Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αμορτισερ;

Συντονιστής: SUVord

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό karanti » 13 Δεκ 2013, 15:50

το αυτοκινητο πραγματικα εγινε αγνωριστο. τωρα καταλαβα οτι υπηρχε και μια μικροασαφεια στο τιμονι στα πολλα, που εξαφανιστηκε.
θορυβος βεβαια δεν υπαρχει.
τα ακρομπαρα ειναι της TRV (ετσι μου ειπε ο μηχανικος) και εχουν γρασαδορο απο επανω για λιπανση.
αν σας ενδιαφερει ο μηχανικος, ειναι γειτονας μου (στον Πειραια), δεν ειναι εξουσιοδοτημενος, αλλα ειναι πολυ καλος μαστορας. ειμαι χρονια πελατης του.
για περισσοτερα, στειλτε π.μ.
ευχαριστω για τις συμβουλες (ιδιαιτερα τον SUVord, που κατεχει το mav καλυτερα απ ολους)
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό SUVord » 13 Δεκ 2013, 16:57

Υποδειγματική η ενημέρωσή σου Karanti για την πορεία και επίλυση του προβλήματός σου.Ενας καλός και ευσυνείδητος μηχανικός είναι πάντα πολύτιμος.
Εύχομαι πολλά ευτυχισμένα χιλιόμετρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό helias » 14 Δεκ 2013, 16:51

:love8:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 13 Οκτ 2014, 09:18

Έχω το MAV2003 δίλιτρο με 130.000 χλμ. και πρέπει να αλλάξω για πρώτη φορά αμορτισέρ.Τι μου συνιστάτε? Η χρήση είναι κυρίως δρόμου με λίγο εκτός. Επίσης έχει σκληρύνει αρκετά και το πεντάλ του συμπλέκτη οπότε αν έχετε καμία γνώμη και για αυτό θα την ήθελα. Ευχαριστώ....
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Οκτ 2014, 09:35

Για τα της ανάρτησης, εκτιμώ ότι θα σε καλύψει μόλις μπει ο Suvord...
Για το συμπλέκτη, σε γενικές γραμμές όταν αρχίζει να βαραίνει, είναι σημάδι ότι κοντεύεις στην αλλάγη. Κάποια στιγμή θα αρχίσει να "πατινάρει" (αν δεν το κάνει ήδη στα πολλά χιλιόμετρα - αλλά τόσο λίγο που δύσκολα θα το διαπιστώσεις)...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 13 Οκτ 2014, 09:38

Αυτό που έχω παρατηρήσει στην Εθνική είναι ότι κόβει ταχύτητα σε μικρές ανηφοριές ενώ στις μεγάλες πρέπει να κατεβάσεις σε τετάρτη για να κρατήσει τα χιλιόμετρα. Αυτό είναι δείγμα για αλλαγή του συμπλέκτη?
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 13 Οκτ 2014, 12:39

Υπαρχουν 3 σημαντικα συμπτωματα

1. Σκληρο πεταλη
2. Ο συμπλεχτης δουλευει πολυ ψηλα
3. Στην εθνικη σε προσπεραση η σε ανηφορες ανεβαινουν αποτομα οι στροφες και η ταχυτητα πεφτει

αν εισαι τυχερος μονο στα συμπτωματα 1 και 2 μπορει να φταιει η ντιζα η αλλιως η τρομπα αναλογα.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό SUVord » 13 Οκτ 2014, 14:50

ANDREAS2003 έγραψε:Έχω το MAV2003 δίλιτρο με 130.000 χλμ. και πρέπει να αλλάξω για πρώτη φορά αμορτισέρ.Τι μου συνιστάτε? Η χρήση είναι κυρίως δρόμου με λίγο εκτός. Επίσης έχει σκληρύνει αρκετά και το πεντάλ του συμπλέκτη οπότε αν έχετε καμία γνώμη και για αυτό θα την ήθελα. Ευχαριστώ....


1/ Αμορτισέρ:Τα μαμίσια είναι κορυφαία αλλα και ακριβότερα.Μάλιστα, αυτά για το Μάζντα Τρίμπιουτ είναι πιό σφιχτά και ελαφρώς πιό ευχάριστα για γρήγορη οδήγηση σε άσφαλτο.Τα Καγιάμπα είναι η αμέσως επόμενη επιλογή.Με την ευκαιρία της αλλαγής των μπροστινών καλό είναι να αλλαχθούν μαζί και οι βάσεις και τα ρουλεμανάκια.Θα έμενα μακρυά απο τα Μονρόε για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, εκτός και αν έχεις όρεξη για βαρκάδα.Στην τοποθέτηση των μπροστινών χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στο σημάδι που έχουν οι βάσεις των αμορτισέρ διαφορετικά θα αλλάξουν τελείως οι γωνίες caster και camber.
2/Αμπραγιάζ:Οτι έγραψε ο superspy.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 16 Οκτ 2014, 17:23

Ευχαριστώ πολύ όλους σας. 'Οσο για τα μαμίσια αμορτισέρ πήρα τιμή 880 € χωρίς τοποθέτηση, θα ρωτήσω για τα kayaba. Μήπως γνωρίζετε μάρκα για δίσκο συμπλέκτη γιατί δεν θα γλιτώσω τελικά την αλλαγή ή είναι καλύτερα να πάω στον δίσκο της ford? Θα ήθελα και δίσκους μπροστά μαζί με τακάκια αυτά που είδα είναι δίσκοι και τακάκια brembo. Θα ήθελα την γνώμη σας.
Ευχαριστώ ξανά...
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Re: Αμορτισερ;

Δημοσίευσηαπό SUVord » 17 Οκτ 2014, 12:17

Οπως η Μπρέμπο έτσι κι άλλες εταιρίες φτιάχνουν δισκόπλακες ιμιτασιόν με μεγάλη διαφορά σε πιότητα και τιμή απο τις μαμίσιες.Οι συγκεκριμένες Μπρέμπο π.χ είναι κοινές δισκόπλακες απλώς για να ταιριάζουν στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο και ουδεμία σχέση έχουν με τις Μπρέμπο των επιδόσεων.Η TRW και η Μogul φτιάχνουν μεταξύ των άλλων και δισκόπλακες.Κάθε κατάστημα ανταλλακτικών έχει και διαφορετικές μάρκες.Εδώ να προσθέσω και την εταιρία Valeo.
Ολα τα παραπάνω ισχύουν και για δίσκο-πλατώ του αμπραγιάζ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες