Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NEO ESCAPE 2005

Συντονιστής: SUVord

Re: NEO ESCAPE 2005

Δημοσίευσηαπό juan » 14 Ιουν 2004, 23:16

juan έγραψε:
Ετσι είναι τα νέα φανάρια ?

Εικόνα
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: ΝΕΟ ΜΑΒΕΡΙΚ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 14 Ιουν 2004, 23:49

Αγαπητέ Παναγιώτη όντως και εγώ είδα ένα Μαβερικ καθώς έφευγα από εκεί, και χαίρομαι που σου άρεσε το τσεκ τεμπ,αλλα και το σέρβις των παιδιών!
Τι έκανα με τα κενά? Τίποτα γιατί, κανείς δεν καταλαβένει ότι είναι εξτρα!

Αν το ήξερα από πριν θα δημοσιευα πιο μπροστά και κάτι άλλο επισης χρήσιμο για τα αυτοκινητά μας,που και αυτό τοποθετειται στα παιδιά.
αυτόματο ανέβασμα των παραθηρων εμπρος πισω και απο το εργοστασιακό μπρελόκ που έχουμε από την αντιπροσωπία για τον συναγερμο και το αυτόματο κλείδωμα,όταν κλειδώνουμε τις πόρτες από το μπρελόκ,αλλά και με ανοιχτό ή σβηστο τον κηνιτήρα πατώντας απλά μια ασφάλεια κλειδώματος οποιαδήποτε πόρτας.Πολύ χρήσιμο το αυτόματο ταυτόχρονο ανέβασμα όλων των παραθήρων πατώντας μια σφάλεια στην πόρτα οταν για παράδειγμα τώρα το καλοκαίρι έχεις αφήσει στο αυτοκίνητο μόνους το παιδι σου,την φίλη σου ή την γυναίκα σου με ανοιχτά παράθηρα και κάποιος περίεργος πλησιασει το αυτοκίνητο,,,απλά θα πατήσουν την ασφάλεια της πόρτας που κάθονται και κλειδώνοντας την πόρτα αυτόματα θα ανέβουν και οποια παραθηρα είναι ανοικτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το κορυφαίο ειναι πως όταν κλειδώσεις και ξεκλειδώσεις απότομα, η διαδικασία κλεισιματος των παραθήρων ολοκλειρώνεται και ας είναι ξεκλειδωτη η πόρτα πια ,δηλαδη όταν πλειρώνεις τα διόδια ασ πούμε απλα μετά πατάς την ασφάλεια και κλείνει το παράθηρο αμέσως μόνο του ικαθώς και όποιο είναι ανοικτό.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αν όχι πλήρης ενημέρωση ςτο 2106208707
Προσφερουν δωρεάν τον καλύτερο εσπρέσσο της Αθήνας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Re: NEO ESCAPE 2005

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 15 Ιουν 2004, 00:13

juan έγραψε:
juan έγραψε:
Ετσι είναι τα νέα φανάρια ?

Εικόνα


Φιλε Juan,
Τα φαναρια ειναι ακριβως ετσι. Αν δεις το αυτοκινητο απο μπροστα θα καταλαβεις οτι τα φλας εξεχουν λιγο οπως το νεο rav4. Τα κατω ειναι στογγυλα και οντως αλλαζουν ολο τον χαρακτηρα του αυτοκινητου. Αν λοιπον βαλουμε προφυλακτηρα με φωτα ομιχλης αλλαξουμε τα φαναρια και βαλουμε την νεα κονσολα με τον λευγε των ταχυτητων, με το μπρατσο που εχω δει μονο σε φωτο για το 2,3λτ τοτε εχουμε ενα escape 2005 !!!
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 16 Ιουν 2004, 10:23

Χαιρετώ κι εγώ την παρέα !

Είδα σε μία φωτογραφία στο Autotriti το εσωτερικό του νέου Mav 3.0 και πρόσεξα οτι τον λεβιέ των ταχυτήτων τον έχουν βγάλει απο το τιμόνι και τον έχουν βάλει στην συνηθισμένη (για την Ευρώπη ...) θέση.

Επειδή δεν το ανέφερε κανένας και αν όντως ισχύει είναι πολύ μεγάλη αισθητική βελτίωση, μπορεί να το πιστοποιήσει κάποιος ? Όντως έτσι είναι ?

Επίσης δεν είπατε για νέα χρώματα και αν υπάρχουν.

Υπεροδηγέ μου φαίνεται οτι όλο το forum θα πάει στο μαγαζί που προτείνεις, δεν τους λές να μας κάνουν και καμιά ιδιαίτερη τιμή :P :P :P

Εγώ πάντως θα πάω το σαββάτο, γιατί ούτως ή άλλως έψαχνα να βάλω το σύστημα του ανεβάσματος στα παράθυρα. Θυμάσαι πόσο περίπου κοστίζει ?
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό juan » 16 Ιουν 2004, 12:02

Mav_Shatz έγραψε:Χαιρετώ κι εγώ την παρέα !

Είδα σε μία φωτογραφία στο Autotriti το εσωτερικό του νέου Mav 3.0 και πρόσεξα οτι τον λεβιέ των ταχυτήτων τον έχουν βγάλει απο το τιμόνι και τον έχουν βάλει στην συνηθισμένη (για την Ευρώπη ...) θέση.

Επειδή δεν το ανέφερε κανένας και αν όντως ισχύει είναι πολύ μεγάλη αισθητική βελτίωση, μπορεί να το πιστοποιήσει κάποιος ? Όντως έτσι είναι ?

Επίσης δεν είπατε για νέα χρώματα και αν υπάρχουν.

Υπεροδηγέ μου φαίνεται οτι όλο το forum θα πάει στο μαγαζί που προτείνεις, δεν τους λές να μας κάνουν και καμιά ιδιαίτερη τιμή :P :P :P

Εγώ πάντως θα πάω το σαββάτο, γιατί ούτως ή άλλως έψαχνα να βάλω το σύστημα του ανεβάσματος στα παράθυρα. Θυμάσαι πόσο περίπου κοστίζει ?


Ναι ισχύει: Tον λεβιέ των ταχυτήτων τον έχουν βγάλει απο το τιμόνι και τον έχουν βάλει στην συνηθισμένη (για την Ευρώπη ...) θέση.

To ποσό για τα παράθυρα αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι περίπου στα 280€. Πήγα χθές αλλά θεωρώ ότι είναι to much να κλείνουν όλα τα παράθυρα σε συγχρονισμό...

Πολύ καλό όμως το tsek temp
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 16 Ιουν 2004, 12:24

Mav_Shatz έγραψε:Χαιρετώ κι εγώ την παρέα !

Είδα σε μία φωτογραφία στο Autotriti το εσωτερικό του νέου Mav 3.0 και πρόσεξα οτι τον λεβιέ των ταχυτήτων τον έχουν βγάλει απο το τιμόνι και τον έχουν βάλει στην συνηθισμένη (για την Ευρώπη ...) θέση.

Επειδή δεν το ανέφερε κανένας και αν όντως ισχύει είναι πολύ μεγάλη αισθητική βελτίωση, μπορεί να το πιστοποιήσει κάποιος ? Όντως έτσι είναι ?

Επίσης δεν είπατε για νέα χρώματα και αν υπάρχουν.

Υπεροδηγέ μου φαίνεται οτι όλο το forum θα πάει στο μαγαζί που προτείνεις, δεν τους λές να μας κάνουν και καμιά ιδιαίτερη τιμή :P :P :P

Εγώ πάντως θα πάω το σαββάτο, γιατί ούτως ή άλλως έψαχνα να βάλω το σύστημα του ανεβάσματος στα παράθυρα. Θυμάσαι πόσο περίπου κοστίζει ?


Μόλις ρώτησα συνάδελφοι Μαβερικόβιοι και μου είπαν ότι ο συνγρονισμός των κλειδαριων με τα παράθηρα κοατίζει 230ευρώ όλα (2 πλακετες 1μοτερ εργασία)
Ρωτηστε και για blew tooth παιδιά!! το δικό μου δουλευει τέλεια και με τα 2 κινητα που έχω (παναφον και κοσμοτε)
Και μια διευκρινηση.....σας ενημερώνω το τι μπορει να μπει στο αυτοκινητό μας λόγο του ότι είμαι ικανοποιημένος από αυτά , και δεν έχω σκοπό να παρασύρω κανέναν σε έξοδα,,,,άλλωστε σας είπα πιο μπροστά το τι έχει επάνω το μαβ. 2004 και μπορείται να καταλάβεται το τι θα έχει σε λίγες μέρες το 2005!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό xontros » 16 Ιουν 2004, 21:42

Δεν ξέρω εάν θα σας κάνω να ζηλέψετε, αλλά σήμερα ήμουν σε μεγάλο ξενοδοχείο στο Λαγονήσι για κάποια παρουσίαση, και ήταν γεμάτος ο τόπος από νέα Maverick γα την 1η παρουσίαση του :!: :!: :!: Με τα νέα φώτα μπροστά μου θύμισε Discovery :roll: , ενώ ο λεβιές ήταν όντως στην κανονική θέση... Πάντως δε φαίνεται να έχουν κάνει θεαματικές αλλαγές 8)
Α, και όσα είδα ήταν σκούρα μπλε ή μαύρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 17 Ιουν 2004, 08:48

Να και οι πρωτες φωτο και παρουσιασεις σε ελληνικο εδαφος επιτελους δειτε τα στο 4τροχοι κλικ εδω:
http://www.4troxoi.gr/news/closeup.php?id=2372&part=1

Καθως και στο autotriti κλικ εδω: http://www.autotriti.gr/_NEA/preview_ne ... A_ID=23150

15 Ιουνίου 2004
Από τα 29.999 ευρώ το νέο Maverick

Μόλις ένα ευρώ λιγότερο από τα 30.000 κοστίζει η βασική έκδοση του ανανεωμένου Ford Maverick, που πλέον διατίθεται με τον 2,3 λίτρων κινητήρα (απόδοσης 150 ίππων), ενώ έχει δεχθεί εμφανισιακές αλλαγές, τόσο στο αμάξωμα όσο και στο εσωτερικό του, καθώς και στην τετρακίνηση.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ: Παρουσιάστηκε για την ελληνική αγορά η ανανεωμένη εκδοχή του Maverick, που διατίθεται σε τρία εξοπλιστικά επίπεδα για τον νέο κινητήρα των 2,3 λίτρων και σε μόλις ένα για τον μεγαλύτερο κινητήρα των 3,0 λίτρων. Η έκδοση base περιλαμβάνει όλες τις ηλεκτρικές ευκολίες, ABS και τέσσερις αερόσακους, ενώ για την έκδοση Sport που προσφέρει επιπλέον ζάντες αλουμινίου και ράδιο-CD απαιτούνται 30.999 ευρώ, ενώ η έκδοση με το δερμάτινο σαλόνι (Leather) ανέρχεται στα 32.999 ευρώ. Από την άλλη η πλουσιότερη έκδοση Luxury, η οποία και φέρει στάνταρ δερμάτινα καθίσματα, ηλιοροφή και πακέτο πολυτελείας κοστίζει 33.299 ευρώ. Έκτος του 2,3 λίτρων Duratec κινητήρα, που αποδίδει 150 ίππους και 200 Nm ροπής, υπάρχει επίσης και η έκδοση με τον τρίλιτρο κινητήρα των 203 ίππων, που συνδυάζεται όμως μόνο με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και κοστίζει 36.999 ευρώ.

Οι αλλαγές στην εμφάνιση του μοντέλου εστιάζονται στο μπροστινό μέρος, στα διάφανα κρύσταλλα των φωτιστικών σωμάτων, τους στρογγυλούς προβολείς ομίχλης και την νέα μάσκα, ενώ και στο εσωτερικό η αναβάθμιση είναι αισθητή τόσο στιλιστικά όσο και ποιοτικά. Αλλαγές επίσης φέρει και η πίσω ανάρτηση, καθώς και το σύστημα τετρακίνησης, που η εμπλοκή του πλέον είναι πλήρως αυτοματοποιημένη.


Δεν συκινηθηκα και πολυ που να το δειτε και απο κοντα..... Εσεις ?

<b>Σας γραφω και ανεκδοτο, ετσι για να μας φτιαξω την ορεξη:

Τρελό ξανθό γκομενάκι βγαίνει στο μπαλκόνι του να
κάνει ηλιοθεραπεία.
Αφού τα έχει πετάξει όλα, σκάει έξω πλήρως λαδωμένο.
Λίγο αργότερα από το επάνω διαμέρισμα, κατεβαίνει ένα χαρτάκι καρφιτσώμένο σε πετονιά που φέρει το μήνυμα :
Είσαι απίστευτο και θέλω όπωσδήποτε να βγούμε το βραδάκι για ένα ποτό.
Αν θέλεις κι εσύ, τράβα την πετονία μία φορά.
Αν δε θέλεις, τράβα την πετονιά σαράντα φορές, τις
δέκα τελευταίες πιο γρήγορα !</b> :D
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 17 Ιουν 2004, 11:49

Συναδερφε Χοντρέ ζηλεύουμε!, αν και από την περασμένη Παρασκευή 10-6-2004, μάλλον το πρώτο Μαβ. το οδηγώ και έχω γράψει και τις πρώτες παρατηρήσεις μου.θέλω δε να προσθέσω γιατί κατάργησαν το πολύτιμο κλείδωμα! το κατάργησαν φίλοι μου γιατί οι άσχετοι οδηγοί της απέραντης όχθης τα οδηγούσαν με το κλειδωμα (ΟΝ) για καλύτερο τρακιν με αποτέλεσμα να έχουν πολαπλασιάσει τα σπασίματα των διαφορικών!μιας και η ταχύτητα κλειδώματος πρεπει να είναι ως 40χλμ σε διαδρομες με κλειστες στροφες και ως 80χλμ σε διαδρομες ευθείας με ανοικτες καμπές,ανεξάρτητα της διάρκειας του ταξιδιού!!!!Αυτοι λοιπόν τα οδηγούσαν τέρμα γκάζια παντού με(ΟΝ)!
Την πληρώνουμε εμείς τώρα καταλάβατε!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό juan » 17 Ιουν 2004, 17:32

xontros έγραψε:Δεν ξέρω εάν θα σας κάνω να ζηλέψετε, αλλά σήμερα ήμουν σε μεγάλο ξενοδοχείο στο Λαγονήσι για κάποια παρουσίαση, και ήταν γεμάτος ο τόπος από νέα Maverick γα την 1η παρουσίαση του :!: :!: :!: Με τα νέα φώτα μπροστά μου θύμισε Discovery :roll: , ενώ ο λεβιές ήταν όντως στην κανονική θέση... Πάντως δε φαίνεται να έχουν κάνει θεαματικές αλλαγές 8)
Α, και όσα είδα ήταν σκούρα μπλε ή μαύρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Κατεβένοντας την Βασ.Σοφίας μετά το Hilton σε ένα μέγαλο Parking City Park αν δεν κάνω λάθος έχουν εκθέσει 2 νέα Mav.

Για όποιον θέλει να τα δει άμεσα ::
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό xontros » 17 Ιουν 2004, 17:52

Και νόμιζα ότι ήμουν ο πρώτος που το έβλεπα :oops: :oops: :oops: :oops:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 18 Ιουν 2004, 15:09

Χθές το απόγευμα πήγα κι εγώ μια βόλτα με το νέο maverick 2.3.

Αυτο που μου άρεσε πολύ -εκτός απο αυτά που έχετε πεί ήδη- είναι και ο νέος πίνακας οργάνων. Ειδικά με τα φώτα αναμένα είναι πολύ ωραίος παιδιά...

Στην εμφάνιση οι διαφορές είναι αμελητέες, στον δρόμο όμως το αυτοκίνητο πετάει ...
Αυτά τα 25 άλογα και το 1 επιπλέον κιλό ροπής δίνουν άλλο αέρα. Όταν το γκάζωνα ένιωθα οτι η μηχανή θα ξεκολήσει και θα φύγει μέσα απο το καπώ. :P
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 18 Ιουν 2004, 15:52

Συναδερφε σου άρεσε γιατι το μοτέρ είναι του ΜΟΝΤΕΟ 2.3 που έχει πιο κοντο και κομσό λεβιέ ταχυτήτων,αλλά και συνχρονιζέ σασμάν με την όπισθεν πια,που δεν είχαι το 2λιτρο,άρα σε όλες τισ συνθήκες πιο αθόρυβο,και δυνατό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλλά θα διαφωνήσω για τον πίνακα οργάνων γιατί αν παρατήρησες δεν έχει ένδηξη φώτων πορείας,και ομίχλης και εμπρος και για πίσω,άσε που οι καινούργιες ζάντες μαλλαν είναι πιο αχρωμες από του 2λιτρου,.
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό juan » 18 Ιουν 2004, 22:46

Λοιπόν τελικά μετά από όλλα τα σχόλια και τις παρατηρήσεις που έχουμε κάνει για την σύγριση των 2 μοντέλων (Mav 2001 και Mav 2005 ) εαν μας έλεγαν να βάλουμε αυστηρά ένα και μόνον ένα πλαιονέκτημα τι θα λέγατε ?

Εγω θεωρώ ότι το ουσιαστικό είναι

+ Mav 2001 = κλείδωμα τετρακίνησης

+ Mav 2005 = απόδοση του κινητήρα


Όλα τα άλλα είναι θέμα βασικά αισθητικής, όρεξης , ....

Για αυτό όπως είπα και στο παρελθόν εαν τολμίσει κάποιος που έχει Mav 2001 να προσθέσει ''απόδοση'' θα έχει και τα 2 πλαιονέκτηματα του συγριτικού (άλογα και κλείδωμα στην τετρακίνηση) με την καλύτερη τιμή.

Άλλωστε το concept του Maverick είναι MONEY FOR VALUE.

Καλό Σαββατοκύριακο .

Εγω θα είμαι στην Ευβοια _ Μεσοχώρια_
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 19 Ιουν 2004, 10:30

juan έγραψε:Λοιπόν τελικά μετά από όλλα τα σχόλια και τις παρατηρήσεις που έχουμε κάνει για την σύγριση των 2 μοντέλων (Mav 2001 και Mav 2005 ) εαν μας έλεγαν να βάλουμε αυστηρά ένα και μόνον ένα πλαιονέκτημα τι θα λέγατε ?

Εγω θεωρώ ότι το ουσιαστικό είναι

+ Mav 2001 = κλείδωμα τετρακίνησης

+ Mav 2005 = απόδοση του κινητήρα


Όλα τα άλλα είναι θέμα βασικά αισθητικής, όρεξης , ....

Για αυτό όπως είπα και στο παρελθόν εαν τολμίσει κάποιος που έχει Mav 2001 να προσθέσει ''απόδοση'' θα έχει και τα 2 πλαιονέκτηματα του συγριτικού (άλογα και κλείδωμα στην τετρακίνηση) με την καλύτερη τιμή.

Άλλωστε το concept του Maverick είναι MONEY FOR VALUE.

Καλό Σαββατοκύριακο .

Εγω θα είμαι στην Ευβοια _ Μεσοχώρια_















Κυριοι μιας και έχω στην κατοχή μου(για λίγο ακόμα) και τα 2ΜΑΒ. (2003-2005)μπορώ να συμφωνήσω με τον JUAN,αλλά προσθέτω πως το νέο ΜΑΒ.είναι και κατά 1.5εκατοστά ψηλότερο, κατά 10db πιο αθόρυβο,κα κατά 0.8sec πιο γρήγορο από το προηγούμενο.



Αρε κλειδωματάκι!θα μου λείψεις!!


(Αν ανάψει κανενός το λαμπάκι κινητήρα, μην πανικοβληθεί, απλά να αλλάξει βενζινά)
Η Φορντ έκανε ότι έκανε ηΑΟΥΝΤΙ με το Α3 2004 που δεν μπορει να συγκριθεί με το Α S3 του 2003!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες