Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Συντονιστής: SUVord

Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV » 21 Οκτ 2017, 09:00

Καλημέρα σας.
Ειμαι κάτοχος ενός Maverick 3.0 L του 2007 και θελω να ρυμουλκώ ένα τρέιλερ μεσα σε μια παραλία που αποτελείται απο πέτρα και χοντρή άμμο, το κακό ειναι πως εκεί χρειαζεται κλειδωμα της τετρακίνησης και όπως όλοι γνωρίζετε το συγκεκριμένο μοντέλο δεν εχει οπότε έχω αρχίσει και ψάχνω τι μπορω να βάλω έξτρα στο αυτοκίνητο για να επιτύχω το σκοπό μου. Μήπως γνωρίζει κάποιος κατι ;;;
ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Οκτ 2017, 21:07

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό SUVord » 21 Οκτ 2017, 18:35

Δεν υπάρχει τίποτα που μπορείς να κάνεις...αλλα και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για αυτό που θέλεις να επιτύχεις.Οσο η κοιλιά δεν τακάρει στην άμμο δεν κολλάς με τίποτα. Με 1η σχέση στο κιβώτιο και σταθερή ταχύτητα θα είσαι μια χαρά.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV » 21 Οκτ 2017, 21:29

Σίγουρα ; Να μη το φοβηθώ ;
ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Οκτ 2017, 21:07

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό SUVord » 21 Οκτ 2017, 22:52

Μία φορά από τις πολλές έχω κολλήσει με το δικό μου και από λάθος μου εκτίμησης και μόνο. Εχω δοκιμάσει και με κλείδωμα της τετρακίνησης και χωρίς. Χωρίς πηγαίνει καλύτερα...και στο δικό σου η τετρακίνηση είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με τη δική μου, όπως σε όλα τα Maverick από το 2005 και μετά.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV » 22 Οκτ 2017, 12:49

Δηλαδή ένα locker δε θα βελτίωνε κατι ; Το διαφορισμο που θα κανει σε περίπτωση που κάποιος τροχός δεν εχει καλή πρόσφυση πως το αντιμετωπίζεις ;
ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Οκτ 2017, 21:07

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV » 22 Οκτ 2017, 14:11

Δηλαδή ένα locker δε θα βελτίωνε κατι ; Το διαφορισμο που θα κανει σε περίπτωση που κάποιος τροχός δεν εχει καλή πρόσφυση πως το αντιμετωπίζεις ; Εννοείται χωρίς να μπεις σε διαδικασία να βρίσκεις πέτρες μεγάλες για να βαλεις απο κάτω.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Οκτ 2017, 21:07

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 22 Οκτ 2017, 23:13

Κατεβασε πιεση στα ελαστικα (φροντισε να εχεις κομπρεσερ μαζι για μετα), προτιμησε πορεια χωρις στροφες (οσο γινεται) μην πατας καθολου φρενο οταν σταματας και προτιμησε 2ή 3 (αναλογα με το μοτερ-το φορτιο σου) η 1η θα τεινει πιο ευκολα να "σκαβει". Επισης με το που αρχισεις να σπιναρεις σταματα και βελτιωσε την προσφυση με "γεφυρες" ή αν δεν εχεις κλαδια. αν συνεχισεις θα κανεις τα ιδια, απλα με πιο πολυ σκαψιμο!
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV » 23 Οκτ 2017, 10:18

Αυτο με τη δευτέρα ή τη τριτη δεν το είχα σκεφτεί, το ελαφρύ ξεφούσκωμα των ελαστικών το γνωρίζω. ;-)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Οκτ 2017, 21:07

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό SUVord » 23 Οκτ 2017, 16:01

1/Με δευτέρα ή τρίτη ούτε που να το σκέφτεσαι.. Εδώ μιλάμε για αυτόματο κιβώτιο. Θα πατινάρει σαν τρελό.
2/Η πρώτη σχέση στο αυτόματο Maverick είναι πολύ μακριά. Δεν σκάβει όσο και να προσπαθήσεις. Η τελική της φθάνει και ξεπερνάει τα 70 χλμ/ώ!!!
3/Το locker ζημιά θα κάνει μόνο και είναι και αχρείαστο στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Γι αυτό και δεν υπάρχει στο εμπόριο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Οταν υπάρχει αντίσταση και με κάποια σχέση στο κιβώτιο οι στροφές του κινητήρα δεν ανεβαίνουν πάνω από τις 2500 για να προφυλάξουν το κιβώτιο.
4/Σε άμμο και λάσπη παχιά, το 3λιτρο Maverick υπερτερεί έναντι των "καθαρόαιμων" τετρακίνητων με μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων... και με τεράστια διαφορά!!!
5/Σε άμμο η πίεση των ελαστικών μπορεί να κατεβαίνει στα 15 -17 psi, γενναίο ξεφούσκωμα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 23 Οκτ 2017, 16:32

Ok δεν γνωριζα οτι μιλαμε για αυτοματο κιβωτιο
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Κλείδωμα τετρακίνησης σε Maverick 3.0 L

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV » 23 Οκτ 2017, 16:53

SUVord έγραψε:1/Με δευτέρα ή τρίτη ούτε που να το σκέφτεσαι.. Εδώ μιλάμε για αυτόματο κιβώτιο. Θα πατινάρει σαν τρελό.
2/Η πρώτη σχέση στο αυτόματο Maverick είναι πολύ μακριά. Δεν σκάβει όσο και να προσπαθήσεις. Η τελική της φθάνει και ξεπερνάει τα 70 χλμ/ώ!!!
3/Το locker ζημιά θα κάνει μόνο και είναι και αχρείαστο στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Γι αυτό και δεν υπάρχει στο εμπόριο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Οταν υπάρχει αντίσταση και με κάποια σχέση στο κιβώτιο οι στροφές του κινητήρα δεν ανεβαίνουν πάνω από τις 2500 για να προφυλάξουν το κιβώτιο.
4/Σε άμμο και λάσπη παχιά, το 3λιτρο Maverick υπερτερεί έναντι των "καθαρόαιμων" τετρακίνητων με μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων... και με τεράστια διαφορά!!!
5/Σε άμμο η πίεση των ελαστικών μπορεί να κατεβαίνει στα 15 -17 psi, γενναίο ξεφούσκωμα.


Θα έλεγα πως εισαι κατατοπιστικότατος !!!
Ειμαι σιγουρος πως μπορω να μάθω παρα πολλά εδω !!!
Ευχαριστω παρα πολυ !!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ MAV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Οκτ 2017, 21:07


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες