Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin μεταχειρισμένο. Τι να προσέξω;

Δημοσίευσηαπό XChris » 23 Απρ 2008, 14:42

Σε ευχαριστώ mprizolas για την βοήθεια. Η αναζήτηση συνεχίζεται πιο εντατικά

JATH σίγουρα το "αργό" είναι βοηθητικό αλλά 3-4 εκδρομές που έκανα με 4x4 δεν χρησιμοποίησα ποτέ αργά, χωρίς βέβαια να κάνουμε υπερβολές. (πολύ-πολύ μεγάλη ανηφόρα ή κατηφόρα)... ΤΟ πρόβλημα είναι οικονομικού μεγέθους κυρίως (τι το θες το 4Χ4 τότε θα μου πείτε). Και επειδή βρήκα ένα 1.8 σε άριστη κατάσταση και τιμή που μου κάνει για αυτό σας τα πρίζω.

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας όλους σας. Και συγνώμη για τις βλακώδεις ορισμένες φορές ερωτήσεις μου. Το να πάω ένα κανονικό off-road μου αρκεί πιστεύω, δεν χρειάζομαι τόσο πολύ τα αργά...

Και πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Crid » 23 Απρ 2008, 16:46

MountainExplorer έγραψε:Koλλατε ολοι στο ποσο αργο ειναι το κιβωτιο στα "κοντα" και ξεχνατε οτι πιο σημαντικο ειναι οχι ποσο κοντο ειναι αλλα τι τυπος μεταδοσης ειναι. Ενα αυτοματο πινιν με κοντη πρωτη θα ανεβαινει χωρις προβλημα με 1-2 χιλιομετρα την ωρα, εκει που η κοντη πρωτη ενος μεγαλου τετρακινητου θα χρειαζεται συμπλεκταρισμα.... με οτι συνεπαγεται αυτο. Αυτοματο+ κοντες σχεσεις (κι ας μην ειναι θεοκοντες) ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.
ολα τα δυνατα και ροπατα 4Χ4 εχουν αυτο το συνδυασμο. Απο Hummer και Range Rover μεχρι Land Cruiser και Commander.


Συμφωνω 100% :beer:
Άβαταρ μέλους
Crid
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 15 Απρ 2008, 19:46
Τοποθεσία: Αθηνα, Πεντελη

Pinin μεταχειρισμένο. Τι να προσέξω;

Δημοσίευσηαπό teacher » 25 Απρ 2008, 14:58

Είμαι κάτοχος ενός pinin 1.8 μοντ. 2003.Με λάστιχα Α/Τ geolander πάει παντού χωρίς πρόβλημα.Μια φορά μόνο κόλησα σε χιόνι 30 πόντους με λάσπη από κάτω και λάστιχα εργοστασιακά.Είχαν κολλήσει 2 αριστεροί τροχοί από κάθε άξονα και δεν έβγαινε ούτε με σκάψιμο.Μόνο σ΄αυτή την περίπτωση ένοιωσα ότι μου έλειπε το αργό και το μπλοκέ πίσω διαφορικό.Έχει εξαιρετική ροπή από χαμηλά(δέν συγκρίνεται με άλλα suv) και η πρώτη του ανεβένει με πολύ μικρή ταχύτητα (5-6 χλμ) σε μεγάλες κλίσεις.Γενικά νομίζω ότι είναι πολύ καλό και στην άσφαλτο λόγω μόνιμης τετρακίνησης και δεν έχω μετανιώσει που πήρα αυτό και όχι το δίλιτρο.Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δε βγάζει άλλο μοντέλο.Αν έχει κάποιος φίλος καμιά πληροφορία για το θέμα ας μας την πει.
teacher
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 24 Ιουν 2007, 09:16
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Pinin μεταχειρισμένο. Τι να προσέξω;

Δημοσίευσηαπό XChris » 26 Απρ 2008, 08:08

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου teacher! Κι εγώ κατά 99% την επόμενη βδομάδα θα το έχω! Αρκεί να πουλήσω το ibizaκι μου σύντομα...
Pinin 1.8 MPI, 2003...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Pinin μεταχειρισμένο. Τι να προσέξω;

Δημοσίευσηαπό PajeroPinin » 02 Μάιος 2008, 23:55

Κατοχος και εγω ενος Pinin 2.0 GDI.Ολες η διαδρομες μου ειναι μεσα στην αμμο,ποτε δεν με προδοσε.Ενα αξιοπιστο 4χ4._
Άβαταρ μέλους
PajeroPinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Pinin μεταχειρισμένο. Τι να προσέξω;

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 04 Μάιος 2008, 10:26

PajeroPinin έγραψε:Κατοχος και εγω ενος Pinin 2.0 GDI.Ολες η διαδρομες μου ειναι μεσα στην αμμο,ποτε δεν με προδοσε.Ενα αξιοπιστο 4χ4._


Μια που είσαι από Θεσσαλονίκη, Επανομή στη μύτη το πήγες?Εκεί καίει πολύς κόσμος συμπλέκτη , και κάτι έχω ακούσει οτι επίτηδες οι επανομιότες "οργώνουν" την παραλία για να κολλάει ο κόσμος και μετά να τους σκάς λεφτά για να σε βγάλουν.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Re: Pinin μεταχειρισμένο. Τι να προσέξω;

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 04 Μάιος 2008, 12:49

Για ποιο λογο να καψεις το συμπλεκτη στην αμμο? παρε αυτοματο!
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Pinin μεταχειρισμένο. Τι να προσέξω;

Δημοσίευσηαπό PajeroPinin » 09 Μάιος 2008, 16:52

Angel.O.S έγραψε:
PajeroPinin έγραψε:Κατοχος και εγω ενος Pinin 2.0 GDI.Ολες η διαδρομες μου ειναι μεσα στην αμμο,ποτε δεν με προδοσε.Ενα αξιοπιστο 4χ4._


Μια που είσαι από Θεσσαλονίκη, Επανομή στη μύτη το πήγες?Εκεί καίει πολύς κόσμος συμπλέκτη , και κάτι έχω ακούσει οτι επίτηδες οι επανομιότες "οργώνουν" την παραλία για να κολλάει ο κόσμος και μετά να τους σκάς λεφτά για να σε βγάλουν.

Χαχαχα :P :P Οπως τα λες ειναι.
Άβαταρ μέλους
PajeroPinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Pinin μεταχειρισμένο. Τι να προσέξω;

Δημοσίευσηαπό mitsu » 18 Σεπ 2008, 15:51

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Με λένε Δημήτρη και πριν από μια βδομάδα απέκτησα ένα pinin 1.8 GDi 3d σε άψογη κατάσταση.Το αγόρασα από τον συνταξιούχο πατέρα ενός φίλου μου ο οποίος αγόρασε μόνο και μόνο 4x4 λόγω καιρικών συνθηκών. Αυτα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι:
1) Το μοναδικό πρόβλημα που έχει το αμάξι είναι η οθόνη πολλαπλών ενδείξεων και θα την επισκευάσει ο πρώην ιδιοκτήτης.Υπάρχει καμιά πατέντα ή αναγκαστικά αγορά καινούργιας από αντιπροσωπία?
2)Το αμάξι έκανε γενικό σέρβις στα 50.000 χλμ. και τώρα έχει 118.000 και σκέφτομαι σε 2,000χλμ που ναι η αλλαγή λαδιών να τα αλλάξω όλα (βαλβολίνες, μπουζί, φίλτρα, ιμάντες κλπ.) για να είμαι ήσυχος.
3)Τι να προσέξω γενικά στο αμάξι? Έχει καποιες ευαισθησίες που πρέπει να προσεχθούν (π.χ. ευαίσθητα σινεμπλοκ,δισκόπλακες κλπ)?
4)Από τα ανταλλακτικά για το σερβις μπορώ να βάλω κάτι καλύτερο από αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής (π.χ. φίλτρο αέρος κλπ.)?
Ελπίζω να μη σας κούρασα (πολύ) και να μην είναι άκυρες οι ερωτήσεις ή να είμαι σε λάθος θέμα. Αν συμβαίνει κάτι απ'τα παραπάνω απλά συγχωρέστε με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
mitsu
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Σεπ 2008, 15:28
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες