Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

Συντονιστής: SUVord

Re: ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 10 Ιούλ 2012, 12:46

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, αληθινές όλες τους.
Σύμφωνα με την SAE η βενζίνη που αγοράζουμε περιέχει κάποια ποσότητα αντιοξειδωτικού, ικανή για να διατηρήσει την βενζίνη μέχρι περίπου δύο μήνες.Απο κει και πέρα αρχίζει η οξείδωσή της.
Σπύρο, αυτό που μύρισες σαν νέφτι, είναι νέφτι, ένα απο τα παράγωγα που δημιουργεί η προχωρημένη οξείδωση της βενζίνης.
Για παρατεταμένη ακινησία κινητήρων εσωτερικής καύσης υπάρχουν στο εμπόριο κατάλληλα χημικά πρόσθετα, τόσο για το καύσιμο, βενζίνη ή πετρέλαιο, όσο και για τις μεταλλικές επιφάνειες τριβής στο εσωτερικό των κινητήρων.
Οσο για την τακτική αδειάσματος του ρεζερβουάρ υπάρχει και η σχολή που επιμένει οτι αυτό δεν είναι και η καλύτερη λύση λόγω των επιπτώσεων που θα επέλθουν απο την ξήρανση σε σωληνάκια, ενώσεις και γυμνό μέταλλο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 10 Ιούλ 2012, 16:42

Hβενζινη οταν μεινει πολυ καιρο στο ρεζερβουαρ δημιουργει ενα πραγμα σαν ζαχαρι,


Θα συμφωνήσω και εγώ που το διαπίστωσα ιδίοις όμμασι, αφού βγάζοντας την χαλασμένη αντλία απο το ρεζερβουάρ τα δάχτυλα κολλούσαν στον μεταλλικό βραχίονα του φλοτέρ.
Αυτό για τα πρόσθετα σε περίπτωση μακράς ακινησίας ούτε και εγώ το γνώριζα και θα παρακαλούσα απο κάποιον αν γνωρίζει κάποιο καλό και αξιόπιστο, τόσο για την βενζίνη όσο και για την μακρόχρονη προστασία του κινητήρα, ας με ενημερώσει με πμ. ή έστω δημόσια αν δεν απαγορεύεται για λόγους διαφήμισης.

Τελικά απο αλλού το περίμενα (μπαταρία-immobilizer-βουλωμένα μπέκ) και απο αλλού μου βγήκε... :banging:
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Re: ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Ιούλ 2012, 18:28

Στα καταστηματα ναυτιλιακων πηγαινε,ολοι εχουν,δεν ξερω αν εχουν και τα βενζιναδικα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 11 Ιούλ 2012, 12:41

1/Το ζαχαροειδές καφετί κατάλοιπο δεν είναι αποτέλεσμα της οξείδωσης του καυσίμου απο μόνο του, αλλα ενδεικτικό καυσίμου χειρίστης ποιότητος αναμιγμένο με το βερνικοειδές αποτέλεσμα της οξείδωσης λόγω ακινησίας.
Είμαι σχεδόν βέβαιος οτι την προβληματική αντλία μπορώ να την επαναφέρω αν μου σταλεί ταχυδρομικά.
2/Οπως έγραψε και ο Βαγγέλης σταθεροποιητή καυσίμου μπορεί να βρεί κάποιος στα ναυτιλιακά και σε ειδικά καταστήματα αυτοκινήτων.ΟΧΙ στα βενζινάδικα.
3/Για περισσότερη ενημέρωση μπορεί κάποιος να ψάξει "fuel stabilizer" για το καύσιμο και "fogging oil" για τα εσωτερικά σημεία τριβής του κινητήρα.
4/Εφόσον αλλάχθηκε η αντλία και το πρόβλημα με το καύσιμο ήταν πράγματι σοβαρό, εννοείται οτι θα πρέπει να αλλαχθεί και το φίλτρο βενζίνης όπως και η συχνή χρήση καλής ποιότητας καθαριστικού των μπέκ για τα επόμενα χίλια χιλιόμετρα.
5/Παραθέτω δύο προσωπικές εμπειρίες.α)1988 στη Νέα Υόρκη.Παροπλισμένο Mustang σε εξωτερικό χώρο για δύο χρόνια χωρίς καμμία επέμβαση στο καύσιμο του και πήρε μπροστά στη δεύτερη μιζιά.β)1991 στην Αθήνα.Ενα χρόνο παροπλισμένο Autobianchi σε κλειστό χώρο και πήρε μπροστά με την πρώτη χωρίς και αυτό να έχει δεχτεί καμμία ιδιαίτερη φροντίδα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Ιούλ 2012, 20:20

Αυτό με το Mustang μπορείς να το κάνεις λίγο πιο αναλυτικό (με φωτό και ήχο μοτέρ?) \:D/ \:D/
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 11 Ιούλ 2012, 22:38

Λυπάμε Σπύρο αλλα το 1988 δεν είχα ιδέα με ποιούς θάχα να κάνω το 2012 οπότε ούτε φωτό ούτε βρούμ βρούμ, αν και δεν ήταν κάποια Mustang που έχεις στο μυαλό σου.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες