Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τζάμια και ΚΤΕΟ

Συντονιστής: SUVord

Τζάμια και ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 11 Απρ 2005, 10:28

Είχε γίνει και παλαιότερα μία συζήτηση για τα τζαμιά και για τα φίλτρα. Αν δεν κάνω λάθος καποιος είχε αναφέρει και ότι υπάρχει και νόμος ο οποίος σε καλύπτει και δεν υπάρχει πρόβλημα. παραδόξως πρόσφατα φίλος πήγε να περάσει ΚΤΕΟ και τον ρώτησαν στο τηλέφωνο αν εχει φιμέ τζάμια. Ξέρει κανείς τίποτα για το ΚΤΕΟ και τα φιμέ τζάμια. Επίσης αν κανενας έχει το νόμο και μπορεί να τον σκανάρει ασ μου κάνει τη χάρη να τον στείλει με mail στο al_arabatzis@yahoo.gr
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τζάμια και ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 12 Απρ 2005, 09:31

Επειδή έβαλα πρόσφατα μεμβράνες στα πλαϊνά παράθυρα με ενδιαφέρει και μένα το θέμα. Γνωρίζω ότι απαγορεύεται να βάλεις μεμβράνη στο μπροστινό τζάμι αλλά όχι και στα πλάϊνά. Μάλιστα εκεί που τις έβαλα μου είπαν ότι η εταιρεία 3Μ δεν σε καλύπτει με την εγγύησή της αν βάλεις και στο μπροστινό τζάμι. Πάντως κάνουν πολύ καλή δουλειά τώρα με τον ήλιο και προστατεύουν μάλιστα και τον μικρό που κάθεται στο πίσω κάθισμα.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Τζάμια και ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό teroulas » 12 Απρ 2005, 12:21

:shock: Επειδή κι εγώ θέλω να βάλω, τι παίζει ? :shock:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Τζάμια και ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό GLC » 12 Απρ 2005, 12:26

Ουπς, σύμπτωση....! Κι εγώ σκεφτόμουν να βάλω άμεσα. Ίσως πρέπει να ξέρουμε και τι ισχύει για πρώτου σταδίου, δευτέρου κλπ. Ακόμα και στην περίπτωση που σε σταματάει τροχονόμος τι γίνεται...... σε γράφει?
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 12 Απρ 2005, 22:58

Υπαρχουν αυτοκινητα 4χ4 που πωλουνται ετοιμα με σκουρα τζαμια (τα πισω),οπως Tuscon,SantaFe,και αλλα.Αρα δε νομιζω πως υπαρχει προβλημα!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Απρ 2005, 07:17

Απ'οτι ξερω ο νομος λεει οτι πρεπει ο οδηγος και ο συνοδηγος να φαινονται καθαρα,γιαυτο και τα εισαγομενα μεταχειρισμενα εχουν στα πισω τζαμια πιο σκουρα μεμβρανη,αν μπει πολυ σκουρα μπροστα ειναι παραβαση και φυσικα δεν περναει ΚΤΕΟ εκτος και ........................
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Απρ 2005, 08:08

Ο νόμος λέει περίπου αυτό που λέει ο vagelis (Αρθρο 81,παρ.7 του ΚΟΚ http://www.yme.gov.gr/imagebank/categories/ctg249_9_1106902915.pdf) Και δυστυχώς λέει όχι μονο για συνοδηγό αλλά γενικά επιβαίνοντες, άρα αν θέλουν σε γράφουν (εκτός και αν γράφεται στην άδεια κυκλοφορίας ότι έχουν τοποθετηθεί μεμβράνες ή υπάρχει στις προδιαγραφές του αυτοκινήτου από το εργοστάσιο όπως για τα αυτοκίνητα που αναφέρθηκαν). Όλα αυτά αν θέλει κανεις να βάλει μεμβράνες πολυ σκούρες, γιατί με μεσαίας σκουρότητας δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Έχω ακουσει πολλές φορές από γνωστούς που ανήκουν στην κατηγορία μαυρα τζάμια-εξάτμηση δυναμίτης κλπ που έχουν αναμένο το εσωτερικό φως την ημέρα :shock: ωστε να φαίνονται και να μην τους γράψουν τάχα (ο νόμος δεν εννοει μόνο να φαίνονται οι επιβαίνοντες αλλά και ο δρόμος μέσω του αυτοκινήτου). Ειναι και θέμα που θα πέσεις και αν την ψάχνουν για να σε γράψουν.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 27 Απρ 2005, 11:49

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί είχα μια συζήτηση με κάποιον που πέρασε ΚΤΕΟ πρόσφατα και είχε μεμβράνες. Του ξηλώσανε τις μεμβράνες οδηγού και συνοδηγού στο ΚΤΕΟ επειδή είχε το μεσαίο σκούρο. Το μόνο που επιτρέπεται για οδηγό συνοδηγό είναι το ανοιχτό. Στα πίσω τζάμια δεν υπήρχε πρόβλημα. Οπότε η λύση από ότι μου είπε είναι ότι τα ξηλώνεις για το ΚΤΕΟ και τα ξαναπερνάς με 50 Ευρώ ή μπροστά βάζεις ανοιχτά.
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες