Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το Χρονικό ενός προαναγγελθέντος ... Maverick 2.0 (MA03)

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό karanti » 19 Μαρ 2006, 13:18

Γεια σας,
ειμαι ενας νεος κατοχος mav 2.3 (μολις 20 ημερων). Παρακολουθω το forum τους 2 τελευταιους μηνες και μπορω να πω οτι ψιλοτρελλαθηκα στην αρχη.
Αφου σκεφτομουνα μεχρι και την ακυρωση της παραγγελιας μου.
Στην πορεια (και πριν ακομη παραλαβω το δικο μου) επεσα κατω απο πολλα mav, αλλα και αλλα διαφορα 4x4 για να δω αυτες τις περιβοητες σκουριες. Τα περισσοτερα αυτοκινητα ηλικιας πανω απο ενος χρονου ειχαν ημιαξονια, άξονες και δισκοπλακες σκουριασμενα. Τις λιγοτερες σκουριες τις ειχαν τα κορεατικα και ειδικα τα παλια sportage. Μιλαμε για τρομερη ερευνα αγορας....
Το δικο μου οταν το παρελαβα απο τον Στακορ, το παρελαβα πανω σε ραμπα για να κανω έλεγχο απο κατω. Οι σκουριες που ειδα ηταν ελαχιστες στον κεντρικο αξονα και στην ακμη των δισκοπλακων. Τωρα μετα απο 20 ημερες χρησης και 2 καλες χωματινες (λασπωμενες) βολτες δεν διαπιστωσα κατι παραπανω. Βεβαια μιλαω για 1500 χλμ....
Ξεχασα να σας αναφερω, οτι δεν εχω καμμια πειρα απο 4x4, αλλα οδηγω μοτοσυκλεττα enduro (δηλ. on-off) καθημερινα τα τελευταια 27 χρονια και εχω στην πλατη μου 12 χρονια αγωνιστικου enduro και αλλα τοσα αγωνιστικου mountain bike.
Η συμπεριφορα του αστρωτου ακομη mav μου φανηκε πολυ καλη, αν και δεν το ζορισα ιδιαιτερα. Για παραδειγμα χτες εκανα το κομματι Αγ.Τριαδα-Αυλωνα (μεσω Βουντηματος) και το αυτοκινητο συμπεριφερθηκε καλα και χωρις να ζοριστει πολυ.
Τωρα το μελλον τι μου επιφυλασσει δεν μπορω να προβλεψω. Ελπιζω ομως να μην "τα δω ολα", οπως λετε. Πιστευω οτι το καθε αυτοκινητο, ειδικα αυτα που θα εχουν πιο απαιτητικη χρηση, παρουσιαζει προβληματα αναλογα με το επιπεδο και τις απαιτησεις του οδηγου του.
Τελος, ειδικα για το mav, πιστευω οτι πρεπει να εχουν πουληθει στην Ελλαδα γυρω στα 1500 αυτοκινητα και δεν εχουν ακουστει "ασχημες" φημες γι αυτα.
Αληθεια, δεν κανουμε ενα galop για να δουμε ποσοι κατοχοι 4x4 (ασχετως μαρκας και μοντελου) εχουν "καψει" δισκο συμπλεκτη?
Αν το ρωτουσατε αυτο σε αναβατες μοτοσυκλεττων enduro ή motocross, θα βλεπατε οτι θελουν πιθανον και 2 σετ δισκων την χρονια.
Κοινως, οτι παει στο χωμα ταλαιπωρειται και οσο πιο σκληρα οδηγειται, ακομη περισσοτερο καταστρεφεται.
Αν καποιος παρει ενα mav και δεν το "πατησει" ποτε στο χωμα, θα εχει πολυ λιγοτερα προβληματα απο καποιον αλλο που καθε Κυριακη το "σκιζει" (οσο μπορει) στα βουνα.
Συγχωρηστε με αν σας κουρασα.
Θα ηθελα ακομη να ευχαριστησω το φιλο PAPAGN γιατι με εκανε να προβληματιστω (...για το καλο μου...) και να ψαξω την επιλογη μου καλυτερα. Του ευχομαι την καλυτερη εξελιξη στο προβλημα του και πιστευω οτι εχει απολυτο δικιο.
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 19 Μαρ 2006, 17:32

karanti έγραψε:Γεια σας,
ειμαι ενας νεος κατοχος mav 2.3 (μολις 20 ημερων). Παρακολουθω το forum τους 2 τελευταιους μηνες και μπορω να πω οτι ψιλοτρελλαθηκα στην αρχη.
Αφου σκεφτομουνα μεχρι και την ακυρωση της παραγγελιας μου.
Στην πορεια (και πριν ακομη παραλαβω το δικο μου) επεσα κατω απο πολλα mav, αλλα και αλλα διαφορα 4x4 για να δω αυτες τις περιβοητες σκουριες. Τα περισσοτερα αυτοκινητα ηλικιας πανω απο ενος χρονου ειχαν ημιαξονια, άξονες και δισκοπλακες σκουριασμενα. Τις λιγοτερες σκουριες τις ειχαν τα κορεατικα και ειδικα τα παλια sportage. Μιλαμε για τρομερη ερευνα αγορας....
Το δικο μου οταν το παρελαβα απο τον Στακορ, το παρελαβα πανω σε ραμπα για να κανω έλεγχο απο κατω. Οι σκουριες που ειδα ηταν ελαχιστες στον κεντρικο αξονα και στην ακμη των δισκοπλακων. Τωρα μετα απο 20 ημερες χρησης και 2 καλες χωματινες (λασπωμενες) βολτες δεν διαπιστωσα κατι παραπανω. Βεβαια μιλαω για 1500 χλμ....
Ξεχασα να σας αναφερω, οτι δεν εχω καμμια πειρα απο 4x4, αλλα οδηγω μοτοσυκλεττα enduro (δηλ. on-off) καθημερινα τα τελευταια 27 χρονια και εχω στην πλατη μου 12 χρονια αγωνιστικου enduro και αλλα τοσα αγωνιστικου mountain bike.
Η συμπεριφορα του αστρωτου ακομη mav μου φανηκε πολυ καλη, αν και δεν το ζορισα ιδιαιτερα. Για παραδειγμα χτες εκανα το κομματι Αγ.Τριαδα-Αυλωνα (μεσω Βουντηματος) και το αυτοκινητο συμπεριφερθηκε καλα και χωρις να ζοριστει πολυ.
Τωρα το μελλον τι μου επιφυλασσει δεν μπορω να προβλεψω. Ελπιζω ομως να μην "τα δω ολα", οπως λετε. Πιστευω οτι το καθε αυτοκινητο, ειδικα αυτα που θα εχουν πιο απαιτητικη χρηση, παρουσιαζει προβληματα αναλογα με το επιπεδο και τις απαιτησεις του οδηγου του.
Τελος, ειδικα για το mav, πιστευω οτι πρεπει να εχουν πουληθει στην Ελλαδα γυρω στα 1500 αυτοκινητα και δεν εχουν ακουστει "ασχημες" φημες γι αυτα.
Αληθεια, δεν κανουμε ενα galop για να δουμε ποσοι κατοχοι 4x4 (ασχετως μαρκας και μοντελου) εχουν "καψει" δισκο συμπλεκτη?
Αν το ρωτουσατε αυτο σε αναβατες μοτοσυκλεττων enduro ή motocross, θα βλεπατε οτι θελουν πιθανον και 2 σετ δισκων την χρονια.
Κοινως, οτι παει στο χωμα ταλαιπωρειται και οσο πιο σκληρα οδηγειται, ακομη περισσοτερο καταστρεφεται.
Αν καποιος παρει ενα mav και δεν το "πατησει" ποτε στο χωμα, θα εχει πολυ λιγοτερα προβληματα απο καποιον αλλο που καθε Κυριακη το "σκιζει" (οσο μπορει) στα βουνα.
Συγχωρηστε με αν σας κουρασα.
Θα ηθελα ακομη να ευχαριστησω το φιλο PAPAGN γιατι με εκανε να προβληματιστω (...για το καλο μου...) και να ψαξω την επιλογη μου καλυτερα. Του ευχομαι την καλυτερη εξελιξη στο προβλημα του και πιστευω οτι εχει απολυτο δικιο.


Φίλε karanti καλώς όρισες στο forum και καλορίζικο το όχημα.
Το θέμα δεν είναι ότι το αυτοκίνητο είναι εντελώς μάπα. Ανάλογα με τη χρήση του θα σου επιφέρει και προβλήματα.
Μήν ξεχνάς ότι έδωσες κοντά στα 30.000 ευρώ και εκεί αρχίζουν οι απαιτήσεις. Βέβαια θα μου πείς ποιό προιόν φτιαγμένο απο ανθρώπινα χέρια δεν θα παρουσιάσει προβλήματα. Αυτό είναι αλλο θέμα. Το πρόβλημα σε όλους τους κατόχους mav είναι για το πώς θα αντιμετωπίσουν το λεγόμενο aftersales και αν θα είναι ευχαριστημένοι. Εγώ δεν έχω κανένα παράπονο απο το after sales της Ford αλλα έχω με το αυτοκίνητο σαν φιλοοσφία κατασκεύης. Δεν έχει ακουστεί πουθενά στα 27,000 χλμ να έχω αλλάξει ανταλακτικά αξίας 3.500 ευρώ (Δίσκους, βάση μηχανής, κρεμαγιέρα, ψαλίδι , 3 αμορτισέρ...).
Απο ένα σημείο και πέρα αρχίζει και κουράζει το γεγονός να γίνεσαι σκλάβος του ίδιου σου του αυτοκινήτου. Ο προορισμός ενός αυτοκινήτου είναι ο αντίθετος. Να εξυπηρετεί τις όποιες ανάγκες του ατόμου που το αγόρασε χωρίς να του στερεί πολύτιμές ώρες απο τη δουλειά του και τη ζωή του γενικότερα. Είναι το τέταρτο αυτοκίνητο που έχω αλλάξει απο 18 χρονών. Είμαι 38 χρονών τώρα και δεν έχω ξαναδεί τέτοια κατάντια σε αυτοκίνητο, ειδικά 4χ4 που υποτίθεται οτι θα άντεχε λίγο παραπάνω τις κακουχίες των ελληνικών δρόμων και τις υπαίθρου.
Αγοράσαμε ένα αυτοκίνητο που υποτίθεται οτι θα το κρατήσουμε τουλάχιστον δεκα χρόνια και όχι να μπαίνουμε στη διαδικασία πούλα και αγόρασε αλλο σε 2 χρονια ή τρέχα να κάνεις δημόσιες σχέσεις στα συνεργεία...
Εύχομαι να σου πανε όλα καλά και να μήν σου παρουσιαστούν προβλήματα.
Συμβουλές: Να προσέχεις τις λαστιχένιες τάπες στις πόρτες γιατι βγαίνουν με το παραμικρό και μετά απο λίγο καιρό θα ακούς τις πόρτες να κοπανούν στις ανωμαλίες του δρόμου. Να μήν ζορίζεις το συμπλέκτη χωρίς λόγο. Να κοιτάξεις τις δισκόπλακες αν σου τρέμουν με το φρενάρισμα. Να αλλάξεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα λάστιχά σου είναι απαράδεκτα και θα σου φαγωθούν σε 8000χλμ. Να βάλεις τα Bridgestone dueler 694. Απλά αψογα.
Και τέλος να κοιτάξεις αν η μία απο τις δύο βίδες του ψυγείου απο πάνω λείπουν.
Να τηρείς με ευλάβεια τα service μια φορά το χρόνο για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις τυχόν αλλαγές ανταλακτικών στην εγγύηση. Και τέλος ΜΗΝ ανεβαίνεις στα πεζοδρόμια με φόρα μόνο μαλακά και ήρεμα.
Οτιδήποτε θα σε απασχολήσει μπορούμε όλοι μας εδώ να σου δώσουμε τα <φώτα μας>.
Τελική συμβουλή ότι κάνεις να το κάνεις μαλακά όχι με ζόρι. Μαλακά στο ποτάμι, μαλακά στην αμμο μαλακά στο χωματόδρομο... Θυμήσου δεν αγόρασες Ηummer.... :twisted: :twisted:
Αντε και καλές λάσπες !!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 19 Μαρ 2006, 22:16

Καλορίζικο και καλοτάξιδο Φίλε karanti.
Χαίρομαι που το έψαξες και δεν έχει τίποτε. Τουλάχιστον ξέρεις τι πήρες. Εγώ το πήρα στο σακί. Για τις δισκόπλακες δεν τίθεται θέμα εκτός αν είναι στραβές και τρέμει το σύμπαν όταν φρενάρεις με ταχύτητα 80 και πάνω. Η δική μου αισθητική δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ανέχεται την υπερβολική σκουριά ούτε από πάνω , ούτε από κάτω . Πέραν αυτού το θεωρώ και συγκριτικό μειονέκτημα κατά την μεταπώληση. Σε άλλους κατασκευαστές δεν θα αναφερθώ για να μην πουν κάποιοι φίλοι ότι είμαι προκατειλημμένος. Θα μας πει ο Παναγιώτης όταν πάρει το RAV4. Εγώ έχω κοιτάξει και δεν έχω δει τίποτε. Αλλωστε αν δεις αναφορές από άλλους φίλους (με Luxuri κ.ά) ούτε όλα τα Μάβερικ έχουν. Κάποια δεν έχουν ίχνος. Αμα γίνει κανένα meeting θα σας δείξω και την σκουριά και τα τζάμια . Εκτός αν ήδη έχω αλλάξει άξονα , ψαλίδια κλπ , γιατί τα περιμένω. Μου είπαν 10 εργάσιμες. Εχουν περάσει 20 και τίποτε. Αν τα έχω αλλάξει και μου το περάσουν από κάτω και με ομοιόφορφη πλαστικοποίηση για να μην δημιουργεί υποψίες (αυτό το μαύρο που βλέπεις από κάτω) θα είναι τζάμι. Και δεν θα ξανασκουριάσει ποτέ γιατί με 70-80 ευρώ θα τον βάψουν. Αρα δεν θα προλάβετε να δείτε τίποτε. Μόνο τα τζάμια.Κατα τα λοιπά θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Παναγιώτη.




Παράθεση:
Απο ένα σημείο και πέρα αρχίζει και κουράζει το γεγονός να γίνεσαι σκλάβος του ίδιου σου του αυτοκινήτου. Ο προορισμός ενός αυτοκινήτου είναι ο αντίθετος. Να εξυπηρετεί τις όποιες ανάγκες του ατόμου που το αγόρασε χωρίς να του στερεί πολύτιμές ώρες απο τη δουλειά του και τη ζωή του γενικότερα.
Αγοράσαμε ένα αυτοκίνητο που υποτίθεται οτι θα το κρατήσουμε τουλάχιστον δεκα χρόνια και όχι να μπαίνουμε στη διαδικασία πούλα και αγόρασε αλλο σε 2 χρονια ή τρέχα να κάνεις δημόσιες σχέσεις στα συνεργεία...



karanti καλορίζικο και πάλι και να χαρείς το αυτοκίνητό σου. Προσοχή όμως , είναι καλό για off road διαδρομές αλλά δεν είναι enduro. Ενα SUV είναι.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 29 Δεκ 2006, 00:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό karanti » 20 Μαρ 2006, 12:08

Παιδια, σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
Το ιδιο ευχομαι κι εγω, δηλαδη να ειμαι τυχερος....
Παντως, ξερω πολυ καλα τι αγορασα και δεν εχω σκοπο να το χρησιμοποιησω σαν "καθαροαιμο" enduro, αλλα σαν ενα "ευαισθητο" on-off (βλεπε v-strom, varadero κλπ). Νομιζω οτι αυτη ειναι η αποστολη του. Αν θελαμε κατι "καθαροαιμο" θα επρεπε να εχουμε Hummer (και πολλα ευρω διαθεσιμα για καθε βολτα).
Κατι ακομη: Το δικο μου βγηκε απο το εργοστασιο στις 6 Σεπ 2005. Νομιζω οτι δεν ειναι πολυ μπαγιατικο, ετσι δεν ειναι?
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό helias » 20 Μαρ 2006, 18:35

Η Η Η Η Η Ι Ι Ι Ι Ι Ι ι ι ι ι ι ι ι
όλα αυτά για μένα γράφτηκαν ;;;;;;; δεν το πιστευώ, είπα να γράψω κάτι και προκάλεσα τέτοια αναστάτωση ;;;;;; :oops:

Καταρχήν χαίρομαι για την ανταπόκριση και σας ευχαριστώ όλους, συμπεριλαμβανομένου και του εκρηκτικού PAPAGN, με τον οποίο επιτρέψτε μου να ασχοληθώ λίγο περισσότερο, διότι του οφείλω ένα.............

ΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΥΠΟΜΝΗΜΑ
Αγαπητέ PAPAGN, συγγνώμη και πάλι συγγνώμη, σε καμία περίπτωση δεν είχα ούτε αμυδρά τη διάθεση να σε ειρωνευτώ , να σε προσβάλω ή να σου επιτεθώ προσωπικά. Εαν ατυχώς διέγνωσες κάτι τέτοιο, για τρίτη φορά μέσα σε δυό γραμμές σου ζητώ συγγνώμη. Πίστευα ότι μέσα από τις στήλες αυτές θα είχες την ευγένεια να ανεχτείς την άποψή μου για το πρόβλημά σου. Ειλικρινά συμμερίζομαι τη θέση σου, γιαυτό και ασχολήθηκα μαζί της, αλλά πάντα υποκειμενικά και με την περιορισμένη, κατά την άποψή σου, νοητική μου ικανότητα θέλω να επαναλάβω ότι εγώ θα το πούλαγα. Είναι εφιαλτικό για μένα να οδηγώ ένα αυτ/το όταν με έχει απογοητεύσει τόσο πολύ. Θα ήθελα να χαίρομαι κάθε στιγμή μαζί του. Αν και αποδεδειγμένα βρίσκομαι σε χειρότερη οικονομική κατάσταση από εσένα, προτιμώ να χάσω χρήματα (δεν πιστεύω τόσα όσα αναφέρεις), παρά να μεταφέρω την οικογένειά μου μ΄ αυτό. Ίσως και να είναι ανόητο, αλλά αυτό θα έκανα, το αυτοκίνητο πρέπει να μας ευχαριστεί και να μας υπηρετεί και όχι να μας δυσαρεστεί και να το υπηρετούμε. Σέβομαι τις απόψεις που εκφράζεις με υπερβολική ειρωνεία για το πρόσωπό μου, έχω και εγώ ευθύνη για αυτές, αλλά με στεναχώρησαν γιατί πιστεύω ότι ήταν κομάτι σκληρές. Συγγνώμη και πάλι και στο εξής δεν θα ξανασχοληθώ με τα γραφόμμενά σου εφ΄ όσον δεν το επιθυμείς . :(

Σε όλους τους αγαπητούς φίλους του παρόντος Forum, που διάβασαν με δυσπιστία τις καταχωρήσεις μου, πρέπει να αναφέρω ότι αν και είμαι αισιόδοξο άτομο δεν θέλω να εντυπωσιάσω με ψεύτικα Ηράκλεια κατορθώματα. Είμαι στη γή χρόνια τώρα και σ΄ αυτή θέλω να οδηγώ τα θαυμαστά τούτα ανθρώπινα δημιουργήματα που απλά ονομάζουμε "αυτοκίνητα". Ελπίζω να μου επιτέψετε και στο μέλλον να μπορώ να καταθέτω την άποψή μου.

Υ.Γ. Το τραγουδάκι που λέει : "Μια μαύρη Ford μοντέλο του ΄23 ....... κ.λ.π" το θυμάστε ;;; ε λοιπόν αυτό τραγουδούσα όταν περίμενα χαρούμενος να το παραλάβω, λέτε να είναι βιτσιόζικος ο συνειρμός ;;;;
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 20 Μαρ 2006, 20:52

helias έγραψε:Η Η Η Η Η Ι Ι Ι Ι Ι Ι ι ι ι ι ι ι ι
όλα αυτά για μένα γράφτηκαν ;;;;;;; δεν το πιστευώ, είπα να γράψω κάτι και προκάλεσα τέτοια αναστάτωση ;;;;;; :oops:

Καταρχήν χαίρομαι για την ανταπόκριση και σας ευχαριστώ όλους, συμπεριλαμβανομένου και του εκρηκτικού PAPAGN, με τον οποίο επιτρέψτε μου να ασχοληθώ λίγο περισσότερο, διότι του οφείλω ένα.............

ΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΥΠΟΜΝΗΜΑ
Αγαπητέ PAPAGN, συγγνώμη και πάλι συγγνώμη, σε καμία περίπτωση δεν είχα ούτε αμυδρά τη διάθεση να σε ειρωνευτώ , να σε προσβάλω ή να σου επιτεθώ προσωπικά. Εαν ατυχώς διέγνωσες κάτι τέτοιο, για τρίτη φορά μέσα σε δυό γραμμές σου ζητώ συγγνώμη. Πίστευα ότι μέσα από τις στήλες αυτές θα είχες την ευγένεια να ανεχτείς την άποψή μου για το πρόβλημά σου. Ειλικρινά συμμερίζομαι τη θέση σου, γιαυτό και ασχολήθηκα μαζί της, αλλά πάντα υποκειμενικά και με την περιορισμένη, κατά την άποψή σου, νοητική μου ικανότητα θέλω να επαναλάβω ότι εγώ θα το πούλαγα. Είναι εφιαλτικό για μένα να οδηγώ ένα αυτ/το όταν με έχει απογοητεύσει τόσο πολύ. Θα ήθελα να χαίρομαι κάθε στιγμή μαζί του. Αν και αποδεδειγμένα βρίσκομαι σε χειρότερη οικονομική κατάσταση από εσένα, προτιμώ να χάσω χρήματα (δεν πιστεύω τόσα όσα αναφέρεις), παρά να μεταφέρω την οικογένειά μου μ΄ αυτό. Ίσως και να είναι ανόητο, αλλά αυτό θα έκανα, το αυτοκίνητο πρέπει να μας ευχαριστεί και να μας υπηρετεί και όχι να μας δυσαρεστεί και να το υπηρετούμε. Σέβομαι τις απόψεις που εκφράζεις με υπερβολική ειρωνεία για το πρόσωπό μου, έχω και εγώ ευθύνη για αυτές, αλλά με στεναχώρησαν γιατί πιστεύω ότι ήταν κομάτι σκληρές. Συγγνώμη και πάλι και στο εξής δεν θα ξανασχοληθώ με τα γραφόμμενά σου εφ΄ όσον δεν το επιθυμείς . :(

Σε όλους τους αγαπητούς φίλους του παρόντος Forum, που διάβασαν με δυσπιστία τις καταχωρήσεις μου, πρέπει να αναφέρω ότι αν και είμαι αισιόδοξο άτομο δεν θέλω να εντυπωσιάσω με ψεύτικα Ηράκλεια κατορθώματα. Είμαι στη γή χρόνια τώρα και σ΄ αυτή θέλω να οδηγώ τα θαυμαστά τούτα ανθρώπινα δημιουργήματα που απλά ονομάζουμε "αυτοκίνητα". Ελπίζω να μου επιτέψετε και στο μέλλον να μπορώ να καταθέτω την άποψή μου.

Υ.Γ. Το τραγουδάκι που λέει : "Μια μαύρη Ford μοντέλο του ΄23 ....... κ.λ.π" το θυμάστε ;;; ε λοιπόν αυτό τραγουδούσα όταν περίμενα χαρούμενος να το παραλάβω, λέτε να είναι βιτσιόζικος ο συνειρμός ;;;;


Αγαπητέ και συμπαθεστατε Helio,
Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη απο κανέναν. Το φόρουμ αυτό και κάθε φόρουμ δημιουργήθηκε να δημιουργεί αντιπαραθέσεις και όχι μόνο, στους συνομιλητές του.
Περιμένουμε πάντα τη συμμετοχή σου και τις απόψεις σου στα θέματα που θα συζητούμε.

ΥΓ. Βιτσιόζικος ο συνειρμός δεν είναι........ο καιρός θα δείξει....

Φιλικα
Τελευταία επεξεργασία από Rav4er και 21 Μαρ 2006, 01:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Γεια σου Helia

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 20 Μαρ 2006, 23:55

Δεν τίθεται λόγος συγγνώμης Φίλε Ηλία. Αλλωστε και η δική μου αντίδραση δεν ήταν σωστή. Απλά μου την έδωσε λίγο ο τρόπος κατάθεσης της άποψης , δηλαδή το μπάσιμο με το Κ. PAPAGN και τον "εφιάλτη που έχω δημιουργήσει". Κατά τ άλλα δεκτή η άποψή σου, που έχουν και άλλοι φίλοι και που πρώτος έχει διατυπώσει ο Παναγιώτης εδώ και πολύ καιρό, αλλά εγώ διαφωνώ. Δεν έχω πρόβλημα. Θα το φτιάξω μόνος μου και δεν θα έχει πρόβλημα. Αλλωστε έχω πει σε άλλες ενότητες ή φόρουμ (δεν θυμάμαι) ότι δεν μου πάει να το δώσω έτσι σε κάποιον. Το φτιάχνω και το κρατάω.

Η αντιπαράθεση σ ένα ανοικτό φόρουμ είναι λογικό να υπάρχει κάποιες στιγμές. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις. Επίσης χαίρομαι που είσαι αισιόδοξο άτομο και χαίρεσαι κάθε στιγμή με το αυτοκίνητό σου.


Και πάλι καλωσόρισες στο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό helias » 21 Μαρ 2006, 17:31

iperodigos έγραψε:γεια σου Ηλια και καλες βολτες,,τσεκ τεμπ εβαλες?



ΟΧΙ, κάπου το διάβασα, μάλλον από δική σου καταχώρηση, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό σημείο και δεν γνωρίζω τι είναι αυτό.
Έχεις την καλοσύνη να με ενημερώσεις ;;;;;
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Γεια σου Helia

Δημοσίευσηαπό helias » 21 Μαρ 2006, 17:51

PAPAGN έγραψε:Δεν τίθεται λόγος συγγνώμης Φίλε Ηλία. Αλλωστε και η δική μου αντίδραση δεν ήταν σωστή. Απλά μου την έδωσε λίγο ο τρόπος κατάθεσης της άποψης , δηλαδή το μπάσιμο με το Κ. PAPAGN και τον "εφιάλτη που έχω δημιουργήσει". Κατά τ άλλα δεκτή η άποψή σου, που έχουν και άλλοι φίλοι και που πρώτος έχει διατυπώσει ο Παναγιώτης εδώ και πολύ καιρό, αλλά εγώ διαφωνώ. Δεν έχω πρόβλημα. Θα το φτιάξω μόνος μου και δεν θα έχει πρόβλημα. Αλλωστε έχω πει σε άλλες ενότητες ή φόρουμ (δεν θυμάμαι) ότι δεν μου πάει να το δώσω έτσι σε κάποιον. Το φτιάχνω και το κρατάω.

Η αντιπαράθεση σ ένα ανοικτό φόρουμ είναι λογικό να υπάρχει κάποιες στιγμές. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις. Επίσης χαίρομαι που είσαι αισιόδοξο άτομο και χαίρεσαι κάθε στιγμή με το αυτοκίνητό σου.


Και πάλι καλωσόρισες στο φόρουμ.




Κατόπιν τούτων και αφού λύθηκε η παρεξήγηση μπορώ να ξαναπευθυνθώ σε εσένα και να σταθώ σ΄ ένα πρόβλημά σου που μου θυμίζει κάτι. Όπως έχω αναφέρει ξανά δύο συνάδελφοί μου έχουν το ίδιο αυτ/το και ο ένας απ΄ αυτούς μάλιστα σε ένα χρόνο μέσα έκανε 30.000 χλμ. Αυτός λοιπόν μου παραπονέθηκε για κάποιο πρόβλημα στο γκάζι. Ήταν λέει κάποιες φορές σκληρό και του δημιουργούσε παρόμοια με τα δικά σου προβλήματα . Αποτέλεσμα να απευθυνθεί στην FORD η οποία παρείγγειλε πετελούδα γκαζιού, που μάλιστα άργησε γύρω στις 20 ημέρες. Του την άλλαξαν και όλα τώρα μέλι -γάλα. . Ελπίζω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

....

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 21 Μαρ 2006, 22:16

Ευχαριστώ Ηλία. Ο άξονας ήρθε σήμερα και Τετάρτη 29/3 μπαίνει στο συνεργείο για γενική επιδιόρθωση. Για την πεταλούδα μου είπαν ότι θέλει καθάρισμα! (Σκουριά!!??) Αν την αλλάξουν που δεν νομίζω ακόμη καλύτερα. Αυτό που θέλω Ηλία - όπως κι οποιοσδήποτε αγοράζει καινούργιο αυτοκίνητο - είναι να μην πηγαίνω καθόλου και για τίποτε στο συνεργείο παρά μόνο για το ετήσιο σέρβις. Αλλωστε δεν έχει ούτε τα χλμ (10.000) ούτε την χρήση αυτή (καμία σχέση με την χρήση που του κάνεις εσύ) που θα δικαιολογούσε συνεργεία από τώρα. Τα χλμ έχουν γίνει σε Εθνικούς δρόμους Αθήνα - Θεσ/κη , Αθήνα- Θεσσαλία, Αθήνα - Ιωάννινα, κλπ. Την Κυριακή πάω Θεσ/κη και αναγκάζομαι να πάω με το τρένο! Σκέψου το 1ο ετήσιο σέρβις θα γίνει τον Ιούλιο (λόγω συμπλήρωσης χρόνου κι όχι των χιλιομέτρων) κι έχω χάσει πολύ χρόνο στα συνεργεία. Σ ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Re: ....

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 22 Μαρ 2006, 00:49

PAPAGN έγραψε:Ευχαριστώ Ηλία. Ο άξονας ήρθε σήμερα και Τετάρτη 29/3 μπαίνει στο συνεργείο για γενική επιδιόρθωση. Για την πεταλούδα μου είπαν ότι θέλει καθάρισμα! (Σκουριά!!??) Αν την αλλάξουν που δεν νομίζω ακόμη καλύτερα. Αυτό που θέλω Ηλία - όπως κι οποιοσδήποτε αγοράζει καινούργιο αυτοκίνητο - είναι να μην πηγαίνω καθόλου και για τίποτε στο συνεργείο παρά μόνο για το ετήσιο σέρβις. Αλλωστε δεν έχει ούτε τα χλμ (10.000) ούτε την χρήση αυτή (καμία σχέση με την χρήση που του κάνεις εσύ) που θα δικαιολογούσε συνεργεία από τώρα. Τα χλμ έχουν γίνει σε Εθνικούς δρόμους Αθήνα - Θεσ/κη , Αθήνα- Θεσσαλία, Αθήνα - Ιωάννινα, κλπ. Την Κυριακή πάω Θεσ/κη και αναγκάζομαι να πάω με το τρένο! Σκέψου το 1ο ετήσιο σέρβις θα γίνει τον Ιούλιο (λόγω συμπλήρωσης χρόνου κι όχι των χιλιομέτρων) κι έχω χάσει πολύ χρόνο στα συνεργεία. Σ ευχαριστώ και πάλι.


Εγώ θα πήγαινα (αν ημουνα μόνος μου φυσικά) με το αυτοκίνητο. Για να έχω και έναν ακόμα <ασσο στο μανίκι> αν πάθει τίποτα....
Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Ευχαριστώ Παναγιώτη

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 22 Μαρ 2006, 20:35

Ευχαριστώ Παναγιώτη. Δεν το ρισκάρω γιατί ο πραγματογνώμονας ήταν κατηγορηματικός ότι ο άξονας πρέπει να αλλαχτεί άμεσα. Υπάρχει πρόβλημα στους συνδέσμους και δυστυχώς δεν αλλάζουν μόνο τις βίδες? (παξιμάδια?) συγκράτησης στο σταυρό κάρταν (είναι το σημείο του άξονα στην 1η φωτό). Πηγαίνουν όλα μαζί - πακέτο. Οπως και τα συνεμπλόκ δεν αλλάζονται μόνα τους. Πρέπει να αλλαχτούν μου είπαν ολόκληρα τα ψαλίδια!!!. Αλλωστε θα είναι και η γυναίκα μου μαζί και δεν είναι να το ρισκάρουμε. Μέχρι να διαβάσουμε δύο Κυριακάτικες εφημερίδες θα έχουμε φθάσει. Τέσσερις ώρες κάνει το εξπρές. Καλά είναι! Αλλος θα οδηγεί!
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό TLG » 23 Μαρ 2006, 07:48

Παντως εγω θελω να ...ευχαριστησω τον PAPAGN , γιατι με αφορμη την δικη του πειπετεια πριν παραλαβω το νεο μου αυτοκινητο (new GV2.0 5Θ) προχτες ,τους εβαλα και το σηκωσαν και το ειδαμε απο κατω.... :D
Η αληθεια ειναι οτι τους παραξενεψε αυτη μου η απαιτηση , αλλα στο τελος μου ειπαν οτι καλα κανω ...!!!
Βεβαια το αυτοκινητο το παρελαβα κανονικα γιατι ηταν πεντακαθαρο απο κατω και τουλαχιστον δεν ειχε κανενα εμφανες προβλημα .....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Καλορίζικο

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 23 Μαρ 2006, 16:48

Καλορίζικο και καλοτάξιδο TLG.
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό Santa » 04 Απρ 2006, 23:07

Papagn,
Έχουμε καμιά εξέλιξη? Με το Mav σου?
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες