Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Online αγορές

Online αγορές

Δημοσίευσηαπό Pads » 26 Αύγ 2004, 14:42

Καλησπέρα
Είναι το πρώτο post που κάνω στο forum αν και έχω εμπειρία και από τα τρία trail ride σαν συνοδηγός
Κάνοντας μια έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα κάποια online καταστήματα με βελτιώσεις και αξεσουάρ για wrangler (πχ quadratec). Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει αγορά από τέτοιο κατάστημα. Αν ναι ποιο θα μου πρότεινε; Επίσης θα ήθελα να ρωτίσω τι επιπλέον κόστος να περιμένω για μεταφορικά και τι γίνεται με το τελωνείο.
Άβαταρ μέλους
Pads
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 14:22
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 28 Αύγ 2004, 06:51

η εταιρια που αναφερες ειναι ενα καλο μερος για το οχημα σου εχει τα παντα. τα μεταφορικα μπορει να ειναι λιγο τσουχτερα αναλογως τι παραγγελνεις, για τα τελωνειακα ειναι μια αλλη ιστορια. εμενα παντως δεν εχει τυχει να με σταματησουν ποτε, μεσα απο κουβεντα που εχω κανει με μελος του φορουμ με το ιδιο αυτοκινητο μου εχει πει οτι, αν σου τα στειλουν μεσο USPS το πιο πιθανω να μην σε πιασουν τελωνειο γιατι πανε πρωτα γερμανια, μεσο UPS ειναι σιγουρο. θα απαντησουν και αλλοι στο θεμα φανταζομαι αλλα δεν ειναι πολλοι αυτοι που παραγγελνουν απο αμερικη και ας ειναι ολα κατα πολυ πιο φθηνα συν τα μεταφορικα. προσωπικα δε προκειται να ασχοληθω ποτε απο ελλαδα για βελτιωσεις και οτιδηποτε αλλο γιατι στο πιανουν κανονικα.
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 04 Σεπ 2004, 00:19

Για να συμπληρωσω τον m38a1 θα πω οτι οχι μονο σου τον πιανουν, αλλα θελουν να τον κρατησουν δικο τους για παντα. :evil:

Για το θεμα της εταιριας μπορεις να διαλεξεις βαση των τιμων που εχουν και των ειδων που σε ενδιαφερουν. Γενικα θεωρω οτι ολες ειναι αξιοπιστες, αλλα προσωπικα αποφευγω οσους δεν απαντουν σε email, γιατι συχνα χρειαζονται διευκρινησεις. Πχ μπορει κατι να μην ειναι ετοιμοπαραδοτο, με αποτελεσμα να σου στειλουν οτι εχουν και οταν παραλαβουν τα υπολοιπα τα στελλουν κι αυτα αλλα ετσι χρεωνεσαι 2 αποστολες.
Για τα μεταφορικα η USPS ειναι η πιο φτηνη και αν ξερεις περιπου το βαρος του δεματος , μπορεις απο το usps.com να δεις περιπου τη χρεωση.

Το θεμα του τελωνειου, (απο 6 δεματα μου εχουν πιασει τα 2) παντα με usps, καλο ειναι να το 'χεις υπ' οψην σου για να μη βρεθεις ξεκρεμαστος αν κατι παει στραβα. Σε αυτη τη περιπτωση ειναι +18% φπα + 4% δασμοι και +αναλογα τον εκτελωνιστη.Αν βαλεις και καμια "φωνη" συνηθως κανουν εκπτωσεις.Να υπολογιζεις συνολικα, περιπου +24%.
Παντως οπως και να'χει ακομα και με το τελωνειο, θα σου 'ρθει αρκετα φθηνοτερα.
Ενας απλος κανονας ειναι, αν παρεις πραγματα μεγαλης αξιας, να μην σταλλουν σε ενα δεμα, αλλα σε περισσοτερα και αρα με μικρη αξια το καθενα.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό xontros » 06 Σεπ 2004, 10:27

Να συμπληρώσω σε αυτά που έγραψαν οι (έμπειροι) φίλοι ότι πρέπει απαραίτητα να υπάρχει τηλέφωνο στην παραγγελία σου, το οποίο να αναγράφεται παντού στα χαρτιά που θα σου στείλουν, ώστε να μπορέσουν να σε ειδοποιήσουν (εάν θέλουν βέβαια) όταν έρθουν τα πράγματα :!: :!: :!: Παράγγειλα πλύμνες Warn σε πολύ χαμηλή τιμή από Αμερική και τελικά μου κόστισαν όσο έχουν εδώ, γιατί πληρώνεις φύλακτρα 4 Euro τη μέρα για όσο κάθονται τα πράγματα στο τελωνείο, ο Αμερικάνος άργησε πάρα πολύ να μου δώσει τον αριθμό φορτωτικής (και επέμενε για πολλές μέρες πως δεν υπάρχει Tracking Number στην USPS...), οπότε για 20 μέρες πλήρωσα +80 Euro στα 120$ αρχικής τιμής!!!
Φυσικά αυτά ισχύουν μόνο εάν τα πράγματα περάσουν από τελωνείο, που είναι θέμα:
1. Αξίας τιμολογίου, νομίζω μέχρι 350 Euro περνάνε
2. Αποστολέα, εάν στα στέλνει ο ξάδερφος και όχι εταιρεία, περνάνε
3. Τύχης...
Για μένα τα πιο σημαντικά είναι αρχικά ένα πολύ προσεγμένο site (ή κατάλογος) που δείχνει καλή εταιρεία, και μετά η γρήγορη και σωστή επικοινωνία μαζί τους για την αποφυγή λαθών. Και φυσικά καλό θα ήταν να γίνει και μια ερώτηση εδώ για την αξιοπιστία του προμηθευτή...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Pads » 06 Σεπ 2004, 21:17

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα δοκιμάσω την τύχη μου στην quadratec και θα σας πω τι έγινε σε λιγο καιρό

cheers
Άβαταρ μέλους
Pads
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 14:22
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 07 Σεπ 2004, 01:52

Φιλε xontros εχεις δικιο για το τηλεφωνο, αλλα ειναι πολιτικη της εδω εταιρειας που συνεργαζεται με usps να μη παιρνουν τηλεφωνο αλλα να στελλουν ειδοποιησεις σε φακελλο, καποιες περιεργες ωρες και μερες με την κρυφη τους ελπιδα να μη σε βρουν.Εμενα τα πραγματα ηταν 2 μηνες στο τελωνειο και καποια στιγμη, σαββατο απογευμα, και ενω ειχα αρχισει να κλαιω τα λεφτα μου, ηρθε μια ειδοποιηση που εγραφε οτι ηταν η δευτερη και ελεγε να επικοινωνησω με το τελωνειο.Αφου λοιπον τους πηρα τηλ. μου ειπανε για τα 4 ευρω και ζητησαν και αλλα παραπανω για να τα πανε στη διευθυση που επρεπε.Την επομενη πηγα ο ιδιος στο αεροδρομιο "φορτωμενος"και αποφασισμενος να μην πληρωσω τιποτα παραπανω, απαιτωντας να μου πουν ποιος παρελαβε την πρωτη ειδοποιηση και ποτε, ξεροντας οτι δεν παραδιδουν τιποτα χωρις υπογραφη. Βεβαια απαντηση δε πηρα αλλα μετα απ' ολο αυτο το σκηνικο, πληρωσα μονο τα νομιμα και μαζι με μενα και αλλα 3 η 4 παιδια που τους ειχαν κανει τα ιδια.

Παρομοιες περιπτωσεις ειχα δει σε αλλα φορουμ τοτε που εψαχνα να βρω που ειναι τα πραγματα.
Εκει καποιοι λενε οτι αρνηθηκαν να παραλαβουν τα πραγματα και κανα μηνα μετα τους τα πηγαν στο σπιτι χωρις καμια χρεωση ουτε απο τελωνειο.

Καταληγω λοιπον οτι σ' αυτες τις περιπτωσεις χρειαζεται η "φωνη"
και ελπιζω μετα απ' ολα αυτα να μη τρομαξαμε τον φιλο Pads :)
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες