Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ιστορικό βλαβών

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό mavlover » 16 Ιουν 2005, 09:28

Χουάν άμα εννοείς το πορτοκαλί λαμπάκι τότε πρέπει να είναι ο εγκέφαλος. Λέγοντας εγκέφαλο εννοώ την πλακέτα που ελέγχει την λειτουργία των συστημάτων του αυτο΄κινήτου. Άμα είσαι στην εγγύηση η αντικατάσταση είναι δωρεάν. Νομίζω όταν ανάβει αυτό το λαμπάκι δεν σε αφήνει να ανεβάσεις ταχύητητα πάνω από ένα όριο....
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό juan » 16 Ιουν 2005, 20:14

mavlover έγραψε:Χουάν άμα εννοείς το πορτοκαλί λαμπάκι τότε πρέπει να είναι ο εγκέφαλος. Λέγοντας εγκέφαλο εννοώ την πλακέτα που ελέγχει την λειτουργία των συστημάτων του αυτο΄κινήτου. Άμα είσαι στην εγγύηση η αντικατάσταση είναι δωρεάν. Νομίζω όταν ανάβει αυτό το λαμπάκι δεν σε αφήνει να ανεβάσεις ταχύητητα πάνω από ένα όριο....


ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!

Τελικά ήταν ένας καμένος αισθητήρας ανακύκλωσης καυσαερίων.

Το κάλυψε η εγγύηση.

:P :P :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό Lepes » 17 Ιουν 2005, 07:50

juan έγραψε:
mavlover έγραψε:Χουάν άμα εννοείς το πορτοκαλί λαμπάκι τότε πρέπει να είναι ο εγκέφαλος. Λέγοντας εγκέφαλο εννοώ την πλακέτα που ελέγχει την λειτουργία των συστημάτων του αυτο΄κινήτου. Άμα είσαι στην εγγύηση η αντικατάσταση είναι δωρεάν. Νομίζω όταν ανάβει αυτό το λαμπάκι δεν σε αφήνει να ανεβάσεις ταχύητητα πάνω από ένα όριο....


ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!

Τελικά ήταν ένας καμένος αισθητήρας ανακύκλωσης καυσαερίων.

Το κάλυψε η εγγύηση.

:P :P :P

:dude:
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 28 Απρ 2006, 19:42

Εγώ ρε παιδιά στα 30.000χλμ έχω αλλάξει κατράν διότι τα "έπαιξε", είχα διαρροή στα υγρά φρένων απο την τάπα στο δοχείο υγρών φρένου και την οποία αντικατέστησα (με δικά μου έξοδα διότι δεν περιλαμβάνεται στην εγγύηση μου είπαν στην FORD) και τώρα έχω πρόβλημα με το γνωστό "σκορτσάρισμα" στην εκκίνηση (όχι πάντα) και φυσικά στην ford σφυρίζουν κλέφτικα όταν τους το αναφέρω....
Μπορείτε να μου δώσετε κανένα tip για το πως θα τους πείσω ότι υπάρχει πρόβλημα με το "σκορτσάρισμα"...?και με την ευκαιρία να ρωτήσω εάν έχει παρατηρήσει κάποιος περίεργο θόρυβο όταν το τιμόνι τερματίζει δεξιά ή αριστερά και "παίζοντας το" στην θέση αυτή..?
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...και εύχομαι να είναι μόνο αυτά και προς το μέλλον...
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό Santa » 28 Απρ 2006, 20:46

FLAKA έγραψε:Εγώ ρε παιδιά στα 30.000χλμ έχω αλλάξει κατράν διότι τα "έπαιξε", είχα διαρροή στα υγρά φρένων απο την τάπα στο δοχείο υγρών φρένου και την οποία αντικατέστησα (με δικά μου έξοδα διότι δεν περιλαμβάνεται στην εγγύηση μου είπαν στην FORD) και τώρα έχω πρόβλημα με το γνωστό "σκορτσάρισμα" στην εκκίνηση (όχι πάντα) και φυσικά στην ford σφυρίζουν κλέφτικα όταν τους το αναφέρω....
Μπορείτε να μου δώσετε κανένα tip για το πως θα τους πείσω ότι υπάρχει πρόβλημα με το "σκορτσάρισμα"...?και με την ευκαιρία να ρωτήσω εάν έχει παρατηρήσει κάποιος περίεργο θόρυβο όταν το τιμόνι τερματίζει δεξιά ή αριστερά και "παίζοντας το" στην θέση αυτή..?
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...και εύχομαι να είναι μόνο αυτά και προς το μέλλον...


Ρίξε μια ματιά εδώ να δείς: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-3679.html να πάρεις μια γέυση.
Πάντως με τα χιλιόμετρα που έχεις θα πρέπει να πληρώσεις το δίσκο πλατώ εσύ γιατι η εγγύηση το καλύπτει μέχρι τα 20.000χλμ. (μόνο για το δίσκο)
Το τιμόνι έχει κάποιο <κελάηδημα> σε στάση τέρμα δεξιά και αριστερά. Αν σου βρίσκει ελαφρώς στο κενό κάνοντάς το λίγο αριστερά η δεξιά θα πρέπει να κοιτάξεις τη κρεμαγιέρα σου... Αν είσαι μέσα στα 3 χρόνια πηγαινε τη για αλλαγή στην εγγύηση.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 29 Απρ 2006, 12:25

Πάντως με τα χιλιόμετρα που έχεις θα πρέπει να πληρώσεις το δίσκο πλατώ εσύ γιατι η εγγύηση το καλύπτει μέχρι τα 20.000χλμ. (μόνο για το δίσκο)
Το τιμόνι έχει κάποιο <κελάηδημα> σε στάση τέρμα δεξιά και αριστερά. Αν σου βρίσκει ελαφρώς στο κενό κάνοντάς το λίγο αριστερά η δεξιά θα πρέπει να κοιτάξεις τη κρεμαγιέρα σου... Αν είσαι μέσα στα 3 χρόνια πηγαινε τη για αλλαγή στην εγγύηση.[/quote]


Αυτή η περίφημη 5ετής προνομιακή εγγύηση τί είναι βρε παιδιά...δηλ. απ'ότι κατάλαβα μετά τα 20.000χλμ οτι πάθεις τα χώνεις..?
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό Santa » 29 Απρ 2006, 19:08

FLAKA έγραψε:Αυτή η περίφημη 5ετής προνομιακή εγγύηση τί είναι βρε παιδιά...δηλ. απ'ότι κατάλαβα μετά τα 20.000χλμ οτι πάθεις τα χώνεις..?


Έως τα 3 χρόνια σου αλλάζουν τα πάντα στην εγγύηση. Σημειωτέον ότι δεν έχει τριβή. Απο τα 3 χρόνια και μετά σου αλλάζουν μόνο μηχανικά μέρη που θα κρίνουν αυτοί σκόπιμο. Ο δίσκος δεν είναι μέσα σε αυτά.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό SUVord » 29 Απρ 2006, 21:46

Τα συγχαρητήρια μου στον IPERODIGOS που ξεκίνησε αυτή τη θεματική ενώτητα.Νομίζω οτι όλοι μας θα επωφεληθούμε.
Στις αρχές Μαρτίου 2004 αγόρασα καινούριο το 3λιτρο.
Εχω κάνει 40000χιλιόμετρα σε πάσης φύσης και "παραφύσης" διαδρομές,απο αυτοκινητόδρομους στην Ευρώπη μέχρι και σε πολύ κακοτράχαλους κατσικόδρομους,στεγνούς βρεγμένους ή χιονισμένους.Ακόμη και σε αγώνες έχω συμμετάσχει και συμμετέχω όπου όμως δεν έχω καταφέρει να τερματίσω απο έλλειψη κατάλληλων ελαστικών.Εξι ζαντολάστιχα mud κοστίζουν!!!
Μία όλη κι όλη είναι η ζημιά που μου παρουσιάστηκε.Το ρουλεμάν της τροχαλίας του εναλλάκτη άρχισε να παραδίδει το πνεύμα με το χαρακτηριστικό σφύριγμα.
Αυτό συνέβει τέλη Ιανουαρίου 2006 και αλλάχθηκε την Τετάρτη που μας πέρασε,ευτυχώς χωρίς να το χρεωθώ, ούτε αυτό ούτε τα εργατικά κατέβασε-ανέβασε.
Βλέποντας τον παλιό όταν κατέβηκε κατάλαβα οτι ο φταίχτης ήμουνα εγώ γιατι η λάσπη που είχε συσωρευθεί απάνω του ήταν απίστευτη.Να σημειώσω οτι μετά απο κάθε "εξόρμηση" το αυτοκίνητο την επόμενη μέρα πλενόταν απο κάτω εξωνυχιστικά.
Ο εναλλάκτης όμως είναι σε υπερβολικά χαμηλή θέση και αυτό όχι μονο τον κάνει να είναιιδιαίτερα εκτεθιμένος στην λάσπη, αλλά πολύ δύσκολα μπορεί να πλυθεί.Τώρα ξέρω!!!
Θεωρώ οτι σε αυτή τη θεματική ενώτητα θα πρέπει να περιοριστούμε οσο το δυνατόν περισσότερο στην παράθεση των προβλημάτων,στα αίτια που τα προκάλεσαν και στον τρόπο που αυτά επιλύθηκαν.
Και πάλι συγχαρητήρια στον IPERODIGOS!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 30 Απρ 2006, 14:55

Έως τα 3 χρόνια σου αλλάζουν τα πάντα στην εγγύηση. Σημειωτέον ότι δεν έχει τριβή. Απο τα 3 χρόνια και μετά σου αλλάζουν μόνο μηχανικά μέρη που θα κρίνουν αυτοί σκόπιμο. Ο δίσκος δεν είναι μέσα σε αυτά.




Για το σκορτσάρισμα κατά την εκκίνηση φταίει ο δίσκος ή το πλατό...ξέρει κάνεις να μας πεί..?
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό Santa » 30 Απρ 2006, 19:48

FLAKA έγραψε:
Έως τα 3 χρόνια σου αλλάζουν τα πάντα στην εγγύηση. Σημειωτέον ότι δεν έχει τριβή. Απο τα 3 χρόνια και μετά σου αλλάζουν μόνο μηχανικά μέρη που θα κρίνουν αυτοί σκόπιμο. Ο δίσκος δεν είναι μέσα σε αυτά.




Για το σκορτσάρισμα κατά την εκκίνηση φταίει ο δίσκος ή το πλατό...ξέρει κάνεις να μας πεί..?



Ο δίσκος.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό litsamav » 10 Νοέμ 2007, 18:26

καλησπερα παιδια. Ο αντρας μου εχει το Ford-maverick και στα 11.000 χμ καηκε ο δισκος. πηγε στην ford και του ειπανε κακη χρηση. και να σκεφτείτε οτι ειναι επαγγελματιας οδηγος 20 χρονια. Η ΕΓΓΥΗΣΗ λενε δεν το καλυπτει....ποσο απατεωνες μπορει να ειναι?????
Άβαταρ μέλους
litsamav
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2007, 16:09

Δημοσίευσηαπό MAVERSEIOS » 11 Νοέμ 2007, 16:01

Γεια σας,εχω ένα MAVERICK 3,0Lt αγορά δεκεμβριο 2006 - 22,000 Km
αντιμετώπισα τα εξείς προβλήματα:
1)ΣΤΡΑΒΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ(ΑΛΛΑΓΗ ΑΜΕΣΩΣ,ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ)

2)ΚΑΨΙΜΟ ΦΛΑΤΖΑΣ ΣΤΙΝ ΕΞΑΓΩΓΗ-ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5ΜΗΝΕΣ(ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ,ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ)

ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΚΡΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ.ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ,Η ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ......ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΖΙΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ...ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ........(FORD KUGA)
Άβαταρ μέλους
MAVERSEIOS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Δεκ 2006, 22:02

Δημοσίευσηαπό Santa » 14 Νοέμ 2007, 09:40

MAVERSEIOS έγραψε:Γεια σας,εχω ένα MAVERICK 3,0Lt αγορά δεκεμβριο 2006 - 22,000 Km
αντιμετώπισα τα εξείς προβλήματα:
1)ΣΤΡΑΒΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ(ΑΛΛΑΓΗ ΑΜΕΣΩΣ,ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ)

2)ΚΑΨΙΜΟ ΦΛΑΤΖΑΣ ΣΤΙΝ ΕΞΑΓΩΓΗ-ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5ΜΗΝΕΣ(ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ,ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ)

ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΚΡΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ.ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ,Η ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ......ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΖΙΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ...ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ........(FORD KUGA)


To μικροπροβλήματα μαρεσε......
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Λίτσα,
Αλλαξα δίσκους πλατό 2 φορές. Μία στα 7000 χλμ (αν θυμάμαι) και μία στα 14000χλμ. Στην εγγύηση κανονικά. Πήγαινα στην Βελμάρ Γλυκών Νερών όπου και ήμουν ευχαριστημένος.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 19 Νοέμ 2007, 15:23

Λίτσα έχω κάνει 30.000 χλμ και δεν έχω αλλάξει δίσκο (λογικό) 8) , φίλος και συνάδελφος έχει πάνω από 60.000 χλμ. (τα αυτοκίνητα τα αγοράσαμε μαζί) και πάλι δεν έχει αλλάξει δίσκο (και αυτό λογικό) 8) , η περίπτωση του φίλου Santa , καθώς και η δική σου μου προκαλεί εντύπωση, πίεσέ τους να τα αλλά ξουν στην εγγύηση, 'οπως και στο santa, 8) ( και αυτό λογικό):wink:

:P
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό photographer » 19 Νοέμ 2007, 17:40

Παιδια γεια σας και απο εμενα.Νεος στο φορουμ, αλλα το διαβαζω αρκετο καιρο. Στο θεμα μας τωρα, εχω το 2.3L αγορα 12ος 2005 27500km αρκετα
απ΄αυτα offroad, χιονια, λασπες, πετρες κλπ.Ολα αυτα με τα λαστιχα της μανας του.Προβλημα κανενα,αψογο!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
photographer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 17:21
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες