Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αυτόματο κιβώτιο

Συντονιστής: SUVord

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό soling » 04 Φεβ 2010, 18:49

Και εγω αυτοματο εχω
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό knakos » 10 Ιαν 2015, 19:27

Γειά σας κ από εμένα.μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένο λάδι αυτόματου κιβωτίου για Maverick 2006; Ποιο προτείνετε;(οποιοδήποτε αρκεί να είναι προδιαγραφών Mercon? )
knakos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2014, 08:05

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό SUVord » 11 Ιαν 2015, 18:43

knakos έγραψε:Γειά σας κ από εμένα.μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένο λάδι αυτόματου κιβωτίου για Maverick 2006; Ποιο προτείνετε;(οποιοδήποτε αρκεί να είναι προδιαγραφών Mercon? )


Το κιβώτιο του 2006 χρειάζεται αυστηρά προδιαγραφές MERCON V και όχι απλώς MERCON που έπαιρναν τα κιβώτια πριν το 2005.Και, δυστυχώς, οι δύο αυτοί τύποι λαδιών δεν ανακατεύονται μεταξύ τους.
Θα χρειασθείς 9.5 λιτρα όταν κάνεις την αλλαγή.Αν χρησιμοποιηθούν μόνο τα 4 λίτρα τότε έχει γίνει λανθασμένη αλλαγή λαδιών του κιβωτίου.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό knakos » 12 Ιαν 2015, 08:51

Και η διαδικασία αλλαγής να υποθέσω η ίδια?
knakos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2014, 08:05

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό SUVord » 12 Ιαν 2015, 15:53

Η σωστή διαδικασία σύμφωνα και με τις οδηγίες της FORD είναι η εξής μία και μοναδική για την πλήρη αλλαγή των λαδιών του αυτόματου κιβωτίου στο τρίλιτρο Maverick.
Επαναλαμβάνουμε τρείς φορές την ακόλουθη διαδικασία.
1/Ζεσταίνουμε τον κινητήρα καλά με το αυτοκίνητο σε οριζόντιο έδαφος, με χειρόφρενο και το κιβώτιo στην PARK.
2/Βγάζουμε την τάπα των λαδιών του κιβωτίου και αφήνουμε να στραγγίξει το λάδι.Θα παρατηρήσουμε οτι βγήκαν μόλις τρία με τριάμισυ λίτρα λάδι μόνο.
3/Βάζουμε την τάπα λαδιών και συμπληρώνουμε όσο λάδι απαιτείται.
4/Βάζουμε μπροστά τον κινητήρα, με χειρόφρενο και το πόδι στο φρένο και αλλαζουμε τις ταχύτητες μία-μία περιμένοντας σε κάθε ταχύτητα γύρω στο μισό λεπτό.
Η διαδικασία πρέπει να επαναληφθεί τρείς φορές διότι σε κάθε άδιασμα λαδιών το περισσότερο λάδι παραμένει στον μετατροπέα ροπής και δεν αδειάζει.
Μία εναλλακτική μέθοδος είναι με κάθε αλλαγή λαδιών του κινητήρα να κάνουμε την πιο πάνω διαδικασία αλλα μία μόνο φορά αντι για τρείς, αναζοωγονόντας στην ουσία το υπάρχον λάδι του κιβωτίου αντι να το αλλάξουμε.
Το σημαντικότερο όλων, πάντως, είναι η χρήση του σωστού λαδιού.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό knakos » 13 Ιαν 2015, 14:54

100€ τα 5 λίτρα?μήπως είναι λίγο ακριβά? Τόσο τα βρίσκω Χαλκίδα.
knakos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2014, 08:05

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό SUVord » 13 Ιαν 2015, 19:54

Πάνω-κάτω εκεί είναι η τιμή τους.
Ποιό συγκεκριμένο λάδι βρήκες στη Χαλκίδα;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό knakos » 14 Ιαν 2015, 21:39

Μετά από μια έρευνα αγοράς,βρήκα στην Αθήνα τα Motul ATF με προδιαγραφές και Mercon V (έχει κ άλλες όπως mercon 3...) και τιμή 15€/λίτρο από 18€.Στη Χαλκίδα δυστυχώς δεν είδα μάρκα γιατί ήρθε πρώτα να μου πει την τιμή!Τα έχει χρησιμοποιήσει κάνεις;
knakos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2014, 08:05

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Ιαν 2015, 13:11

knakos έγραψε:Μετά από μια έρευνα αγοράς,βρήκα στην Αθήνα τα Motul ATF με προδιαγραφές και Mercon V (έχει κ άλλες όπως mercon 3...) και τιμή 15€/λίτρο από 18€.Στη Χαλκίδα δυστυχώς δεν είδα μάρκα γιατί ήρθε πρώτα να μου πει την τιμή!Τα έχει χρησιμοποιήσει κάνεις;


MERCON V διαθέτουν σχεδόν όλες οι μεγάλες εταιρίες λιπαντικών.Αν κάποιος δεν επιθυμεί να τα προμηθευθεί απο την FORD αλλα έξω στο γενικό εμπόριο, απλά πρέπει να προσέξει στο δοχείο να αναγράφονται οι προδιαγραφές MERCON V.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει της MOTUL.Τρείς αλλαγές που έχω κάνει έχω χρησιμοποιήσει της MOBIL αλλα σε προδιαγραφές MERCON σκέτο που παίρνει το δικό μου κιβώτιο.

Πρίν απο λίγο έπεσε στην αντίληψή μου και αυτό το λάδι απο την KENDALL με προδιαγραφές MERCON V έναντι μόνο 8.73 ευρώ το λίτρο!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό knakos » 24 Ιαν 2015, 15:10

Ερώτηση:τη στάθμη των λαδιών του κιβωτίου την ελέγχουμε με αναμμένο ή σβηστό τον κινητήρα;
όταν έβγαλα την τάπα βγήκαν μόνο 2 λίτρα.
knakos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2014, 08:05

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Ιαν 2015, 13:33

knakos έγραψε:Ερώτηση:τη στάθμη των λαδιών του κιβωτίου την ελέγχουμε με αναμμένο ή σβηστό τον κινητήρα;
όταν έβγαλα την τάπα βγήκαν μόνο 2 λίτρα.


Ελεγχος στάθμης λαδιού αυτομάτου κιβωτίου CD4E, όπως αυτός συνιστάται απο το επίσημο βιβλίο επισκευών και συντήρησης της FORD:
1/Οδηγούμε για 30 χιλιόμετρα ή ζεσταίνουμε τον κινητήρα.
2/Παρκάρουμε σε οριζόντιο έδαφος και βάζουμε την Park.
3/Βάζουμε μπροστά τον κινητήρα και με το πόδι στο φρένο περνάμε τον λεβιέ ταχυτήτων απο όλες τις σχέσεις με στάση πέντε δευτερολέπτων σε κάθε σχέση.
4/Βάζουμε το λεβιέ στην PARK αφήνοντας τον κινητήρα να λειτουργεί.
5/Αφαιρούμε την ντίζα ελέγχου και την καθαρίζουμε.
6/Βάζουμε πίσω στην θέση της τη ντίζα και σιγουρευόμαστε οτι πατάει καλά.
7/Βγάζουμε μετά απο δυό-τρία δευτερόλεπτα τη ντίζα.Η στάθμη θα πρέπει να βρίσκεται εντός του σαγρέ/μπακλαβωτού τμήματος της ντίζας.

Επεξήγηση:
Το πάνω μέρος του σαγρέ τμήματος υποδηλώνει την μέγιστη στάθμη και το κάτω μέρος την ελάχιστη.
Προσοχή!!!Μην οδηγείτε το όχημα αν η στάθμη του λαδιού είναι στην τρύπα της ντίζας που βρίσκεται μερικά χιλιοστά κάτω απο το σαγρέ τμήμα της.

Αν βγήκαν πράγματι δύο μόνο λίτρα, και ο κινητήρας ήταν ήδη ζεστός, μάλλον το κιβώτιο είχε λιγότερα λάδια.Συνήθως βγαίνουν τρία με τέσσερα λίτρα σε κάθε αφαίρεση της τάπας.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό knakos » 26 Ιαν 2015, 11:11

Φίλε SUVord ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.Η άγνοια περί του θέματος "αυτόματου σασμάν" καλά κρατεί ακόμα και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία Ford.Μια τελευταία ερώτηση.Η ντίζα ελέγχου γράφει πάνω "use mercon" κ όχι "mercon v" θα πρέπει να ψάχτω περισσότερο?
knakos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2014, 08:05

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Ιαν 2015, 12:01

Εφόσον η ντίζα γράφει σκέτο MERCON και όχι MERCON V τότε θα χρησιμοποιήσεις και εσύ MERCON.
Κάποιες εταιρίες λανσάρουν το προϊόν τους γράφοντας στη φιάλη οτι το περιεχόμενο καλύπτει προδιαγραφές MERCON και MERCON V. Προσωπικά, προσπερνάω αυτά τα προϊόντα.
Και μία δασάφυνση σχετικά με την καταλληλότητα των δύο συγκεκριμένων λαδιών.
Το MERCON V είναι πιο προηγμένο και εξελιγμένο λάδι και μια χαρά κάνει για το αυτόματο κιβώτιό μας που παίρνει MERCON. Για να γίνει όμως μία τέτοια αλλαγή πρϊόντος θα πρέπει το κιβώτιο να μήν έχει ίχνος απο το MERCON καθότι τα δύο λάδια δεν είναι προσμίξημα.Δηλαδή, μετά απο μία γενική επισκευή, ή άνοιγμα και καθάρισμα του μετατροπέα ροπής κάποιος θα μπορεί με ασφάλεια και σιγουριά να αντικαταστήσει το παλιό προϊόν με το καινούριο.
Πριν απο 120000 χιλιόμετρα έκανα αλλαγή λαδιών στο δικό μου χρησιμοποιώντας σκέτο MERCON της MOBIL και ακολουθώντας τις οδηγίες αλλαγής που προανέφερα προηγουμένως.Εκανα τέσσερα ανοίγματα τάπας και συμπλήρωσης.Στην τελευταία συμπλήρωση, που έπρεπε να συμπληρώσω περίπου τριάμισυ λίτρα, έβαλα ενάμισυ μόνο λίτρο MERCON και για τα υπόλοιπα δύο λίτρα έβαλα ένα πρόσθετο αυτομάτων κιβωτίων της LUCAS.
Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, παρα τα εξωφρενικά ζόρια που του έχω κάνει.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αυτόματο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 25 Φεβ 2015, 22:09

egv exv kai ta dyo
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες