Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Όλη η αλήθεια για τα συστήματα τετρακίνησης

Όλη η αλήθεια για τα συστήματα τετρακίνησης

Δημοσίευσηαπό cmvrgr » 02 Ιαν 2008, 21:34

Πάει αρκετός καιρός που προσπαθώ να μάθω την όλη αλήθεια για τα συστήματα τετρακίνησης.

Τα περιοδικά πάντως γραφούν κριτικές με βάση το πια εταιρία τους δίνει περισσότερες διαφημίσεις στα περιοδικά του ομίλου τους.

Είναι τρομαχτικό να προσπαθούν να σε πείσουν ότι ένα αυτοκίνητο με αυτόματη τετρακίνητη πάει τόσο καλά όσο ένα πραγματικό jeep εκτός δρόμου.

Τώρα για το ποιο είναι καλύτερο 4x4 για Έκτος δρόμου διαβάστε στις παρακάτω σελίδες που βρήκα στο internet ώστε επιτελούς να μάθετε το τι είναι αυτό που μπορεί να αγοράσετε και ότι μπορεί να μην είναι jeep και ας μοιάζει εξωτερικά.

Πολλοί αγοραστές πλανεύονται από τις γελοιότητες που λέει ο κάθε πωλητής λόγω του ότι δεν έχουν αρκετή γνώση του αντικειμένου (όπως ήμουν και εγώ στο παρελθόν).

Μπορεί τελικά κάποιος να μην χρεωθεί τα 30+ χιλιάρικα ευρώ και να αγοράσει κάτι πραγματικά που του χρειάζεται.

Τα περισσότερα SUV σήμερα που υπάρχουν στην αγορά με αυτόματη τετρακίνηση δεν είναι τίποτα παραπάνω από απλά υπερυψωμένα συμβατικά αυτοκίνητα τα οποία εάν δεν ήταν υπερτιμολογημένα λόγω του marketing που υπάρχει στα SUV θα τα πουλούσανε αρκετά ποιο φτηνά κοντά στις τιμές των αντίστοιχων συμβατικών.

Αφήστε που με τρελαίνει αυτή η ηλιθιότητα που έχουμε σαν έθνος ότι «αυτό που αγοράζουμε είναι πάντα το καλύτερο». Αυτό εκμεταλλεύονται και οι μάγκες που κρύβονται πίσω από τις καρέκλες του marketing των εκάστοτε εταιριών.

Το δραματικό είναι ότι πέρσι κατασχέθηκαν περίπου 25000 αυτοκίνητα γιατί ο Έλληνας σε μεγάλο βαθμό τρώει την καραμέλα και χρεώνεται επηρεασμένος καθαρά από το marketing.

Τουλάχιστον εάν θέλεις να τα χώσεις τα χιλιάρικα σου να ξέρεις τι αγοράζεις !

Οι διευθύνσεις που θα σας βοηθήσουν να βελτιώσετε τις γνώσεις σας:

http://4x4abc.com/4WD101/4WD-AWD-autoAWD.html
http://www.4x4abc.com/4WD101/difference_4WD_awd.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Four-wheel_drive
http://en.wikipedia.org/wiki/Off-road_vehicle
http://en.wikipedia.org/wiki/Differenti ... _device%29
http://auto.howstuffworks.com/four-wheel-drive.htm
http://auto.howstuffworks.com/differential.htm

Να είστε όλοι καλά και εύχομαι να βοήθησα αρκετά…..

Καλή χρονιά σε όλους !!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από cmvrgr και 05 Ιαν 2008, 13:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
cmvrgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 02 Ιαν 2008, 20:58
Τοποθεσία: Β. Ελλαδα

Όλη η αλήθεια για τα συστήματα τετρακίνησης

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Ιαν 2008, 11:27

Οι εταιρίες έχουν καταλάβει πως (όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού) αυτοκίνητα τύπου SUV πουλάνε προσφέροντας το απαιτούμενο κοινωνικό στάτους αλλά και μια δόση ελευθερίας (ψευτικης) και προσαρμόζουν τα προιόντα τους.
Οι πωλητές σίγουρα δεν ξέρουν τι ακριβώς πουλάνε αλλά λένε το ποιηματάκι που τους έχουν μάθει και δεν φταίνε. Τα περιοδικά ακολουθούν στα λεγόμενα τους αυτό που τους ορίζει το μάρκετινγκ (εταιρίες, διαφημιστές κλπ).
Τα πραγματικά τετρακίνητα θα εκλείψουν γιατί δεν θα υπάρχουν λόγοι (ελεύθερος χρόνος, χωματόδρομοι, δάση, παρθένα μέρη κλπ). Ίσως το μόνο off road να γίνεται σε καμιά κονσόλα ή εξωμειωτή, ή βαριά βαριά σε καμιά ελεγχόμενη πίστα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 03 Ιαν 2008, 20:36

Συμφωνω απολυτα με τους προλαλησαντες , τα τετρακινητα που κυκλοφορουν τωρα πια ειναι ενα καταναλωτικο μεσο προβολης ,οπως ακριβως τα ρουχα !!! Ομως εξωτερικη εμφανιση , μυαλο και ηθος στους αμυαλους ποτε δε θα δωσουν !!!
Τα μονα οχηματα τα οποια πραγματικα θα παραμεινουν ατοφια και σκληροτραχηλα θα ειναι τα οχηματα του στρατου , και τα φορτηγα που εχουν φτιαχτει ομως για δουλεια και οχι για μοστρα , οτι δεν επιβιωσει εκει απλα θα γινει παλιοσιδερα !!!! Εξ ου και το βιντεο ...

http://www.youtube.com/watch?v=Yf9FPs40VUM
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NAVARA

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 03 Ιαν 2008, 22:28

εκτος απο τις εταιριες ο καθενας τα υπολογιζει και τα σκεφτεται αναλογα με τη "τσεπη" του καθως και τις υποχρεωσεις οπως οικογενεια κλπ.παντως θα συμφωνησω με ολους τους παραπανω.Αγορασα το gv 1,6(το παλαιο ενω,μπορουσα να αγορασω και το καινουριο αλλα συνειδητα ΔΕΝ το εκανα*)και θα το κρατησω μεχρι να γινει "κουμασι"για περιστερια.βεβαια αργοτερα υπαρχει το σκεπτικο με το ζευγαρι μου να αγορασουμε ενα μικρο 5θυρο κουρσακι για την καθημερινοτητα.παντως προσωπικα ΠΟΤΕ δεν θα αγοραζα suv για να φτανω μεχρι το παρκινγκ του καθε χιονοδρομικου,αφου αυτο μπορω να το κανω και με μια κουρσα με χιονολαστιχα.
οσο για τους δρομους φιλε Xtrail η Ελλαδαρα εχει πολυ χωμα....και μαλιστα το χαιρεσαι μεσα σε ενα διημερο.μα πολυ χωμα.ελα απο Θεσ/νικη Ναουσα και εγω θα σε παω σε δρομους που δεν τους εχει κανενα destinator.παντα μιλαω για ευκολους δρομους και ανετους.αν θελουμε και πιο ζωρικα παμε απο Γρεβενα μερια και Σαμαρινα.θελεις κεντρικη Ελλαδα? θελεις νοτια?
εγω κατι αλλο που εχω δει με τα ματια μου ειναι πολλες φορες η αντιδραση του "αλλου μισου"στο τι θα παρεις και αντε να εξηγησεις γιατι ειναι αναγκη να εχεις και αλλα ελαστικα και γιατι θελεις "locker"και γιατι πας στο βουνο και γιατι να χωσεις το αμαξι εκει και αλλα τετοια.επισης εχω και γνωστες που παθαινουν "αλλεργια" αμα ακουνε για χωμα και βολτα στο βουνο περα απο το τερμα της ασφαλτου, αλλα εαν μπορουσανε θα πηγαινανε καθε μερα μπουζουκια.δεν το κατακρινω και το σεβομαι γιαυτο καθε φορα λεω ας κανει ο καθενας οτι θελει.ευτυχως για εμενα που το ζευγαρι ειναι σχεδον παντα συνοδηγος στις εξορμησεις και της αρεσει παρα πολυ.
*μαλιστα ενα μηνα μετα την αγορα του gv μου τηλεφωνησαν απο την Σουζουκι να ρωτησουν αν ειμαι ευχαριστημενος.τους ειπα οτι ηταν οτι περιμενα και μαλιστα τους ψιλοεκραξα για το καινουριο gv στο θεμα της μονιμης τετρακινησης και στην ελλειψη κοντων σχεσεων στο 1,6.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: NAVARA

Δημοσίευσηαπό evan » 05 Ιαν 2008, 19:33

KON.GV1,6 έγραψε:......*μαλιστα ενα μηνα μετα την αγορα του gv μου τηλεφωνησαν απο την Σουζουκι να ρωτησουν αν ειμαι ευχαριστημενος.τους ειπα οτι ηταν οτι περιμενα και μαλιστα τους ψιλοεκραξα για το καινουριο gv στο θεμα της μονιμης τετρακινησης και στην ελλειψη κοντων σχεσεων στο 1,6.


Τί πρόβλημα έχει η μόνιμη τετρακίνηση στο καινούριο GV;Είναι, κατά τη γνωμη μου, ενα σαφές βήμα προόδου.Δηλαδή το Pajero, το LC, το Hummer και άλλα καθαρόαιμα θηρία που έχουν μόνιμη τετρακίνηση πρέπει να τα κράξουμε;
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 06 Ιαν 2008, 09:08

Είπαμε το νέο 3θυρο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ...
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 06 Ιαν 2008, 12:17

φιλτατε evan δεν ειπα κατι το αντιθετο.η μονιμη τετρακινηση ειναι προοδος.απλα για τα δικα μου δεδομενα( στο νεο gv δηλαδη 1,6λτ.-17"ζαντες-στραντζαριστα ψαλιδια-ελειψη κοντων σχεσεων-μονιμη τετρακινηση)δεν μου αρεσε προσωπικα το στησιμο αυτο σκεφτομενος οτι το θελω και για χωμα.η μονιμη τετρακινηση ειναι προοδος αλλα αυξανει και την καταναλωση.αληθεια ειναι οτι τους εκραξα αλλα ολα αυτα αποτελουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη.το νεο gv εξωτερικα μου αρεσει πολυ σαν σχημα και ειδικα το 3d.αλλα για τη χρηση που το θελω δεν θα με ικανοποιουσε και τοσο ειδικα με την ελλειψη κοντων σχεσεων.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 06 Ιαν 2008, 12:20

mprizolas έγραψε:Είπαμε το νέο 3θυρο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ...

ο κυριοτερος λογος που δεν το προτιμησα σε σχεση με το παλαιοτερο μοντελο και επισης οτι το gv το αγορασα καινουριο με την προσφορα οποτε ουτε λογος να γινεται...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 06 Ιαν 2008, 16:06

Να τον προσεχετε τον evan , λεει αρλουμπες μονο και μονο για να δυναμιτησει τη συζητηση και να μπικαρει !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 06 Ιαν 2008, 20:54

KON.GV1,6 έγραψε:φιλτατε evan δεν ειπα κατι το αντιθετο.η μονιμη τετρακινηση ειναι προοδος.απλα για τα δικα μου δεδομενα( στο νεο gv δηλαδη 1,6λτ.-17"ζαντες-στραντζαριστα ψαλιδια-ελειψη κοντων σχεσεων-μονιμη τετρακινηση)δεν μου αρεσε προσωπικα το στησιμο αυτο σκεφτομενος οτι το θελω και για χωμα.η μονιμη τετρακινηση ειναι προοδος αλλα αυξανει και την καταναλωση.αληθεια ειναι οτι τους εκραξα αλλα ολα αυτα αποτελουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη.το νεο gv εξωτερικα μου αρεσει πολυ σαν σχημα και ειδικα το 3d.αλλα για τη χρηση που το θελω δεν θα με ικανοποιουσε και τοσο ειδικα με την ελλειψη κοντων σχεσεων.


Δεν ειναι και τοσο τραγικη η διαφορα καταναλωσης απο μονιμη τετρακινηση σε μπροστο-πισωκινητο.....
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Re: Όλη η αλήθεια για τα συστήματα τετρακίνησης

Δημοσίευσηαπό tetrakinisimag » 07 Ιαν 2008, 11:14

cmvrgr έγραψε:Τα περιοδικά πάντως γραφούν κριτικές με βάση το πια εταιρία τους δίνει περισσότερες διαφημίσεις στα περιοδικά του ομίλου τους.


Φάουλ!!!

Δεν θα θέλαμε να πούμε πως διαβάζετε λάθος έντυπα. Απλά πρέπει να είμαστε πιό προσεκτικοί όταν γενικεύουμε κρίσεις. Δεν είναι όλα περιοδικά ίδια.

Το Τετρακίνηση Mag εδώ και πολύ καιρό έχει δημοσιεύσει ένθετο με οδηγίες για το 4Χ4, στο οποίο υπάρχει λίστα με όλα τα τετρακίνητα της αγοράς, τον τύπο της τετρακίνησης που διαθέτουν και βέβαια αναφορά σε κάθε τύπο τετρακίνησης και τις δυνατότητές του. Τί παραπάνω θα θέλατε;
tetrakinisimag
 

Δημοσίευσηαπό evan » 07 Ιαν 2008, 15:14

mprizolas έγραψε:Είπαμε το νέο 3θυρο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ...


Αναφέρθηκα μόνο στο θέμα της μόνιμης τετρακίνησης και όχι στο υπόλοιπο στήσιμο του αυτοκινήτου.Με λίγα λόγια ήθελα να πω ότι η ύπαρξη μόνιμης τετρακίνησης δεν υποβιβάζει τις εκτός δρόμου δυνατότητες αλλά αντιθέτως και τις βελτιώνει και καλύτερη και ασφαλέστερη οδική συμπεριφορά εξασφαλίζει(κι ας ανεβάζει ίσως λίγο την κατανάλωση).
evan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 00:14

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 07 Ιαν 2008, 15:38

Η μόνιμη τετρακίνηση είναι υπέροχη αλλα οταν είναι μόνη της δεν κάνει και πολλά εκτός δρόμου. Αν συνδιαστεί με κλείδωμα του κεντρικού και κοντές είναι καλή. Αν μπορείς να επιλέξεις και πίσω κίνηση για οικονομία (οχι μόνο καυσίμου) είσαι κορυφή.
Το αυτοκίνητο που αναφέρθηκε έχει ΜΟΝΟ μόνιμη τετρακίνηση.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 08 Ιαν 2008, 22:38

Sorry παιδες που χαλάω την συζήτηση και βγαίνω εκτός θέματος αλλά μια και το αναφέρατε το 3θυρο νέο GV μπορεί να μην έχει κοντά αλλά πιστέψε με το διαφορικό κλειδώνει....
Mπορεί να μην το έχει κάνει κανείς εδώ μέσα ή στην αντιπροσωπεία αλλά το διάβασα σε φόρουμ ιταλικό αλλά και το γράφει στο service manual πως με κάποια αλλαγή-περιστροφή του μοχλού του κεντρικού διαφορικου, κλειδώνει το LSD κατά 50-50.

Αυτά προς απλή ενημέρωση για κάθε ενδιαφερομενο ...
υπάρχει και σχετική φώτο (http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8140.html)

Α και κατι τελευταιο όπως φαντάζομαι θα ξέρετε ολοι σας το 3θυρο σε ντίζελ φυσικά και κυκλοφορεί με την ίδια τετρακίνηση που έχει και το 5θυρο - βέβαια αυτό περιορίζει πολύ κόσμο που ζει στις μεγαλουπόλεις (μην βαρατε απλά το υπενθυμιζω)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 08 Ιαν 2008, 22:46

Δεν έχω λόγω να μη σε πιστέψω αλλα όλο αυτο το έκαναν για να γλιτώσουν τον μοχλο?Οχι. Τότε τι? Καλό θα είναι να το τσεκάρεται.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες