Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συχνότητα service

Συντονιστής: SUVord

Συχνότητα service

Δημοσίευσηαπό patrinos » 09 Φεβ 2006, 15:21

Χρειαζομαι την αποψη σας.Εχω μια ερωτησουλα σχετικα με τα service.Εχω το Mav2.3 περίπου 11 μηνες και πλησιαζει λοιπον να κλεισει ενα ετος λειτουργιας.Τα χιλιομετρα που εχω κανει ειναι περιπου 12.200.Τι ισχυει για το πότε πρεπει να κανουμε service;Καθε 1 ετος;Καθε 15.000km ή κάθε 20.000km;Με δεδομενη και την 5ετια εγγυησης τι λετε;Να το παω καθε χρονο ή χιλιομετρικα;Απο οτι το βλεπω ετησιως κανω 11.000 εως 14.000km.Για πειτε μου και τη δικη σας επιλογη;Ετυχε κανεις να παει χιλιομετρικα και οχι χρονικα και να του πουν σε περιπτωση πιθανης βλαβης οτι δεν ισχυει η εγγυηση;...Αντε να δουμε γιατι και ο Κοντελλης...δεν ειναι και οτι καλυτερο... :? Ευχαριστω εκ των προτερων :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Συχνότητα service

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 09 Φεβ 2006, 20:59

Σου παραθέτω κατωτέρω το θέμα που έθεσε σε άλλη ενότητα (Προβλήματα) ο ANDREAS2003 καθώς και την απάντηση που του έδωσα:

Καλημέρα το πρόβλημα το δικό μου είναι με την εγγύηση και το έμαθα μόλις την Παρασκευή. Μου είπαν ότι η εγγύηση δεν ισχύει αν δεν έχεις κάνει "μεγάλο service" μια φορά το χρόνο ανεξάρτητα από τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να αλλάξω λάδια φίλτρα μπουζί στις 5.000 ή στις 7.000 χλμ. μιας και το Μaverick σου λέει ότι κάνεις service κάθε 20.000χλμ. (το δικό μου είναι μοντέλο 2/2003 και έχει 5 χρόνια εγγύηση). Σήμερα μίλησα με την κεντρική αντιπροσωπεία και περιμένω απάντηση στο εξής ερώτημα: όταν λέμε service τι εννοούμε αλλαγή μόνο λαδιών ή αλλαγή όλων των επιμέρους ανταλλακτικών... Δεν ξέρω αν το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ το θέμα αυτό. Πάντως αν ισχύει αυτό είναι καθαρή κλεψιά διότι το αυτοκίνητο εγώ το έχω για δεύτερο διότι στην Αθήνα κινούμαι με ένα Ka οπότε δεν κάνω και χιλιόμετρα πολλά.


ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
Όλοι οι κατασκευαστές των καινούργιων αυτοκινήτων, συμπεριλαμβανομένης φυσικά και της ΦΟΡΝΤ, αναφέρουν ότι το σέρβις πρέπει να γίνεται κάθε 20, 30 ή 40 χιλιάδες χιλιόμετρα (κατά περίπτωση) ή ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ (όποιο από τα δύο συμβεί πρώτο). Οπότε, μόλις κλείσεις χρόνο (ανεξάρτητα από τα χλμ) πρέπει να κάνεις σέρβις. Εγώ στο χρόνο είχα 15.000 χλμ και έκανα το ετήσιο σέρβις. Ο ένας χρόνος ανά σέρβις δικαιολογείται από το γεγονός ότι το αυτοκίνητο χρειάζεται οπωσδήποτε έναν περιοδικό έλεγχο, τα δε λάδια δεν πρέπει ούτως ή άλλως να τα κρατήσεις παραπάνω. Και όλα αυτά ανεξάρτητα από χιλιόμετρα. Το ετήσιο σέρβις του ΜΑΒ κοστίζει περίπου 125 ευρώ (μαζί με λάδια - φίλτρο). Επίσης, έλεγχο θέλουν και επιμέρους αναλώσιμα μέρη του αυτοκινήτου π.χ. τακάκια, των οποίων η φθορά εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης, φίλτρο βενζίνης, του οποίου η ζωή εξαρτάται από την ποιότητα του καυσίμου, φίλτρο αέρα, του οποίου η καθαρότητα και απόδοση εξαρτάται από το περιβάλλον λειτουργίας του αυτοκινήτου κλπ. Για όλους τους ανωτέρω λόγους, ο ετήσιος έλεγχος είναι επιβεβλημένος. Από την άλλη πλευρά και η νομική διάσταση του θέματος σου δημιουργεί θέμα στην συγκεκριμένη περίπτωση, διότι το ετήσιο σέρβις είναι όρος ισχύος της εγγύησης, τον οποίο γνωρίζεις αλλά και αποδέχεσαι κατά την αγορά του αυτοκινήτου.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Συχνότητα service

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 09 Φεβ 2006, 23:56

Να το πας πριν κλείσει ο χρόνος γιατί μετά θα έχεις πρόβλημα. Αν το πας σε μη εξουσιοδοτημένο να κρατάς πάντα το τιμολόγιο που αναγράφει τα ανταλλακτικά και γενικότερα τι έχει αλλαχθεί στο αυτοκίνητο. Αν το πας σε εξουσιοδοτημένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Η διαφορά μου με τον Maverick4wd είναι ότι για όλα τα οποία γράφει που είναι σωστά οφείλει η εκάστοτε αντιπροσωπεία να σε ενημερώνει και όχι να βασίζεται στο ότι σου δίνει ένα βιβλιαράκι που πρέπει εσύ να διαβάσεις. Αποψή μου είναι ότι κανείς δεν το διαβάζει αφού υπάρχουν και άτομα που δεν διαβάζουν ούτε καν το manual υπάρχουν και σχετικά post. Άλλωστε ήταν και η αιτία που η FORD άλλαξε τον διακόπτη του μπλοκαρίσματος των πίσω τροχών με το αυτόματο σύστημα γιατί στην Αμερική κάποιοι το είχαν συνέχεια στον ON. Δεν είναι θέμα χρημάτων για το service αν και εγώ εκεί που το πάω το ετήσιο μου στοιχίζει 80€.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό patrinos » 14 Φεβ 2006, 02:13

παιδια,ευχαριστω για τις απαντησεις.Μαλλον το βλεπω για ετησιο -αν και προσωπικα το βλεπω λιγο αδικο τετοιο αυτοκινητο να θελει check καθε χρονο απο "αντιπροσωπο"διοτι μπορει ο καθενας και μονος του...-αφου και το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο(νομιζα κανα300αρι ευρωπουλα θα πηγαινε το...μαλλι).Να στε καλα.. :)
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 29 Μαρ 2006, 15:40

VRE PAIDIA ,EGW EKANA SERVICE STO DILITRO STA 30.000 XLM,KAI KALA TO ETISIO GIATI DEN EIXA SIMPLIRWSEI TA XLM,MOU ALLAKSANE -EKTOS APO TA "FWTA"- LADIA,FILTRA LADIOU-AEROS-KAMPINAS-BENZINIS,MPOUZI,BALANE NERO STOUS GIALOKA8ARISTIRES KAI PLIRWSA 305 EURO!!!!!
EINAI LOGIKO?
YPARXEI ALLI LISI WSTE NA KANW TA SERVICE PIO FTINA (EKTOS ANTIPROSWPEIAS) KAI NA MIN XASW TIN EGGYISI????
VOITHISTE ME FILOI MOU........
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό patrinos » 30 Μαρ 2006, 12:05

Το πήγα τελικα προ ημερων στο εξουσιοδοτημενο FORD Κοντέλλης στην Πάτρα και πέρα απο την ΑΨΟΓΗ εξυπηρετηση των παιδιων εκει(μεχρι και αυτοκινητο για να μετακινηθω για ενα 4ωρο μού εδωσαν...!!!)πλήρωσα 105 ευρωπουλα... Ηταν το πρωτο ετησιο service(12.800km)...και μου ειπαν οτι ειχε μια προσφορά 25-30% στα ανταλλακτικα και εργασια...Αυτά... :wink: Πάντως εμεινα ικανοποιημενος απο την πολυ καλη αντιμετωπιση και αψογη εργασια και ελεγχο...Ειδωμεν... :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό helias » 30 Μαρ 2006, 21:07

Φίλε patrine σε χαιρετώ. Έτυχε και εγώ στο Μαβ μου να κάνω το πρώτο του Service στην Πάτρα, αν και διαμένω μόνιμα στην Αθήνα.
Γνώριζα ότι για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να κάνει κανείς Service ή στα 20.000 χλμ ή στο χρόνο, (όποιο έρθει πρώτα ). Έτσι είχα αποφασίσει να του κάνω το Service μετά την εκδρομή μου στη Ζήρεια και το Χελμό, me 13000 xlm αφού έκλεινε χρόνο. Κάποια ύπουλη πέτρα όμως :evil: , σε ένα βαθύ λασπωμένο νερόλακο, είχε αντίθετη γνώμη και έτσι αφού μου τρύπησε το φίλτρο λαδιού, (στην αρχή νόμιζα ότι είχα κτυπήσει το κάρτερ, μου κόπηκαν τα πόδια), αναγκάστηκα να μεταφερθώ με την ELPA στην Πάτρα για επισκευή.
Φίλοι και γνωστοί, μου σύστησαν το συνεργείο του κ.Λαζανά που βρίσκεται στην 25ης Μαρτίου στην παραλία της Πάτρας. Αφού επικοινώνησα με την Ford και μου επιβεβαίωσαν ότι πρόκειται για εξουσιοδοτημένο συνεργείο πήγα σ΄ αυτόν. Ά ψ ο γ ο ς.!!!!! Τη νύχτα έστειλε και μου άνοιξαν το συνεργείο να το βάλει η ELPA μέσα. Την άλλη ημέρα το έβαλε πρώτο- πρώτο, του έκανε κανονικά το Service του αλλάζοντας και το φίλτρο λαδιού και τσεκάρησε μεθοδικά όλο το αυτοκίνητο, διότι το είχα βάλει σε πολύ δύσκολα σημεία και είχε συρθεί μέσα σε λάσπη. Παρ΄όλο που ήταν χειμώνας τσεκάρησε ακόμα και το Air-cool, το βεντιλατέρ του οποίου έκανε θόρυβο. Τελικά το έφτιαξε, (παρακέντριζε επειδή είχε λάσπες στη φτερωτή). Πολύ καλά παιδιά και μαζί με την κάρτα καυσαερίων πλήρωσα 110 ευρώ. Έχω άριστες εντυπώσεις και οφείλω να στις διατυπώσω καθότι patrinos. :D
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό patrinos » 31 Μαρ 2006, 22:41

οκ...να εισαι καλα φιλε μου για την ενημερωση.Πραγματικα στη ford-Λαζανάς κανουν πολυ καλη δουλεια.ειναι εξουσιοδοτημενος και ακουγονται πολυ καλα σχόλια για το συνεργειο εκει.Ισως ειμαστε τυχεροι εδω στην Πατρα που εχουμε 2 πολυ καλα συνεργεια και μπορουμε και να επιλεξουμε αναλογως τις τιμες... :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 11 Απρ 2006, 11:42

Να έχετε υπόψη σας αν δεν τα πάτεσε εξουσιοδοτημένο συνεργείο πρέπει να κρατάτε τα τιμολόγια και όχι αποδείξεις από ταμειακή μηχανή. Στα τιμολόγια πρέπει να αναγράφονται οι εργασίες καθώς και τα ανταλακτικά γιανα ισχύει η εγγύηση των πάντε ετών. Διάβασα ότι ο FLAKA πλήρωσε 305 € νομίζω ότι είναι πάρα πολλά εγώ έδωσα γύρω στα 120 €.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες