσίευσηαπό ALOY » 15 Σεπ 2007, 23:38

αυτο θα παρω,,,,,, Γιωργακη εισαι gtp
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό mararis » 16 Σεπ 2007, 11:49

rokko74 έγραψε:. Επίσης το ταμπελάκι που λες δεν λέει licensed αλλά Powered by Mercedes...
Υπάρχει διαφορά...


Ποιά είναι η διαφορά ;
mararis
Άβαταρ μέλους
mararis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 26 Μαρ 2007, 12:19
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες