Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Maverick

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό mik » 06 Φεβ 2008, 10:39

gpelekanos έγραψε:Η αυτόματη τετρακινηση του Naverick θα με προδώσει ;
Για να είμαστε ειλικρινής οι ανάγκες μου θα είναι λίγο αμμουδιά το καλοκαιράκι και το χειμώνα χιόνια στην διαδρομή για το χιονοδρομικό κέντρο.
Στην ασφαλτο πχ με υγρασία σε μια στροφή θα μπει με τα τέσσερα εάν χρειαστεί ;
Μήπως εάν αρχίσει να χάνει πρόσφυση είναι πλέον αργά να εμπλακεί;
Εαν αποφασίσω να κάνω μια ανάβαση σε βουνό θα μπορώ να ξεπεράσω εμπόδια ,ποταμάκια ,ρυάκια ή δρόμο με πέτρα;
Σας ευχαριστώ και συγνώμη εαν γίνομαι κουραστικός αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω και δεν ξερώ κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία και ειλικρίνεια από εσας. Συμφωνά με τους αντιπροσώπους μονό τα δικά τους είναι τα καλύτερα, όλα τα άλλα είναι κατώτερα.


Ford Maverick VS Susuki Grand Viatara


Πριν 10 μηνες περιπου οταν αρχισα και εγω την αναζητηση για πιο suv να παρω πηγα σχεδον και τα είδα ολα και πηρα μαβερικ τελικα.
Το Grand Vitara ήταν η πρωτη επιλογη μου μιας και απο μικρος ελεγα οτι καποτε θα επαιρνα ενα. Το θεμα ειναι τι ψαχνεις.
Η τετρακινηση του ειναι καλητερη απο του μαβερικ μιας και μπορεις να κλειδωνεις σε αργα. Ετσι και αλλιως εχει μια παραδοση σε αυτο το vitara.Επισης εχει πιο πλουσιο εξοπλισμο αλα αρκετα μεγαλυτερη τιμη(εβγαινε τοτε περιπου στα 33 χιλιαρικα το καλο μοντελο το 2λιτρο
Εχει όμως πολλα μειονεκτηματα(αυτα ειδα εγω για την περιπτωση μου , σε σενα μπορει να μην ειναι).
1. μικρους χώρους σε σχεση με το μαβερικ( για οικογενεια με 2 παιδια δεν φτανει)
2. Αμα διαβασεις σε περιοδικα θα δεις οτι φοραει μια 2λιτρη μηχανη η οποία ειναι πανω απο 6 ετων χώρις πολυ ροπη άρα αδυναμη σε σχεση με τα αυτοκινητα του ανταγωνισμου.
3. Εχει πλεον μόνιμη τετρακίνηση και εχει μεγαλώση η κατανάλωση σε σχεση με το παλιο
4. Σε ασφαλτο το μαβερικ ειναι πολυ καλυτερα στημενο.

Θα σε προτεινα παντως να δεις κ το νεο nissan xtrail που μου φαινεται καλη επιλογη.
Άβαταρ μέλους
mik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008, 11:44
Τοποθεσία: Τριανδρια,Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 19 Φεβ 2008, 23:39

χιονι και Mav λοιπον την κυριακή σε 15 ποντους χιονι μια χαρα και χωρίσ αλυσίδες . Την κυριακή και την δευτερα σε 60 ποντους χιονι άρχισε να ψαρεύει λοιπον με αλυσίδεσ μπροστά καλύτερα αλλα και πάλι σε ανηφόρες και κατηφόρες σχετικά καλά αλλά δύσκολα στην συνέχια με αλυσιδεσ παντού τι να πω δεν καταλαβαινε τιποτα εσκαβε το χιονι . δεν μυρισε τιποτα (συμπλεκτης ) δνε εκανε τσικ . στα 24000 χλμ ειναι μια χαρα και ολα οκ ούτε δίσκοι ουτε σκουριές ( θερμομετρο και trip δεν εχει ακομα ) . εχει κανεις γνωμη για τα pirelli str τα μαμα οπτικα τουλαχιστον δεν ειναι και στα καλυτερα τους
Άβαταρ μέλους
farouk1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Δεκ 2006, 12:28
Τοποθεσία: ανοιξη Αττικης

(ΚΙΤΡΙΝΗ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ)

Δημοσίευσηαπό mavericios » 21 Φεβ 2008, 21:06

Λοιπον βολτα στο χιονι με το maverick.Aψογο δεν κολησε πουθενα,δεν γλυστρησε σχεδον καθολου και το χιονι ηταν περιπου 20 εκατοστα.Ρε παιδια το mav το εχω 10 μηνες και δεν εχω κανενα παραπονο.Μονο που διαβαζοντας τα forum ψυχοπλακωνομαι.Δεν καταλαβαινω τοσα προβληματα εχουν με το mav?Aκομα και εκπομπη που θα αναφερονται στα mav με τα προβληματα τους θα βγαλουν.Εμενα λιγο αποτομος ειναι ο συμπλεκτης και λιγο αυξημενη καταναλωση εχει,αλλα ειναι και 2.3 βενζινη με 1600 κιλα,λογικο δεν ειναι?Τι συμβαινει με αυτη την μεγαλη (κιτρινη)διαφημηση που γινετε στα mav?Γινετε να μου πει κανεις?
Άβαταρ μέλους
mavericios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 19:00
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό mavfun » 22 Φεβ 2008, 15:25

Στο maverick όπως και σε άλλα αυτοκίνητα έχουν έρθει κάποιες παρτίδες με ελλατωματικά αυτοκίνητα. Οι κάτοχοι των ελλατωματικών αυτοκινήτων έχουν απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρονται γιατί πλήρωσαν 30000 για να αγοράσουν ένα αμάξι που μόνο σαν καινούργιο δεν μοιάζει. Αυτο βέβαια δεν σημαίνει ότι όλα τα maverick είναι μάπα κάθε άλλο είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο. Το δικό μου το 2.3 από το 2004 με 65000 χλμ δεν έχει βγάλει κιχ το πάω στο συνεργείο μόνο για service. Δεν΄έχω μετανοιώσει ποτέ για την επιλογή μου το αντίθετο μάλιστα με έχει αφήσει πλήρως ικανοποιημένο, το έχω πάει παντού χωρίς κανένα πρόβλημα. Είχα και εγώ μια πρόσφατη εμπειρία σε χιόνι το Σαββατοκύριακο και δεν σταμάτησε πουθενά. Τέλος αυτό για την εκπομπή στην τηλεόραση σχετικά με το maverick λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
mavfun
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 21:05

Δημοσίευσηαπό helias » 22 Φεβ 2008, 17:40

Συμφωνώ απόλυτα!!
Πρέπει να ήταν κάποια παρτίδα που να είχε ελλατωματικά αυτοκίνητα.
Όσοι την πάτησαν και βέβαια έχουν δίκιο να διαμαρτύρονται, αλλά όχι να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί!
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το αυτοκίνητό μου και ήδη ξεπέρασα τα 3 χρόνια συμβίωσης μαζί του και σκοπεύω να το κρατήσω όσο περισσότερο μπορώ. Το αυτοκίνητο είναι θηρίο!!!
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό soling » 22 Φεβ 2008, 23:40

φωτο
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό helias » 29 Φεβ 2008, 15:07

Από τα τελευταία χιόνια έξω από το σπίτι μου. Ξημερώματα Κυριακής !
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό mavfun » 25 Μαρ 2008, 15:13

Είναι κανείς εδώ ??????? Πού έχετε πάει όλοι εδώ και ένα μήνα ????? Μήπως είδατε την εκπομπή για το maverick στην τηλεόραση και μετανοιώσατε που το αγοράσατε. :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
mavfun
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 21:05

Δημοσίευσηαπό mavericios » 25 Μαρ 2008, 15:53

Κανεις μεγαλο λαθος.Απλως ειμαστε ολοι σε εκδρομουλες και απολαμβανουμε το αυτοκινητο μας.
Άβαταρ μέλους
mavericios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 19:00
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό mavfun » 25 Μαρ 2008, 19:51

Αστειευόμουν!!! Και εγώ αυτήν την περίοδο όλο ταξίδια κάνω διστυχώς όμως από off road τίποτα :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
mavfun
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 21:05

ΞΕΝΟΝ ΦΩΤΑ

Δημοσίευσηαπό mavericios » 06 Απρ 2008, 23:59

Επειδη ετυχε να δω στο δρομο ενα mav με ξενον φωτα και μου αρεσε,θα ηθελα απο την εμπειρια σας τις γνωμες σας για τοποθετηση στο mav.
Άβαταρ μέλους
mavericios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 19:00
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

ΞΕΝΟΝ ΦΩΤΑ

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 07 Απρ 2008, 07:53

to mav παιρνει λαμπεσ Η11 η τοποθέτηση ειναι πολυ απλή και αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου εισαι οκ σε μισή ώρα , θελει λίγο προσοσχή το κόψιμο στο καπάκι των ΄φωτων για να περάσουν τα καλώδια , οπως επίσης και στο στήριγμα των ενισχυτών αλλά το αποτέλεσμα ειναι παρα πολύ καλό . Στο τέλος χρειάζεται και νεα ρυθμιση (κατεβασμα των φώτων δεν ειναι δύσκολο ) γιατί με την ρύθμιση που έχουν χτυπάνε πολύ ψηλά .
Άβαταρ μέλους
farouk1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Δεκ 2006, 12:28
Τοποθεσία: ανοιξη Αττικης

ΞΕΝΟΝ ΦΩΤΑ

Δημοσίευσηαπό mavericios » 19 Μάιος 2008, 00:14

farouk1 τελικα ποσο το (μαλι) για ξενον φωτα?
Άβαταρ μέλους
mavericios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 19:00
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες