Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ford ranger XLT VS mitsubishi L200 VS navara 171PS

Ford ranger XLT VS mitsubishi L200 VS navara 171PS

Δημοσίευσηαπό stergis » 06 Οκτ 2007, 12:37

Γεια χαρα!ενδιαφερομε για αγορα καινουριου αγροτικου 4χ4 double CAb και ειμαι αναμεσα στα 3 προαναφερθεν!κλεινω ποιο πολυ στο ford καθως ειναι η ποιο πλουσια εκδοση απο ολες αλλα και η ποιο φθηνη! βγαινει στα 24000 ευρώ η εκδοση XLT καθως οπως λενε η φορντ κανει 5000ευρώ εκπτωση μεχρι τελος Νοεμβρη!(αληθεια γνωριζει κανεις μηπως θα βγει καποια καινουρια εκδοση κατι? και γινετε αυτη η εκπτωση?) μετα παμε στο mitsubishi L200 την Β90 εκδοση στα 27,100 ευρω δλδ 3000ευρω πανω σημαντικη διαφορα!και το Navara με τους 170 ηπους το οποιο παει και αυτο γυρω στα 26,500ευρω νομιζω η εκδοση π εχει το a/c

με ενδιαφερει ποιο πολυ η αξιοπιστια του αυτοκινητου και το να με σηνοδευσει για πολλα ακομα χρονια! τι προβληματα βγαζουν αυτα τα 3 αμαξια ξερει κανεις? και κατι αλλο π με παραξενευσε μου πε ο πωλητης στη ford πως δεν εχει λεει νεροπαγιδα το αμα3ι και θα μ την κανουν δωρο καλα ολα τα πετραιλεοκινητα δεν εχουν νεροπαγιδα?μηπως θα ενωουσε και δευτερη?

το αμαξι βασικα θα το οδηγει ο πατερας μου , το θελει ποιο πολυ για ψιλοδουλιες στο Χωριο να φορτωνει τπτ χορτα και αυτα και το χειμωνα να βαζει και τσουβαλια για τσε ελιες μας :P χιχιιχ στην οικογενεια υπαρχουν αλλα 2 αμαξια ενα vw bora 1600 το οποιο θα παραμηνει και μια κλουβα hiace 25αιτιας πλεων η οποια σαν ΤΟΥΟΤΑ εβγαλε με το παραπανω τα χρηματα της αλλα πλεων καθε βδομαδα θελει 100ευρω+ για ζημιες!

θα ηθελα οποιος ξερει να με διαφωτησει μιας και η αγορα θα γινει μεσα στη βδομαδα!
Άβαταρ μέλους
stergis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Οκτ 2007, 12:21
Τοποθεσία: Χανιά Κρητης

Δημοσίευσηαπό jdelis » 06 Οκτ 2007, 13:00

Φίλε μου δεν είσαι στη σωστή ενότητα. Πρέπει να πας στο Mitsubishi - Nissan κλπ. Εκεί θα βρεις τα κατάλληλα άτομα να σε διαφωτίσουν και να πάρεις μια αντικειμενική άποψη! :twisted:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό stergis » 06 Οκτ 2007, 13:07

ας το μεταφερει τοτε καποιος mod στην σωστη ενοτητα thnx
Άβαταρ μέλους
stergis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Οκτ 2007, 12:21
Τοποθεσία: Χανιά Κρητης

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Οκτ 2007, 15:12

Ελπίζω να μην ξεσπάσει κι εδώ διαμάχη. Απαντήστε στον άνθρωπο πολιτισμένα.
Απο ιπποδύναμη και ροπή το ford έχει τα πιο χαμηλά.
Καλο θα ήταν να κάνεις ένα test drive αν εχεις δυνατότητα και να δεις τι σου ταιριάζει εσενα καλυτερα.
Επειδή το βασικό ερώτημα είναι η αξιοπιστία (στην ενότητα των ford για τα maverick ακούστηκαν πολλά) θα ακούσεις πολλά ειδικά από οπαδούς της nissan και mitshu...κάνε φιλτράρισμα :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 07 Οκτ 2007, 16:55

[Edit admin]
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Οκτ 2007, 19:27

Έχε υπόψη πως το mitshu έχει τη δυνατότητα να κινείται με τετρακίνηση και στην άσφαλτο κατι που δεν το έχουν τα άλλα.
Πάντως μια σοβαρή παράμετρος άσχετα με αξιοπιστία αυτοκινήτου ειναι και η αξιοπιστία αντιπροσωπίας και συνεργείου...Μάθε τα τοπικά εκεί στα Χανιά τι καπνο φουμάρουν για να μην έχεις μετά τρεξίματα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ALOY » 07 Οκτ 2007, 19:56

εγω απο την αντιπρωσοπια στα χανια ειμαι ευχαριστημενοσ! ο θειοσ μου εχει ενα φορντ και δεν το εχει παει ποτε εδω και κατι χρονια 3-4 στο συνεργειο αλλαζει μονοσ του λαδια και φιλτρα και το αμαξι ειναι σκυλι..το βγαζει και στα χωραφια και στισ παραλιεσ το φορτωνει μεχρι να κανει σουζα και παει μια χαρα! σχεση ιππων καταναλωσης δεν μου φενεται ευχαριστημενος δηλαδη οσα καιει αυτοσ για 100 ιπουσ εγω καιω για 174 και ειμαι και ποιο βαρυσ αρα νισσαν καλυτερη ποιο εξελιγμενη τεχνολογια!! το θεμα ειναι τι θελει ο πατερασ σου να παει να κανιε τεστ οπωσδηπωτε\!! απο κει και περα καλοριζικο οτι και να παρετε! παιρνω το θαρρος και μιλαω γιατι εχω ιδιο κινητηρα με τον αγροτη! πιστεψε με παντωσ οτι τον αγροτη θα προτημησεισ και βοσκοσ να μην εισαι !!! οποτε κοιτα και τα γκαζια και για την παρτυ σου λιγο τα λεμε!
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό bull » 08 Οκτ 2007, 09:17

xtrail έγραψε:Έχε υπόψη πως το mitshu έχει τη δυνατότητα να κινείται με τετρακίνηση και στην άσφαλτο κατι που δεν το έχουν τα άλλα.
Πάντως μια σοβαρή παράμετρος άσχετα με αξιοπιστία αυτοκινήτου ειναι και η αξιοπιστία αντιπροσωπίας και συνεργείου...Μάθε τα τοπικά εκεί στα Χανιά τι καπνο φουμάρουν για να μην έχεις μετά τρεξίματα


Επαυξάνω. Για τη χρήση που το θές ΟΛΑ ε'ιναι καλά. Σε θεματα αξιοπιστίας για το FORD δεν μπορω να πω κάτι γιατί δεν γνωρίζω. Τα υπόλοιπα γιαπωνεζικα ειναι σκυλιά. Μαζεψε τις πληροφορίες που σου λέει ο xtrail και πάρε τον πατέρα σου να τα δει απο κοντά και κυρίως να τα οδηγήσει. Επειδή μιλάμε για μεγάλα αμάξια σου λέω ότι δεν είναι όλα το ίδιο ευκολοδήγητα κι ευέλικτα. Δεν ξέρω τι ηλικία έχει ο πατέρας σου αλλά αν είναι μεγαλούτσικος να είσαι σίγουρος ότι η ευελιξία (πχ. παρκάρισμα) και η άνεση είναι πράγματα που θα του μετράνε πολύ.
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 08 Οκτ 2007, 10:32

Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από το φίλο stergis. Εγώ χιούμορ έκανα, πού να φανταστώ πως ο xtrail θα το έπαιρνε σοβαρά και θα έφερνε το θέμα εδώ μέσα...; ](*,)

Αν είχε κάποιες ελπίδες να συζητηθεί σοβαρά, τώρα έχουν εκλείψει! :silly:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό bull » 08 Οκτ 2007, 12:52

jdelis έγραψε:Αν είχε κάποιες ελπίδες να συζητηθεί σοβαρά, τώρα έχουν εκλείψει! :silly:


Μα πως το κατάλαβες αυτό, ρε συ Γιάννη :o
Εδώ μιλάμε για την πιο σοβαρή ενότητα του forum... Ξέρεις... πλάκα με μέτρο, αντικειμενικές κρίσεις, διάθεση συζήτησης σε τεχνικά θέματα κλπ. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα που έλεγε κι μακαρίτης ο Ηλιόπουλος... :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Οκτ 2007, 13:35

Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από το φίλο stergis. Εγώ χιούμορ έκανα, πού να φανταστώ πως ο xtrail θα το έπαιρνε σοβαρά και θα έφερνε το θέμα εδώ μέσα...;
Γιάννη το σκέφτηκα πολύ και έχεις δικιο, αλλά 2 από τα μοντέλα που ανέφερε ανήκουν σε αυτή την ενότητα....Προειδοποίησα κιόλας, αλλά...
Μεταφέρω φυσικά τα άσχετα ποστ σστη γνωστή ενότητα....Συγνώμη αν μεταφέρονται και κάποια χρήσιμα στοιχεία για τη συζήτηση αλλά δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.
εκει που σκαλονω ειναι το χρωμα γιατι εχω ενδιασμους πως στο μαυρο θα φαινονται γρατζουνιες κτλ ενω στο ασημι οχι

Έχει δίκιο..στο μαυρο φαίνονται πολύ περισσότερο, στο ασημί μόνο ίσως γρατσουνίες του προφυλακτήρα ή άλλων πλαστικών θα βγάλουν το μαύρο και θα φαίνονται περισσότερο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 08 Οκτ 2007, 15:59

Οταν λες double cab εννοεις τετραπορτο? Αν ναι σου λεω να κοιταξεις προκαταβολικα σε Toyota, Nissan, Mitsubishi , εχουν τις μεγαλυτερες καμπινες πισω και Toyota - Mitsubishi τις πιο ανετες. Απλως ξεκαθαρισε μας με το "double cab" τι εννοεις....
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Δημοσίευσηαπό L200forumUP » 08 Οκτ 2007, 18:13

εγω θα σου πω τι μου αρεσει στο καθενα: Στο navara μου αρεσει ο κινητηρας στο 200αρι και το 6αρι κιβωτιο. Στο L200 μου αρεσει η σχεδιαση ο κινητηρας στην εκδοση με τα 167 αλογα οι χωροι στο εσωτερικο η εξελιγμενη με 3 διαφορικα τετρακινηση η ποιοτητα κυλισης τα 7 χρονια εγγυηση και η ανεση.. Στο ford δε μου αρεσε τιποτα και θεωρω οτι ειναι πολυ πισω απο NAVARA-L200...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
L200forumUP
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 12 Σεπ 2007, 01:58
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 09 Οκτ 2007, 23:04

stergis έγραψε:....λοιπων στο θεμα μας τωρα παιδια σας ευχαριστω πολυ αν και δεν με βοηθησατε και πολυ!αυριο θα παω στη Νισσαν να κλεισω το Navara με 170 ηπους εκει που σκαλονω ειναι το χρωμα γιατι εχω ενδιασμους πως στο μαυρο θα φαινονται γρατζουνιες κτλ ενω στο ασημι οχι...


Απ'οτι φαινεται δεν μας αφησες και πολλα περιθωρια να προλαβουμε να σε βοηθησουμε!!! ;) ;). Προφανως ηταν απο την αρχη σχεδον σιγουρη η επιλογη σου για το Ναβαρα! μηπως σου πηρε τα μυαλα ο SHADOW300??
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 10 Οκτ 2007, 12:25

[Edit admin]
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες