Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά Maveric 2.3 Sport

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό doupi » 18 Φεβ 2006, 07:41

Χαιρετισμούς σε όλους.

Είμαι νέος ιδιοκτήτης Mav2.3 (1,5 μήνα) και διάβασα πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες εδώ που δεν βρίσκονται αλλού (θεωρώ οτι είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστες αφού προέρχονται απευθείας απο τους ιδιοκτήτες).

Προβληματίστηκα με τις αναφορές του papagn και ζητώ τη σύμβουλή σας για τον καλύτερο τρόπο να κάνω έναν έλεγχο στο αυτοκίνητο όσο είναι στην αρχή. Καλύτερα σε έναν μηχανικό, φαναρτζή, ιδιωτικό ΚΤΕΟ; Ποιά είναι η γνώμη σας;

Επίσης επειδή αναφέρθηκε κάπου αν τα αυτοκίνητα έρχονται απο Αγγλία ή Γερμανία, στο δικό μου είχε μέσα το χαρτί απο τον έλεγχο παραγωγής: Kansas City, USA - Γραμμή παραγωγής: Escape/Tribute - Προορισμός: Euro

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που δίνετε σε αυτό το forum. Θα προσπαθήσω κι εγώ να αναφέρω κάτι ιδιαίτερο που θα παρατηρήσω.

Πάντως απο όσα διάβασα το μόνο πρόβλημα που επιβεβαιώνω είναι το δύσκολο κούμπωμα σε 1η/2η όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο για τα πρώτα 4-5 λεπτά.

Ερώτηση προς jbil> Ποιά εταιρία δίνει το σύστημα με τις ενδείξεις στον καθρέφτη; Είναι εργοστασιακό ή κάτι άλλο;
doupi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 07:23

Δημοσίευσηαπό jbil » 18 Φεβ 2006, 08:56

Εγώ το έβαλα στην Βελμαρ στα Γλυκά νερά και μου το έβαλαν σαν δώρο αφού αγόρασα το αμάξι . Τουλάχιστον γι αυτό πρέπει να πώ ότι φέρθηκαν πολύ εντάξει ,αφου έχω διαλέξει στο μαβ ένα καινούργιο χρώμα το titanium green με βαμμένους προφυλακτήρες(ετσι έρχεται αυτό) και δεν μου τους έβαλαν αμέσως ,αλλα πηγαν έφτιαξαν ειδικο σπραιυ στο χρωμα του αυτοκινήτου ,ωστε να είναι αυτα τα 4 σενσοράκια (μεγεθος 50λεπτου ευρω) ίδιο χρώμα με τον προφυλακτήρα. Βγαίνει ένα μικρό καλωδιάκι πανω από τον καθρέφτη και αυτό ειναι όλο. Δεν ξέρω αν είναι οριτζιναλ φορντ αλλά δεν νομίζω να έχει και τοση σημασία αφου είναι δικό τους αξεσουάρ και έχει εγγύηση.
Καλοτάξιδο.
Αμα θέλεις να το δεις είμαι Αγια Παρασκευή.
Άβαταρ μέλους
jbil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Ιαν 2006, 23:09

Γεια σου Φίλε Doupi

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 18 Φεβ 2006, 10:17

Φίλε doupi καλορίζικο. Ειλικρινά εύχομαι να μην έχεις κανένα πρόβλημα. Κοίταξέ το από κάτω κατ αρχήν μόνος σου. Απλά σκύψε και δες τον άξονα που μεταδίδει την κίνηση στους πίσω τροχούς. Φαίνεται αν είναι σκουριασμένος. Μ ενδιαφέρει να μου πεις αν είναι όντως σκουριασμένος. Επίσης μπορείς μόνος σου να δεις τα ημιαξόνια . τις βίδες στήριξης των αμορτισέρ κλπ
Οσον αφορά την προέλευση κάποιος άλλος είπε ότι έρχονται από Αγγλία. Αλήθεια το χαρτί αυτό τι ημερομηνία ελέγχου γράφει? Το δικό μου ενώ το αγόρασα 22/7/2005 είχε ημερομηνία τελευταίου ελέγχου 21/6/2004!!!! Ενα χρόνο πριν.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 06 Μαρ 2006, 17:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό doupi » 18 Φεβ 2006, 19:12

jbil> Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καλό ακούγεται με τις ενδείξεις στον καθρέφτη. Μήπως ο νέος καθρέφτης είναι αυτός που έχει το αμερικάνικο με ενδείξεις θερμοκρασίας και πυξίδα;
(πληροφοριακά: http://www.fordgenuineaccessory.com)

papagn> Το δικό μου έχει ημερομηνία ελέγχου 3/9/2005. Θα το κοιτάξω στα σημεία που λές και θα απαντήσω. Ισως ζητήσω να το σηκώσουνε σε κανένα βενζινάδικο να το δώ καλύτερα απο κάτω για σκουριές.
doupi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 07:23

Ευχαριστώ Doupi

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 18 Φεβ 2006, 23:01

Πριν 4 μήνες μόνο? Πολύ καλά!!! Ειναι ένα έντυπο που γράφει FORD WDMO VEHICLE EXCEPTIONS WORKSHEET? Στη θέση Inspection date γράφει 3/9/2005?? ΠΡΟΣΕΞΕ Στην Αμερική πρώτα γράφετε ο μήνας!! Αν γράφει 3/9/05 είναι 9 Μαρτίου δηλαδή 10 μήνες πριν. Εμένα γράφει 6/21/04 . Στην θέση Location/city γράφει Κανσας? Εμένα ΒΑLTO MJ ή καπως έτσι.Ειναι κακογραμμένο. initial Quality Instector γράφει VP ?

Για τον έλεγχο Ναι σε βενζινάδικο δες το και πες μου.
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 19 Φεβ 2006, 22:13

jbil έγραψε:Εγώ το έβαλα στην Βελμαρ στα Γλυκά νερά και μου το έβαλαν σαν δώρο αφού αγόρασα το αμάξι . Τουλάχιστον γι αυτό πρέπει να πώ ότι φέρθηκαν πολύ εντάξει ,αφου έχω διαλέξει στο μαβ ένα καινούργιο χρώμα το titanium green με βαμμένους προφυλακτήρες(ετσι έρχεται αυτό) και δεν μου τους έβαλαν αμέσως ,αλλα πηγαν έφτιαξαν ειδικο σπραιυ στο χρωμα του αυτοκινήτου ,ωστε να είναι αυτα τα 4 σενσοράκια (μεγεθος 50λεπτου ευρω) ίδιο χρώμα με τον προφυλακτήρα. Βγαίνει ένα μικρό καλωδιάκι πανω από τον καθρέφτη και αυτό ειναι όλο. Δεν ξέρω αν είναι οριτζιναλ φορντ αλλά δεν νομίζω να έχει και τοση σημασία αφου είναι δικό τους αξεσουάρ και έχει εγγύηση.
Καλοτάξιδο.
Αμα θέλεις να το δεις είμαι Αγια Παρασκευή.


Jbil σε πετυχα και εγω στο service των Γλυκών νερων την Τριτη 15/02. Όντως το mav σου μου τραβηξε κατευθειαν την προσοχή γιατι ήταν πανέμορφο σε πρασινο και με βαμμενους προφυλακτήρες! Μόλις παρέδιδα το fiesta που μου είχαν δανεισει σε είδα την στιγμή που σου εβγαζαν τα πλαστικά απο το κάθισμα για να φύγεις, αριστερα, Σε εξυπηρέτησε ο Κος Κανέλλης ο οποίος είναι παρα πολυ καλός στη δουλειά του. Σου εύχομαι καλοταξιδο! Και εγω Αγια Παρασκευη μένω στο Κοντοπευκο. Κανονισε να συναντηθούμε !!! Εχω ενα μαυρο mav 2.0 με αυτοκολλητο πισω του foroum OFF-ROAD.GR !!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 20 Φεβ 2006, 19:33

Βαμενους προφυλακτηρες!!! αυτο ειναι καταστροφη αμα 8ες να πας λιγο χωματακι.
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

ΦΩΤΟ

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 23 Φεβ 2006, 06:15

Επιτέλους έμαθα να κατεβάζω φωτό. Θα τις κατεβάζω μία μία γιατί είναι δύσκολο. Στο θέμα "ΜΑΒΕΡΙΚ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΚΛΠ"
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Re: Ευχαριστώ Doupi

Δημοσίευσηαπό doupi » 24 Φεβ 2006, 05:07

PAPAGN έγραψε:Πριν 4 μήνες μόνο? Πολύ καλά!!! Ειναι ένα έντυπο που γράφει FORD WDMO VEHICLE EXCEPTIONS WORKSHEET? Στη θέση Inspection date γράφει 3/9/2005?? ΠΡΟΣΕΞΕ Στην Αμερική πρώτα γράφετε ο μήνας!! Αν γράφει 3/9/05 είναι 9 Μαρτίου δηλαδή 10 μήνες πριν. Εμένα γράφει 6/21/04 . Στην θέση Location/city γράφει Κανσας? Εμένα ΒΑLTO MJ ή καπως έτσι.Ειναι κακογραμμένο. initial Quality Instector γράφει VP ?

Για τον έλεγχο Ναι σε βενζινάδικο δες το και πες μου.


Είναι κάπως διαφορετικό. Γράφει Kansas City Escape/Tribute Line και κάποια χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου, όπως αρ.πλαισίου, στοιχεία εξοπλισμού, κ.ά.

Η ημερομηνία δεν είναι σε αμερικάνικο -που πράγματι γράφεται όπως λες- αλλά σε ISO format, δηλ. γράφεται 20050903
doupi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 07:23

Απάντηση

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 24 Φεβ 2006, 06:11

Ευχαριστώ Ντουπι. Δεν μου είπες. Το κοίταξες για σκουριές??
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Re: Απάντηση

Δημοσίευσηαπό doupi » 25 Φεβ 2006, 03:09

PAPAGN έγραψε:Ευχαριστώ Ντουπι. Δεν μου είπες. Το κοίταξες για σκουριές??

Δεν το κοίταξα ακόμα σε βενζινάδικο, αλλά με μιά ματιά -όσο μπορείς να δείς απο κάτω- δεν βλέπω σκουριά. Οσο για τα δισκόφρενα δεν έχω κάποιο πρόβλημα στο φρενάρισμα. Αν είχε στα φρένα πρόβλημα δεν θα φαινόταν κάτι στην οδήγηση; Θα τράβαγε το τιμόνι στο φρενάρισμα ή θα ακουγόταν έντονος θόρυβος φαντάζομαι.
doupi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 07:23

Υποψηφιος Μαβερικ 2,3

Δημοσίευσηαπό argkras » 26 Μαρ 2006, 02:46

Χαιρετώ :P όλους τους συναδελφους οδηγους (καθε τύπου/μάρκας αυτ/του) και συγχαιρω παλαιότερους και νεότερους για την πολύ καλή αυτή κίνηση της ανταλλαγής πληροφοριών μεσω αυτου του τοσο ενδιαφέροντος φορουμ.
Καταρχην να καταθεσω την κυρίαρχη αποψή μου ότι βάση όλων μας είναι και θα πρέπει να είναι η αγάπη μας για την αυτοκίνηση και το πάθος μας για οδήγηση (ποιοτικών και ασφαλών αυτ/των).
Πρέπει τωρα να σας συστηθώ και να εξηγηθώ (για να δεχτώ και οποιαδήποτε συμβουλή από τους παλαιότερους "φορουμίστες")
Μόλις πριν μια βδομάδα -και μετά από μήνες αναζήτησης- έκλεισα ένα νέο Μάβερικ 2,3 και είμαι στην αναμονή παράδωσης αυτού.
Στόχοι μου ήταν η είσοδος στην κατηγορία των SUV, για την απόλαυση ενός all-weather οχήματος, όσο το δυνατόν πιο ασφαλούς-με καλούς χώρους-καλή οδηγική συμπεριφορά- και αξιόπιστου αυτ/του. Φυσικά να αρέσει και στη γυναίκα μου, εμφανισιακά, γίνεται αλλιώς?
Και βασικά χωρίς να ξηλωθώ οικονομικά για καμιά Χ3!
'Αρα βασικός παράγοντας αποτέλεσε και ο συντελεστής συνολικών θετικών αυτ/του / τιμής (προσφοράς). Έτσι κατέληξα στο Μαβ.2,3 Luxury γιατί με 31,000 ε. τελική + 760 ε. για τους τοκους 2 χρονων ΝΟΜΙΖΩ ότι θα πάρω τα περισσότερα από αυτά που ζητάω - για τα λεφτά πάντα που δίνω.
Πιστεύω να μην απογοητευτώ τελικα (το λέω γιατί δυστυχώς σας ανακάλυψα αργά, για τα "κακά" που διάβασα, ΑΛΛΑ και ευτυχως γιατί πριν το παραλαβω θα το ΞΕΣΚΟΝΙΣΩ). Το εχω παραγγείλει στη Βελμαρ Νεας Ερυθραίας, αρα με ενδιαφέρει να μου πείτε αν είστε ο.κ. με αυτή την αντιπροσωπία, ελπίζω να μην είναι αυτή η απαράδεκτη Βελμάρ που αναφέρεται από κάποιους δυσαρεστημένους αγοραστές Μαβ που διάβασα παραπάνω. Μέχρι στιγμής ο πωλητής μου φαίνεται ο.κ. (εντάξει να πουλήσει θέλει) μου έχει κάνει δώρο τους αισθητ. παρκαρ., 15% έκπτωση σε αξεσουάρ ποδιές μπρος-πίσω + αεροτομή, ΚΑΙ το εντυπωσιακό για μένα και τον οικογενειακό προϋπολογισμό ΔΩΡΕΑΝ σερβις (εργασία + ανταλλακτικά) ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ (????)-και με χαρτί μου έχει τάξει.
Τώρα να ρωτήσω αν το 'χαψα το παραμύθι? ή ας μου πεί και κάποιος άλλος για να ηρεμήσω αν το έχει λάβει και χρησιμοποιήσει βεβαίως αυτό το ...δώρο (είπαμε: Βελμάρ Ν. Ερυθραίας, δεν κάνω διαφήμιση έτσι? απορία έχω ο καημένος...)
Απλά να σας πώ τέλος ότι απέριψα το νέο Ραβ4 που σκεφτόμουν και μου άρεσε φυσικά, λόγω υψηλότερου κόστους, μου πήγαινε 9,000 ε. παραπάνω με τα πανωτόκια, το CRV γιατί δεν άρεσε στη γυναίκα (είπαμε είμαστε και ερωτευμένοι+με 3 παιδιά!) όπως και 3,000 ε. παραπάνω και το Cherokee γιατί το 2,4 απ' ότι άκουγα ήταν "λίγο" για το αμάξωμά του και το 3,7 πολύ καλό μεν αλλά ακριβό σε όλα.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου, αλλά ήθελα να σας συστηθώ, καλοδεχούμενες οι απαντήσεις σας-βοήθεια για να μπω στο κλάμπ του Μαβ.
Τέλος, να σας πω ότι με χαρά μεν περιμένω το καινούριο, με λύπη μου όμως θα αποχωριστώ το "παλιό" αλλά ΠΟΛΥ καλό AUDI A4 1.8T του 2001. Μου εξασφαλϊζει 18,500 ε. για την ανταλλαγή και την είσοδό μου σε πιο "dirty" καταστάσεις.
Ciao...
Άβαταρ μέλους
argkras
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006, 01:29
Τοποθεσία: Athina

Re: Υποψηφιος Μαβερικ 2,3

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 26 Μαρ 2006, 10:31

argkras έγραψε:Χαιρετώ :P όλους τους συναδελφους οδηγους (καθε τύπου/μάρκας αυτ/του) και συγχαιρω παλαιότερους και νεότερους για την πολύ καλή αυτή κίνηση της ανταλλαγής πληροφοριών μεσω αυτου του τοσο ενδιαφέροντος φορουμ.
Καταρχην να καταθεσω την κυρίαρχη αποψή μου ότι βάση όλων μας είναι και θα πρέπει να είναι η αγάπη μας για την αυτοκίνηση και το πάθος μας για οδήγηση (ποιοτικών και ασφαλών αυτ/των).
Πρέπει τωρα να σας συστηθώ και να εξηγηθώ (για να δεχτώ και οποιαδήποτε συμβουλή από τους παλαιότερους "φορουμίστες")
Μόλις πριν μια βδομάδα -και μετά από μήνες αναζήτησης- έκλεισα ένα νέο Μάβερικ 2,3 και είμαι στην αναμονή παράδωσης αυτού.
Στόχοι μου ήταν η είσοδος στην κατηγορία των SUV, για την απόλαυση ενός all-weather οχήματος, όσο το δυνατόν πιο ασφαλούς-με καλούς χώρους-καλή οδηγική συμπεριφορά- και αξιόπιστου αυτ/του. Φυσικά να αρέσει και στη γυναίκα μου, εμφανισιακά, γίνεται αλλιώς?
Και βασικά χωρίς να ξηλωθώ οικονομικά για καμιά Χ3!
'Αρα βασικός παράγοντας αποτέλεσε και ο συντελεστής συνολικών θετικών αυτ/του / τιμής (προσφοράς). Έτσι κατέληξα στο Μαβ.2,3 Luxury γιατί με 31,000 ε. τελική + 760 ε. για τους τοκους 2 χρονων ΝΟΜΙΖΩ ότι θα πάρω τα περισσότερα από αυτά που ζητάω - για τα λεφτά πάντα που δίνω.
Πιστεύω να μην απογοητευτώ τελικα (το λέω γιατί δυστυχώς σας ανακάλυψα αργά, για τα "κακά" που διάβασα, ΑΛΛΑ και ευτυχως γιατί πριν το παραλαβω θα το ΞΕΣΚΟΝΙΣΩ). Το εχω παραγγείλει στη Βελμαρ Νεας Ερυθραίας, αρα με ενδιαφέρει να μου πείτε αν είστε ο.κ. με αυτή την αντιπροσωπία, ελπίζω να μην είναι αυτή η απαράδεκτη Βελμάρ που αναφέρεται από κάποιους δυσαρεστημένους αγοραστές Μαβ που διάβασα παραπάνω. Μέχρι στιγμής ο πωλητής μου φαίνεται ο.κ. (εντάξει να πουλήσει θέλει) μου έχει κάνει δώρο τους αισθητ. παρκαρ., 15% έκπτωση σε αξεσουάρ ποδιές μπρος-πίσω + αεροτομή, ΚΑΙ το εντυπωσιακό για μένα και τον οικογενειακό προϋπολογισμό ΔΩΡΕΑΝ σερβις (εργασία + ανταλλακτικά) ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ (????)-και με χαρτί μου έχει τάξει.
Τώρα να ρωτήσω αν το 'χαψα το παραμύθι? ή ας μου πεί και κάποιος άλλος για να ηρεμήσω αν το έχει λάβει και χρησιμοποιήσει βεβαίως αυτό το ...δώρο (είπαμε: Βελμάρ Ν. Ερυθραίας, δεν κάνω διαφήμιση έτσι? απορία έχω ο καημένος...)
Απλά να σας πώ τέλος ότι απέριψα το νέο Ραβ4 που σκεφτόμουν και μου άρεσε φυσικά, λόγω υψηλότερου κόστους, μου πήγαινε 9,000 ε. παραπάνω με τα πανωτόκια, το CRV γιατί δεν άρεσε στη γυναίκα (είπαμε είμαστε και ερωτευμένοι+με 3 παιδιά!) όπως και 3,000 ε. παραπάνω και το Cherokee γιατί το 2,4 απ' ότι άκουγα ήταν "λίγο" για το αμάξωμά του και το 3,7 πολύ καλό μεν αλλά ακριβό σε όλα.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου, αλλά ήθελα να σας συστηθώ, καλοδεχούμενες οι απαντήσεις σας-βοήθεια για να μπω στο κλάμπ του Μαβ.
Τέλος, να σας πω ότι με χαρά μεν περιμένω το καινούριο, με λύπη μου όμως θα αποχωριστώ το "παλιό" αλλά ΠΟΛΥ καλό AUDI A4 1.8T του 2001. Μου εξασφαλϊζει 18,500 ε. για την ανταλλαγή και την είσοδό μου σε πιο "dirty" καταστάσεις.
Ciao...


Το μόνο που μπορώ να σου πώ εγώ είναι καλορίζικο και καλά ταξίδια.
Πιστέυω οτι θα έχεις διαβάσει αυτά που έχω γράψει για το mav03 σε αυτό το forum....
Ελπίzω να σου πάνε όλα καλά και να μήν αντιμετωπίσεις τα προβλήματα τα δικά μου.....Αλλα να πουλήσεις Audi και να απορίψεις το Rav για να πάρεις Mav για πιό dirty καταστάσεις, νομίζω οτι το παράκανες.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Re: Υποψηφιος Μαβερικ 2,3

Δημοσίευσηαπό larrymav » 26 Μαρ 2006, 14:37

Τελικά Παναγιώτη τι πήρες santa fe ή rav4?
larrymav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Δεκ 2004, 12:38
Τοποθεσία: Νεα Σμύρνη

Re: Υποψηφιος Μαβερικ 2,3

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 26 Μαρ 2006, 15:52

larrymav έγραψε:Τελικά Παναγιώτη τι πήρες santa fe ή rav4?


Το όλο θέμα θα τελειώσει μέχρι την Τρίτη 28/03. Ενώ έχω δώσει παραγγελία το Rav4 και περιμένω παίρνω χαμπάρι το santa fe και παθαίνω πλάκα. Μετά απο 1 βδομάδα ψάξιμο αν αξίζει το κόπο καταλήγω στο santa fe. Για πολλούς λόγους:
1)Αξιόπιστο (όχι πως το toyota δεν είναι)
2)Μεγαλύτερο αμαξωμα περισσότεροι χώροι
3)Περισσότερα κυβικά (2,7) και v6 κινητήρας ποιό αθόρυβος απο του Rav.
4)Μεγαλύτερες offroad ικανότητες
5)Καλύτερες επιδόσεις και αίσθηση Mercedes....στην οδήγηση.
6)Τιμή σχετικά κοντά με το Rav4 (2.000 διαφορά προς τα πάνω).
Έτσι κατέληξα οτι μάλλον θα πρέπει να έχουν καβαλήσει το καλάμι οι ανθρωποι της Toyota...
7)Κανένας γνωστός φίλος και συγγενής δεν είχε ποτέ πρόβλημα με Hyundai.
8)Πρόταση του φίλου Attart (απο το offroad park) ότι έχει εκπλήξει τους δημοσιογράφους και οτι περασε όλη την πίστα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δεν μπορείτε να καταλάβετε πόσο άσχημα ένοιωσα μετα το test drive για το Rav. Ενώ ήμουν λιγο διστακτικός στην αρχή, γιατι αναγκάζομαι όπως όλοι ξέρετε να αλλάξω αυτοκίνητο λόγω προβλημάτων (mav03) δοκιμάζοντας το santa fe ένοιωσα ΑΡΧΟΝΤΑΣ παντού. Το μόνο που με απασχόλησε ήταν το όνομα. Hyundai. Σαν μεταπωλητική αξία δεν λέει και πολλά, αλλα αν κάτσω και βάλω κάτω οτι δεν θα το αλλάξω για τα επόμενα 7-8 χρόνια δεν με νοιάζει και πολυ.

Οπότε Santa Fe και ξερό ψωμί....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες