Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ιστορικό βλαβών

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό juan » 26 Σεπ 2004, 00:01

vaggos έγραψε:
Τελικά μετά από σχετική φασαρία και επικοινωνίες με τα κεντρικά και εξωτερικό το μόνο που κατάφερα ήταν μια έκπτωση από (750χλ δρχ σε 450χλ δρχ)

Α τόσο πάει το μαλλί. Να είμαστε προετοιμασμένοι.

και το φοβερό επιχείρημα ήταν αν είχα ζητήσει αλλαγή στα 20000 θα μου το κάλυπτε η εγγύηση !!!!

Μα τότε δεν θα υπήρχε φθορά. Είναι αυτονόητο ότι θα το έψαχναν. Πως λποιπόν θα αλλάξουν κάτι που δεν έχει πρόβλημα; Αν είναι τόσο απλό στα 30.000 χλμ να πάω να ζητήσω αλλαγή δίσκου.

Οσες φορες το πατας σου δειχνει και κατι διαφορετικο η μικρη οθονη που γραφει ψηφιακα τα χλμ.....καντο και θα δεις!!!!!!!!!!!!!

Το έκανα και είδα πολλά μόνο που δεν κατάλαβα τι είναι όλα αυτά που έδειχνε. Πάντως fault είχα 0.


Πράγματι το είδα και εγω χωρίς όμως να καταλαβένω τίποτα από τους δείκτες που έβλεπα :oops: :?: :(
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό maverickman » 30 Σεπ 2004, 22:28

ποιος μπορει να μας πει τι βλεπουμε στις ενδειξεις?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 01 Οκτ 2004, 11:36

iperodigos έγραψε:Λοιπον πατας το κουμπι στο ταμπλω του μετρητη ταξιδιου συνεχως με το αριστερο,,,,και με το δεξι βαζεις εμπρος δηλ κανεις να βαλεις εμπρος αλλα μεχρι την δευτερη κινηση οχι το σταρτ της μιζας.....καντο και θα εκπλαγεις,,μην τρομαξεις οταν το ταμπλο (οι ενδηξεις αρχισουν να κινουνται ως το τερμα .....μετα ασε το κλειδι και πατα το κουμπι του μετρητη ....ωσες φορες το πατας σου δειχνει και κατει διαφορετικο η μικρη οθονη που γραφει ψηφιακα τα χλμ.....καντο και θα δεις!!!!!!!!!!!!!


Ενδεχομένως στο αμερικάνικο manual του αυτοκινήτου να υπάρχουν εξηγήσεις για τα διάφορα σύμβολα που εμφανίζονται στον πίνακα ενδείξεων κατά τον έλεγχο που αναφέρεις. Το manual μπορείς να το κατεβάσεις από την διεύθυνση:

https://www.fleet.ford.com/products/fle ... scape.asp#
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό costas » 25 Απρ 2005, 19:09

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 24/4 ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΩΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΤΟΥ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ ΜΕ 120KM ΑΚΟΥΣΑ ΥΠΟΠΤΟ ΘΟΡΥΒΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ.ΕΒΡΙΣΚΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΛΛΥΜΑ ΤΟΥ ΕΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ ΣΤΟ ΛΟΥΡΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΚΟΨΙΜΑΤΟΣ (ΣΤΕΓΝΑ) ΔΥΟ ΚΑΘΕΤΩΝ ΜΠΟΥΛΟΝΙΩΝ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΕΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ.Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ(ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΛΑΣΚΑΡΙΣΜΕΝΑ ΛΕΕΙ).
ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ ΔΩΡΕΑΝ(ΛΟΓΩ ΕΓΓΥΗΣΗΣ)ΜΕ ΔΥΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΑ (ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ) ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΕΚΚΕΤΡΟΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΤΥΠΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΜΑVERICK ΠΟΥ ΥΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ 2004/02 ΜΕ 16000KM ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ
costas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004, 20:33

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 26 Απρ 2005, 10:44

Το πρόβλημα που σου παρουσίασε είναι πολύ σοβαρό και ίσως πρέπει και οι υπόλοιποι να ρίξουμε στο συγκεκριμένο σημείο μία ματιά. Κάθε ένας μας που αναφέρει κάποιο πρόβλημα, πρέπει να γράφει και ποιο μοντέλο έχει γιατί οι υπόλοιποι δεν δεν τα θυμόμαστε απ΄ έξω. Έτσι θα βοηθούνται και οι υπόλοιποι, μπας και προλάβουν κάποια ζημιά.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 16 Μάιος 2005, 10:38

Καλημερα,απο προχθες εχω εναν αγνωστο θορυβο οταν παταω συμπλεκτη σαν να γυριζει σουβλα ακουγετε αλλα οχι δυνατα......οταν κινουμε δεν ακουγετε..θα παρω τηλ το κοντελη για λεπτομεριες.Εχει κανεις καμια ιδεα..και δεν το κανει παντα μερικες φορες????Υποψην οτι το αμαξι δεν ρολλαρει για να πω οτι ειναι δικοσ...
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 26 Μάιος 2005, 09:17

Καλημερα.. τελικα παει ο δισκος και το πλατο..... σημερα τα αλλαζω σε δικο μου συνεργειο .Τα ανταλλακτικα τα πηρα απο ford ΑΛΛΑ μου εκανε εντυπωση η τιμη, με εκπτωση καλη (ετσι λενε) εφτασε τα 420 ευρω και τρελαθηκα γιατι το σετ δισκος-πλατο για Χ5 εχει 300 :!: .Εχει αλλαξει κανεις απο εδω γιατι ειμαι περιεργος να μαθω τιμη και με εργασια...
:shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 26 Μάιος 2005, 20:14

Lepes έγραψε:Καλημερα.. τελικα παει ο δισκος και το πλατο..... σημερα τα αλλαζω σε δικο μου συνεργειο .Τα ανταλλακτικα τα πηρα απο ford ΑΛΛΑ μου εκανε εντυπωση η τιμη, με εκπτωση καλη (ετσι λενε) εφτασε τα 420 ευρω και τρελαθηκα γιατι το σετ δισκος-πλατο για Χ5 εχει 300 :!: .Εχει αλλαξει κανεις απο εδω γιατι ειμαι περιεργος να μαθω τιμη και με εργασια...
:shock: :shock:


:roll:περαστικα σου.Μαλλον διατηρω την τιμη να ειμαι ο πρωτος στο φορουμ που αλλαξε δισκο περσυ γεναρη μηνα.Τιμες περιπου εκει που αναφερθηκες....
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό Lepes » 27 Μάιος 2005, 09:42

Καλημερα ολα οκ με τον δισκο πλατο αλλα ρε παιδια παλι αυτη η πρωτη κουμπωνει λιγο περιεργα....
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 27 Μάιος 2005, 16:15

Ό,τι κουμπώνει δύσκολα οφείλεται στο συγχρονιζέ και όχι στον δίσκο-πλατώ. Εμένα (2.3L) κουμπώνει η δύσκολα η δευτέρα, ιδίως όταν είναι κρύο.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 28 Μάιος 2005, 16:30

Lepes έγραψε:Καλημερα ολα οκ με τον δισκο πλατο αλλα ρε παιδια παλι αυτη η πρωτη κουμπωνει λιγο περιεργα....


το ιδιο προβλημα εχω το πρωι παντα

πηγα σε καποιο μηχανικο γιαυτο το θεμα.Μου εβαλε σπρευ σιλικονης ακριβως στο σημειο που ο τηλεχειρισμος του λεβιε καταληγει επανω στο καβουκι του σασμαν.Μερα με νυχτα η διαφορα.

Την τριτη θα πεταχτω μεχρι την Φορντ για το θεμα.

stay tune.... :wink:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό juan » 29 Μάιος 2005, 19:37

maverickman έγραψε:
Lepes έγραψε:Καλημερα ολα οκ με τον δισκο πλατο αλλα ρε παιδια παλι αυτη η πρωτη κουμπωνει λιγο περιεργα....


το ιδιο προβλημα εχω το πρωι παντα

πηγα σε καποιο μηχανικο γιαυτο το θεμα.Μου εβαλε σπρευ σιλικονης ακριβως στο σημειο που ο τηλεχειρισμος του λεβιε καταληγει επανω στο καβουκι του σασμαν.Μερα με νυχτα η διαφορα.

Την τριτη θα πεταχτω μεχρι την Φορντ για το θεμα.

stay tune.... :wink:


Μου φενεται πολύ εύκολο και απλό για να είναι αληθινό.

Σου κουμπώνει ανέτα τώρα !!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό Lepes » 30 Μάιος 2005, 08:20

Δυστηχως η πρωτη αρνητε να μπει ευχαριστα :(
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 15 Ιουν 2005, 21:03

Παιδιά σήμερα μου άναψε ξαφνικά το λαμπάκι βλάβης στο κινητήρα !!

Οι οδηγίες μας λένε ότι εαν αναβοσβήνει έχει σοβαρό πρόβλημα !!!

Αυριο θα πάω στη Autolink να δω τι είναι

Θα σας ενημερώσω σχετικά
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό Lepes » 16 Ιουν 2005, 07:57

juan έγραψε:Παιδιά σήμερα μου άναψε ξαφνικά το λαμπάκι βλάβης στο κινητήρα !!

Οι οδηγίες μας λένε ότι εαν αναβοσβήνει έχει σοβαρό πρόβλημα !!!

Αυριο θα πάω στη Autolink να δω τι είναι

Θα σας ενημερώσω σχετικά

Κουραγιο Juan ευχομαι να μην ειναι τιποτα
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες