Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ψημενος για Maverick

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό donald » 16 Αύγ 2006, 07:26

KeLeYTiS έγραψε:Τεσπα ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΠΗΡΑ και τελος.


Καλορίζικο, καλοτάξιδο, καλολάσποτο, να το χαίρεσαι.Ο έρωτας ανήκατε μάχα.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 16 Αύγ 2006, 09:05

helias έγραψε:Hello φίλε Santa ! :P

Στην Κάρυστο ήμουν τις πρώτες ημέρες του Αυγούστου. Δεν είδα κάποιο Santa Fe. Κάθε φορά όμως που συναντώ ψάχνω για το αυτοκολλητάκι του off-road Portal, ή κάνω λάθος ;
Δεν έχω συναντήσει πολλά, δυο -τρία και όλα μέσα στην Αθήνα. Είναι ομολογώ εντυπωσιακότατο αυτοκίνητο. Σύμφωνα δε και με τα γραφόμμενά σου οι θετικές εντυπώσεις δεν περιορίζονται μόνο στην εξωτερική του εμφάνιση.
Σε συζήτηση που είχα με φίλο για ένα αυτ/το σε αυτά τα χρήματα, του το πρότεινα, αλλά δεν τον είδα ζεστό. Αυτή η προκατάληψη για την ταμπέλα με εκνευρίζει. Πιστεύω ότι εδώ και μια δεκαετία η παγκοσμιοποίηση έχει ισοπεδώσει και τα προιόντα, τα οποία έχουν χάσει την όποια αρχική ταυτότητά τους. Συνεπώς, προιόντα παρόμοιας τιμής πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ισάξια, ελέγχοντας μόνο την ικανοποίηση που προσδίδουν στον καταναλωτή.
Εαν μέχρι το τέλος Αυγούστου επισκευτείς την κεντρική Εύβοια προς Κύμη, περιμένω ειδοποίησή σου π.μ. για να συναντηθούμε σε εκπληκτικές παραλίες, έστω και για μονοήμερη 8) . Εγώ τώρα είμαι Πέύκη, αλλά το αυτοκίνητο με την οικογένεια παραμένει για διακοπές Εύβοια και πηγαινοέρχομαι τακτικά.
Θα χαρώ να συναντηθούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις από κοντά. :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P


Δυστυχώς Helias εγώ έφυγα απο Καρυστο 30/07. Όσο για διακοπές κλπ δυστυχώς τελειώσαμε για φέτος. Γύρισα χθές βράδυ 15/08 απο Γλύφα που είχα πάει για ψαροντούφεκο... Κάποια στιγμη θα σε πετύχω....Το αυτοκολλητάκι είναι κολλημένο στο πίσω τζάμι και το αμάξι είναι μάυρο....
Αν με πετύχεις πουθενά φώναξε...Θα χαρώ πολύ !!
Αντε και καλό Χειμώνα για όσους τέλειωσαν οι διακοπές τους.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό SUVord » 18 Αύγ 2006, 14:36

Santa έγραψε:
helias έγραψε:Hello φίλε Santa ! :P

Στην Κάρυστο ήμουν τις πρώτες ημέρες του Αυγούστου. Δεν είδα κάποιο Santa Fe. Κάθε φορά όμως που συναντώ ψάχνω για το αυτοκολλητάκι του off-road Portal, ή κάνω λάθος ;
Δεν έχω συναντήσει πολλά, δυο -τρία και όλα μέσα στην Αθήνα. Είναι ομολογώ εντυπωσιακότατο αυτοκίνητο. Σύμφωνα δε και με τα γραφόμμενά σου οι θετικές εντυπώσεις δεν περιορίζονται μόνο στην εξωτερική του εμφάνιση.
Σε συζήτηση που είχα με φίλο για ένα αυτ/το σε αυτά τα χρήματα, του το πρότεινα, αλλά δεν τον είδα ζεστό. Αυτή η προκατάληψη για την ταμπέλα με εκνευρίζει. Πιστεύω ότι εδώ και μια δεκαετία η παγκοσμιοποίηση έχει ισοπεδώσει και τα προιόντα, τα οποία έχουν χάσει την όποια αρχική ταυτότητά τους. Συνεπώς, προιόντα παρόμοιας τιμής πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ισάξια, ελέγχοντας μόνο την ικανοποίηση που προσδίδουν στον καταναλωτή.
Εαν μέχρι το τέλος Αυγούστου επισκευτείς την κεντρική Εύβοια προς Κύμη, περιμένω ειδοποίησή σου π.μ. για να συναντηθούμε σε εκπληκτικές παραλίες, έστω και για μονοήμερη 8) . Εγώ τώρα είμαι Πέύκη, αλλά το αυτοκίνητο με την οικογένεια παραμένει για διακοπές Εύβοια και πηγαινοέρχομαι τακτικά.
Θα χαρώ να συναντηθούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις από κοντά. :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P


Δυστυχώς Helias εγώ έφυγα απο Καρυστο 30/07. Όσο για διακοπές κλπ δυστυχώς τελειώσαμε για φέτος. Γύρισα χθές βράδυ 15/08 απο Γλύφα που είχα πάει για ψαροντούφεκο... Κάποια στιγμη θα σε πετύχω....Το αυτοκολλητάκι είναι κολλημένο στο πίσω τζάμι και το αμάξι είναι μάυρο....
Αν με πετύχεις πουθενά φώναξε...Θα χαρώ πολύ !!
Αντε και καλό Χειμώνα για όσους τέλειωσαν οι διακοπές τους.....


Συγνώμη Santa, αλλά χθές με το ποδήλατο στη παραλιακή είδα ένα μαύρο Santa Fe με ένα αυτοκόλλητο που έγραφε "ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ MAVERICK",
εσύ ήσουν;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό Santa » 19 Αύγ 2006, 13:10

SUVord έγραψε:
Santa έγραψε:
helias έγραψε:Hello φίλε Santa ! :P

Στην Κάρυστο ήμουν τις πρώτες ημέρες του Αυγούστου. Δεν είδα κάποιο Santa Fe. Κάθε φορά όμως που συναντώ ψάχνω για το αυτοκολλητάκι του off-road Portal, ή κάνω λάθος ;
Δεν έχω συναντήσει πολλά, δυο -τρία και όλα μέσα στην Αθήνα. Είναι ομολογώ εντυπωσιακότατο αυτοκίνητο. Σύμφωνα δε και με τα γραφόμμενά σου οι θετικές εντυπώσεις δεν περιορίζονται μόνο στην εξωτερική του εμφάνιση.
Σε συζήτηση που είχα με φίλο για ένα αυτ/το σε αυτά τα χρήματα, του το πρότεινα, αλλά δεν τον είδα ζεστό. Αυτή η προκατάληψη για την ταμπέλα με εκνευρίζει. Πιστεύω ότι εδώ και μια δεκαετία η παγκοσμιοποίηση έχει ισοπεδώσει και τα προιόντα, τα οποία έχουν χάσει την όποια αρχική ταυτότητά τους. Συνεπώς, προιόντα παρόμοιας τιμής πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ισάξια, ελέγχοντας μόνο την ικανοποίηση που προσδίδουν στον καταναλωτή.
Εαν μέχρι το τέλος Αυγούστου επισκευτείς την κεντρική Εύβοια προς Κύμη, περιμένω ειδοποίησή σου π.μ. για να συναντηθούμε σε εκπληκτικές παραλίες, έστω και για μονοήμερη 8) . Εγώ τώρα είμαι Πέύκη, αλλά το αυτοκίνητο με την οικογένεια παραμένει για διακοπές Εύβοια και πηγαινοέρχομαι τακτικά.
Θα χαρώ να συναντηθούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις από κοντά. :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P


Δυστυχώς Helias εγώ έφυγα απο Καρυστο 30/07. Όσο για διακοπές κλπ δυστυχώς τελειώσαμε για φέτος. Γύρισα χθές βράδυ 15/08 απο Γλύφα που είχα πάει για ψαροντούφεκο... Κάποια στιγμη θα σε πετύχω....Το αυτοκολλητάκι είναι κολλημένο στο πίσω τζάμι και το αμάξι είναι μάυρο....
Αν με πετύχεις πουθενά φώναξε...Θα χαρώ πολύ !!
Αντε και καλό Χειμώνα για όσους τέλειωσαν οι διακοπές τους.....


Συγνώμη Santa, αλλά χθές με το ποδήλατο στη παραλιακή είδα ένα μαύρο Santa Fe με ένα αυτοκόλλητο που έγραφε "ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ MAVERICK",
εσύ ήσουν;



Βέβαια....Αφήσαμε το Maverick και κυκλοφορουμε τωρα με ποδήλατο?..... :twisted: :twisted: :twisted:
Τουλάχιστον έτσι δεν θα φάς κανένα ψαλίδι ανεβαίνοντας σε πεζοδρόμιο :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό KeLeYTiS » 21 Αύγ 2006, 10:47

Μολις γυρισα απο Ξανθη και το πρωτο μου ταξιδι με το MAV

Εχω μεινει αφωνος απο επιπεδο ανεσης

Φοβερο ταξιδι που εκανα στασεις μονο για τσιγαρο και οχι γιατι ημουν κουρασμενος
Σε αυτο ισως επαιξε ρολο και το προηγουμενο μου αυτοκινητο και η διαφορα μου εκανε μεγαλυ εντυπωση...
Τρομερα σταθερο σε μεγαλες ταχυτητες αφου σε καποια φαση νομιζοντας οτι παω με 100 (δεν κοιταω κοντερ σχεδον ποτε) αρχισα να περναω αυτοκινητα και σκεφτομαι
"Καλα ολοι με 80 πανε?"
Κοιταω το κοντερ 170 !!!!

Απο καταναλωση εκαψε λιγο παραπανω απο το Citroen μου αλλα μπρος στην ανεση τι ειναι λιγα ευρω παραπανω?

Το εβαλα και λιγο χωμα και το περασα και απο μια δυσκολη διαδρομη την οποια την επομενη μερα την εκανα με το Hilux 4X4 Diesel του θειου μου...οκ μερα με την νυχτα αλλα δεν ζηταω και πολλα απο ενα SUV

Στα μειον τωρα

Μου τραβαει λιγο δεξια
Μετα απο την πρωτη βολτα σε χωμα αρχισε να τριζει το καθισμα του συνοδηγου (δεν ξερω αν ειναι τυχαιο )

Για αυτα ηδη ενημερωσα την αντιπροσωπεια και θα παω να μου το κοιταξουν

Επισης δεν καταλαβαινω ποτε μπαινει η τετρακινηση ..αναβει καποιο λαμπακι ?

ΥΓ)Στην Ford μου ειπαν οτι δεν θελει στρωσιμο (προληπτικα εγω εκανα ομως) στα 1500 χλμ δεν θα επρεπε να αλλαξω λαδια? Μου ειπαν να αλλαξω στα 15000 η στον πρωτο χρονο

Παρτε και 2 φωτο

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
KeLeYTiS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006, 12:25

Δημοσίευσηαπό Santa » 21 Αύγ 2006, 14:55

KeLeYTiS έγραψε:Μολις γυρισα απο Ξανθη και το πρωτο μου ταξιδι με το MAV

Εχω μεινει αφωνος απο επιπεδο ανεσης

Φοβερο ταξιδι που εκανα στασεις μονο για τσιγαρο και οχι γιατι ημουν κουρασμενος
Σε αυτο ισως επαιξε ρολο και το προηγουμενο μου αυτοκινητο και η διαφορα μου εκανε μεγαλυ εντυπωση...
Τρομερα σταθερο σε μεγαλες ταχυτητες αφου σε καποια φαση νομιζοντας οτι παω με 100 (δεν κοιταω κοντερ σχεδον ποτε) αρχισα να περναω αυτοκινητα και σκεφτομαι
"Καλα ολοι με 80 πανε?"
Κοιταω το κοντερ 170 !!!!

Απο καταναλωση εκαψε λιγο παραπανω απο το Citroen μου αλλα μπρος στην ανεση τι ειναι λιγα ευρω παραπανω?

Το εβαλα και λιγο χωμα και το περασα και απο μια δυσκολη διαδρομη την οποια την επομενη μερα την εκανα με το Hilux 4X4 Diesel του θειου μου...οκ μερα με την νυχτα αλλα δεν ζηταω και πολλα απο ενα SUV

Στα μειον τωρα

Μου τραβαει λιγο δεξια
Μετα απο την πρωτη βολτα σε χωμα αρχισε να τριζει το καθισμα του συνοδηγου (δεν ξερω αν ειναι τυχαιο )

Για αυτα ηδη ενημερωσα την αντιπροσωπεια και θα παω να μου το κοιταξουν

Επισης δεν καταλαβαινω ποτε μπαινει η τετρακινηση ..αναβει καποιο λαμπακι ?

ΥΓ)Στην Ford μου ειπαν οτι δεν θελει στρωσιμο (προληπτικα εγω εκανα ομως) στα 1500 χλμ δεν θα επρεπε να αλλαξω λαδια? Μου ειπαν να αλλαξω στα 15000 η στον πρωτο χρονο

Παρτε και 2


Ωραίο αυρτοκίνητο...Maverick είναι?
:lol: :lol:
Φίλε Keleytis να αλλάξεις τα λάδια και το φίλτρο στα 7500 χλμ προληπτικα.
Όσο αφορά τους τριγμούς στο κάθισμα είναι κάτι το σύνηθες μετά ιδίως απο παρατεταμένο offroad το κάνει. Με λίγο λάδωμα στις επαφές του καθίσματος θα στο φτιάξουν μια χαρά.
Για το τράβηγμα δεξιά να κοιτάξεις να στο ευθυγραμμίσουν και να το ζυγοσταθμίσουν αν χρειαστεί....αν επιμένει να κοιτάξεις τους δίσκους (αν στο κάνει όταν πατάς φρένο) ή την κρεμαγιέρα μήπως χάσκει...
Ευχομαι να πανε ολα καλά.....καλοτάξιδο και παλι...

ΥΓ προς όλους: Το maverick έχει φωτισμό στο σκιάδιο του οδηγού συνοδηγού? Δεν θυμάμαι... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

maverick + xero psomi

Δημοσίευσηαπό argkras » 23 Αύγ 2006, 00:55

Γεια σας απανταχου φιλοι μαβεροβιοι!!!
Ξερω δεν με θυμαστε γιατι εχω καιρο να γραψω λογω αλλαγων στο γραφειο μου γαρ.
Το καλοκαιρι ομως μου εδωσε την ευκαιρια να χαρω και το αγαπημενο μας (που μισουμε καποιες φορες) σουβάκι...
Καλοριζικο και καλοταξιδο και στον νεο φιλο KeLeYTiS το μαβερακι.
Για να σας "φτιαξω" στελνω και μια ωραια φωτο απο τις διαδρομες μου στο χωμα στα μερη της ορεινης Κορινθιας.
ΝΑμαστε καλα.
Άβαταρ μέλους
argkras
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006, 01:29
Τοποθεσία: Athina

maverick + xero psomi

Δημοσίευσηαπό argkras » 23 Αύγ 2006, 01:17

Α... ξεχασα να σημειώσω:
α. απ'όσα ξερω φιλε KeLeYTi, πότε μπαινει η 4κίνηση δεν θα το καταλαβαινεις γιατι νομιζω οτι γινεται σε δευτερολεπτα και σιγουρα δεν θα αναβει το λαμπακι. Στη Βελμαρ μου ειπαν οτι αν αναψει λαμπακι 4κιν. τοτε υπάρχει προβλημα (?)
β. για λαδια και μενα ειπαν για τα 15000, αλλα ακου και αυτο: Τυχαια σημερα και στα 5100 χλμ. μου ελεγξαν τα λαδια στη Shell που βαζω βενζινη και ηταν ο δεικτης στη μεση, ετσι πηρε 1λτρ. λαδι συμπληρωμα. ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ??? Μηπως πρεπει να ακουσουμε τον φιλο Santa που λεει για αλλαγη στα 7500?
γ. οταν περναω καποιες συγκεκριμενες ραγες τρενου (ΚΙΑΤΟΥ) το αυτ/το κοπαναει/κουδουναει/...//, ειδικα σε αυτες, γιατι εχω περασει και αλλες. ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΝΕΙΣ πανω σε αυτο?
Άβαταρ μέλους
argkras
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006, 01:29
Τοποθεσία: Athina

Re: maverick + xero psomi

Δημοσίευσηαπό Santa » 23 Αύγ 2006, 14:38

argkras έγραψε:Α... ξεχασα να σημειώσω:
α. απ'όσα ξερω φιλε KeLeYTi, πότε μπαινει η 4κίνηση δεν θα το καταλαβαινεις γιατι νομιζω οτι γινεται σε δευτερολεπτα και σιγουρα δεν θα αναβει το λαμπακι. Στη Βελμαρ μου ειπαν οτι αν αναψει λαμπακι 4κιν. τοτε υπάρχει προβλημα (?)
β. για λαδια και μενα ειπαν για τα 15000, αλλα ακου και αυτο: Τυχαια σημερα και στα 5100 χλμ. μου ελεγξαν τα λαδια στη Shell που βαζω βενζινη και ηταν ο δεικτης στη μεση, ετσι πηρε 1λτρ. λαδι συμπληρωμα. ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ??? Μηπως πρεπει να ακουσουμε τον φιλο Santa που λεει για αλλαγη στα 7500?
γ. οταν περναω καποιες συγκεκριμενες ραγες τρενου (ΚΙΑΤΟΥ) το αυτ/το κοπαναει/κουδουναει/...//, ειδικα σε αυτες, γιατι εχω περασει και αλλες. ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΝΕΙΣ πανω σε αυτο?

α.για το πρόβλημα αυτό δεν ξέρω μιας και εγώ είχα και την επιλογή με κουμπί για 4χ4 (2.0λτ)
β. Φυσικότατο και είναι και ένας απο τους λόγους για νωρίς αλλαγμα γιατι μέχρι να στρώσει καλά η μηχανή καίει και λιγο λαδάκι. Συνέβη το ίδιο και σε μένα.
γ. Να ρίξεις μια ματιά στα μπροστινά ψαλίδια σου....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 23 Αύγ 2006, 15:49

Έλα να ανάψει λίγο η συζήτηση με τα Μαβ, έλα και είχαμε μουχλιάσει.. :P :P :P :P :P

Φίλε KeLeYTi, τα μοντέλα του ΄05 και μετά, με την αυτόματη τετρακίνηση, εκτός από δυνατότερο κινητήρα, έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κύλησης και άνεση σε σχέση με τα παλαιότερα. Επίσης έχουν δεχθεί βελτιώσεις σε πολλά άλλα σημεία. :wink: :wink: :wink: :wink:
Στο θέμα της τετρακίνησης λένε ότι είναι καλύτερο να έχεις την ευχέρεια της εμπλοκής της οποιαδήποτε στιγμή εσύ το επιλέξεις. Πρέπει να είναι σωστή η άποψη αυτή.
Βέβαια από την άλλη, α) το καινούργιο σύστημα με το οποίο εμπλέκεται μόνη της η τετρακίνηση, σώζει πολλές καταστάσεις που ενδέχεται να μην είχαν προβλεφθεί από τον οδηγό και β) αποφεύγονται ζημιές από την άσκοπη χρήση της.
΄Πιστεύω ότι το ιδανικό σύστημα είναι η παρούσα αυτόματη τετρακινηση με την αμεσότατη εμπλοκή , και όχι η παλαιότερη η οποία στο auto υστερούσε σε ταχύτητα εμπλοκής, σε συνδυασμό με την δυνατότητα κλειδώματός της από τον οδηγό. :P :P αυτό πρέπει να το δούμε μήπως και μπορούμε με κάποιο τρόπο να επέμβουμε. :wink:
Από θέμα κατανάλωσης εγώ με το 2.3lt , κυμαίνομαι γύρω στα 11.5lt/100χλμ.
Για το τράβηγμα στα δεξιά, πρέπει να το κοιτάξεις, ευθυγράμμιση στο συνεργείο. :cry:
Το κάθισμα του συνοδηγού, μια από τις γνωστές σαχλαμάρες στην συναρμολόγηση σίγουρα, κοίταξε λίγο τις βάσεις μήπως θέλει κάποια σφίξιμο, δεν πιστεύω ότι είναι κάτι σοβαρό, εμένα δεν είχε παρουσιάσει κάτι σχετικό. :wink:
Εμένα για τις αλλαγές λαδιών μου είπαν κάθε 20.000χλμ, ή στο χρόνο.
Η τετρακίνηση μπαίνει χωρίς να γίνει αντιληπτή από τον οδηγό.
Το φωτάκι του 4Χ4, θα ανάψει μόνο όταν διαγνώσει το σύστημα αναποτελεσματικότητα και για να προληφθεί τυχόν υπερθέρμανσή του , κάνει τότε αυτόματη απεμπλοκή, για την προστασία του. :P

Φίλε argkras, έχω ακούσει ότι μέχρι την πρώτη τους αλλαγή τα λάδια έχουν κάποια απώλεια, έτσι κιαλλιώς τα λάδια πρέπει να τα ελέγχει κανείς συχνά πυκνά :wink: .
Εμένα στη πρώτη αλλαγή, στο χρόνο επάνω και γύρω στα 11000χλμ, δεν είχε κάποια απώλεια. Τα είχες ελέγξει πριν, μήπως αυτοί οι ...μπίπ...της Ford, είχαν λίγα λάδια από την αρχή; κοίταξέ το πάντως γιατί 1λτρ είναι αρκετό λάδι για τόσο λίγα χλμ. :evil:
Για το κουδούνισμα στις συγκεκριμένες γραμμές, πιστεύω ότι είναι θέμα συντονισμού της ανάρτυσης στις συγκεκριμένες ανωμαλίες του οδοστρώματος. Κοίταξέτο με διαφορετική ταχύτητα και διαφορετική γωνία προσέγγισης ;
Έχω παρατηρήσει, ότι όταν αυξάνω την ταχύτητα σε χωματόδρομο με αρκετές ανωμαλίες, τότε μειώνεται ο θόρυβος και κάποιοι συντονισμοί στην καμπίνα.
Βέβαια αυτές τις σαχλαμάρες έκανα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα και ότα ανέβαινα με φόρα μια δυσκολότατη ανηφόρα, κοπάνησα μπροστά δεξιά σε μια μεγάλη πέτρα, βράχο , με αποτέλεσμα το κλατάρισμα του εμπρός δεξιού ελαστικού. Τσάκισε το πλαινό του ελαστικού ανάμεσα στο βράχο και τη ζάντα και σχίστηκε. :cry: ασ πρόσεχα, αφού ήθελα και καλά να περάσω γρήγορα και άνετα, πέρασα με καθυστέρηση και ταλαιπωρία. :cry:
Πάντως το λάστιχο επισκευάσθηκε μόνο με 8 euros, αλλά δεν το εμπιστεύομαι και άφησα τη ρεζέρβα πάνω, καινούργια γαρ και κανονικά με τη ζάντα της, (όχι σαν το προηγούμενο χι, χι, χι). :wink:
Τον φίλο μας τον santa, πάντα τον ακούμε, αλλά ποτέ δεν το γράφουμε στο φόρα, α) για να μην το παίρνει πάνω του, (ιατρική συμβουλή,αρκετά την έχει ψωνίσει με το τουτού του), και β) γιατί είναι δηλωμένος κατάσκοπος των σχιστομάτηδων. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό KeLeYTiS » 16 Οκτ 2006, 12:17

Παιδια λεω να το παω στην αντιπροσωπεια γιατι μαλλον μου βαλανε ισιες δισκοπλακες και ξεχασαν να μου δωσουν και σκουρια :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
KeLeYTiS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006, 12:25

Δημοσίευσηαπό helias » 17 Οκτ 2006, 08:13

KeLeYTiS έγραψε:Παιδια λεω να το παω στην αντιπροσωπεια γιατι μαλλον μου βαλανε ισιες δισκοπλακες και ξεχασαν να μου δωσουν και σκουρια :lol: :lol: :lol: :lol:


Ευτυχώς τα προβλήματα αυτά δεν ήταν γενικευμένα, γιατί αλλιώς το Μαβ δεν θα ήταν ένα από τα πιο καλοπουλημένα SUV της αγοράς !!!!
:wink:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες