Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

X-Trail CVT - γιατί όχι;

X-Trail CVT - γιατί όχι;

Δημοσίευσηαπό Xenos » 20 Νοέμ 2007, 11:46

Γειά, καινούργιο μέλος αν και σας παρακολουθώ καιρό. Έχω ένα X-Trail του 2002 και πάω σε αντιπροσωπεία να δω το καινούργιο.

Καλησπέρα, καλησπέρα μου λένε.

Πρώτη κρυάδα: Καλά θα κάνετε να το δώσετε το δικό σας. Τα πρώτα X-Trail χάνουν τα υγρά του ψυγείου μέσω του 2ου κυλίνδρου λόγω αστοχεας της φλάτζας; Σκέφτομαι καλά μαλ...ας είναι; Θέλει να μου πουλήσει καινούργιο θάβοντας αυτό που μου πούλησε πριν από 5 χρόνια;

Κρυάδα δεύτερη
Με ενδιαφέρει το X-Trail αλλά θέλω οπωσδήποτε το αυτόματο CVT. Δεν το φέρνουμε μου λένε. Σκέφτηκα δεν θα κατάλαβαν και ξαναλέω οτι με ενδιαφέρει το 2.5 L με το CVT. Δεν θα το φέρουμε στην Ελλάδα η απάντηση. Μόνο κλασσικό αυτόματο 4 ταχυτήτων θα εισάγει ο Θεοχαράκης μου λένε.

Φεύγω τσαντισμένος αλλα δυστυχώς την επομένη μου το επιβεβαιώνουν από τον Θεοχαράκη. CVT γιόκ! Γιατί κύριοι; Κρίμα που το παρουσιάσατε και στην Ελλάδα το καινούργιο X-Trail και το φέρνετε με αυτόματο 20ετίας...
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

X-Trail CVT - γιατί όχι;

Δημοσίευσηαπό meco » 20 Νοέμ 2007, 12:11

Έχω την εντύπωση ότι από τη στιγμή που εισάγεται στην Ευρώπη είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να στο πουλήσουν σύμφωνα με τους νόμους και τις διατάξεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αν δεν το κάνουν μπορείς να κινηθείς νομικά εναντίον τους και στην τελική να στο κάνουν δώρο. :):):)
Ρώτησε ένα γνωστό σου δικηγόρο να σου τα πει καλύτερα.
Υπάρχει δεδικασμένο με έναν Άγγλο που πήγε στη Γερμανία για αγορά δεξιοτίμονης Mercedes και του αρνήθηκαν. Φυσικά δικαιώθηκε.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: X-Trail CVT - γιατί όχι;

Δημοσίευσηαπό Xenos » 20 Νοέμ 2007, 12:17

meco έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι από τη στιγμή που εισάγεται στην Ευρώπη είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να στο πουλήσουν σύμφωνα με τους νόμους και τις διατάξεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αν δεν το κάνουν μπορείς να κινηθείς νομικά εναντίον τους και στην τελική να στο κάνουν δώρο. :):):) Ρώτησε και ένα γνωστό σου δικηγόρο να δεις τι γίνεται.
Υπάρχει δεδικασμένο με έναν Άγγλο που πήγε στη Γερμανία για αγορά δεξιοτίμονης Mercedes και του αρνήθηκαν. Φυσικά δικαιώθηκε.

Σε τελική ανάλυση αυτοί θα χάσουν, σκέφτομαι να αγοράσω το Freelander II, το θέμα είναι γιατί δεν φέρνουν στην Ελλάδα το CVT, ειδικά αφού σε όλο το τύπο το έχουν διαφημίσει, περιοδικά το έχουν τεστάρει κλπ. Τόσο πιό ακριβό είναι ή μας θεωροών μπανανία;
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

Re: X-Trail CVT - γιατί όχι;

Δημοσίευσηαπό evan » 20 Νοέμ 2007, 16:40

Xenos έγραψε:
meco έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι από τη στιγμή που εισάγεται στην Ευρώπη είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να στο πουλήσουν σύμφωνα με τους νόμους και τις διατάξεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αν δεν το κάνουν μπορείς να κινηθείς νομικά εναντίον τους και στην τελική να στο κάνουν δώρο. :):):) Ρώτησε και ένα γνωστό σου δικηγόρο να δεις τι γίνεται.
Υπάρχει δεδικασμένο με έναν Άγγλο που πήγε στη Γερμανία για αγορά δεξιοτίμονης Mercedes και του αρνήθηκαν. Φυσικά δικαιώθηκε.

Σε τελική ανάλυση αυτοί θα χάσουν, σκέφτομαι να αγοράσω το Freelander II, το θέμα είναι γιατί δεν φέρνουν στην Ελλάδα το CVT, ειδικά αφού σε όλο το τύπο το έχουν διαφημίσει, περιοδικά το έχουν τεστάρει κλπ. Τόσο πιό ακριβό είναι ή μας θεωροών μπανανία;


Κάποια παρεξήγηση πρέπει να έχει γίνει δεδομένου ότι το 2.5l M-CVT διατίθεται αλλά με παραγγελία (3 μήνες παράδοση).Συμφωνώ ότι είναι ανοησία να μην εισάγει ένα τόσο ανταγωνιστικό μοντέλο και από τιμή και από τεχνολογία αλλά ποιος να ξέρει πώς σκεφτηκαν στου Θεοχαράκη.Το νέο X-trail πάντως, εξ όσων γνωρίζω, δεν παράγεται με συμβατικό 4άρι αυτόματο κιβώτιο.
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Re: X-Trail CVT - γιατί όχι;

Δημοσίευσηαπό Xenos » 20 Νοέμ 2007, 16:57

evan έγραψε:
Xenos έγραψε:
meco έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι από τη στιγμή που εισάγεται στην Ευρώπη είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να στο πουλήσουν σύμφωνα με τους νόμους και τις διατάξεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αν δεν το κάνουν μπορείς να κινηθείς νομικά εναντίον τους και στην τελική να στο κάνουν δώρο. :):):) Ρώτησε και ένα γνωστό σου δικηγόρο να δεις τι γίνεται.
Υπάρχει δεδικασμένο με έναν Άγγλο που πήγε στη Γερμανία για αγορά δεξιοτίμονης Mercedes και του αρνήθηκαν. Φυσικά δικαιώθηκε.

Σε τελική ανάλυση αυτοί θα χάσουν, σκέφτομαι να αγοράσω το Freelander II, το θέμα είναι γιατί δεν φέρνουν στην Ελλάδα το CVT, ειδικά αφού σε όλο το τύπο το έχουν διαφημίσει, περιοδικά το έχουν τεστάρει κλπ. Τόσο πιό ακριβό είναι ή μας θεωροών μπανανία;


Κάποια παρεξήγηση πρέπει να έχει γίνει δεδομένου ότι το 2.5l M-CVT διατίθεται αλλά με παραγγελία (3 μήνες παράδοση).Συμφωνώ ότι είναι ανοησία να μην εισάγει ένα τόσο ανταγωνιστικό μοντέλο και από τιμή και από τεχνολογία αλλά ποιος να ξέρει πώς σκεφτηκαν στου Θεοχαράκη.Το νέο X-trail πάντως, εξ όσων γνωρίζω, δεν παράγεται με συμβατικό 4άρι αυτόματο κιβώτιο.


Μίλησα με τον κ. Μ.... (για να μην εκθέσω κανέναν) που είναι τεχνικός διευθυντής στου Θεοχαράκη και μου επιβεβαίωσε ότι μόνο με 4αρι αυτόματο θα το φέρουν, ίδιο με το Μουράνο είπε...
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 20 Νοέμ 2007, 17:36

Και γιατι να παρεις αυτοματο ?? Παρε σειριακο εξαρι να ειναι και NAVARA και να φορτωνει κατι το FREELANDER απανω και εν ριπη οφθαλμου θα ξεχασεις τις κρυαδες του X-TRAIL και απλα θα σε λουσει ο κρυος ιδρωτας των 200 και πλεον ιππων !!!!
Αντε ακομα το σκεφτεσαι ?????????
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό evan » 20 Νοέμ 2007, 23:43

Είμαι σίγουρος ότι ο τύπος κάνει λάθος.Καλύτερα ν΄απευθυνθείς στον υπεύθυνο των πωλήσεων.Μίλησα σήμερα και μου είπαν αυτό που ήξερα, ότι δηλαδή το φέρνουν με παραγγελία σε τρεις περίπου μήνες.Και μιλάμε για το αυτόματο CVT-6άρι σειριακό που τεχνολογικά είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει στην κατηγορία και όχι μόνο.Το κοιτούσα κι εγώ αλλά δεν ήθελα να περιμένω κι έτσι πήρα το χειροκίνητο.Αξίζει τον κόπο να το ψάξεις γιατί το αυτοκίνητο είναι αξιόλογο και με το M CVT γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον.
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Δημοσίευσηαπό Xenos » 21 Νοέμ 2007, 10:17

evan έγραψε:Είμαι σίγουρος ότι ο τύπος κάνει λάθος.Καλύτερα ν΄απευθυνθείς στον υπεύθυνο των πωλήσεων.Μίλησα σήμερα και μου είπαν αυτό που ήξερα, ότι δηλαδή το φέρνουν με παραγγελία σε τρεις περίπου μήνες.Και μιλάμε για το αυτόματο CVT-6άρι σειριακό που τεχνολογικά είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει στην κατηγορία και όχι μόνο.Το κοιτούσα κι εγώ αλλά δεν ήθελα να περιμένω κι έτσι πήρα το χειροκίνητο.Αξίζει τον κόπο να το ψάξεις γιατί το αυτοκίνητο είναι αξιόλογο και με το M CVT γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αναρωτιέμαι τόσο άσχετοι είναι, παρολίγο να χάσουν ένα πελάτη! Θα ξαναπευθυνθώ στον διευθυντή πωλήσεων του Θεοχαράκη και ελπίζω να λήξει η παρεξήγηση...
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες