Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

βελτιωτικό λαδιού με teflon

βελτιωτικό λαδιού με teflon

Δημοσίευσηαπό cherokee » 12 Σεπ 2004, 09:41

:roll: παιδια καλημέρα.

θα ήθελα να ρωτήσω το εξείς, μήπως και κανείς γνωρίζει. Κυκλοφορούν στο εμπόριο βελτιωτικά του λαδιού του κινητήρα με teflon που υπόσχονται μείωση της τριβής μεταξύ των μετάλλων, αντοχή κινητήρα, μείωση θορύβου, κατανάλωσης και τέλος πάντων μία σειρά από ευεργετήματα προς τον κινητήρα. Το ερώτημα που τίθεται είναι καταπόσο όλα αυτά υπόσχονται όλα όσα λένε; Έχει βάλει κανείς ένα τέτοιο προιόν στον κινητήρα του; Ποιά είναι τα θετικά και ποιά τα αρνητικά;

Ευχαριστώ και καλές διαδρομές σε όλους και προπάντων με ασφάλεια.
cherokee
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2004, 20:37

Δημοσίευσηαπό georgek » 13 Σεπ 2004, 07:22

Εγώ έχω βάλει στο αυτοκίνητό μου ( KIA Sportage) βελτιωτικό λαδιού στον κινητήρα και στα κινούμενα μέρη (σασμάν - διαφορικά). Είδα μια μικρή βελτίωση στην αυτονομία όμως επειδή η κατανάλωση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (κυρίως συνθήκες οδήγησης) δεν ξέρω αν πρέπει να το αποδόσω σε αυτό. Στον κινητήρα, τη στιγμή που το έριξα, άλλαξε λίγο η συμπεριφορά του στο ρελαντί. Δηλαδή δούλευε πιο γλυκά, όμως μέσα από το θάλαμο επιβατών δεν παρατήρησα ουσιαστική διαφορά ειδικά στις υψηλές ταχύτητες και υψηλές στροφές όπου υπάρχουν και άλλοι θόρυβοι.
Συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. Θεωρητικά ότι καλύτερο λιπαντικό χρησιμοποιείς τόσο το καλύτερο. Όμως στην πράξη δεν ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά τους μιας και αυτά τα πρόσθετα είναι σχετικά ακριβά (40-60€ το κουτάκι) Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει στην μακροζωϊα του κινητήρα. Το σίγουρο είναι ότι από μόνο του το βελτιοτικό λαδιού δεν μπορεί να κάνει τίποτα εαν κάποιος φτάνει τον κινητήρα στα όρια.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό michalis » 31 Ιαν 2005, 15:35

Εχω βάλει σε ένα Φιατ127 με δύο δισεκατομύρια έτη φωτός, και στο Φερόζα όταν είχε 120.000.

Στο φίατ δεν είδα καμία διαφορά απολύτως, όπως και στο Φεροζα.
Ειδικα στο φερόζα (που σήμερα έχει 180κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα) βάζω πάντα συνθετικά και μέχρι στιγμής ούτε καίει, ούτε χάνει από πουθενά.

Κακό δεν κάνει , αλλά δεν είδα και καλό.
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Δημοσίευσηαπό COSTAR » 31 Ιαν 2005, 16:00

yparxei ena teflon amerikaniko pou legete "tufoil". exei mpei sto biblio ton guiness san to kalytero antitribiko. ftanei mexri 0,029 thn tribi. exw xarti apo thn etairia ayth poy to siggrinei me poles paromies etairies kai paromia proionta. to exoyn balei poloi, kai oi perisoteroi blepoyn kai akoyn diafora. h timh toy keimenete apo 20-30 euro. EMEIS TO EXOYME 20€... www.costar.gr
COSTAR HELLAS
ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ JEEP
www.costar.gr
Άβαταρ μέλους
COSTAR
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 29 Ιαν 2005, 14:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tribolas » 01 Φεβ 2005, 10:12

Το πρόβλημα με το teflon είναι ο πολύ μεγάλος συντελεστής διαστολής του.
Σωμάτια κάποιων μικρών μπορούν να διογκωθούν λόγω της θερμοκρασίας και να γίνουν αρκετών δεκάδων μικρών. Υπάρχει δηλαδή η πιθανότητα να μπλοκαριστούν τα κομμάτια αυτά απο το φίλτρο του κινητήρα και στην χειρότερη περίπτωση να το φρακάρουν.
Ένα άλλο απο τα προβλήματα που δημιουργεί είναι η επικάθιση στα τοιχώματα , δημιουργεί ένα στρώμα που λόγω της μικρής του θερμικής διαπερατότητας εμποδίζει την απαγωγή θερμότητας.
Σε πολλές ανεξάρτητες δοκιμές που γίναν , προιόντα με πρόσθετα teflon δεν έφεραν καμμία βελτίωση και σε κάποιες μάλιστα περιπτώσεις έφεραν και αρνητικά αποτελέσματα.
Επειδή όμως στην πράξη κάποιοι ορκίζονται ότι βρίσκουν διαφορά χρησιμοποιόντας τέτοια προιόντα , δεν θα έλεγα κατηγορηματικά όχι στην χρήση τους αλλά αυτή να γίνεται με προσοχή και κυρίως σε εφαρμογές όπου δεν υπάρχουν φίλτρα.
tribolas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Δεκ 2004, 15:44


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 42 επισκέπτες