Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MAV vs RAV,FORD VS TOYOTA

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό jbil » 18 Ιαν 2006, 14:11

Για SUVord : ευχαριστώ για τίς ευχές και τις πληροφορίες.

Για MaverickLover : Eπίσης ευχαριστώ για όλα και εύχομαι καλορίζικο και καλοτάξιδο το YARIS.
Άβαταρ μέλους
jbil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Ιαν 2006, 23:09

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 18 Ιαν 2006, 14:27

Προτεινω

1) τοποθετηση τσεκ τεμπ 2) αλλαγη ελαστικων απο τωρα σε διασταση 235-70-16 3)τοποθετηση παρκινγκ σενσορ 4)αλλαγη λαμπτηρων με αυρους τησ 3 ppp 5) τοποθετηση λασπωτηρων 6)μπλου τουθ 7)φιμε τζαμιων 8)σημα v6 μονο πανω πισω δεξια και οχι πισω κατω δεξια 9)ελαστικου καλυματος χωρου αποσκευων...ΓΙΑ ΑΡΧΗ
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό SUVord » 18 Ιαν 2006, 15:45

iperodigos έγραψε:Προτεινω

1) τοποθετηση τσεκ τεμπ 2) αλλαγη ελαστικων απο τωρα σε διασταση 235-70-16 3)τοποθετηση παρκινγκ σενσορ 4)αλλαγη λαμπτηρων με αυρους τησ 3 ppp 5) τοποθετηση λασπωτηρων 6)μπλου τουθ 7)φιμε τζαμιων 8)σημα v6 μονο πανω πισω δεξια και οχι πισω κατω δεξια 9)ελαστικου καλυματος χωρου αποσκευων...ΓΙΑ ΑΡΧΗ



Αν όλα αυτά είναι μόνο για αρχή, καήκαμε για τη συνέχεια!
Αν κάποιου του περισσεύουν μπικικίνια μπορεί να βάλει τσεκ-τεμπ και μπλού τούθ ή οτι άλλο χρώμα του αρέσει!
Οποιος παρκάρει με το αυτί τότε απαραιτήτως πρέπει να τοποθετήσει πάρκινγκ σένσορ.
Αν κάποιος πηγαίνει έστω και ελαφρώς εκτός δρόμου τότε τοποθετεί και φιμέ τζάμια για να μη βλεπει τη τύφλα του!
Χειμωνιάτικα στην Ελλάδα αν βάλεις και φαρδύτερα λάστιχα τότε μάλλον σε τρώει ο #%@# σου για περιπέτειες και ταχύτερη γνωριμία με τον φαναρτζή σου.
Αν σε ενδειαφέρει να προφυλάξεις καλύτερα το αυτοκίνητό σου και τους άλλους και να έχεις καλύτερη ορατότητα πισω, τρέχοντας με βροχή, τότε οι λασπωτήρες είναι μία σωστή και οικονομική λύση.¨Οσο μεγαλύτεροι μάλιστα τόσο το καλύτερο. Οι λασπωτήρες της αντιπρωσωπεία είναι πιο πολύ για εφέ και όχι για ουσία.
Συγνώμη αλλά δεν άντεξα!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό Tuc » 18 Ιαν 2006, 18:24

ΘΑ με συγχωρήσετε αλλά ως "τριτος" (δεν έχω ούτε MAV ουτε RAV) δεν έχω διαβάσει ούτε ένα σημείο στο οποίο το MAV να επικρατεί. π.χ. Το RAV έχει πολύ καλές εντός δρόμου δυνατότητες (το λενε GTi tων SUV) ενώ λόγω βάρους (1220 kgr) και μόνιμης τετρακίνησης ΚΑΙ πολύ καλές εκτός δρόμου ικανότητες. Εκτός δρόμου βέβαια υπερτερεί το XTRAIL στην κατηγορία. Για το MAV δεν ακούγεται τίποτε. Μάλιστα στα συγκριτικά δεν το περιλαμβάνουν καθόλου (ξεχωριστή κατηγορία μαζί με το CRV). Επίσης δεν μιλήσαμε καθόλου για αξιοπιστία, εγγύηση κ.λ.π. (Η Toyota είναι τα τελευταία χρόνια πρώτη σε αξιοπιστία σε όλες τις κλάσεις (σαφως μπροστά από MERCEDES, FORD κ.λ.π.)
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 18 Ιαν 2006, 19:59

Tuc έγραψε:ΘΑ με συγχωρήσετε αλλά ως "τριτος" (δεν έχω ούτε MAV ουτε RAV) δεν έχω διαβάσει ούτε ένα σημείο στο οποίο το MAV να επικρατεί. π.χ. Το RAV έχει πολύ καλές εντός δρόμου δυνατότητες (το λενε GTi tων SUV) ενώ λόγω βάρους (1220 kgr) και μόνιμης τετρακίνησης ΚΑΙ πολύ καλές εκτός δρόμου ικανότητες. Εκτός δρόμου βέβαια υπερτερεί το XTRAIL στην κατηγορία. Για το MAV δεν ακούγεται τίποτε. Μάλιστα στα συγκριτικά δεν το περιλαμβάνουν καθόλου (ξεχωριστή κατηγορία μαζί με το CRV). Επίσης δεν μιλήσαμε καθόλου για αξιοπιστία, εγγύηση κ.λ.π. (Η Toyota είναι τα τελευταία χρόνια πρώτη σε αξιοπιστία σε όλες τις κλάσεις (σαφως μπροστά από MERCEDES, FORD κ.λ.π.)


Εγω σε συγχωρω.....δεν συνγκρινεται το 3λιτρο Μαβ με τα υπολοιπα γιατι ειναι μιση ασ πουμε κλαση ανωτερο απο τα 2λιτρα 2.5λιτρα ..Εχουν γινει καποια συνγκριτικα τεστ με 2.7 ΣΑΝΤΑ ΦΕ 2.5 ΦΟΡΕΣΤΕΡ...3.5 ΣΟΡΕΝΤΟ ..Χ3.2.5..

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!!!ΤΟ ΜΑΒ 3ΛΙΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΡΑΒ.....ΕΝΩ ΤΟ ΡΑΒ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 2ΛΙΤΡΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΟΥΒ.....
Το 3λιτρο Μαβ ειναι κατω απο Χ5
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό Tuc » 18 Ιαν 2006, 20:41

¨Ησουν σαφής. Κι επειδή έχω 6κύλινδρο αυτόματο Tucson, θα ήθελα την άποψή σου σε σχέση με το τ΄ριλιτρο MAV (προβλεπεται κοκκορομαχία)).
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mavlover » 19 Ιαν 2006, 01:14

Εεεεε όχι και το tuscon, αν ειναι δυνατόν ,,, πότε ξύπνησε η hyundai και μυρίστηκε τετρακίνηση... Για σιγα τώρα, γιατι μιλάγαμε μέχρι τώρα για εταιρές με παράδοση στην τετρακίνηση οπότε αντίστοιχα συγκρίναμε και είχαμε και τις διαφωνίες μας. Τώρα το tuscon που κολλάει??????
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό Lepes » 19 Ιαν 2006, 09:11

Χμμμ σιγουρα φιλε Tuc θα ξεκινησεις κοκκορομαχια ;) Mavlover ποτε μην εισαι απλυτος ξερω εγω ενα santa fe που κανει αρκετες αγριαδες χωρις να εχει προβληματισει τον κατοχο του(κατι που εγω με το mav το εχω παθει και πλεον ειμαι πιο προσεκτικος).Επισης μελος "αγριας" ομαδας και μελος αυτου του forum εχει hundai και ειναι αρκετα ικανοποιημενος ...(Ακουει κανεις).
Και στην τελικη αυτα που σου δινει ενα Cherokee 2,4(με το 6αρι σασμαν) το 3.ο mav δεν μπορει να στα δωσει .Πιστευω οτι ο καθενας εχει επιλεξει το αμαξι του συμφωνα με τις αναγκες του.Εγω ας πουμε εχω μεγαλο προβλημα πια ,διοτι το mav μπορει να μην ειναι το off-road τερας αλλα σε ανεση ειναι ενα επιπεδο πανω απο Cherokee και τωρα προσφατα που πηγα να κανω την αλλαγη(απο mav σε Cherokee) απογοητευτικα γιατι σαν το MAV δυσκολα βρισκεις αμαξι (χωρους ανεση και λιγο χλιδη=...
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό takhs » 19 Ιαν 2006, 11:45

h αληθεια ειναι οτι και τη ανεση χρειαζεσαι ( γερος ανθρωπος) και τη χλιδη ( αρχοντας ) οποτε μεινε να σε τραβαμε με εργατες :evil: .
Αφησες τη δουλεια σου για να γραφεις ποστ ????? παραγωγηκοτητα σου λεει υστερα :P
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό SUVord » 19 Ιαν 2006, 13:13

takhs έγραψε:h αληθεια ειναι οτι και τη ανεση χρειαζεσαι ( γερος ανθρωπος) και τη χλιδη ( αρχοντας ) οποτε μεινε να σε τραβαμε με εργατες :evil: .
Αφησες τη δουλεια σου για να γραφεις ποστ ????? παραγωγηκοτητα σου λεει υστερα :P




Καλώς τους τους Μπριζολοφάγους!!!
Αντε, μπήτε και σείς στη συζήτηση για να μεγαλώσει το "μπάχαλο".
Ρε Τάκη, έχεις πολλούς εργάτες;
Μέχρι και οι μετανάστες ζητάνε ΙΚΑ πιά.Πώς τα φέρνεις βόλτα;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό takhs » 19 Ιαν 2006, 14:16

Τα αμερικανικα δεν χρειαζονται εργατες :D σε αντιθεση με τα σχιστοματικα . Εδω γυρω γυρναμε , δεν εμφανιστηκαμε τωρα :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό SUVord » 19 Ιαν 2006, 15:13

takhs έγραψε:Τα αμερικανικα δεν χρειαζονται εργατες :D σε αντιθεση με τα σχιστοματικα . Εδω γυρω γυρναμε , δεν εμφανιστηκαμε τωρα :D



Και γιασάν του μάγκα!!!
@#%$#@.... και ελληνιστί:Που πάτε ωρέ ξεβράκωτοι στα αγγούρια;
Εδώ καταντήσαμε τελευταία οποιος πάρει ένα τουτού να προσπαθεί να μας πείσει οτι το τουτού του είναι και το καλύτερο απο όλα τα άλλα.
Λίγη εγκράτεια δεν βλάπτει.
Το καλύτερο πάντως όχημα είναι αυτό που μπορεί να σε πάει έξω ακριβώς απο την πόρτα της ταβέρνας, είτε αυτή είναι στη Βάρη είτε στη Πυρά του Ηρακλέους και καιρός είναι να σταματήσει όλη αυτή η παραφιλολογία του
στίλ, "ο Μανώλης με τα λόγια χτίζει ανώγια και υπόγια".
Υμαρτον! Θα σκίσω τις ζαρτιέρες μου!!!... γιατι τα βυζιά μου τα έχω κατοχυρώσει σε άλλο ιστο-χώρο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό gpelekanos » 19 Ιαν 2006, 17:22

Γιατί μιλάτε για το παλιο πια RAV ; σήμερα μπήκα στο καινούριο Rav 2.2TDi εδω στις Σέρρες , είναι πολύ πολύ όμορφο "αρκετά καλά πλαστικά".
Δεν μου άρεσαν τα πίσω καθίσματα τα οποία κάνουν γωνία 90 μοιρών και έπαθα πλάκα, άβολο μέχρι αηδίας , βρε μπας και υπάρχει ρύθμιση;
Οι αλλαγές του είναι μόνο αισθητικές;

Οδήγησα ακόμα μια φορά το MAV 2.2 βενζίνη, στην άσφαλτο παει υπέροχα εως και τα 150 χιλ... στο χώμα απορροφάει όμορφα τις λακκούβες... και κάθε είδους ανωμαλία. Η 4χ4
Το αμάξι ήταν ιδιώτη και οχι test drive με 30.000 , έτριζαν τα πάντα μέσα, αποκλείεται να είναι έτσι κάτι παίζει με το συγκεκριμένο!!!

Στο RAV μου άρεσε και ενα κουμπάκι που έγραφε LOCK 4X4 :P
Εαν τα βάλουμε κάτω τιμή , επιδόσεις ,ποιότητα κατασκευής, αξεσουαρ το MAV 2.2 leather με την έκπτωση που υπάρχει τώρα είναι η καλύτερη επιλογή.


ps Η χλιδή που λέτε στο MAV ποια είναι;;;;;;; Εγω δεν είδα τίποτα, ούτε υπολογιστή ταξιδιού , ούτε καν ένα λαμπάκι.... έχει καλούς χώρους μονο.
Άβαταρ μέλους
gpelekanos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιαν 2006, 18:42
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 21 Ιαν 2006, 11:27

gpelekanos έγραψε:Γιατί μιλάτε για το παλιο πια RAV ; σήμερα μπήκα στο καινούριο Rav 2.2TDi εδω στις Σέρρες , είναι πολύ πολύ όμορφο "αρκετά καλά πλαστικά".
Δεν μου άρεσαν τα πίσω καθίσματα τα οποία κάνουν γωνία 90 μοιρών και έπαθα πλάκα, άβολο μέχρι αηδίας , βρε μπας και υπάρχει ρύθμιση;
Οι αλλαγές του είναι μόνο αισθητικές;

Οδήγησα ακόμα μια φορά το MAV 2.2 βενζίνη, στην άσφαλτο παει υπέροχα εως και τα 150 χιλ... στο χώμα απορροφάει όμορφα τις λακκούβες... και κάθε είδους ανωμαλία. Η 4χ4
Το αμάξι ήταν ιδιώτη και οχι test drive με 30.000 , έτριζαν τα πάντα μέσα, αποκλείεται να είναι έτσι κάτι παίζει με το συγκεκριμένο!!!

Στο RAV μου άρεσε και ενα κουμπάκι που έγραφε LOCK 4X4 :P
Εαν τα βάλουμε κάτω τιμή , επιδόσεις ,ποιότητα κατασκευής, αξεσουαρ το MAV 2.2 leather με την έκπτωση που υπάρχει τώρα είναι η καλύτερη επιλογή.


ps Η χλιδή που λέτε στο MAV ποια είναι;;;;;;; Εγω δεν είδα τίποτα, ούτε υπολογιστή ταξιδιού , ούτε καν ένα λαμπάκι.... έχει καλούς χώρους μονο.


OTAN LEME ΧΛΙΔΗ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ( ΑΛΛΟ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΓΙΟΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΦΟΡΝΤ


ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙΞΕΙ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΤΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΟΠΩΣ ΙΜΠΡΕΖΑ Η ΕΒΟ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΛΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΟΥΣ!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό SUVord » 21 Ιαν 2006, 22:39

[quote="iperodigos]

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙΞΕΙ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΤΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΟΠΩΣ ΙΜΠΡΕΖΑ Η ΕΒΟ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΛΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΟΥΣ!!![/quote]



Τό όνομα είναι "LEXUS" και απο οτι γνωρίζω, σε κάποια υπερατλαντική χώρα, με παράδοση και γνώση, οι πωλήσεις του είναι πολλαπλάσιες απο οτι Ιμπρέζα και Εβο μαζί!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες