Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επιλογή μεταξύ νέου Pajero 3.8 και Land Cruiser Limited

Επιλογή μεταξύ νέου Pajero 3.8 και Land Cruiser Limited

Δημοσίευσηαπό alexchania » 27 Δεκ 2007, 23:03

Παιδιά χρόνια πολλα
Θα ήθελα τη γνώμη σας όσο αφορά την αγορά καινούριου αυτοκινήτου.
Δϊνω το Sorento diesel και είμαι μεταξύ Pajero και LC
Το Pajero 5d είναι αρκετα όμορφο (προσωπική γνώμη) full extra κορυφαία τετρακίνηση και τιμή 57900.
To LC diesel ή βενζίνη είναι 6-7000 πιο ακριβό στην αντίστοιχη έκδοση (limited) ίσως λίγο καλύτερο εντός και εκτός (από ότι διαβάζω) και με πολύ καλύτερη αντιπροσωπεία.
Το αυτοκίνητο δεν θα χρησιμοποιείται καθημερινά. Στις εκδρομές, ηπιο-μέτριο off-road λόγω μεγέθους και οικογένοιας.
Σε περίπτωση που αναρωτιέστε το sorento είναι ένα πολύ τίμιο αυτοκίνητο, ο λόγος που το δίνω είναι ότι θέλω κάτι καλύτερο και η προβληματική τετρακίνηση TOD που σου δημιουργεί συναίσθημα ανασφάλειας σε έντονα κατηφορικα κομμάτια με λάσπη και πάγο.
Ευχαριστω για τη βοηθειά σας
Άβαταρ μέλους
alexchania
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 21:06

Επιλογή μεταξύ νέου Pajero 3.8 και Land Cruiser Limited

Δημοσίευσηαπό Lepes » 28 Δεκ 2007, 06:40

Χρονια πολλα φιλε μου ,εγω στη θεση σου θα επαιρνα με κλειστα ματια το Lc (αν δεν πεις καλο λογο για το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει).Και τα 2 ειναι φανταστικα αμαξια που για το λογο και τη χρηση που τα θες θα κανουν την δουλεια τους απλα το Lc εχει ενα μεγαλο υπερ ειναι Τοyota και αυτο λεει πολλα για το after sales του.
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Επιλογή μεταξύ νέου Pajero 3.8 και Land Cruiser Limited

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 28 Δεκ 2007, 07:04

LC
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Re: Επιλογή μεταξύ νέου Pajero 3.8 και Land Cruiser Limited

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 28 Δεκ 2007, 08:49

alexchania έγραψε:Παιδιά χρόνια πολλα
Θα ήθελα τη γνώμη σας όσο αφορά την αγορά καινούριου αυτοκινήτου.
Δϊνω το Sorento diesel και είμαι μεταξύ Pajero και LC
Το Pajero 5d είναι αρκετα όμορφο (προσωπική γνώμη) full extra κορυφαία τετρακίνηση και τιμή 57900.
To LC diesel ή βενζίνη είναι 6-7000 πιο ακριβό στην αντίστοιχη έκδοση (limited) ίσως λίγο καλύτερο εντός και εκτός (από ότι διαβάζω) και με πολύ καλύτερη αντιπροσωπεία.
Το αυτοκίνητο δεν θα χρησιμοποιείται καθημερινά. Στις εκδρομές, ηπιο-μέτριο off-road λόγω μεγέθους και οικογένοιας.
Σε περίπτωση που αναρωτιέστε το sorento είναι ένα πολύ τίμιο αυτοκίνητο, ο λόγος που το δίνω είναι ότι θέλω κάτι καλύτερο και η προβληματική τετρακίνηση TOD που σου δημιουργεί συναίσθημα ανασφάλειας σε έντονα κατηφορικα κομμάτια με λάσπη και πάγο.
Ευχαριστω για τη βοηθειά σας

Αλεξανδρε τα ειχαμε συζητησει για το ΤOD παλιοτερα...Εν πασει περιπτωση
Γνωμη μου παρε το LC για τους λογους που λενε και οι προλαλησαντες.
Και φυσικα πολυ καλυτερη μεταπωληση.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Re: Επιλογή μεταξύ νέου Pajero 3.8 και Land Cruiser Limited

Δημοσίευσηαπό jimnys » 31 Δεκ 2007, 17:57

LC
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό MKB » 01 Ιαν 2008, 10:12

Κατ'αρχήν χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Δεύτερον,μακριά από ότι έχει αντιπρόσωπο τον Σαρακ...
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 01 Ιαν 2008, 10:56

Χρονια πολλα και καλη χρονια !!
Αν και δεν θα αγοραζα ποτε τζιπ( σαν αμετανοητος φορτηγατζης που ειμαι) :evil: :evil: , - εκτος αν μου εστριβε για τα καλα- :-({|= :multi: , εχω να πω οτι αναμεσα σε PAJERO και LAND CRUISER σιγουρα προτιμω με κλειστα ματια το ΤΟΥΟΤΑ !!!!!
Μια και σκεφτεσαι να δαπανησεις ενα ποσο που φτανει τα 70.000 για ...... επιβατικο αυτοκινητο θα σου εδινα μια συμβουλη !!!!!!
Περιμενε κανα μηνα να παρεις τουλαχιστον το καινουριο μοντελο το LANDCRUISER 100 και ασυζητιτι με τον καινουριο DIESEL κινητηρα των 286 ιππων !!!
Παρε αυτο τουλαχιστον ωστε το κουτουλιδι που θα παιξεις να ειναι λιγοτερο οδυνηρο !! :D :D :D
Φιλικα παντα, ενας Χανιωτης !! :santa: :santa: :santa:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό jimnys » 02 Ιαν 2008, 12:59

Προσωπικά προτίμησα μεταχειρισμένο LC 90 του 2000...
Απο προσωπική άποψη πλέον, δεν αξίζει να δίνεις λεφτά για καινούργιο, για ένα αυτοκίνητο που θα το χρησημοποιήσεις εκτός δρόμου, με όλα τα επακόλουθα(γρατζουνίσματα, κολήματα, ψιλοζημιές κτλ)
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Spanti » 02 Ιαν 2008, 16:17

Σαν καινούριος κάτοχος του pajero wagon 3.8 θα σου προτείνω με κλειστά μάτια την mitsubela.....60.000 τιμή απόκτησης και έχει τα πάντα..
αυτόματο κιβώτιο
xenon
ηλιοροφή
δέρμα
navigation
αυτόματο κλιματισμό
προβολείς ομίχλης
επιλογή κίνησης(πισωκίνητο,τετρακίνητο 70-30,τετρακίνητο 50-50,τετρακίνητο 50-50 αργό +κάρο)
και 7 χρόνια εγγύηση....δεν με απασχολεί καθόλου ότι ο Σαρακάκης είναι από πίσω....όταν δίνεις 60.000 για αμάξι σημαίνει ότι μπορείς να πληρώσεις και τα σέρβις του...
το αμάξι είναι ότι πρέπει για τον πατέρα μου που είναι κυνηγός....οι χώροι είναι απίστευτοι..μέχρι τώρα δεν έχει κολλήσει πουθενά(σε λογικά πλαίσια εδάφους πάντα)
και η κατανάλωση κυμαίνεται από 14 μέχρι 25 λίτρα...βέβαια με ελαφρύ πόδι έχω δει και 12,4 γυρνώντας εγώ ο ίδιος από Παρνασσό αθήνα...
και στο ταξίδι είναι ιδιαίτερα άνετο είτε κινήσαι με 100 είτε κινείσαι με 180..
θα το επέλεγα πάλι με κλειστά μάτια...
Άβαταρ μέλους
Spanti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Ιαν 2008, 16:05

Δημοσίευσηαπό bull » 02 Ιαν 2008, 17:13

Να τα παρουμε με τη σειρά...
Κατ' αρχήν λές ότι τα θές για ήπιο-μέτριο off roading. 'Οσον αφορά αυτή την χρήση νομίζω ότι τα δυό αμάξια είναι ισάξια. Αν όμως αργότερα θελήσεις να "βελτιώσεις" κάπως το αμάξι (πχ. ανάρτηση) το LC σου δίνει την δυνατότητα αυτή εύκολα. Αν δεν το θελήσεις, όλα καλά...
Οι κινητήρες και των δύο αυτοκινήτων πρέπει μάλλον να θεωρηθούν υπέρ-επαρκείς. Τα ονόματα και των δύο εταιρειών είναι συνώνυμα της αξιοπιστίας. Το μίτσου σαφώς υπερτερεί σε γκάζια...
Θεωρώ επίσης ότι λόγω ψαλιδιών πίσω και του πλαισίου που έχει το μίτσου πρέπει να έχει σημαντικά καλύτερη οδηγική αίσθηση και συμπεριφορά...
Οι αντιπροσωπειες: Εδώ έχουμε σαφές προβάδισμα του LC. Ο Σαρ... τσούζει άσχημα... :lol: Αν όμως είσαι άνετος με τα € τότε εντάξει...

Τι απομένει? ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ! Πήγαινε, δες και τα δύο, σύγκρινε το επίπεδο εξοπλισμού, αν μπορείσ οδήγησέ τα και αποφάσισε. Για να σου δώσει εδώ κάποιος εμπεριστατωμένη άποψη πρέπει να έχει οδηγήσει και τα δύο πράγμα που δύσκολα θα βρείς. Εγώ μόνο το LC έχω οδηγήσει και μου φάνηκε μια χαρά. Απο κοντά όμως το μίτσου μου φάνηκε πιο όμορφο, αλλά αυτά είναι γούστα...
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό alexchania » 02 Ιαν 2008, 18:00

Διάβασα με προσοχή όλες τις προτάσεις σας και σας ευχαριστώ όλους. Οταν δίνεις τόσα λεφτά δεν ικανοποιείς μόνο τη λογική αλλά και το συναισθημα. Το Mitsu μου αρέσει πολύ περισσότερο και μέσα και έξω. Επιπλέον υπάρχει στην έκθεση να το δείς ακριβώς στην έκδοση που το θέλω. Το LC δεν υπάρχει στην έκθεση.
Οσο αφορά τον Σαρακάκη πιό πολύ με ενδιαφέρει η διαθέσιμότητα των ανταλλακτικών παρά η τιμή τους. Δε θέλω να μείνω με ακινητοποιημένο αυτοκίνητο επι ένα μήνα για ένα ανταλλακτικό. Αν επί αυτού έχετε κάποια άποψη θα ήθελα να την διαβάσω.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
alexchania
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 21:06

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 02 Ιαν 2008, 19:06

Και παλι η TOYOTA εχει καλυτερη διαθεσιμοτητα στα ανταλακτικα !!
Και αν θες να πουμε χανιωτικες κουβεντες θα σου πω ... καλυτερα να προτιμησεις το team του Βενιανακη απο του Ατσαλακη !!!!
Το μαγαζι απλα εξυπηρετει καλυτερα , μονο το καπελο που δεν σου βγαζουν οταν πας για service !!!
Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι επιλεγεις αυτοκινητο μονο και μονο απο τον αν υπαρχει διαθεσιμο στη βιτρινα του μαγαζιου ! :roll:
Αμα δεις το καινουριο LANDCRUISER που ερχεται σε κανα μηνα θα παθεις χοντρη ζημια , σε DIESEL θα εχει διπλασια ΡΟΠΗ απο το PAJERO !
Το PAJERO ειναι απλα ενα πολυ καλο οικογενειακο τζιπ με καλη αξιοπιστια , ομως το LAND CRUISER ειναι κατα την προσωπικη μου αποψη ενας ζωντανος θρυλος στα 4χ4 !!!!! - Φωναζει απο μακρια " ΤΡΕΦΟΜΑΙ ΜΕ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ " !!
Τωρα οσον αφορα για κατι παραξενα σχολια περι καταναλωσης PAJERO που ειδα , πραγματικα εβαλα τα γελια τοσο δυνατα που κοντεψε να σηκωθει ο υπολογιστης και να χορεψει πεντοζαλι , 25 λιτρα ?? 25 ρε μαστορα ?? Ενα αμερικανακι της προαλες στην Αμερικανικη βαση στα Χανια βολταρε το GRAND CHEROKEE HEMI 6.1 KAI 440 HP , η καταναλωση που ειπε, ηταν οτι οσο και αν το πιεσει το πεταλακι δεν παει πανω απο 18 λιτρα !!!!! Αντε η viper να καιει γυρω στα 22 , ε οχι ομως και 25 για MITSUBISHI -ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ !!!! ΥΜΑΡΤΟΝ , με τα 60.000 που εδωσες, τα ανταλακτικα θα παιρνεις απο το Σαρακακη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , και τη βενζινη που θα καις, αγοραζεις ανα ολοκληρο κυνηγοτοπο να κυνηγατε οικογενειακος !!!!!!!!
Δειτε ομως το LAND CRUISER 2008 για να την ψωνισετε ..... ( και γω που ειμαι φορτηγατζης .... Ζηλεψα ) !!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=9Sfc_kGb ... re=related
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NAVARA

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 03 Ιαν 2008, 03:06

Πάρε το Pajero.
Και τα 2 είναι εξαιρετικά αμάξια και θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος όποιο και να διαλέξεις. Οπότε follow your heart και πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. :wink:
Ένας επιπλέον λόγος είναι ότι το Pajero είναι ολοκαίνουργιο και για καμια 6ετία θα έχεις το "νέο μοντέλο" ενώ το LandCruiser είναι αρκετά χρόνια στην παραγωγή και λογικά σύντομα θα το αλλάξει.
Όσο για offroad επιδόσεις δεν συμφωνώ με κάποιους που λένε ότι το LandCruiser είναι καλύτερο. Ίσως το LandCruiser φτιάχνεται λίγο περισσότερο, αλλά απ' ότι κατάλαβα αυτό δεν σ' ενδιαφέρει.
Απ' την άλλη το Pajero έχει το μαγικό κουμπάκι που κάνει τη διαφορά. Πίσω 100% μπλοκέ απ' τη μάνα του δεν το βρίσκεις εύκολα (3-4 αμάξια έχουν όλα και όλα).
Την 4κίνηση του LandCruiser δεν την ξέρω καλά και η Toyota δεν δίνει πολλά στοιχεία στο site της, πάντως αν δεν κάνω λάθος 100% μπλοκέ δεν έχει σε καμία έκδωση. Σε κάποιες εκδώσεις εντωμεταξύ νομίζω ότι δεν μπλοκάρει και το κεντρικό διαφορικό (κοίταξέ το).
Απ' την άλλη το super select της Mitsu τα κάνει όλα και συμφέρει.... :wink:
Για τον Σαρακάκη δεν έχω να σου πω πολλά. Στα 2 χρόνια που έχω το Pinin δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο παράπονο, αλλά δεν έχει χρειασθεί και κάτι.
Μια σχετική ανοργανωσιά και απροθυμία υπάρχει, αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό για να σε αποτρέψει να πάρεις το αμάξι που γουστάρεις.

PS. Φίλε shadow μην μπερδεύεις το LandCruiser 200 που έρχεται σε λίγο καιρό στην Ελλάδα (έξω έχει κυκλοφορήσει) με το LC120. Το 1ο έχει κινητήρα V8 diesel με 650Nm ροπή!!! αλλά η τιμή του θα είναι πολύ ψηλότερα απ' το 2ο
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό bull » 03 Ιαν 2008, 08:26

SHADOW200 έγραψε:Ενα αμερικανακι της προαλες στην Αμερικανικη βαση στα Χανια βολταρε το GRAND CHEROKEE HEMI 6.1 KAI 440 HP , η καταναλωση που ειπε, ηταν οτι οσο και αν το πιεσει το πεταλακι δεν παει πανω απο 18 λιτρα !!!!!


Φίλε SHADOW, το αμερικανακι που λες ή μπερδευε τα γαλόνια με τα λιτρα ή μας δουλεύει όλους κανονικά. Φίλος έχει το Grand Cherokee 5.2 και η κατανάλωση δεν πέφτει κάτω απο 20 λιτρα σχεδον πουθενά. Το LC άλλου φίλου σε πρόσφατη εκδρομή στις Πρέσπες "έγραψε" μικτή χρήση 17-18 λίτρα. Οπότε... :)
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό pajerov6 » 03 Ιαν 2008, 12:32

Και τα δυο ειναι πολυ καλα οι διαφορες ειναι οτι το pajero ειναι νεο μοντελο εχει το super select II,εχει μπλοκε πισω, γινεται πισωκινητο(λιγοτερες φθορες),και 7 χρονια εγγυηση,τα υπολοιπα ειναι λιγο πολυ οπως γραψανε και παραπανω,το αυτοκινητο το εχουμε ειναι μια γενια μπροστα απο το LC, το οποιο το εχει φιλος και συνοδηγος στο raid και το εχω οδηγησει πολλες φορες,ισως συγκρινοντας το με το προηγουμενο μοντελο να διαλεγα το LC,τωρα αναμεσα στα δυο το PAJERO ειναι για μενα μονοδρομος.

PS.Φιλε Bull ετσι ειναι που τα λες εξαλλου ο φιλος μας SHADOW την μονη εμπειρια απο 4χ4 την εχει απο το φορουμ,το you tube, και τα περιοδικα,το μονο που τον νοιαζει ειναι το πετρελαιο,οι ιπποι και η ροπη!!!!!!!!!!και οχι το συνολο φαινεται οτι οταν αγοραζει παιρνει μονο τον κινητηρα!!!!!
Pajero DOHC-24 V6 3500
Άβαταρ μέλους
pajerov6
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 11:12
Τοποθεσία: Βολος

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες