Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Συντονιστής: SUVord

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 21 Νοέμ 2005, 12:23

Δικαστήριο του Μαϊάμι καταδίκασε την Ford σε αποζημίωση 83 εκ. δολαρίων για τον θάνατο ενός 17χρονου εφήβου που επέβαινε σε ένα Ford Explorer που ανετράπη. Η υπόθεση κρατούσε από τα χρόνια του σκανδάλου Bridgestone-Firestone-Ford (2001) αλλά μόλις χθες βγήκε τελεσίδικη απόφαση.

Αποφασιστική ήταν η μαρτυρία ενός πρώην μηχανικού της εταιρείας που παρουσίασε εσωτερική της αλληλογραφία σύμφωνα με την οποία η Διοίκηση ήταν ενημερωμένη από το 1989 πως για να κυκλοφορήσει στην αγορά το Ford Explorer έπρεπε να χαμηλώσει αρκετά και να αυξηθεί το πλάτος του διαφορετικά θα υπήρχε μεγάλος κίνδυνος να ανατραπεί.

Η Διοίκηση, όμως, σύμφωνα με την κατάθεση του συγκεκριμένου μηχανικού, δεν ήθελε να καθυστερήσει την εμφάνιση στην αγορά του Explorer γιατί κάτι τέτοιο θα της στοίχιζε ακριβά. Τελικά κάτω από το βάρος των καταγγελιών το μοντέλο αποσύρθηκε το 2001 έχοντας βάψει αρκετές φορές την άσφαλτο με αίμα.
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Re: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 22 Νοέμ 2005, 01:00

mprizolas έγραψε:Δικαστήριο του Μαϊάμι καταδίκασε την Ford σε αποζημίωση 83 εκ. δολαρίων για τον θάνατο ενός 17χρονου εφήβου που επέβαινε σε ένα Ford Explorer που ανετράπη. Η υπόθεση κρατούσε από τα χρόνια του σκανδάλου Bridgestone-Firestone-Ford (2001) αλλά μόλις χθες βγήκε τελεσίδικη απόφαση.

Αποφασιστική ήταν η μαρτυρία ενός πρώην μηχανικού της εταιρείας που παρουσίασε εσωτερική της αλληλογραφία σύμφωνα με την οποία η Διοίκηση ήταν ενημερωμένη από το 1989 πως για να κυκλοφορήσει στην αγορά το Ford Explorer έπρεπε να χαμηλώσει αρκετά και να αυξηθεί το πλάτος του διαφορετικά θα υπήρχε μεγάλος κίνδυνος να ανατραπεί.

Η Διοίκηση, όμως, σύμφωνα με την κατάθεση του συγκεκριμένου μηχανικού, δεν ήθελε να καθυστερήσει την εμφάνιση στην αγορά του Explorer γιατί κάτι τέτοιο θα της στοίχιζε ακριβά. Τελικά κάτω από το βάρος των καταγγελιών το μοντέλο αποσύρθηκε το 2001 έχοντας βάψει αρκετές φορές την άσφαλτο με αίμα.


Όλα αυτά είναι γνωστά. Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την Ford, ολες οι εταιρείες έχουν προβλήματα με διάφορα μοντέλα κατα καιρούς. Θυμηθείτε για παράδειγμα την Μερσεντές με το μοντέλο της σειράς Α. Στα τέστ του Τάρανδου λόγω ύψους και λάθους τοποθέτησης των μετατροχίων το αυτοκίνητο ντελαπάριζε. Η Πόρσε Cayenne κάποιο πρόβλημα παρουσίασε πρόσφατα στα φρένα και αναγκάστηκαν να για ανάκληση. κλπ.
Το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να διορθώνονται τα λάθη έγκαιρα χωρίς να κοστίζουν αθώες ζωές....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 22 Νοέμ 2005, 10:13

mprizolas έγραψε:Δικαστήριο του Μαϊάμι καταδίκασε την Ford σε αποζημίωση 83 εκ. δολαρίων για τον θάνατο ενός 17χρονου εφήβου που επέβαινε σε ένα Ford Explorer που ανετράπη. Η υπόθεση κρατούσε από τα χρόνια του σκανδάλου Bridgestone-Firestone-Ford (2001) αλλά μόλις χθες βγήκε τελεσίδικη απόφαση.

Αποφασιστική ήταν η μαρτυρία ενός πρώην μηχανικού της εταιρείας που παρουσίασε εσωτερική της αλληλογραφία σύμφωνα με την οποία η Διοίκηση ήταν ενημερωμένη από το 1989 πως για να κυκλοφορήσει στην αγορά το Ford Explorer έπρεπε να χαμηλώσει αρκετά και να αυξηθεί το πλάτος του διαφορετικά θα υπήρχε μεγάλος κίνδυνος να ανατραπεί.

Η Διοίκηση, όμως, σύμφωνα με την κατάθεση του συγκεκριμένου μηχανικού, δεν ήθελε να καθυστερήσει την εμφάνιση στην αγορά του Explorer γιατί κάτι τέτοιο θα της στοίχιζε ακριβά. Τελικά κάτω από το βάρος των καταγγελιών το μοντέλο αποσύρθηκε το 2001 έχοντας βάψει αρκετές φορές την άσφαλτο με αίμα.



Γιατι μου το κανες αυτο!!! η φωτογραφια δειχνει ΒΟΛΒΟ ΧC 90 ,,και εγω το παραλαμβανω σε 2-3 μερες!!! γιατι???
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Re: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 22 Νοέμ 2005, 20:23

iperodigos έγραψε:
mprizolas έγραψε:Δικαστήριο του Μαϊάμι καταδίκασε την Ford σε αποζημίωση 83 εκ. δολαρίων για τον θάνατο ενός 17χρονου εφήβου που επέβαινε σε ένα Ford Explorer που ανετράπη. Η υπόθεση κρατούσε από τα χρόνια του σκανδάλου Bridgestone-Firestone-Ford (2001) αλλά μόλις χθες βγήκε τελεσίδικη απόφαση.

Αποφασιστική ήταν η μαρτυρία ενός πρώην μηχανικού της εταιρείας που παρουσίασε εσωτερική της αλληλογραφία σύμφωνα με την οποία η Διοίκηση ήταν ενημερωμένη από το 1989 πως για να κυκλοφορήσει στην αγορά το Ford Explorer έπρεπε να χαμηλώσει αρκετά και να αυξηθεί το πλάτος του διαφορετικά θα υπήρχε μεγάλος κίνδυνος να ανατραπεί.

Η Διοίκηση, όμως, σύμφωνα με την κατάθεση του συγκεκριμένου μηχανικού, δεν ήθελε να καθυστερήσει την εμφάνιση στην αγορά του Explorer γιατί κάτι τέτοιο θα της στοίχιζε ακριβά. Τελικά κάτω από το βάρος των καταγγελιών το μοντέλο αποσύρθηκε το 2001 έχοντας βάψει αρκετές φορές την άσφαλτο με αίμα.



Γιατι μου το κανες αυτο!!! η φωτογραφια δειχνει ΒΟΛΒΟ ΧC 90 ,,και εγω το παραλαμβανω σε 2-3 μερες!!! γιατι???


Ωραια ντελαπαρει ομως ε?
Μην στεναχωριέσαι αμαξάρα ειναι και εγώ το ζηλεύω...
Θα περιμένω λιγο καιρο μηπως και βγάλουν καινούργιο μοντέλο....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 25 Νοέμ 2005, 00:23

Αγαπητοί συνάδελφοι αφού ευχηθώ να είναι καλοτάξιδο το νέο τουτουνι του φίλου Iperodigou :P , πάω να πάρω τσίχλες - ( Σίγουρα θυμάστε όλοι τη διαφήμιση .... καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς :oops: :oops: ) .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Re: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 25 Νοέμ 2005, 16:01

Γιατι μου το κανες αυτο!!! η φωτογραφια δειχνει ΒΟΛΒΟ ΧC 90 ,,και εγω το παραλαμβανω σε 2-3 μερες!!! γιατι???

Ανάκληση αυτοκινήτων Volvo XC90 και S80

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE
Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2005 15:28
Πρόγραμμα ανάκλησης επιβατικών αυτοκινήτων Volvo τύπου XC90 και S80, που φέρουν 6κύλινδρους κινητήρες, εκτελούν η εταιρεία Volvo Car Hellas σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου, όπως ανακοίνωσε ο Γενικός Γραμματέας Καταναλωτή κ. Θανάσης Σκορδάς.

Η ανάκληση περιλαμβάνει 82 οχήματα και των δύο τύπων, με περίοδο παραγωγής και για τα δύο μοντέλα το έτος 2005.

Συγκεκριμένα, έχει διαπιστωθεί, ότι υπάρχει πιθανότητα επαφής μεταξύ του καλωδίου παροχής ρεύματος της μίζας και της ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας της μίζας. Σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να προκληθεί βραχυκύκλωμα και πιθανόν υπερθέρμανση της πλεξούδας των καλωδίων. Εάν το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο, μπορεί να εμφανιστεί καπνός από το καπό και είναι αδύνατη η εκκίνηση του αυτοκινήτου. Εάν το βραχυκύκλωμα προκληθεί εν κινήσει, μπορεί να προκληθεί απενεργοποίηση του ηλεκτρικού συστήματος του αυτοκινήτου, με συνέπεια την εμφάνιση ενδεικτικών λυχνιών ή το σβήσιμο της μηχανής.

Για το λόγο αυτό, η εταιρεία Volvo Car Hellas καλεί όλους τους ιδιοκτήτες των παραπάνω οχημάτων, να επισκεφθούν τον πλησιέστερο Εξουσιοδοτημένο Επισκευαστή Volvo, προκειμένου να αυξηθεί η απόσταση μεταξύ του καλωδίου παροχής ρεύματος και του πηνίου της μίζας, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Όλοι οι κάτοχοι των οχημάτων αυτών έχουν ειδοποιηθεί σχετικά με προσωπικές επιστολές.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι καταναλωτές παρακαλούνται, όπως επικοινωνήσουν με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της εταιρείας VOLVO CAR HELLAS στο τηλέφωνο 210 5709700.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 26 Νοέμ 2005, 09:04

Εγώ πάντως δεν είπα τίποτα :dontknow: . Συνεχίζω να μασουλάω !!! .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 09 Δεκ 2005, 19:49

mprizolas έγραψε:Εγώ πάντως δεν είπα τίποτα :dontknow: . Συνεχίζω να μασουλάω !!! .



Ευτυχως δεν με πηραν τηλεφωνο ακομη!!!!!

Το μονο προβλημα που εχω προς το παρον ειναι οτι δεν χωραει στο γκαραζ με 4.80 μηκος...και κανω 5 ισως και 6 μανουβρες για να μπω και κανα 2-3 για να βγω!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 20 Δεκ 2005, 23:59

Δεν νομίζω να σε πάρουν τηλέφωνο – αν ήταν θα το είχαν κάνει ήδη - , το πιο πιθανό είναι να έχει γίνει η διόρθωση πριν να φτάσει το όχημα στα χέρια σου . Καλοτάξιδο και πάλι είναι πολύ αμαξάρα φίλε το όχημα . :P :P
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 22 Δεκ 2005, 14:00

mprizolas έγραψε:Δεν νομίζω να σε πάρουν τηλέφωνο – αν ήταν θα το είχαν κάνει ήδη - , το πιο πιθανό είναι να έχει γίνει η διόρθωση πριν να φτάσει το όχημα στα χέρια σου . Καλοτάξιδο και πάλι είναι πολύ αμαξάρα φίλε το όχημα . :P :P



Ευχαριστω,,!!!!!ευχαριστω!!!!

Θεωρω πως η επιλογη μου ηταν η καλυτερη σε αυτην την κατηγορια των μεγαλων σουβ,,,οπως και η επιλογη μου οταν αγορασα τα Μαβερικ στην μεσαια κατηγορια.
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες