Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερώτηση για αυτόματο κιβώτιο

Συντονιστής: SUVord

Ερώτηση για αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό gokou » 29 Σεπ 2004, 08:33

Γεια.Απέκτησα την προηγούμενη εβδομάδα ένα νέο Mav 3.0 και είμαι προφανώς νέος στον χώρο.Όσον αφορά το αυτόματο κιβώτιο, γνωρίζετε εαν είναι ακίνδυμες οι αλλαγές εν κινήσει από 1 σε 2 σε D και το ανάποδο?το βιβλιαράκι λέει ότι κάτι τέτοιο γίνεται, ο πωλητής λέει όχι και εγώ δεν έχω ξαναοδηγήσει αυτόματο και διατηρώ ορισμένες επιφυλάξεις.
gokou
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 08:27

Ερώτηση για αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό kostaskpk » 29 Σεπ 2004, 16:37

Καλοταξιδο!!!!!
Νομίζω οτι ο πωλητής έχει δίκιο, άλλωστε δεν βλέπω τον λόγο να αλλάζεις ταχύτητες. Ίσως να χρειαστεί να ξεκινήσεις με 2α εάν είσαι σε πάγο η με πρώτη εάν πρέπει να ξεκινήσεις την ρυμούλκιση σε ανηφόρα σε αυτές και μόνο τις περιπτώσεις και εάν όντως χρειάζετε τότε μπορείς μετα και εν κινίση να επιλέξεις "D" άλλως δεν υπάρχει λόγος.
Στο δικό μου manual υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά για τις περιπτώσεις αυτές. Έχω το παλιότερο μοντέλο με το αυτόματο στο χέρι και πάντα επιλέγω το "D" και το "R" και ακόμη και σε μεγάλες ανηφόρες.
Οπότε θα έλεγα οτι δεν υπάρχει λόγος να το ζορίζεις περισσότερο

kostaskpk
kostaskpk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 21 Σεπ 2004, 14:10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό juan » 29 Σεπ 2004, 18:03

Καταρχήν θα ήθελα να καλωσορήσω τα 2 νέα μέλη goku και kostaskpk :P

Γενικά συμφωνώ (με τον kostaskpk) ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερο ζόρισμα . Η χρήση όπου απαιτείται. Παλιά οδηγούσα ένα αυτόματο όπου η χρήση που του έκανα ήταν να βάζω δευτερα σχεδόν σε κάθε ξεκίνημα από φανάρη ή να κατεβάζω από D (DRIVE) σε 3η ή και 2α ώστε να ανεβάζω την επιτάχυνση σε προσπεράσεις .... Μετά από λίγους μήνες με άφησε από σασμάν..

Οπότε ναι πρέπει να το κάνουμε όπου χρειάζεται και όχι με το παραμικρό άλλωστε για αυτό λέγεται και αυτόματο !!


Μείνεται συντονισμένοι
:P :P :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 30 Σεπ 2004, 13:21

Εχω το Μαβ 2003 3λιτρο εδω και εναμισυ χρονο εχω κανει 42500χλμ και παρα πολλες φορες κατεβαινω κατηφορικα κοματια εθνικης οδου σε εκδρομες προς Αραχωβα -Βυτινα- Πορτο Χελι κλπ..και κατεβαζω 2 και παω με ταχητυτες 60 ως 90 ,και μολις ισιωνει βαζω d ,,,κανενα προβλημα δεν δημιουργηθηκε,,,,,το ιδιο κανω και με το 3λιτρο νεο 2005.(((ΚΑΤΗΦΟΡΕΣ ΜΕ ΑΝΩ ΤΩΝ 10 ΜΟΙΡΩΝ ΚΛΙΣΗ)))))
Τελευταία επεξεργασία από iperodigos και 30 Σεπ 2004, 18:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό kostaskpk » 30 Σεπ 2004, 16:00

Μήπως θα ήταν καλύτερα να το βγάζεις το over drive για τις κατηφόρες και τις στροφές. Στο παλιό μοντέλο έχει ενα κουμπάκι πάνω στο λεβιέ που όταν το πατάς απενεργοποιήται το over drive οπότε το σύστημα επιλέγει μέχρι την τρίτη σχέση και νομίζω οτι η οδική συμπεριφορά είναι καλύτερη σε στροφές και κατηφόρες. Τώρα ίσως σκεφτεί κάποιος οτι "οτι και να γίνει έχω εγγύηση 5 ετών". Σωστό με τι διαφορά οτι ένα ανταλακτικό, έστω και απλό, μπορεί να πάρει και ένα μήνα, το λιγότερο, για να έρθει στην Ελλάδα μέσω της FORD, και ως τότε πρέπει μάλλον να κυκλοφορείς με street ka. Οπότε πιστεύω οτι με την FORD μάλλον πρέπει να ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ........
kostaskpk
kostaskpk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 21 Σεπ 2004, 14:10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 30 Σεπ 2004, 18:05

ΜΑ ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΟΒΕΡ ΝΤΡΑΙΒ ΟΦΦ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΕΤΕΙΧΑΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ..................................ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΤΡΙΤΗ ΣΤΙΣ 6250 ΣΤΡΟΦΕΣ που ειναι ο κοφτης στροφομετρου ....ΤΑ 207 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ,, ΑΛΛΑ Ο ΚΟΦΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΕΡ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΣΤΑ 188ΧΛΜ......
αρα οταν θελεις να φρεναρει το μοτερ και να διατηρει μια ταχυτητα κοντα στα 70 με 90 χλμ σε κατηφορες των 10 μοιρων περιπου βαζεις 2ρα αγαπητε!!!
για την ιστορια η 2ρα στον κοφτη ΠΑΙΡΝΑΕΙ τα 130χλμ την ωρα.....
ΚΑΛΑ ΓΚΑΖΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό gmav » 01 Οκτ 2004, 12:33

αν και δεν έχω οδηγήσει ποτέ αυτόματο, θα ήθελα να μεταφέρω τις γνώσεις φίλου. συγχωρέστε με αν απέχει απο την πραγματικότητα.....

μου είπε ότι σε αυτόματο κιβώτιο ισχύουν τα εξής.
όταν επιλέγης τη θέση d (drive) το κιβώτιο αλλάζει από 1-2-3-4 ανάλογα με τις ανάγκες (πλήρη αυτόματο δηλαδή)
όταν επιλέγης τη θέση 3, τότε το κιβώτιο μπορεί να αλλάξει από 1-2-3.
αν επιλέξεις τη θέση 2, αλλάζει μόνο 1-2.
δηλαδή ο αριθμός είναι η μέγιστη επιλογή ταχύτητας που μπορεί να κάνει.

αρα λογικά, και αν ισχύουν αυτά που μου είπε, αν έχεις επιλέξη την 3, το αμάξι θα μπορεί να ξεκινήσει κανονικά, και θα φτάσει μόνο μέχρι την 3 ταχύτητα. αυτό ίσως θα μπορούσατε να το δοκιμάσετε και να μας ενημερώσεται αν ισχύει.

για τς αλλαγές εν κινήση, μου είχε πει πως γίνονται. πχ σε προσπέραση, για να μπορέσεις να λειτουργήσεις ψηλά τον κινητήρα θα χρειαστεί να κατεβάσεις ταχύτητα (ίσως να δουλεύει έτσι το kick down).
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό juan » 01 Οκτ 2004, 13:53

Πολύ σωστά ...

Πρέπει οι αλλαγές να έχουν μέτρο δηλαδή δεν μπορείς να αλλάζεις όσο συχνά το κάνεις σε κανονικό !!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 01 Οκτ 2004, 14:01

Στο 3λιτρο Μαβ. και των δυο σειρων 2001-3 και 2005 η 3η του αυτοματου επιτρεπει εκκινηση απο 0 χλμ με αυτοματη επιλογη απο 1η ως 3η και το αντιστροφο....αλλα οταν επιλεξεις 2α τοτε εχεις μονο 2α ..απο 0 χλμ ως πανω απο τα 130χλμ. που σε σταματαει οκοφτης στροφων στις 6250χιλ. με 2α ,,,(δεν κατεβαζει ουτε ξεκιναει με 1η)
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες