Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επιλογή μεταξύ νέου Pajero 3.8 και Land Cruiser Limited

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 03 Ιαν 2008, 12:48

Για το θέμα τον ανταλκτικών νομίζω οτι η Toyota ήταν η πρώτη εταιρία που σταμάτησε την παραγωγή ανταλακτικών για απόθεμα. Απο κει και πέρα κανένα κλασικό ανταλακτικό δεν μου έχουν πεί οτι πρέπει να έρθει απο Ιαπωνία. Αν το τρακάρεις και χρειαστείς το μισό αυτοκίνητο να είσαι σίγουρος οτι και για τα δυο θα πρέπει να περιμένεις.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό MKB » 05 Ιαν 2008, 09:46

Κατ'αρχήν καλή χρονιά σε όλους και προσοχή μην παρασύρεστε σε άλλου είδους συζητήσεις ή καλλύτερα αντιπαραθέσεις.Ζήτησε ένας συνάδελφος την γνώμη μας,ας τον βοηθήσουμε λοιπόν όσο καλύτερα μπορούμε,γιατί στην θέση του και εμείς αυτό θα θέλαμε.Μην παθιαζόμαστε με τις μάρκες γιατί στην πορεία αλλάζουμε πολλά αυτοκίνητα.Κάτι που σήμερα είναι καλό αύριο δεν μας κάνει.Εγώ έχω αλλάξει πάρα πολλά αυτοκίνητα,γρήγορα σπόρ,δυνατά τερακίνητα,πρακτικά αυτοκίνητα πόλης(μικρά) εκείνο το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα είναι η υποστήριξη από πλευράς αντιπροσωπείας,εάν δεν υποστηρίζεται κάτι σωστά(διαθεσιμότητα στα ανταλλακτικά,ποιότητα σέρβις κ.λ.π.)τότε η καλύτερη μάρκα γίνεται η χειρότερη στην χήση.Δυστυχώς ο ΣΑΡΑΚ... από ανταλλακτικά(διαθεσιμότητα)πέρνει την χειρότερη βαθμολογία.Δεν είναι τυχαίο ότι στις μάρκες που αντιπροσωπεύει οι επαγγελματίες (ταχι κ.λ.π.)δείχνουν περιορισμένη προτίμηση.Αρκεί να μπεί σε ένα ταχι ο φίλος να το ρωτήσει.Αρκεί να δεί τι πουλούσε η volvo όσο την αντιπροσώπευε ο ΣΑΡΑΚ.. και τι πουλάει μόλις άλλαξε αντιπρόσωπο.Πέρα από αυτό αναμφισβήτα η ποιότητα TOYOTA και η αντοχή στην σκληρή χρήση είναι κορυφαία.Βλέπεις Αυστραλία,Αφρική,Ασία τα 4χ4 είναι TOYOTA και τα φορτηγά MERCEDES και όλα λειτουργούν κάτω από ακραίες συνθήκες.Γνώμη δικιά μου προτίμησε σαφώς το LC.Εγώ που διατυπώνω αυτήν την άποψη έχω ένα Nissan xtrail και μία Mercedes E280 MKB,δεν έχω Toyota απλώς έχω παλλιότερη εμπειρία από Σαρακ...
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό magic » 05 Φεβ 2008, 17:13

LC ...LC ... LC !!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 01 Σεπ 2008, 14:25

Τι αυτοματα σασμαν εχει το LC?Τι επιλογες εχει και αν ειναι σειριακο?
Γνωριζει κανεις?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 01 Σεπ 2008, 21:48

Απ΄οτι καταλαβε θες το 120 με full και οχι το 100αρι που βγηκε στην αγορακαι κανει 98000€ .
Φιλε μου το εχω σε diesel 4 χρονια τωρα , τι να πω απο οικονομια καυσιμου , απο off road καταστασεις , απο φθηνα service απο που να αρχισω . Το εχω ξεσκισει στο βουνο το εχω χωσει παντου ειναι σκυλι δεν καταλαβαινει τιποτα , το πας οπου θες αφοβα , ειναι 8θεσιο αρα φαντασου χωρους τους μεγαλητερους στην κατηγορια του χωραει πραμα μεγαλε .
το αυτοκινητο ειναι γκ....α αν το οδηγεισεις θα χασεις το μπουσουλα στο τιμονι το μεγεθος εξαφανιζεται δια μαγειας , απο αξιοπιστεια 1.000.000 χιλ. εγγυηση ο diesel TOYOTA το λεει και το ονομα .
οτιδηποτε αποριες εχεις και θες να μαθεις ακομα στειλε πμ να σου πω οτι θελεις
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 01 Σεπ 2008, 22:41

panayiotis έγραψε:Τι αυτοματα σασμαν εχει το LC?Τι επιλογες εχει και αν ειναι σειριακο?
Γνωριζει κανεις?


Παναγιωτη ελπιζω να σε βοηθησα
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 16 Σεπ 2008, 21:06

landcruiserJ120 έγραψε:Απ΄οτι καταλαβε θες το 120 με full και οχι το 100αρι που βγηκε στην αγορακαι κανει 98000€ .
Φιλε μου το εχω σε diesel 4 χρονια τωρα , τι να πω απο οικονομια καυσιμου , απο off road καταστασεις , απο φθηνα service απο που να αρχισω . Το εχω ξεσκισει στο βουνο το εχω χωσει παντου ειναι σκυλι δεν καταλαβαινει τιποτα , το πας οπου θες αφοβα , ειναι 8θεσιο αρα φαντασου χωρους τους μεγαλητερους στην κατηγορια του χωραει πραμα μεγαλε .
το αυτοκινητο ειναι γκ....α αν το οδηγεισεις θα χασεις το μπουσουλα στο τιμονι το μεγεθος εξαφανιζεται δια μαγειας , απο αξιοπιστεια 1.000.000 χιλ. εγγυηση ο diesel TOYOTA το λεει και το ονομα .
οτιδηποτε αποριες εχεις και θες να μαθεις ακομα στειλε πμ να σου πω οτι θελεις

Η οδηγηση στην ασφαλτο πως ειναι αγαπητε?Εχει τασεις πλευσεις στις στροφες?
Απο καταναλωση γι απεσε μας τιμες?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 16 Σεπ 2008, 21:30

στην ασφαλτο παει πολυ καλα , οσο για τις πλευσεις τις καταλαβαινεις στις μεγαλες ταχυτητες, εε δεν μπαινεις και σε μεγαλη στροφη οπως θα εμπαινες με ενα ΤΤ αλλα για το υψος - ογκο του θεωρω οτι ειναι πολυ καλα , στο κατω κατω αν θελεις να γινεις Σουμαχερ δεν περνεις τετοια αυτοκινητα σωστα, απο καταναλωση εγω εχω το diesel και ειναι καλα αν το πας χαλαρα εχει γυρω στα 9l/100km και πατημενος σου παει μεχρι 12l/100km (τελικες βαραμε εδω ), επισης για λογους ασφαλειας εχει κοφτη στα 175.
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 16 Σεπ 2008, 21:38

L.C.(και ας ειναι ασχημο).Εχεις και αξονα πισω και σασι.Παει αρκετα καλα εκτος http://www.youtube.com/watch?v=M2skj1Rb ... e=related#

Εκτος εαν ανταλαζεις μερικες απο τις συγχρονες ανεσεις και σου αρεσει να συμμετεχεις στην οδηγηση(οδηγηση χωρις "μπλιμπλικια") με την απολυτη αξιοπιστια του....... http://www.youtube.com/watch?v=9pvB4A3X ... e=related#
Σκοτωστε την ifs πριν μεγαλωσει!!!!
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 16 Σεπ 2008, 22:42

landcruiserJ120 έγραψε:στην ασφαλτο παει πολυ καλα , οσο για τις πλευσεις τις καταλαβαινεις στις μεγαλες ταχυτητες, εε δεν μπαινεις και σε μεγαλη στροφη οπως θα εμπαινες με ενα ΤΤ αλλα για το υψος - ογκο του θεωρω οτι ειναι πολυ καλα , στο κατω κατω αν θελεις να γινεις Σουμαχερ δεν περνεις τετοια αυτοκινητα σωστα, απο καταναλωση εγω εχω το diesel και ειναι καλα αν το πας χαλαρα εχει γυρω στα 9l/100km και πατημενος σου παει μεχρι 12l/100km (τελικες βαραμε εδω ), επισης για λογους ασφαλειας εχει κοφτη στα 175.

Ευχαριστω,αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν ειναι ξεκουραστο στην οδηγηση σε μακρινα ταξιδια
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 17 Σεπ 2008, 07:20

panayiotis έγραψε:
landcruiserJ120 έγραψε:στην ασφαλτο παει πολυ καλα , οσο για τις πλευσεις τις καταλαβαινεις στις μεγαλες ταχυτητες, εε δεν μπαινεις και σε μεγαλη στροφη οπως θα εμπαινες με ενα ΤΤ αλλα για το υψος - ογκο του θεωρω οτι ειναι πολυ καλα , στο κατω κατω αν θελεις να γινεις Σουμαχερ δεν περνεις τετοια αυτοκινητα σωστα, απο καταναλωση εγω εχω το diesel και ειναι καλα αν το πας χαλαρα εχει γυρω στα 9l/100km και πατημενος σου παει μεχρι 12l/100km (τελικες βαραμε εδω ), επισης για λογους ασφαλειας εχει κοφτη στα 175.

Ευχαριστω,αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν ειναι ξεκουραστο στην οδηγηση σε μακρινα ταξιδια


Ειναι αυτοκινητο για ταξιδια , πηγα ηρθα Αθηνα αυθημερον και ουτε το καταλαβα
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 17 Σεπ 2008, 21:15

Με το θεμα του service πως παει το Land cruiser?
Αληθευει πως η επισημη Mitsubishi απαιτει σερβις στο Pajero καθε εξαμηνο?Ετσι μου ειπανε οταν τους ρωτησα στην Καλαματα.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 17 Σεπ 2008, 22:46

Η TOYOTA λεει καθε 15.000 ή μια φορα το χρονο αν δεν συμπληρωθουν τα χιλιομετρα .
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 22 Σεπ 2008, 22:00

landcruiserJ120 έγραψε:στην ασφαλτο παει πολυ καλα , οσο για τις πλευσεις τις καταλαβαινεις στις μεγαλες ταχυτητες, εε δεν μπαινεις και σε μεγαλη στροφη οπως θα εμπαινες με ενα ΤΤ αλλα για το υψος - ογκο του θεωρω οτι ειναι πολυ καλα , στο κατω κατω αν θελεις να γινεις Σουμαχερ δεν περνεις τετοια αυτοκινητα σωστα, απο καταναλωση εγω εχω το diesel και ειναι καλα αν το πας χαλαρα εχει γυρω στα 9l/100km και πατημενος σου παει μεχρι 12l/100km (τελικες βαραμε εδω ), επισης για λογους ασφαλειας εχει κοφτη στα 175.

Ποια μηχανη εχεις?Την 1KD-FTV?Με ποσα αλογα?
Εχω ακουσει οτι σε πολλους στην Αυστραλια και Αγγλια εχει βγαλει προβλημα -κροταλισμα οταν ειναι κυριως κρυο.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 23 Σεπ 2008, 09:05

ειναι με τα 166 αλογα , με χειροκινητο κιβωτιο και 410NM .
τωρα οσον αναφορα το κροταλισμα οταν ειναι κρυο ?
οταν εχει κρυο εξω και ειναι κρυα η μηχανη ειναι φυσικο γιατι ειναι πετρελαιο αλλα αυτο διαρκει 1 λεπτο
διοτι τα diesel ζεστενονται πιο γρηγορα απο τις βενζινες
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες