Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

cruise control & οδήγηση

Συντονιστής: SUVord

cruise control & οδήγηση

Δημοσίευσηαπό pek » 09 Σεπ 2006, 12:59

Ερώτηση: αναφέρθηκε η χρήση cruise control σε σχέση με την κατανάλωση βενζίνης. Να ρωτήσω κάποιον σχετικό να μου απαντήσει γιατί αυξάνεται η κατανάλωση με τη χρήση του σε ίσιο δρόμο δεν το καταλαβαίνω. Άντε σε στροφές, ανηφόρες και κατηφοριές, αλλά σε ίσιο δρόμο από τη στιγμή που το πάτημα στο γκάζι πάντα θα παίζει λίγο με το πόδι (δεν είμαστε βιονικοί) θα περίμενε κανείς οτί με cruise control, δηλ σταθερότατη ταχύτητα, η κατανάλωση θα μένει σταθερή. Κάνω λάθος????
Άβαταρ μέλους
pek
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 13:44

cruise control & οδήγηση

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 09 Σεπ 2006, 18:05

Αν και δεν είμαι σχετικός θα ήθελα να πω ότι από δική μου παρατήρηση βλέπω ότι στην ευθεία κρατάει περισσότερο το γκάζι "τραβηγμένο" με το cruise control παρά με το πόδι μου.Αρα θα έχει και παραπάνω κατανάλωση.Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά έτσι το νοιώθω.Για την ανηφόρα ή διαφορά είναι απόλυτη.Αργεί να καταλάβει την αλλαγή υψομέτρου με αποτέλεσμα να αργεί να δώσει γκάζι από νωρίς.Οτι είναι ξεκούραστο σε μεγάλες ευθείες (π.χ εγνατία) δεν το συζητάω.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό karanti » 10 Σεπ 2006, 15:42

Δεν το εχω μετρησει ακριβως, αλλα εχω την εντυπωση οτι με το cruise control η καταναλωση ειναι πολυ χαμηλοτερη. Σε ταξιδι μου απο Πρεσπες στην Αθηνα, μεσω Γρεβενων, με πολυ χρηση του c/c εκαψα μονο ενα τεποζιτο (αν δεν κανω λαθος ειναι περιπου 600 km). Σε συνηθισμενα μου ταξιδια Αθηνα-Γιαννενα, οπου λογω δρομου δεν μπορω να το χρησιμοποιησω, θελω παλι ενα τεποζιτο (περιπου 450 km).
Παντως, σιγουρα ειναι πιο ξεκουραστο...
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό helias » 12 Σεπ 2006, 08:36

Φίλε pek, δεν είμαι σχετικός, αλλά απλά σαν σχετικός χρήστης θα αναφέρω και εγώ την σχετικά άσχετη γνώμη μου. :oops:

Δεν έχω μετρήσει ποτέ την κατανάλωση με ή χωρίς c/c, πιστεύω όμως ότι με c/c αυξάνεται η κατανάλωση: α)Όταν έχω αλαφριά κατηφόρα δεν πιέζω τόσο πολύ το γκάζι με αποτέλεσμα λιγότερη βενζίνη, με χρήση c/c είναι συνεχής η πίεση, β) όταν βλέπω μπροστά μου ανηφόρα, λίγο πιο πρίν (ίσιωμα ή κατηφόρα) πιέζω περισσότερο το γκάζι το οποίο το δέχεται άνετα και έτσι βγαίνει με ελάχιστο επιπλέον γκάζι η ανηφόρα.
Πέραν όμως τούτων, στο ίσιωμα πιστεύω ότι η κατανάλωση είναι η ίδια, και επειδή όπως αναφέρει και ο pek, δεν μπορούμε να κρατάμε τόσο σταθερό το πόδι , τότε με τη χρήση c/c, ίσως να έχουμε και οικονομία.

Η παρατήρηση του φίλου konstantinou, είναι εύστοχη και το έχω διαπιστώσει και εγώ, αλλά θέλω να πιστεύω ότι η απελευθέρωση της συνεχούς πίεσης από το πόδι μας κάνει να αισθανόμαστε ότι βυθίζεται το γκάζι. :wink:

Πιστεύω, τα όσα αναφέρει ο φίλος karanti, αφού το έχει διαπιστώσει ο ίδιος τόσο κραυγαλέα, αν και πιστεύω ότι η διαφορά που αναφέρει είναι τεράστια. :shock:

ΤΕΛΙΚΑ όμως και αυτό είναι που μετράει για μένα, η κατανάλωση για τέτοιο όχημα είναι πολύ χαμηλή (ολόκληρη ντουλάπα και καίει μόνο 11.5 lt/100χλμ), η δε χρήση του c/c είναι καλή μόνο για μακρυνά ταξίδια και συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ περισσότερο, όταν ΄εχω ευχέρει και θέλω να ξεκουράσω το πόδι μου ή να παίξω το χρησιμοποιώ χωρις να σκέπτομαι την κατανάλωση, εξ΄ άλλου στο επόμενο χιλιόμετρο κάποιος συμπατριότης μας μπροστά μας θα επιχειρήσει κάτι αξιόλογο το οποίο θα ανακόψει θέλοντας και μη τη σταθερή πορεία μου. :P :wink:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό helias » 28 Σεπ 2006, 08:15

Παρακολούθησα στον ΣΚΑϊ, την εκπομπή Top Gear. Εκεί ο παρουσιαστής προσπάθησε να κάνει μια πολύ μεγάλη απόσταση με το AUDI A8, με ένα μόνο ρεζερβουάρ. Μαζί με πολλά άλλα tips σχετικά με την χαμηλή κατανάλωση, αναφέρθηκε ότι η χρήση του cruise controle, σε οποιεσδήποτε συνθήκες (ανηφόρα κατηφόρα κλπ) αυξάνει δραματικά την κατανάλωση.
Και γιατί να διαφωνήσουμε άλλωστε ; :wink:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 28 Σεπ 2006, 20:50

Σωστός!!!!!!
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό SUVord » 29 Σεπ 2006, 18:03

helias έγραψε:Παρακολούθησα στον ΣΚΑϊ, την εκπομπή Top Gear. Εκεί ο παρουσιαστής προσπάθησε να κάνει μια πολύ μεγάλη απόσταση με το AUDI A8, με ένα μόνο ρεζερβουάρ. Μαζί με πολλά άλλα tips σχετικά με την χαμηλή κατανάλωση, αναφέρθηκε ότι η χρήση του cruise controle, σε οποιεσδήποτε συνθήκες (ανηφόρα κατηφόρα κλπ) αυξάνει δραματικά την κατανάλωση.
Και γιατί να διαφωνήσουμε άλλωστε ; :wink:


Αγαπητέ Ηλία,

Υπάρχει μεγάλη διαφορά οταν σκοπός σου είναι πόσο μακριά θα πάς με ένα ρεζερβουάρ απο το να ταξιδέψεις σωστά και με ασφάλεια.
Δεν νομίζω οτι κάποιος θα προσπεράσει φορτηγό στην εθνική με 1500 στροφές. Ουτε οτι θα ταξιδέψει Αθήνα θεσσαλονίκη χωρίς να περάσει τα 100χλ/ω.
Εχω τρομερή οικονομία καυσίμου στα ταξίδια ενεργοποιώντας το Cruise Control σε οριζόντιο έδαφος και στα 120 χλ/ω. Εδώ ο κινητήρας γυρίζει στις 2000 στροφές και αυξομειώνει στροφές ανάλογα με τη κλίση του δρόμου.
Τα σημερινά αυτοκίνητα δεν έχου καμμία σχέση στην τροφοδοσία και καύση με τα λεγόμενα παλιάς τεχνολογίας.
Οσο και να πατήσεις το πόδι σου στο πεντάλ του γκαζιού, εφ όσον δεν αυξάνεις στροφές στον κινητήρα, δεν καταναλώνεις περισσότερη βενζίνη.
Βενζίνη πηγαίνει στη τροφοδοσία, αλλα αυτή παίρνει μόνο όσο χρειάζεται και η υπόλοιπη επιστρέφει στο ρεζερβουάρ.
Και ευτυχώς που συμβαίνει αυτό, διαφορετικά όποιος έχει λίγο βαρύτερο πόδι θα χρειαζόταν καταλύτη κάθε 10000 χιλιόμετρα.
Και κάτι σχετικά με το εγχείρημα του TOP GEAR.
Ειναι θεσμός στην Αγγλία απο την εποχή του Μεσοπολέμου η επίτευξη οσο το δυνατόν περισσότερων χιλιομέτρων με ένα ρεζερβουάρ καύσιμο.
Υπάρχει και ο σχετικός ετήσιος αγώνας που λαμβάνουν μέρος νέοι και παλαίμαχοι οδηγοί αγώνων.Οι ταχύτητες που αναπτύσονται δεν είναι το ζητούμενο αλλά η διάρκεια σε χιλιόμετρα.
Αυτά και καλά και οικονομικά χιλιόμετρα σε όλους σας.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό helias » 04 Δεκ 2006, 16:02

Το Σαββατοκύριακο συνδιάζοντας κοινωνική υποχρέωση με εκδρομή, πήγα στη λίμνη Πλαστήρα.¨Όπως πάντα ήταν φανταστικά, αν και είχαν τραβηχτεί πολύ τα νερά. Πηγαίνοντας επειδή είχα πολύ χρόνο ταξίδεψα με 120 - 140 χλμ/ώρα. Ήταν απολαυστικά και χρησιμοποίησα πολύ το cruise controle, αλλά το καλύτερο το είδα όταν για την επιστροφή χρειάστηκε να ξαναγεμίσω και μέτρησα ότι είχα κάψει 10.7 lt/100km και είχα κάνει και λίγες κακίες σε κάτι λάσπες και περιέργες διαδρομές γύρω από τη λίμνη.
Παρασυρόμενος λοιπόν και από τους Άγγλους φίλε SUVord, προσπάθησα για το καλύτερο και το πέτυχα, στην επιστροφή, δεν πήγα πιο πάνω από 120, άντε λίγες στιγμές 130, με μαλακό πόδι, προσοχή στο φρένο και το νούμου στο στροφόμετρο και το ταχύμετρο, χωρίς χρήση cruise controle, έκαψα 10.2 lt / 100 km.!!!!!!!!!!!!!
Την τιμή αυτή τη θεωρώ καταπληκτική για τον όγκο του αυτοκινήτου αυτού.
Τελευταία επεξεργασία από helias και 08 Δεκ 2006, 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 05 Δεκ 2006, 00:31

Καλύτερα θα είναι να συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ -> http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-1291.html. Ας μην ανοίγουμε πολλά topic με το ίδιο θέμα 8) . Ξαναναφέρω ότι στο τέλος (κάτω αριστερά) της ενότητας Ford όπως και σε κάθε ενότητα, υπάρχουν και αλλα θέματα. Πρίν postaroume μια ερώτησή μας καλό θα είναι να τσεκάρουμε αν όντως υπάρχει.

Φιλικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό SUVord » 08 Δεκ 2006, 15:06

Santa έγραψε:Καλύτερα θα είναι να συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ -> http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-1291.html. Ας μην ανοίγουμε πολλά topic με το ίδιο θέμα 8) . Ξαναναφέρω ότι στο τέλος (κάτω αριστερά) της ενότητας Ford όπως και σε κάθε ενότητα, υπάρχουν και αλλα θέματα. Πρίν postaroume μια ερώτησή μας καλό θα είναι να τσεκάρουμε αν όντως υπάρχει.

Φιλικά


Καλα, εσύ δε παίζεσαι.
Δεν φτάνει που είσαι σχιστομάτης αλλα είσα και ζηλιαρούλης.
Πώς είπαμε οτι λέγεται στα κορεάτικα το cruise control;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό helias » 08 Δεκ 2006, 15:33

Θα σας παρακαλούσα για λόγους ασφάλειας να μην ανοίξετε αυτό το τόπικ ξανά μεχρι να ελεγχθεί από τους ειδικούς για ραδιενέργεια.........
Τελευταία αντιληφθήκαμε ότι είχαμε συχνές επισκέψεις κάποιου κατάσκοπου και υπήρξε μια απόπειρα εναντίον του.....
Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω !!!!!!
:hiding:

Γιατί αυτοί οι κορεάτες έχουν προχωρήσει πολύ μπροστά και στέλνουν τη ραδιενέργεια με την μορφή ιού μέσω των Forums. :wink:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό donald » 11 Δεκ 2006, 14:01

helias έγραψε:Γιατί αυτοί οι κορεάτες έχουν προχωρήσει πολύ μπροστά και στέλνουν τη ραδιενέργεια με την μορφή ιού μέσω των Forums. :wink:


Γιατί μας χρηματοδοτούν οι Αμερικάνοι!!!!!! :nukemeltdown:
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό helias » 11 Δεκ 2006, 15:21

!!!!!!!!!!

:megaman:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες