Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Συντονιστής: SUVord

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 23 Ιούλ 2013, 15:52

Απο το 2005 μέχρι σήμερα για ευνοήτους λόγους έχω αλλάξει μπροστινά ψαλίδια τρείς φορές.
Τελευταία φορά ήταν το 2011.
Η τιμή του κάθε ψαλιδιού ήταν 125 ευρώ και τόσο τα πλήρωνα κάθε φορά.
Τώρα που χρειάζομαι να ξαναλλάξω μου λένε ότι η τιμή έχει ανέβει στα 240 ευρώ!!!
Πήρα σβάρνα όλους τους εισαγωγείς ανταλλακτικών.Το αποτέλεσμα:Ολοι μου έλεγαν την ίδια τιμή με το δικαιολογιτικό οτι
η Φορντ είχε ανευάσει τις τιμές.
Παρεμβάλλω εδώ μια διευκρίνηση.
Τα προ του Δεκεμβρίου 2003 Μάβερικ έχουν διαφορετικό ψαλίδι απο αυτά μετά τον Δεκέμβριο του 2003 μέχρι και όλο το 2006.Η διαφορά είναι στη διάμετρο της οπής στο σινεμπλόκ που περνάει η βίδα για να βιδώσει στο σασί.Το πίσω δηλαδή μέρος του ψαλιδιού.
Η τιμή των δύο διαφορετικών ψαλιδιών ήταν πάντοτε η ίδια, γιατι στην ουσία είναι ίδια τα ψαλίδια με μόνη διαφορά στην οπή του σινεμπλόκ που πιάνει στο σασί.
Σήμερα οι επιτήδιοι Ελληνες εισαγωγείς άλλαξαν τροπάριο και λένε οτι τα προ Δεκεμβρίου 2003 ψαλίδια κοστίζουν 240 ευρώ και απο το Δεκέμβριο του 2003 και μετά κοστίζουν 127 ευρώ.
Γράφω όλα τα παραπάνω μετα πλήρους γνώσεως καθότι τηλεφώνησα σε όλους τους αντιπροσώπους που κάνουν δική τους εισαγωγή και όλοι ανεξαιρέτως μου έδωσαν τις ίδιες τιμές.
Κατόπιν αυτού ανέτρεξα σε ιστοσελίδες αντιπροσώπων της Φόρντ στο Μόναχο της Γερμανίας, στο Μιλάνο της Ιταλίας και φυσικά και στις ΗΠΑ.
Παντου η τιμή των ψαλιδιών ήταν ίδια και απαράλαχτη με αυτή των περασμένων δύο ετών.
Επίσης, δεν υπήρχε καμμία διαφορά στην τιμή μεταξύ των δύο ψαλιδιών,δηλαδή πρό ή μετα τον Δεκέμβριο του 2003.
Ηταν ακριβώς η ίδια, ανεξαρτήτως.
Το συμπέρασμα είναι οτι καμμία Φόρντ δεν έχει αυξήσει τις τιμές αλλα η ελληνική λαμογιά καλά κρατεί.
ΥΓ.1/ 120 ευρώ τον ένα σταυρό για τον κεντρικό άξωνα τον πουλάνε οι Φορντάδες.36 ευρώ αγόρασα και τους δύο απο κατάστημα στον Κολωνό, δοκιμασμένοι γιατί ίδιους είχα βάλει και πριν τέσσερα περίπου χρόνια.
ΥΓ.2/Τελικά παρόλο τα ακριβά ταχυδρομικά συμφέρει να παραγγείλλεις απο Αμερική παρα να κοιτάς τη μούρη σου στον καθρέφτη και να μουτζώνεις.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό player » 23 Ιούλ 2013, 22:30

SUVord έγραψε:Απο το 2005 μέχρι σήμερα για ευνοήτους λόγους έχω αλλάξει μπροστινά ψαλίδια τρείς φορές.
Τελευταία φορά ήταν το 2011.
Η τιμή του κάθε ψαλιδιού ήταν 125 ευρώ και τόσο τα πλήρωνα κάθε φορά.
Τώρα που χρειάζομαι να ξαναλλάξω μου λένε ότι η τιμή έχει ανέβει στα 240 ευρώ!!!
Πήρα σβάρνα όλους τους εισαγωγείς ανταλλακτικών.Το αποτέλεσμα:Ολοι μου έλεγαν την ίδια τιμή με το δικαιολογιτικό οτι
η Φορντ είχε ανευάσει τις τιμές.
Παρεμβάλλω εδώ μια διευκρίνηση.
Τα προ του Δεκεμβρίου 2003 Μάβερικ έχουν διαφορετικό ψαλίδι απο αυτά μετά τον Δεκέμβριο του 2003 μέχρι και όλο το 2006.Η διαφορά είναι στη διάμετρο της οπής στο σινεμπλόκ που περνάει η βίδα για να βιδώσει στο σασί.Το πίσω δηλαδή μέρος του ψαλιδιού.
Η τιμή των δύο διαφορετικών ψαλιδιών ήταν πάντοτε η ίδια, γιατι στην ουσία είναι ίδια τα ψαλίδια με μόνη διαφορά στην οπή του σινεμπλόκ που πιάνει στο σασί.
Σήμερα οι επιτήδιοι Ελληνες εισαγωγείς άλλαξαν τροπάριο και λένε οτι τα προ Δεκεμβρίου 2003 ψαλίδια κοστίζουν 240 ευρώ και απο το Δεκέμβριο του 2003 και μετά κοστίζουν 127 ευρώ.
Γράφω όλα τα παραπάνω μετα πλήρους γνώσεως καθότι τηλεφώνησα σε όλους τους αντιπροσώπους που κάνουν δική τους εισαγωγή και όλοι ανεξαιρέτως μου έδωσαν τις ίδιες τιμές.
Κατόπιν αυτού ανέτρεξα σε ιστοσελίδες αντιπροσώπων της Φόρντ στο Μόναχο της Γερμανίας, στο Μιλάνο της Ιταλίας και φυσικά και στις ΗΠΑ.
Παντου η τιμή των ψαλιδιών ήταν ίδια και απαράλαχτη με αυτή των περασμένων δύο ετών.
Επίσης, δεν υπήρχε καμμία διαφορά στην τιμή μεταξύ των δύο ψαλιδιών,δηλαδή πρό ή μετα τον Δεκέμβριο του 2003.
Ηταν ακριβώς η ίδια, ανεξαρτήτως.
Το συμπέρασμα είναι οτι καμμία Φόρντ δεν έχει αυξήσει τις τιμές αλλα η ελληνική λαμογιά καλά κρατεί.
ΥΓ.1/ 120 ευρώ τον ένα σταυρό για τον κεντρικό άξωνα τον πουλάνε οι Φορντάδες.36 ευρώ αγόρασα και τους δύο απο κατάστημα στον Κολωνό, δοκιμασμένοι γιατί ίδιους είχα βάλει και πριν τέσσερα περίπου χρόνια.
ΥΓ.2/Τελικά παρόλο τα ακριβά ταχυδρομικά συμφέρει να παραγγείλλεις απο Αμερική παρα να κοιτάς τη μούρη σου στον καθρέφτη και να μουτζώνεις.


ΥΓ.3/ Και να το φτιάξεις μόνος σου...
Άβαταρ μέλους
player
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 24 Ιουν 2011, 17:19
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Ιούλ 2013, 09:41

Για το σιλεντμπλοκ τα αλλάζεις ή από καταστροφή?

Σε καθε περίπτωση αν πάρεις από αμερική, υποχρεωτικά και μόνο αποστολή μεσω USPS (οχι UPS, Fedex και λοιπες παπαριές καθότι έχουν δικιά τους υπηρεσία εκτελωνισμού και δε γλυτώνεις το χαράτσι).

Στο 99.5% των περιπτώσεων θα τα παραλάβεις χωρίς τελωνεία κλπ. Έχουμε παραγγείλει από σετ ελατήρια (για λαντ περίπου 35 κιλά+) μέχρι τεπόζιτα μοτο, αμορτισερ, ηλεκτρονικά, κάμερες κλπ
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 24 Ιούλ 2013, 13:25

Εχεις δίκιο φίλε player, πράγματι ξέχασα το ΥΓ.3, αλλα και πάλι προσωπικά δεν θα το τολμούσα καθότι τελευταία φορά που είχα συνεχή εμπλοκή με μηχανουργείο ήταν οταν η Φόρντ Γερμανίας λεγόταν TAUNUS και τα ιαπωνικά αυτοκίνητα και πάσης φύσης προϊόντα είχαν την ίδια γενικά εκτίμηση ποιότητας που έχουν σήμερα τα κινέζικα.
Σπύρο, είναι τα σιλεντμπλόκ που την ακούνε.Η Φόρντ πουθενά δεν τα πουλάει ξεχωριστά.Σε aftermarket βρωμάει η αγορά στις ΗΠΑ, πολύ καλής ποιότητας μάλιστα.Η αγορά τους όμως μαζί με τα διεκπαιρεωτικά-ταχυδρομικά έρχεται το ίδιο με το να αγοράσεις ολόκληρο το ψαλίδι.
Ναί, σωστά λες και συμφωνώ για το USPS απο Αμερική.Το έχω δοκιμάσει κι εγώ προσωπικά με διάφορα πραματάκια και είναι όπως ακριβώς τα λες.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Ιούλ 2013, 14:28

Δε θυμάμαι αν είναι Καστοριάς και Σερρών ή Καστοριάς και Κασσάνδρας (νομίζω το πρώτο).
Πάρε το παλιό ψαλίδι ανα χείρας και πήγαινε εκεί. Το παλικάρι στο γωνιακό φτίαχνει όλα τα σιλεντμπλοκ από την αρχή. Καθώς και κάθε είδους donat κλπ.

;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 24 Ιούλ 2013, 15:37

Τρομερά καλή πληροφορία.Αύριο κι όλας θα πεταχτώ στη γειτονιά.
Τα ψαλίδια τώρα τάχω πάρει αλλα έχω παλιά να του τα πάω και να προετοιμασθώ για την επόμενη αλλαγή.Επίσης, υποψιάζομαι οτι θα μπορέσει να μου περάσει και σινεμπλόκ στα δύο πίσω αμορτισέρ που κάθονται στην αποθήκη.
Ασχετο... στην ίδια γειτονιά είναι και ο Βαλοδήμος, γωνία Σερρών και Παλαμιδίου που ειδικεύεται σε γεννήτριες, μίζες και κομπρέσσορες air-condition.Αυτον τον έμαθα απο τον Αρη, aka General Lee.
Ευχαριστώ πολύ!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό player » 24 Ιούλ 2013, 15:54

Εννοούσα να τα τοποθετήσεις μόνος σου.
Αν σου πιάνουν λίγο τα χέρια θα το κάνεις καλύτερα απο κάθε συνεργείο...
Άβαταρ μέλους
player
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 24 Ιουν 2011, 17:19
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Ιούλ 2013, 16:52

SUVord έγραψε:...Επίσης, υποψιάζομαι οτι θα μπορέσει να μου περάσει και σινεμπλόκ στα δύο πίσω αμορτισέρ που κάθονται στην αποθήκη....


Έχει πολλά έτοιμα πράγματα, αλλά σου φτιάχνει κιολας αν δεν υπάρχει κάτι στις διαστάσεις σου. Μου έχει φτιάξει ουκ ολιγες φορές για διάφορα project. Μολις μπεις μέσα (το μαγαζί είναι Σερρών και Καστοριάς, αυτό που είναι με την V πρόσοψη απέναντι αριστερά όπως ανεβαίνεις τη Σερρών και συναντάς την Καστοριάς), ζήτα το "μάστορα" (είναι κάτω στο υπόγειο στον τόρνο) και δείξτου τι θες ;-) \:D/
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Ιούλ 2013, 11:20

Θυμήθηκα οτι πριν απο κάμποσα χρόνια το παληκάρι στο υπόγειο μου είχε περάσει σινεμπλόκ στα αμορτισέρ.
Ενημερωτικά τώρα, απο το σταυροδρόμι η νοητή συνέχεια της Καστοριάς λέγεται Αλικαρνασσού.
Αλικαρνασσού 86-Αφοι Καραδημήτρη-Κ Στίγκας έχουν μεγάλη γκάμα απο μπιλιοφόρους, σταυρούς, φούσκες κλπ.τηλ.:2105226904 και http://www.stigar.gr.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Ιούλ 2013, 11:42

player έγραψε:Εννοούσα να τα τοποθετήσεις μόνος σου.
Αν σου πιάνουν λίγο τα χέρια θα το κάνεις καλύτερα απο κάθε συνεργείο...


Το θέμα μου δεν είναι το βγάλε -βάλε τα ψαλίδια.Το ζητούμενο είναι η εύρεση των σωστών ψαλιδιών σε τιμή ανάλογη της διεθνούς αγοράς για το συγκεκριμένο προϊόν.

Είναι κατι ανάλογο με το γάλα και τη μπύρα στην ελληνική αγορά, δύο προϊόντα ευτελή σε κάθε δυτική κοινωνία, πλήν της ελληνικής.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 28 Ιούλ 2013, 21:22

καλα ακομα απο Ελλαδα αγοραζεις ανταλλακτικα???
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 29 Ιούλ 2013, 15:02

Mudnolis έγραψε:καλα ακομα απο Ελλαδα αγοραζεις ανταλλακτικα???


Ναί και όχι, ανάλογα με το συνολικό κόστος, (ανταλλακτικό+ταχυδρομικά) και την εκάστοτε διαθεσιμότητα.
Τελευταία όμως αρχίζει να γίνεται μονόδρομος η παραγγελία στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού.
Με τη μπύρα όμως έχω κολύσει άσχημα και λύση δεν έχω βρεί...
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 29 Ιούλ 2013, 19:22

Μπυρα ειναι μονο μια! Βεργινα. Με διαφορα η καλυτερη μπυρα που κυκλοφορει!!
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΤΕΛ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 06 Αύγ 2013, 15:51

...και πόσο πουλάει η Φόρντ το μπουκάλι;
Ετσι όπως πάνε, στο τέλος ούτε τσίχλες δεν θα πουλάνε.
Σημερινή εμπειρία.
Ηθελα να προμηθευτώ μία κεντρική ασφάλεια των 120 αμπέρ που έχει το Μάβερικ.
Δύσκολο να βρεθεί.Με τα πολλά τη βρίσκω σε αντιπροσωπεία της Φόρντ.
Πόσο κάνει;
Τριάνταεπτά ευρώ.
Πόσο;
Τριάντα επτά ευρώ.
Καλά ευχαριστώ.
Πηγαίνω σε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού αυτοκινήτων στη Σπύρου Πάτση.
Η ίδια ασφάλεια του ίδιου κατασκευαστή υπήρχε.
Πόσο;
Τρία ευρώ.
Πόσο;
Τρία ευρώ.
Δεν ξέρω αν στα τρία ευρώ εμπεριέχεται και η εξ αγχειστίας ξαδερφική συγγένεια και φιλία που έχω με τον μαγαζάτορα αλλα και πέντε ευρώ να ήταν, χαλάλι.
Ηθικό συμπέρασμα.
Η "επίσημοι" αντιπρόσωποι μας κλέβουν ασύστολα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες