Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ψημενος για Maverick

Συντονιστής: SUVord

Ψημενος για Maverick

Δημοσίευσηαπό KeLeYTiS » 18 Ιούλ 2006, 12:30

Γεια σας και καλως σας βρηκα...

Εχω αρχισει την γυρα για αποκτηση νεου αυτοκινητου και παω προς την κατηγορια Τζηπ/Suv κατι δηλαδη με αρκετους χωρους και ανετο ειδικα σε ταξιδια...

Το αυτοκινητο δεν το θελω για χωμα (αν και καμμια φορα δεν ξερεις,ειναι ωραιο να εχεις ΚΑΙ αυτη την επιλογη) το θελω για καμμια Κυριακατικη εξορμηση και για τις Διακοπες μου...

Το χωριο μου ειναι αρκετα μακρυα (Ξανθη) και εγω ειμαι απο Αθηνα ....

Επειδη βλεπω αρκετους κατοχους μαζεμενους θα ηθελα να μου πειτε καποιες γνωμες,εμπειριες απο αυτο το αυτοκινητο

Τι θα πρεπει να προσεξω,βλαβες ,σερβις,καταναλωση κτλ κτλ κτλ

Παω για το καινουριο το 2.3 απλα ψιλοβιαζομαι για να προλαβω την προσφορα που εχει η Ford ...

Ευχαριστω προκαταβολικα και αναμενω με αγωνια...

ΥΓ)Το αυτοματο συστημα κατανομης κινησης εχει προβλημα? Γιατι οπου πηγα (Nissan,Suzuki,toyota ) μου εδειχναν σαν πλεονεκτημα οτι μπορεις εσυ χειροκινητα να διαλεγεις ποιοι τροχοι θα εχουν κινηση ....
Άβαταρ μέλους
KeLeYTiS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006, 12:25

Ψημενος για Maverick

Δημοσίευσηαπό KeLeYTiS » 18 Ιούλ 2006, 13:15

Ποπο με αυτα που διαβαζω ομως αρχιζω και κρυωνω....

Τι προβληματα ειναι αυτα βρε παιδια ???
Άβαταρ μέλους
KeLeYTiS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006, 12:25

Re: Ψημενος για Maverick

Δημοσίευσηαπό pek » 19 Ιούλ 2006, 14:03

[quote="KeLeYTiS"]
Μόλις γράφτηκα στο forum για να ενημερώσω υποψήφιους αγοραστές τα προβλήματα που είχα εγώ με το Maverick.
1. Δεν κατηγορώ όλα τα μοντέλα ή την εταιρία. Έχω γνωστούς που είναι κατευχαριστημένοι με το αμάξι.
ΟΜΩΣ:επειδή και γω το αγόρασα λόγω της 'προσφοράς' με πολύ κόπο το πράγμα έχει φτάσει στο απροχώρητο. Το αυτοκίνητο το αγόρασα την πρώτη βδομάδα του Απριλίου που μας πέρασε (υπολογήστε)...
Στον πρώτο μήνα με άφησε στον δρόμο της Χαλκιδικής, ελλατωματική αντλία βενζίνης μου είπαν, την αλλάξαμε. Μέσα σε δύο μέρες με ξαναφήνει στον περιφεριακό της Θεσσαλονίκης με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Πάμε στον Κρίκο(από εκεί το πήρα λόγω γνωριμίας με έναν πωλητή τους) και κάνω μεγάλη φασαρία στον διευθυντή για αντικατάσταση αυτοκινήτου. Δίνει εντολή για να αδειάσουν το ρεζερβουάρ και βρίσκουμε λερωμένη βενζίνη. Δεν φταίει το αυτοκίνητο μου λένε φταις εσύ και η βενζίνη σου. Δε λέω τίποτα και πληρώνω και το νέο φίλτρο(εκτός εγγύησης αφού έφταιγα εγώ και η βενζίνη μου). Αρχές Ιουλίου ακούω ένα θόρυβο στο γύρισμα του τιμονιού και στις δύο πλευρές. Διαρροή υγρών τιμονιού μου λένε, θέλει αλλαγή όλη η κρεμαγιέρα. Ποιος φταίει τους ρωτάω?? Ε...ίσως...μπορεί...όπως οδηγείς και παίρνεις τις στροφές...Απαράδεκτα πράγματα. έχω στείλει ήδη εξώδικο με δικηγόρο απαιτώντας την αντικατάσταση του αυτοκινήτου και ζητώ προστασία από δημοσιογράφους περιοδικών αυτοκινήτου. Τι να κάνω? έχω μείνει εδώ και 2βδομάδες χωρίς το 3μηνών αμάξι μου που ακόμη το πληρώνω. Παρακαλώ όποιος είχε αντίστοιχα προβλήματα και βρήκε κάποια άκρη να μου δώσει τα φώτα του..
Άβαταρ μέλους
pek
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 13:44

Δημοσίευσηαπό Santa » 19 Ιούλ 2006, 22:30

Δεν έχει βγάλει κανείς ακρη με τα προβλήματα που του έχουν συμβεί με Maverick. Μιας και ήμουν παθών ησύχασα μόνο όταν το πούλησα. Τώρα οδηγάω Santa Fe και είμαι κατευχαριστημένος.
Όποιος θέλει να αγοράσει το <αυτοκίνητο> αυτό θα πρέπει να διαβάσει προσεκτικά τις ενότητες του forum (Ford). Τουλάχιστον εγώ προσωπικά, και όχι μόνο εγώ, ενημέρωσα τους υποψήφιους αγοραστές με τα προβλήματα μου και έχω τη συνείδησή μου ήσυχη....
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-3679-postdays-0-postorder-asc-start-0.html

Καλή τύχη....

Σε παρακαλώ Keleytis αλλαξε το τίτλο: 'Ψημενος για Maverick' με αυτόν: 'Καμένος απο Maverick'.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό KeLeYTiS » 20 Ιούλ 2006, 01:19

Mπααα

Μαλλον ψημενος για tribute πρεπει να το κανω μιας και προσφερει τα ιδια με το Mav αλλα κοντα 5 χιλιαρικα κατω...

Αν εχει και την εκδοση που θελω αυριο μεσημερι το κλεινω...αν δεν εχει παω να κλεισω το Ford

Ερωτευτηκα ρε παιδια τι να κανω .. :lol:
Άβαταρ μέλους
KeLeYTiS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006, 12:25

Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 20 Ιούλ 2006, 01:45

Γειά σου Παναγιώτη. Είσαι καλά?? :D

Παρομοίως έχω την συνείδησή μου πάρα πολύ ήσυχη!

Είχα πει να μην ξαναμπώ στην ενότητα της Φορντ αλλά μπήκα για να συμπαρασταθώ στον νέο φίλο του φόρουμ τον Pek. Καλως ήρθες στο φόρουμ και καλά ξεμπερδέματα φίλε μου. Δυστυχώς πήρες κι εσύ γεύση του after sale της συγκεκριμένης εταιρείας. Καντους αγωγή και γραπτή καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης - Υπηρεσία Προστασίας Καταναλωτή. Τηλ 1520

Φιλε KeLeYTI καλως ήρθες. Διάβασε πολύ καλά τα όσα αναφέρουν οι φίλοι στο φόρουμ για τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν. Αν τελικά το πάρεις να το ελέγξεις πάρα πολύ καλά πριν την παραλαβή με μηχανικό. Επίσης να σου δώσουνε γραπτώς την ημερομηνία παραγωγής του αυτοκινήτου γιατί εμένα μου έδωσαν ένα στοκαρισμένο επί 13.5 μήνες κατασκουριασμένο, με στραβές δισκόπλακες και ότι αυτό συνεπάγεται για την ασφαλή οδική συμπεριφορά, εκδορές στα τζάμια , κόλλημα πεταλούδας με ότι αυτό συνεπάγεται για την ασφαλή οδική συμπεριφορά, ελαστικά φορεμένα 15 μήνες πριν την αγορά που ήθελαν άμεση αλλαγή και πολλά άλλα... Τώρα χτυπάω 10 φορές την ημέρα το κεφάλι μου στον τοίχο που πάτησα το πόδι μου εκεί. Πήγα για μαλλί (με τις δήθεν προσφορές) και βγήκα κουρεμένος. Τώρα πηγαίνω δικαστικά να βρω το δίκιο μου.

:banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging:


Στο φόρουμ των 4 τροχών στο παρόμοιο θέμα που έχω ανοίξει ένας δυστυχής "συνάδελφος" έχει πρόβλημα. Αν και του έγραψα να κάνει αναφορά του προβλήματος και στο www.off-road.gr αναδημοσιεύω το πρόβλημά του μήπως και κανείς με περισσότερες γνώσεις ξέρει να του απαντήσει στο πρόβλημα που έχει.

Ένταξη: 10 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: ΓΑΛΑΤΣΙ
Δημοσιεύθηκε: 19/07/06 9:18 Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

KYΡΙΟΙ ΓΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΔΥΣΤΗΧΗΣ ΚΑΤΟΧΟΣ MAVERICK!ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΡΕΜΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ(ΟΧΙ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ) ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ "ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ" ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ,ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΕΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑΧΤΗΚΑΝ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ!ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΟΡΕΥΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΣΤΑ 140ΚΜ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ? ΑΠΕΥΘΗΝΘΗΚΑ ΣΤΗΝ FORD MOTOR HELLAS ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.ΕΚΕΙ "ΒΡΗΚΑΝ" ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΗΜΙΑΞΟΝΙΟ ΣΤΡΑΒΟ, ΕΜΕΙΝΕ ΜΕΣΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ...ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙΞΑΝΑ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΧΤΕΙ Η ΚΡΕΜΑΓΙΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΦΤΑΞΕ ΑΛΛΑ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΤΟΥ 1960 ΜΕΣΑ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑΓΙΕΡΑ ΞΑΝΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΑΝΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ(ΣΥΝΟΛΟ 3) ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ! ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ (ΑΦΟΥ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ "ΜΑΡΟΥΛΙ" ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΟΙ ΚΡΕΜΑΓΙΕΡΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ!ΕΧΩ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ 2 ΜΗΝΕΣ! ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΝΕ ΟΤΙΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!! ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ Η ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗ..ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙ!!!


Παναγιώτη, εσύ πόσα ένσημα έχεις κάνει στα συνεργεία της Φορντ??? :D :D :D Και ούτε καφέ δεν κερνάνε !!! :twisted:




:banging:
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό donald » 20 Ιούλ 2006, 08:19

Το Maverick είναι ένα υπερυψωμένο Modeo καραβάν του οποίου είμαι κάτοχος και το ένοιωσα όταν ήταν να αγοράσω τζιπ αφού η πρώτη σκέψη ήταν για Ford, εξού και τα προβλήματα εκτός δρόμου ενώ στην άσφαλτο είναι καλό.Το Tribute άμα διαβάσεις είναι ακριβώς το ίδιο με το Maverick πάτωμα, στυλ, αποδόσεις, μηχανικά και θα αντικατασταθεί σε λίγο.
Καλή η αυτόματη τετρακινηση αλλά καλύτερα να έχει και κλείδωμα για δύσκολες περιπτώσεις, στο κάτω-κάτω, τζιπ πέρνεις.



SORENTO και πάλι SORENTO
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SUVord » 21 Ιούλ 2006, 13:23

donald έγραψε:Το Maverick είναι ένα υπερυψωμένο Modeo καραβάν του οποίου είμαι κάτοχος και το ένοιωσα όταν ήταν να αγοράσω τζιπ αφού η πρώτη σκέψη ήταν για Ford, εξού και τα προβλήματα εκτός δρόμου ενώ στην άσφαλτο είναι καλό.Το Tribute άμα διαβάσεις είναι ακριβώς το ίδιο με το Maverick πάτωμα, στυλ, αποδόσεις, μηχανικά και θα αντικατασταθεί σε λίγο.
Καλή η αυτόματη τετρακινηση αλλά καλύτερα να έχει και κλείδωμα για δύσκολες περιπτώσεις, στο κάτω-κάτω, τζιπ πέρνεις.



SORENTO και πάλι SORENTO


Ποιά είναι τα προβήματα του Maverick σε εκτός δρόμου καταστάσεις;
Είναι πρόβλημα στο οτι σε βαθειά λάσπη το Sorento ψάχνεται;
Είναι πρόβλημα στο οτι σε κλειστή ανηφορική παγωμένη φουρκέτα το Maverick περνάει αλλά το Sorento όχι;
Αν το αυτοκίνητό σου δεν το πας σε παρόμοιες καταστάσεις πολύ καλά κάνεις.
Αλλά μην εκφράζεις και άποψη απο πάνω!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό Santa » 21 Ιούλ 2006, 22:54

[quote="SUVord]
Ποιά είναι τα προβήματα του Maverick σε εκτός δρόμου καταστάσεις;
Είναι πρόβλημα στο οτι σε βαθειά λάσπη το Sorento ψάχνεται;
Είναι πρόβλημα στο οτι σε κλειστή ανηφορική παγωμένη φουρκέτα το Maverick περνάει αλλά το Sorento όχι;
Αν το αυτοκίνητό σου δεν το πας σε παρόμοιες καταστάσεις πολύ καλά κάνεις.
Αλλά μην εκφράζεις και άποψη απο πάνω!!![/quote]

Δηλαδή θές να μας πείς οτι το maverick είναι καλύτερο του sorento σε εκτός δρόμου καταστάσεις? Θα βάλω τα γέλια :twisted: :twisted: Σε λάσπη πάει καλύτερα? Σε παγωμένες φουρκέτες ανηφορικές επίσης?
Εχεις οδηγήσει Sorento υποθέτω για να μας λές την αποψή σου....
Εγώ με το Maverick φοβόμουν να ανέβω πεζοδρόμιο μήπως και αφήσω κανα ψαλίδι κάτω....
Συνάδελφοι η προσωπική αποψη είναι αυτή που μετράει πάντα. Αφήνω τους αλλους να λένε όταν η αποψή μου είναι τεκμηριωμένη έστω και προσωπικά. Εδώ ο κάθε ένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Δεν σημαίνει οτι και οι αλλοι θα συμφωνήσουν μαζί του. Έτσι λοιπόν ο donald έχει ένα αξιοπρεπέστατο sorento (που εχω οδηγήσει) εγώ ένα αψογο Santa fe και εσύ suvord ένα maverick (που είχα και δεινοπάθησα) που πούλησες και πήρες ένα LC αν δεν κάνω λάθος (γιατί?).
Γούστο μας και καπέλο μας και καλά έκανες.
Εγώ ξέρεις σε τι διαφωνώ μαζί σου? Με την επιλογή του αυτοκινήτου σου....Ετσι απλά. Γνώμη μου είναι....

ΥΓ. Suvord αν μου απαντήσεις θα αργήσω να σου κάνω reply γιατι θα είμαι διακοπές μέχρι τα τέλη του Ιούλη. Ευχομαι και εσύ να περάσεις καλά όπου και αν πάς αλλα και σε όλους τους συναδέλφους του Forum.
Και που εισαι, δεν πιστεύω να παρεξηγηθείς με αυτά που σού γραψα.... :P
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό KeLeYTiS » 22 Ιούλ 2006, 01:35

Παιδια το ξερω οτι δεν θα αρεσει αυτο που θα πω αλλα το εκλεισα και το περιμενω για να φυγω διακοπες...

Οπως ειπα και παραπανω δεν το θελω για χωμα μονο για ταξιδακια λογω χωρων και ανεσης...Αν ηθελα χωμα θα πηγαινα με μηχανακι :lol:

Ηταν τελικα το αυτοκινητο που μου εκανε το κλικ απο την αρχη και ενιωσα το ιδιο ξανα μετα απο μια βδομαδα και βλεποντας αρκετα αλλα της κατηγοριας του....

Αντε καλους δρομους να εχω :D
Άβαταρ μέλους
KeLeYTiS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006, 12:25

Δημοσίευσηαπό SUVord » 22 Ιούλ 2006, 12:14

Santa έγραψε:[quote="SUVord]
Ποιά είναι τα προβήματα του Maverick σε εκτός δρόμου καταστάσεις;
Είναι πρόβλημα στο οτι σε βαθειά λάσπη το Sorento ψάχνεται;
Είναι πρόβλημα στο οτι σε κλειστή ανηφορική παγωμένη φουρκέτα το Maverick περνάει αλλά το Sorento όχι;
Αν το αυτοκίνητό σου δεν το πας σε παρόμοιες καταστάσεις πολύ καλά κάνεις.
Αλλά μην εκφράζεις και άποψη απο πάνω!!!


Δηλαδή θές να μας πείς οτι το maverick είναι καλύτερο του sorento σε εκτός δρόμου καταστάσεις? Θα βάλω τα γέλια :twisted: :twisted: Σε λάσπη πάει καλύτερα? Σε παγωμένες φουρκέτες ανηφορικές επίσης?
Εχεις οδηγήσει Sorento υποθέτω για να μας λές την αποψή σου....
Εγώ με το Maverick φοβόμουν να ανέβω πεζοδρόμιο μήπως και αφήσω κανα ψαλίδι κάτω....
Συνάδελφοι η προσωπική αποψη είναι αυτή που μετράει πάντα. Αφήνω τους αλλους να λένε όταν η αποψή μου είναι τεκμηριωμένη έστω και προσωπικά. Εδώ ο κάθε ένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Δεν σημαίνει οτι και οι αλλοι θα συμφωνήσουν μαζί του. Έτσι λοιπόν ο donald έχει ένα αξιοπρεπέστατο sorento (που εχω οδηγήσει) εγώ ένα αψογο Santa fe και εσύ suvord ένα maverick (που είχα και δεινοπάθησα) που πούλησες και πήρες ένα LC αν δεν κάνω λάθος (γιατί?).
Γούστο μας και καπέλο μας και καλά έκανες.
Εγώ ξέρεις σε τι διαφωνώ μαζί σου? Με την επιλογή του αυτοκινήτου σου....Ετσι απλά. Γνώμη μου είναι....

ΥΓ. Suvord αν μου απαντήσεις θα αργήσω να σου κάνω reply γιατι θα είμαι διακοπές μέχρι τα τέλη του Ιούλη. Ευχομαι και εσύ να περάσεις καλά όπου και αν πάς αλλα και σε όλους τους συναδέλφους του Forum.
Και που εισαι, δεν πιστεύω να παρεξηγηθείς με αυτά που σού γραψα.... :P[/quote]


Δεν είσαι καθόλου εντάξει.
Που πάς και μας αφήνεις στα μελτέμια της Αθήνας;
Τις καλύτερές μου ευχές για ευχάριστες διακοπές. Γέμισε τις μπαταρίες σου και με το καλό να επιστρέψεις.
ΥΓ. Ο Lepes πήρε το LC, όχι εγώ. Εξαιρετικό μέν αλλά παραείναι βαρύ και ογκώδες για εκτός-εκτός που πηγαίνω.
Ασφαλώς και καμμία παρεξήγηση.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό KeLeYTiS » 22 Ιούλ 2006, 13:55

Kαλα ....

ΕΛΕΟΣ

Γραφτηκα σε ενα φορουμ για να ρωτησω γνωμες,το φορουμ ασχολειται κυριως με μικρα GTI και γρηγορα sedan και παλι τα παιδια με βοηθησαν...που θα μπορουσαν να με κραξουν και θα ειχαν και δικιο επειδη ειναι διαφορετικης σχολης...

Εδω που υποτιθεται ειστε και ειδικοι περιμενετε να ανοιξει καποια διαμαχη μου φαινεται για να χωθειτε και να γραψετε οτι το clima σας ειναι καλυτερο η το τζαμι σας ανοιγει πιο γρηγορα...

Δεν ρωτησα γνωμες για αλλα αυτοκινητα αλλα συγκεκριμενα για το Ford για αυτο και ανοιξα τοπικ στην συγκεκριμενη ενοτητα....

Τεσπα ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΠΗΡΑ και τελος...συγκρινετε τα αυτοκινητα σας face to face και οχι μεσω γραπτου λογου σε ενα forum ...

Αντιο και ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
KeLeYTiS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006, 12:25

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 22 Ιούλ 2006, 14:18

Καλοτάξιδο και καλολάσπωτο . Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς !!! :thumbleft: :thumbleft:

Όσον αφορά τις αντιπαραθέσεις μην δίνεις σημασία , χαβαλέ κάνουμε έλλειψη λάσπης βλέπεις !!!! . :twisted: :twisted:

Μπαι δε γουαι για να μην ξεχνιόμαστε το δικό μου είναι το καλύτερο !!! \:D/ \:D/ :poked:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό karanti » 24 Ιούλ 2006, 06:54

Καλορίζικο φιλε KeLeYTiS,
ετσι κι εγω το αποφασισα και το πηρα τον προηγουμενο Απριλιο, παρα τα οσα διαβαζα στο φορουμ. Ερωτας ειναι αυτος... Το εψαξα οσο μπορουσα καλυτερα, να σκεφτεις το παρελαβα πανω σε ραμπα. Μετα απο 7000 χλμ και σε χρηση πραγματικα παντος εδαφους, δεν εχει κανενα απο τα προβληματα που εχουν αναφερει οι φίλοι μας. Τωρα για το μελλον δεν ξερω.. ας ελπισω να ειμαι τυχερος.
Παντως, βασικη αρχη: "οτι κινειται χαλαει...". Και σε τελικη αναλυση η ευχαριστηση πληρωνεται... Ξερεις τι πληρωνουν αυτοι που κανουν πχ enduro ή mx ; Σε τελικη αναλυση αν θελεις κατι που να μην σου στοιχιζει πάρε ενα Yaris ή χρησιμοποιησε το Maveric σαν Yaris.
φιλικα,
πολλα και καλα χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό Lepes » 24 Ιούλ 2006, 08:16

keleyti καλως το πηρες και απο εμενα ;);) αν διαβασες πιο πανω ειμουνα κατοχος του mav για 2 χρονια το ειχα παρει μεταχ το αμαξι και οφειλω να πω πως παροτι στα χερια μου του αλλαξα δισκο πλατο,δισκους τακακια εμπρος και 1 ψαλιδια,κατα τα αλλα το αμαξι ηταν αστερι και off με πηγε(σε αγριο ομως off road τη πληρωσε ο δισκος).Ειναι να μην σου τυχει το οποιο και σου ευχομαι με ολη μου τη καρδια ;).Θα το εχω στη καρδια μου με μια γλυκεια αναμηση γιατι αυτο με εβαλε στο χωμα :)
Το οτι το αλλαξα με το ΤΕΡΑΣ αυτο εγινε γιατι εχω απαιτησεις και εκτος δρομου ...
Και παλι καλοταξιδο τα service που λες να κανεις ??
ΥΓ
οσο για τις διαμαχες αυτες, μην τις παρεξηγεις γιατι ειναι τις περισοτερες φορες πειραγματα κατοχων..αμα διαβασεις και σε αυτο το φορουμ αλλα και σε αλλα τι εχω ακουσει εγω για το mav μου ......και μη φοβασαι το χωμα και τι λασπη γιατι εχει παρα πολυ καλο συστημα τετρακινησεις!!!! οχι ομως αγριαδες ;);)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 43 επισκέπτες