Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ενα "κλικ" πριν την αγορά του RAV...

Ενα "κλικ" πριν την αγορά του RAV...

Δημοσίευσηαπό alext » 21 Φεβ 2008, 19:49

Χαιρετώ όλους τους φιλους. Βρίσκομαι λίγο πριν την αγορά του RAV4 EXEC. AUTO. Θα ήθελα την άποψη σας στα κάτωθι:

1. πρέπει να απαιτήσω καινούργια εισαγωγή αυτοκινήτου που ίσως να είναι βελτιωμένο στα προβλήματα του άξονα πίσω, στα νερά που κάποιοι φίλοι έγραψαν ότι μπάζει στο πάτωμα του συνοδηγού..κ.α.

2. η έκδοση comfort έχει torsen? άρα είναι και καλύτερη "εκτός", μήπως να πάρω αυτή με AUTO?

3. κάποιος φίλος με αυτόματο μπορεί να μας πεί τις εντυπώσεις για "εκτός" χρήση? (μέσα στην αθήνα σίγουρα θα είναι καλύτερο από το μηχανικό)

Και τέλος κάτι υποκειμενικό: είμαι κάτοχος ενός GV 3θυρου (05) το οποίο με πηγαίνει συχνά σε παραλία με ψιλή άμμο. Όταν μπαίνω (περνάω από παχιά άμμο όπου... ειδικά στην επιστροφή που το κομμάτι γίνεται ανηφορικό..) με 4h η άμμος σιγά-σιγά "ρουφάει" τη δύναμη του κινητήρα με αποτέλεσμα να το ακινητοποιεί βάζοντας όμως το 4L μετά όλα καλά. Με το RAV θα έχω τα ίδια προβλήματα ή λογω μεγαλύτερου κινητήρα και αυτόματου θα είναι όλα οκ? Και αν ναί τότε εκεί τι κάνουμε?? γιατί 4L στο RAV δεν υπάρχει...Αν καποιος φίλος το έχει δοκιμάσει θα εκτιμήσω ιδιαίτερα τη γνώμη του.

Το αμάξι το θέλω για χρήση 70% (αθήνα)- 30% (δασικούς δρόμους-λάσπη στο φουλ / παραλίες) και κατά κύριο λόγο στη αθήνα θα το έχει η γυναίκα μου... λόγω ύπαρξης άλλου για μένα (BMW 320i '07), έχω ήδη κανονίσει να αλλάξω αμέσως τα μαμίσια λαστιχα με dueler 694 που φοράω και στο GV και είναι φοβερά... σε όλα τα terain

Ελπίζω να μην μετανιώσω που δίνω το GV το οποίο δεν με έχει αφήσει ΠΟΥΘΕΝΑ.. αλλά στην εθνική και στην πόλη είναι "κατσίκι" και καίει πάρα πολύ, με σχεδόν ανύπαρκτους χώρους αποσκευών αλλά και ένα μεγάλο ερωτηματικό στο θέμα "ΑΣΦΑΛΕΙΑ"... αυτοί είναι άλλωστε και οι βασικοί λόγοι που αλλάζω το δεύτερο αυτοκίνητό μου.

Θα εκτιμήσω ιδιαιτέρως την πολύτιμη βοήθειά σας.

φιλικά,
Αλέξανδρος
Τελευταία επεξεργασία από alext και 22 Φεβ 2008, 11:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
alext
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 19:47

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 22 Φεβ 2008, 10:59

Για το αυτοματο δεν θα μετανιωσεις σιγουρα, ειδικα στην πολη, τα ταξιδια και εκτος αλλα οχι αγρια πραγματα. Το οτι δεν εχει αργο θα σε δυσκολεψει σιγουρα, φιλος μου εμεινε σε αμμο με το ραβ, εχει την εκδοση με τα δερματινα φουλ εξτρα. Εξαλλου το συγκεκριμενο αυτοκινητο δεν ειναι για πολυ ψιλη αμμο. Με το αυτοματο να ξερεις δεν εχεις την επιλογη να ξεκινησεις με 2η ταχυτητα αν χρειαστει, ξεκινας παντα με 1η. Υπαρχει και κατι αλλο στα αυτοματα κιβωτια: εχουν λιγοτερη ροπη απο τα μηχανικα αλλα ο κινητηρας αποδιδει ελαφρα λιγο παραπανω σε υποδυναμη. Αυτο δεν ξερω αν ισχυει στο Ραβ, ξερω οτι ισχυει σε αρκετα αυτοκινητα, τσεκαρε το. Απο ταξιδι παντως ειναι κορυφη , θα το χαρεις...
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες