Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο SUV

Νέο SUV

Δημοσίευσηαπό Geo » 13 Ιούλ 2004, 20:03

Σήμερα πέρασα τυχαία από αντιπροσωπεία της Hyundai και είδα ότι ήρθε το νεο Tuscon. Διατίθεται σε 4 εκδόσεις 2.0, 2.0 full, 2.7 full και 2.0 diesel. Από τιμές γνωρίζω 2.0 = 27.000 και 2.0 full = 29000.

Πώντως φαίνεται ωραίο. Ο χρόνος θα δείξει...
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό teroulas » 15 Ιούλ 2004, 13:59

Terios for ever !!!!!!!!!11
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Ιούλ 2004, 16:17

Διάβασα γι αυτό στο περιοδικό και φάνηκε αρκετά καλό (μοιάζει όμως πάρα πολύ στο Santa Fe). Το Terios για την τιμή και αυτά που προσφέρει ειναι πολύ καλό :D Στο ίδιο περιοδίκό είχε και το νεο Mav 3.0 με αρκετά ωραία μάσκα και ιδιαίτερα τα φωτα του αλλά μάλλον δεν εντυπωσιάζει ιδιαίτερα καθώς δεν έγιναν σημαντικές αλλαγές εξωτερικά.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Geo » 15 Ιούλ 2004, 18:53

Δε λέω το αντίθετο για το Terios...

Απλά Αλέξανδρε όπως θα είδες όταν βρεθήκαμε, έχω ένα προβληματάκι με την άνεση που προσφέρει στους χώρους...Για εμένα είναι λίγο μικρό :(

Κατά τ'άλλα είναι φοβερό αμάξι!!! :D (Αλλιώς δε θα το διάλεγα :wink: )

Σε ό,τι αφορα το Tuscon που το είδα από κοντά, έχει κάποια κοινά σημεία με το Santa Fe, αλλά αυτό είναι πιο συμμαζεμένο και συμπαγές. Προσωπική μου άποψη πολύ πιο όμορφο από το Santa Fe
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 16 Ιούλ 2004, 07:44

KIA FOR EVER!!!!!!!!!!!!!! :hello1: :hello1:

Το Σεπτέβριο κυκλοφορεί το νέο Sportage το οποίο από τις φωτογραφίες αλλά και τα πρώτα σχόλια φαίνεται super. Πιο ωραίο από το RAV4 :love1: με απίστευτες εκτός δρόμου ικανότητες! :werecomingforyou:


Και βέβαια το too much SORENTO. The best ever FAR!!!!!!!!!! Για όποιον θέλει το κάτι παραπάνω! Ειδικά το Diesel. :car3:

Αλέξανδρε βλέπω ότι το ψάχνεις πολύ!!!! Τη μια Jimny, μετά Maverick 3.0, Tuscon.
Μα καλά, τόσο σε απογοήτευσε τελικά το X-trail? :banging: Μήπως είχε δίκιο ο Μπάμπης?
Λες να το συναντήσουμε σε καμια επόμενη κατάδυση? :animalfish: :animalfish:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Ιούλ 2004, 07:58

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κανένα Xtrail ή Nissan καταποντισμένο από αγανακτισμένο ιδιοκτήτη γιατί δεν υπάρχει τέτοιος!!!! Maverick μπορεί... :evil:
Την ψάχνω γιατί φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάτι και τον βοηθάω.
Το επόμενο μου αυτοκίνητο Terrano, Patrol, Landcruiser, Defender...αναλόγως πως θα πάνε και οι δουλειές!!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Geo » 16 Ιούλ 2004, 08:02

Είδα και εγώ κάτι φωτο από το νέο Kia και νομίζω πως σχεδιαστικά έχουν αρκετά κοινά με το Tuscon.Εκτός και αν είδα άσχετες φώτο...

Γενικότερα ναι, προτιμώ KIA από Hyundai λόγω δοκιμασμένου με επιτυχία μοντέλου 4x4 (Sportage).
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό IKE » 12 Αύγ 2004, 15:41

Απ'όσο διάβασα το νέο Sportage έχει τους ίδους κινητήρες ακριβώς με το Tuscon, με δεδομένη την μεγάλη εξωτερική ομοιότητα μάλλον θα μοιράζονται και τα ίδια μηχανικά μέρη.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 14 Αύγ 2004, 19:48

xtrail έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κανένα Xtrail ή Nissan καταποντισμένο από αγανακτισμένο ιδιοκτήτη γιατί δεν υπάρχει τέτοιος!!!! Maverick μπορεί... :evil:
Την ψάχνω γιατί φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάτι και τον βοηθάω.
Το επόμενο μου αυτοκίνητο Terrano, Patrol, Landcruiser, Defender...αναλόγως πως θα πάνε και οι δουλειές!!!! :D :D


Πιστεύω να αστειεύεσαι βέβαια για τα παραπάνω οσο αφορα το Maverick.
Εγώ ξέρω αρκετούς γνωστούς που θέλουν να ξεφορτωθούν το XTRAIL για διάφορους λόγους.... :-x Δεν έχεις παρα να ρίξεις μια ματια στις χρυσές αγγελίες...
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 16 Αύγ 2004, 10:02

Συμφωνώ απόλυτα ,,,οι γνώστες και ψαγμένοι που θέλουν να διαθέσουν από 30.000 εώς 40.000ευρώ εχουν μόνο 3 επιλογές,,,μόνο!!Σουμπαρού Φόρεστερ ή Μάβερικ ή Σορέντο!..Οσοι γνώστες τ'ωρα θέλουν να φτάσουν τις 25.000 με 28.000. τότε προτιμούν Κια σπορτατζ ή Γκραντ Βιταρα,,,,με επιλογή για πιο οικονομική λυση αλλά σούπερ λύση ......το μικρό τέριος.
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό gmav » 16 Αύγ 2004, 12:36

iperodigos έγραψε:................με επιλογή για πιο οικονομική λυση αλλά σούπερ λύση ......το μικρό τέριος.


Θα μπορούσες να συμπεριλάβεις και το jimny μιας που είναι στα ίδια χρήματα με το terios και έχει και καλύτερες εκτός δρόμου δυνατότητες (έχει κοντό διαφορικό) αλλά λίγο πιο μικρό.

αλήθεια, εσύ τι αυτοκίνητο οδηγάς? αναφέρεσαι με πολύ καλά λόγια για το terios. φαντάζομαι θα το έχεις οδηγήσει γιαυτό! :D :D

ΥΓ.
Διάβασα και άλλα post σου στην ενότητα για το maverick. άκυρη η ερώτηση.... :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 16 Αύγ 2004, 17:09

θα σου πω την ειλικρηνη μου άποψη όσον αφορά την γνώμη μου για το Τζιμνυ και το Τέριος......Οι αγοραστές τους ανήκουν σε διαφορετική ηλικιακή ομάδα συνήθως, και εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες,,,,δηλαδή τι ενοώ...εάν είναι επιλογή για κυρίως ιχ (λόγω οικονομικής δυνατότητος) ο μεγαλύτερος σε ηλικία θα προτιμήσει το μεν πιο στενό Τέριος αλλά ικανότατο 4χ4 γιατί σκέφτεται περισσότερο και το άνετο ταξίδι με τα παιδιά του ή τους φίλους του παρά τον fun to drive χαρακτήρα του ικανότατου και ανώτερου από το Τέριος στο offroad κομάτι, αλλά στο ταξίδι κουραστικού Τζιμνυ..που συνηθως είναι και το 2ο αυτοκίνητο σε μια οικογένεια.....για το εξοχικό η την πόλη και πέριξ αυτών
Εάν τώρα ειναι 2ο αυτοκίνητο συνήθως επαναλαμβάνω το Τέριος εξυπηρετει οικογενειάρχες ενώ το τζίμνυ τους νέους της οικογένειας...

ΥΓ. οδηγούσα LANDROVER DISCO 2.0 με μπλοκε διαφορικα,μετά το 4.0 με εμπρος πίσω διαφορικά,,,,,,,και μετά από πολύ σκέψη εμπιστέφθηκα τα Μάβερικ μιας και αυτό που σέβομαι ως καλό και κορυφαίο ανώτερο όλων στην νορμάλ εκδοσή του τζιπ είναι πολύ ακριβο για μένα (αλλά στο 1 τρίτο της τιμής απο ένα PORCSHE CHAYEN ) και αναφέρομαι στο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ G320 MERSENDES......με τα 3 διαφορικα και τις 100.000ευρώ που κανει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό Geo » 20 Αύγ 2004, 15:29

IKE έγραψε:Απ'όσο διάβασα το νέο Sportage έχει τους ίδους κινητήρες ακριβώς με το Tuscon, με δεδομένη την μεγάλη εξωτερική ομοιότητα μάλλον θα μοιράζονται και τα ίδια μηχανικά μέρη.


Και εγώ τα ίδια διάβασα...Τώρα αυτό αποτελεί πλεονέκτημα ή μειονέκτημα για το νέο Sportage???
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Αύγ 2004, 09:21

MaverickLover έγραψε:
xtrail έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κανένα Xtrail ή Nissan καταποντισμένο από αγανακτισμένο ιδιοκτήτη γιατί δεν υπάρχει τέτοιος!!!! Maverick μπορεί... :evil:
Την ψάχνω γιατί φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάτι και τον βοηθάω.
Το επόμενο μου αυτοκίνητο Terrano, Patrol, Landcruiser, Defender...αναλόγως πως θα πάνε και οι δουλειές!!!! :D :D


Πιστεύω να αστειεύεσαι βέβαια για τα παραπάνω οσο αφορα το Maverick.
Εγώ ξέρω αρκετούς γνωστούς που θέλουν να ξεφορτωθούν το XTRAIL για διάφορους λόγους.... :-x Δεν έχεις παρα να ρίξεις μια ματια στις χρυσές αγγελίες...

Σχετικά με τα όσα ειπώθηκαν είναι η γνωστή πλάκα που κάνουμε με τον φίο μου τον Μπάμπη (Maverickman). Τωρα για αυτούς που θέλουν να το ξεφορτωθούν και τους λόγους τους, πιστεύω απλά πως δεν είναι σίγουρα λόγω κακής ποιότητας ή προβλημάτων. Υπόψη δεν είμαι φανατισμένος με το Xtrail :D
Για τα δε νέα τετρακίνητα αυτό που βλέπω είναι πως τα νέα συστήματα που βάζουν έχουν πιο ηλεκτρονικά ελεγχόμενη τετρακίνηση, που πολλές φορές δεν ανταπεξέρχεται σε καταστάσεις, που παλιότερα μοντέλα τα κατάφερναν. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός πως όλο και περισσότερος κόσμος προτίμαει τα τετρακίνητα για διάφορους λόγους και σε αυτούς προσπαθούν να απευθηνθούν δίνοντάς τους αυτοκίνητα που έχουν περισσότερο ενδιάμεσο και όχι ξεκάθαρο off road χαρακτήρα.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 08 Οκτ 2004, 07:24

Εχθές οδήγησα το νέο Sportage στην έκδοση 2,7 auto.
Το αυτοκίνητο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το sportage που ήξερα μέχρι σήμερα.
Δεν ακούγεται τίποτα, το εσωτερικό είναι άψογο, ο εξοπλισμός υπερπλήρης, η ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή.
Όμως, δεν έχει αργα :( .
Έχει μόνο ένα κουμπάκι που κλειδώνει την τετρακίνηση και τίποτα παραπάνω. Επίσης δεν έχει ανεξάρτητο σασί αλλά αυτοφερόμενο αμάξωμα.

Η ΚΙΑ έφταιαξε ένα αυτοκίνητο ακολουθώντας την τάση της αγοράς (maverick, x-trail, tuscon, RAV κλπ) με σκοπό την αύξηση των πωλήσεων. Το σίγουρο είναι ότι οι κύριοι των παραπάνω εταιριών δεν θα κάθονται καλά πλέον γιατί προβλέπω ότι στην τιμή που διατίθεται θα σπάσει την αγορά.
Το ερώτημα είναι τι αυτοκίνητα θα αγοράζουν οι μελλοντικοί off-roaders (και εμεις όταν θα παλιώσουν τα δικά μας). Αυτή τη στιγμή, αν δεν κάνω λάθος, τα μόνα αυτοκίνητα με αργα στην κατηγορία μέχρι 2000 κυβ. είναι το GV και το JIMNY. Δηλαδή μόνο η Suzuki έμεινε. Α, ξέχασα και το Lada :roll:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 44 επισκέπτες