Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υγραέριο

Συντονιστής: SUVord

Υγραέριο

Δημοσίευσηαπό mav2003 » 09 Ιαν 2011, 13:50

Παίδες τη καλησπέρα μου και τις ευχές μου για τη νέα χρονιά.

Έχω ένα Maverick δίλιτρο αγορασμένο στις αρχές του 2004. Μέχρι τώρα του έχω αλλάξει τα φώτα σε διαδρομές εκτός δρόμου σε διάφορα μέρη (Πάρνωνας, Ταύγετος, Χελμός, Ζήρια, Βαρδούσια, Σμόλικας, Ολυμπος, Όσσα, Βίτσι, Γράμμος, Άγραφα. Λευκά Όρη κλπ). Τώρα τελευταία με τη μεγάλο άνοδο στις τιμές της βενζίνης, η δυνατότητα για τέτοιες εξορμήσεις έχουν περιοριστεί. Γι' αυτό το λόγο έχω σκεφτεί τη λύση του υγραερίου. Όπου έχω ρωτήσει μιλάνε για 4ης γενιάς και τιμή fix στα 1500 ευρώ. Έχω υπολογίσει ότι το κέρδος ακόμη και με 30% παραπάνω κατανάλωση και φυσικά και με χρήση βενζίνης για περιοχές χωρίς κάλυψη πρατηρίων υγραερίου, ότι φτάνει τα 1000 ευρώ (που μπορεί να σημαινει και δύο ταξίδια παραπάνω το χρόνο).

Επίσης, μου έχουν προτείνει ένα σύστημα υδρογόνου με τιμή περίπου στα μισά από το υγραέριο με κέρδος 30% στη κατανάλωση της βενζίνης και περίπου 20% παραπάνω ιπποδύναμη.

Δεν γνωρίζω αν έχετε συζητήσει το θέμα, δε το είδα στο forum σας. Εσείς έχετε σκεφτεί τη λύση του υγραερίου; Θα ήθελα τις δικές σας σκέψεις.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
mav2003
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 13:36

Υγραέριο

Δημοσίευσηαπό helias » 13 Ιαν 2011, 08:51

Δεν το ξέρω καθόλου το θέμα.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι για τα ΤΑΞΙ, παλαιότερα πριν το πετρέλαιο, η υγραεροκίνηση απαγορευόταν.
Σήμερα για τα Ι.Χ. δεν ξέρω καθόλου, επιτρέπεται;
Πάντως είναι πολύ καλή λύση το υγραέριο, για κάποιον που κάνει πολλά χλμ και διαθέτει και κάποιο χώρο στο χώρο αποσκευών. 'Ολα αυτά όμως σε περίπτωση που είναι νόμιμο.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Υγραέριο

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 13 Ιαν 2011, 09:31

για δειτε και εδω.....το θεμα ξεκιναει απο το 2008 βεβαια αλλα.......σας πιανω ανημερωτους τελειως !

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-9037.html
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Υγραέριο

Δημοσίευσηαπό helias » 14 Ιαν 2011, 17:50

Ούπς !!!!! :oops:
Νομίζω ότι ο φίλος μας ο yannis 24 έχει απόλυτο δίκιο.
Πάμε πάσο και το θέμα κλείνει εδώ, αφού όποιος διαβάσει το σχετικό topic, θα λάβει απαντήσεις σε όλες του τις απορίες. :D
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες