Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά Hilux 3.0lt

Αγορά Hilux 3.0lt

Δημοσίευσηαπό ProphetOfNoise » 30 Ιαν 2008, 11:35

Καλως όρισα στο Forum σας παιδιά.

Θέλω να αγοράσω ένα 4X4, σχεδόν αποκλειστικά για offroad χρήση, δεν με ενδιαφέρει το κόστος κτήσης και η ποιότητα του εσωτερικού, αλλά με ενδιαφέρουν:

- Offroad ability
- Αξιοπιστία
- ΡΟΠΗ
- Κόστος συντήρησης
- Χώροι, μιας και μάλλον θα χρησιμοποιείται που και που για μεταφορά επίπλων, ανθρώπων, τσουβαλιών τσιμέντου, μηχανημάτων, τοπογραφία, και τα λοιπά και τα λοιπά.

Έχωντας κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς και έχοντας σκεφτεί used G-klasse, new defender, used land cruiser, used discovery, new niva κλπ κλπ, έχω καταλήξει στο οτί θέλω ένα Land Cruiser (αξιοπιστία, καλός κινητήρας) αλλά, καθώς με τα ίδια λεφτά που κάνει, παίρνω touareg - x5 - κλπ, και αν πάρω τέτοια το κόστος συντήρησης θα ανεβεί κατακόρυφα, και καθώς θέλω και αρκετούς χώρους - άρα μπήκε η σκέψη της καρότσας στη μέση - είμαι έτοιμος να αγοράσω Toyota Hilux διπλοκάμπινο αυτόματο D-4D μπλα μπλα με τον 3λιτρο του Land Cruiser. (Λίγο μεγάλη βγήκε η πρόταση τελικά :P)

Θέλω την γνώμη σας. Υπάρχει λόγος να ΜΗΝ αγοράσω hilux? Μπορεί κάτι άλλο να ταιριάζει περισσότερο σε αυτά που θέλω; Μια εναλλακτική είναι το L200 αλλά βλέπω το hilux ως πιο ολοκληρωμένη λύση. Ποιά η άποψη σας για το LSD που φοράει το τρίλιτρο hilux;
Άβαταρ μέλους
ProphetOfNoise
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 11:20
Τοποθεσία: Νύφη Του Θερμαϊκού

Αγορά Hilux 3.0lt

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 30 Ιαν 2008, 12:34

δεν ανεφερες καν το navara.εβαλες καποια στανταρ και το navara τα εχει και με την μεγαλητερη ροπη
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό ProphetOfNoise » 30 Ιαν 2008, 13:22

μα hilux > navara στο offroading. Am I not right?
2008 λευκό BMW 335i Coupe - Πεντάμορφη και τέρας - Παράδοση Μάιο
1992 λευκό BMW 518i με μισό μύριο χιλιόμετρα
1996 πράσινο lancia ypsilon 1.2 για τη βόλτα στο περίπτερο
και σύντομα...
Άβαταρ μέλους
ProphetOfNoise
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 11:20
Τοποθεσία: Νύφη Του Θερμαϊκού

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 30 Ιαν 2008, 13:46

δεν νομιζω να εχει αποδειχθη κατι τετοιο
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 30 Ιαν 2008, 13:48

ProphetOfNoise έγραψε:μα hilux > navara στο offroading. Am I not right?


πες τα χρυσοστομεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted:
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 30 Ιαν 2008, 13:50

αλλα αν δεν χρειαζεσαι την 4πορτη εκδοση για εκτος δρομου πολυ καλυτερη επιλογη ειναι με 1+1\2 καμπινα που στην ακριβη της εκδοση βγαινει με πισω μπλοκε (100%)
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 30 Ιαν 2008, 14:02

νομιζω οτι εκει που παιξαμε απο 20 αυτ/τα ανεβεικαμε 7-8 και μονο το navara με λαστιχα δρομου
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 30 Ιαν 2008, 16:23

Ρε μαγκα με μπερδεψες !!!
Απο τη μια λες ΤOUAREG , LANDCRUISER κ.τ.λ και απο την αλλη θες καροτσες , αλλα λοξοκοιταζεις και το LADA NIVA !!!
Πως συνδιαζονται ολα αυτα , μενω καταπληκτος , ρε συ μπας και σε βαλανε απο το off-rad.gr για να κανεις τη συζητηση μπουρλωτο ???
Λες οτι θες ΡΟΠΗ , αλλα ουτε και συ μου φαινεται ξερεις καλα σε τι χρησιμευει !! Αν θες να τραβας βαρκες , τροχοσπιτα , και να φορτωσεις 20 50κιλα τσουβαλια τσιμεντο ΗΡΑΚΛΗΣ , τοτε χρειαζεσαι ροπηηηηηηη !!!
Το NAVARA ειναι πολυ δυνατοτερο απο το HILUX , και στις ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ και στις ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ !!
To NAVARA με ελκτικο φορτιο 3 τονων στις εκδοση με τα 174 αλογα καταπινει το HILUX με ελκτικο φορτιο 2 τονων !!!
Μην πεις για το ωφελιμο φορτιο τιποτα , γιατι υπαρχει λογος που το NAVARA στη χωρα μας εχει τοσο λιγο ---- ΚΡΥΒΕ ΛΟΓΙΑ !!!!
Τωρα εκτος δρομου το HILUX ειναι ελαφρυτερο και σιγουρα με το τραβηγμα που εχει στις χαμηλες στροφες και ακομα καλυτερα οταν θα μπλεξεις και τα αργα , δε λεω τρακτερ γινεται ,,,, ΑΛΛΑΑΑΑ , με το να εχει LCD ενω το NAVARA 100% μπλοκε χανει στην τελικη σουμα απο τον ασπονδο αντιπαλο του !!! Το HILUX μπορει να σε κανει ρομπα χωρις μπλοκε !!!! Αυτο και μονο το NAVARA το κανει ΙΚΑΝΟΤΕΡΟ !!!!!!!
Αν θες ενα αμαξι που καταπινει το HILUX και σε καλυπτει στα λεγομενα σου τοτε μια καλη περιπτωση ειναι το ISUZU D-MAX TO τριλιτρο !!!!!
Αν θες να ξαναγεννηθεις και να βρεις την υγεια σου παρε το NAVARA 200PS με το εξαρι κιβωτιο και ασε τα αυτοματακια , και ΠΙΑΣΕ ΤΟ ΜΟΧΛΟ !!!!!!
Η οδηγηση του θα σε κανει να αισθανεσαι οτι κυλιεσαι σε ενα καταπρασινο λιβαδι με Παπαρουνες !!! :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
Αλλα κατι που ειπες ειναι οτι δεν σε ενδιαφερει το κοστος κτησης , γιατι πιθανοτατα θα εχεις κουκουλωσει καμια πλουσια νυφη εκει στη Νυφη του Θερμαικου , επομενως παρε το απολυτο διπλοκαμπινο .... το DODGE RAM που σε καλυπτει σε ολα , εκτος οτι θα του βαζεις λιγο λαδακι παραπανω , αλλα ειπαμε η αλλος πληρωνει τη νυφη !!!!!! :twisted: :twisted: :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=BDN091_WLBw
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό ProphetOfNoise » 30 Ιαν 2008, 16:46

Χαχ, SHADOW200, έχεις δίκιο, απλά έδειξα το τρόπο σκέψης μου στο να καταλήξω σε καρότσα. Όπως σου είπα όμως ο κύριος λόγος που το θέλω είναι για Offroad. Και όπως λες λόγω LSD της 3.0 έκδοσης (και έλειψης 100% μπλοκέ - ΜΑ ΓΙΑΤΙ;!; ) γι αυτό γλυκοκοιτάζω λίγο και το (hilux) 2.5 με το Rear Diff Lock. Όσο για οδηγική απόλαυση, no thanks, περιμένω τον Μάιο ένα απόλυτο μηχάνημα οδήγησης (όπως φαίνεται στην υπογραφή μου) (bmw 335i coupe - 306 άλογα anyone?) (φυσικά χειροκίνητο). Και επίσης, δε λέω, tempting το Dodge Ram, αλλά θέλω "αγροτικό" όχι διαμέρισμα με ρόδες :P Και don't worry, εγώ θα πληρώνω τη νύφη, "δυστυχώς" ;)

Τελικά, επειδή το έχω ψιλοερωτευτεί το Του Ότα (να ουμ), μετά από πολλές προβολές του Top Gear Polar Special (το οποίο το κατέβασα μέχρι και σε HD τώρα τελευταία για να ξανααπολαύσω) θα πάω γι αυτό. Στη τελική, του περνάω σε κάνα χρόνο καμιά μπλοκαδούρα να ουμ :P Πάντως you are all welcome να με πείσετε προς το αντίθετο.
Τελευταία επεξεργασία από ProphetOfNoise και 30 Ιαν 2008, 16:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
2008 λευκό BMW 335i Coupe - Πεντάμορφη και τέρας - Παράδοση Μάιο
1992 λευκό BMW 518i με μισό μύριο χιλιόμετρα
1996 πράσινο lancia ypsilon 1.2 για τη βόλτα στο περίπτερο
και σύντομα...
Άβαταρ μέλους
ProphetOfNoise
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 11:20
Τοποθεσία: Νύφη Του Θερμαϊκού

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 30 Ιαν 2008, 16:51

ακομα δεν ανεφερες καν το ονομα navara
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό ProphetOfNoise » 30 Ιαν 2008, 17:02

Τα ανέφερες όλα εσύ pitbullako, όπως και ο Shadow200. Όσα αναφέρατε τα έχω ήδη διαβάσει στα forums (π.χ. thread NAVARA vs ALL κλπ) και αποφάσισα οτί, για τον εαυτό μου, η μάχη Navara VS. Hilux βγαίνει 2 :P Overall όμως, το navara είναι ένα καλύτερο όχημα όμως, no doubt.
2008 λευκό BMW 335i Coupe - Πεντάμορφη και τέρας - Παράδοση Μάιο
1992 λευκό BMW 518i με μισό μύριο χιλιόμετρα
1996 πράσινο lancia ypsilon 1.2 για τη βόλτα στο περίπτερο
και σύντομα...
Άβαταρ μέλους
ProphetOfNoise
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 11:20
Τοποθεσία: Νύφη Του Θερμαϊκού

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 30 Ιαν 2008, 17:17

θεωρεις το navara καλυτερο οχημα και διαλεγεις hilux.αυτο δεν στεκει
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 30 Ιαν 2008, 17:36

ααααααα αυτος ειναι καλος pitbullako δες την υπογραφη μου :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol:
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό ProphetOfNoise » 30 Ιαν 2008, 17:37

Είπα είναι καλύτερο Overall. Offroad όμως, το hilux με μπλοκέ είναι οδοστρωτήρας σε σχέση με το Navara. Σε όλους τους άλλους τομείς, σχεδόν δεν με ενδιαφέρει.
2008 λευκό BMW 335i Coupe - Πεντάμορφη και τέρας - Παράδοση Μάιο
1992 λευκό BMW 518i με μισό μύριο χιλιόμετρα
1996 πράσινο lancia ypsilon 1.2 για τη βόλτα στο περίπτερο
και σύντομα...
Άβαταρ μέλους
ProphetOfNoise
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 11:20
Τοποθεσία: Νύφη Του Θερμαϊκού

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 30 Ιαν 2008, 19:06

Γιατι δε φερνεις εσυ στοιχεια που να αποδεικνυουν οτι το HILUX ειναι ανωτερο απο το NAVARA εκτος δρομου ??? TΡΙΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ !!!
Το NAVARA εχει μεγαλυτερη αποσταση απο το εδαφος και ανωτερες αναρτησεις !! ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΡΟΠΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ !!! 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Και στην εθνικη αμα βγεις με το ΤΟΥΟΤΑ και συναντησεις κανα NAVARA τοτε θα καταλαβεις τι μ............. εκανες !!!
Ρε εγω με τον τρακτορα και παλι τα περναω τα HILUX δυο δυο στην εθνικη !!
Αλλα αν παλι το μονο σου κριτηριο ειναι το off-road ,παρε μια γουρουνα , που ειναι 2 σε ενα για σενα ,
""και οff-road καλα,
και κανει να πεταγεσαι και στο περιπτερο για ολιγα καπνά !! """"
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες