Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Maverick και νερά

Συντονιστής: SUVord

Maverick και νερά

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Φεβ 2013, 15:46

Με αφορμή το θέμα του φίλου Mav2007 απο την Πάτρα παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία με τις τάπες στο πάτωμα.
Υπάρχουν αρκετές.
Στο πάτωμα του οδηγού, του συνοδηγού και στο πάτωμα των πίσω καθισμάτων όπως και στον χώρο των αποσκευών..
Ολες, ανεξαιρέτως, μπάζουν νερά απο το βρεγμένο οδόστρωμα.Το πόσο μπάζουν εξαρτάται απο την χρήση που ο καθένας μας κάνει.Στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν φαίνεται τίποτα, ούτε μυρίζει τίποτα, λόγω της επιδαπέδιας αντιθορυβικής τσόχας που επικαλύπτει, σε ενιαίο κομμάτι, όλο το εσωτερικό δάπεδο του αυτοκινήτου.
Μόνο αν βγάλλετε την τσόχα, όπως έκανα εγώ, θα αντιληφθείτε το μούλιασμά της. Δύο άνθρωποι με το ζόρι μπορούν να την σηκώσουν.
Στεγανοποίησα τις τάπες και δεν ξαναμπαίνει τίποτα.Ξέρω οτι δεν ξαναμπαίνει τίποτα γιατι δεν ξανάβαλλα την τσόχα.
ΥΓ.:Οι τάπες αυτές, αντίθετα με οτι υποθέτει ο καθένας για τη χρήση τους, δεν έχουν να κάνουν τίποτα με την έξοδο νερών απο των εσωτερικό χώρο του αυτοκινήτου αλλα με την μεθοδολογία προστασίας και βαφής του αμαξώματος στη γραμμή παραγωγής.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Maverick και νερά

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 15 Φεβ 2013, 19:37

Φίλε suv ford καλησπέρα,
Σχετικά με τα νερά ανακάλυψα απο που μπαίνουν,αλλα δεν μπορούμε ευκολα να επέμβουμε λόγω του οτι πρέπει να βλάλουμε τον θόλο του δεξιού τροχού καθώς και το φτερό!!!!!!!!.Τελικά τα νερά μπαίνουν ψηλά απο την δεξιά κολόνα και καταλήγουν στην βάση της στο μέρος που ειναι η βαλβίδα ασφαλείας της βενζίνας και απο εκεί γλύφει το νερό και μπαίνει μέσα στο πάτωμα.Φυσικά δεν μου εξασφαλίζει κανένας οτι με το ξήλωμα του φτερού θα μπορέσουμε να κάνουμε δουλει.Εμπλεξα μου φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: Maverick και νερά

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Φεβ 2013, 15:07

Δώσε μου χρόνο μέχρι αύριο το βράδυ να το κοιτάξω όπως το λες, μήπως και βρεθεί λύση χωρίς να λυθεί το μισό αυτοκίνητο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Maverick και νερά

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 27 Φεβ 2013, 23:25

Τελικά φίλε suv-ford εισαι αυθεντία σε οτι εχει να κάνει με τα mav.Οντως τελικά μπάζει απο αυτές τις τάπες.Πες ομως για στεγανοποιηση απο που επεμβαίνεις?Απο κάτω απο το πάτωμα η μέσα απο την καμπίνα εφόσον βγάλεις την μοκέτα.Ελπίζω να ειναι το πρώτο για να αποφύγω το ξήλωμα της μοκέτας.Επίσης η στεγανοποιηση με τι υλικό γίνετε?Ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντήσεις σου.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: Maverick και νερά

Δημοσίευσηαπό SUVord » 28 Φεβ 2013, 18:50

Δεν είναι δύσκολο να σηκώσεις τη μοκέτα στο χώρο του συνοδηγού.
Και αυτο θα πρέπει να κάνεις στην περίπτωσή σου.
Δύο είναι οι τάπες στα πόδια του συνοδηγού.
1/Μία μικρή στο μέγεθος τάπας νιπτήρα που βρίσκεται δεξιά απο το δεξί πόδι του συνοδηγού.
2/Μία μεγαλύτερη οβάλ που βρίσκεται ανάμεσα απο τα πόδια του συνοδηγού.
Και τις δύο τις έχω ταπώσει με τις μαμίσιες τάπες αφού πρώτα έβαλα μπόλικη φλαντζολικόνη περιμετρικά εκεί που πατάνε.
Οσο για τη μοκέτα, ίσως είναι ευκαιρία να δείς τί υγρασία έχει τραβήξει για να την στεγνώσεις.
Καλή δουλειά!

ΥΓ 1.: Οταν λέω φλαντζοσιλικόνη εννοώ αυτό που στο εμπόριο κυκλοφορεί ως φλαντζόκολα.
ΥΓ 2.: Ισως είναι ευκαιρία να κάνεις το ίδιο σε όλες τις τάπες του πατώματος, οδηγού και πάτωμα πίσω επιβατών.Η μόνη λύση για να ξεμπερδεύεις μια για πάντα με νερά και υγρασίες.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες