Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ

Συντονιστής: SUVord

συχνοτητα εμφανισης βλαβων

Ιμαντας δυναμο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαρροες γενικα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τριξιματα στα παραθυρα
10
53%
Συμπλεκτης
5
26%
Σκουριες
4
21%
 
Σύνολο ψήφων : 19

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 02 Σεπ 2004, 14:32

Έχει παρατηρήσει κανείς στο ΜΥ2005 ότι όταν κατεβαίνεις απότομα πεζοδρόμιο ή περνάς σχετικά γρήγορα μεγάλα σαμαράκια, κάνει «γκουπ» η ανάρτηση μπρος δεξιά? Το έκανε και στο ΜΥ2001-2003 αν δεν κάνω λάθος.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

4X4

Δημοσίευσηαπό Lepes » 02 Σεπ 2004, 14:48

Thanks για τις πληροφοριες :)
Οσο αφορα το γκτουπ το ειχα αναφερει και εγω και μαλιστα μπροστα δεξια,την Δευτερα θα παω στο συνεργειο και θα σας πω τα νεα
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό costas » 03 Σεπ 2004, 20:37

ΜΕΤΑ ΤΑ 7000ΧΛΜ ΤΡΙΖΕΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΝΩΜΑΛΟ ΟΔΟΣΤΡΟΜΑ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ?
costas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004, 20:33

Δημοσίευσηαπό costas » 03 Σεπ 2004, 20:57

ver"]
maverick4wd έγραψε:Στατιστική ερωτήσεις:
(1) Πόσοι από εσάς (ΜΥ2003 ή ΜΥ2005) έχουν παρατηρήσει τρίξιμο στα παράθυρα όταν το αυτοκίνητο περνάει από ελαφρές ανωμαλίες του δρόμου? (Εννοείται κλειστά παράθυρα, χωρίς μουσική!)
(2) Σε πόσα από τα αυτοκίνητα των οποίων τα παράθυρα τρίζουν, έχετε βάλει μεμβράνες?

Προσωπικά, το ίδιο τρίξιμο μου έκανε και στο ΜΥ2003 και κάνει και στο ΜΥ2005, ιδίως προς το μεσημέρι, όταν ανέβει η θερμοκρασία της ημέρας.


Δεν εχω παρατηρησει τριξιματα απο τα παραθυρα και ας εχω βάλει και μεμβράνες. Τριξιματακια ακούγονται απο τα πλαστικά του πορτμπαγκαζ και τα γνωστά τα οποία δεν είναι ενοχλητικά. (MY2003 2.0)[/quote]

ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΟΔΗΓΟΥ ΕΛΑΦΡΟ ΤΡΙΞΙΜΟ. ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ. ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΞΙΜΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
costas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004, 20:33

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 06 Σεπ 2004, 10:16

εχετε δικιο προ χθες και εγω παρατηρησα αυτον τον θορυβο τσακ τσακ στο παραθυρο μου στις μικρες ανωμαλιες του δρομου......
με ενευρισε γιατι το αυτοκινητο ηταν εντελως αθορυβο!! ενω τωρα ακουω τον θορυβο....!!τελος παντων,,λεπτομεριες!!!
και εχω 9085χλμ σε 3 παρα 10 μερες μηνες!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 06 Σεπ 2004, 11:19

Τσούκου-τσούκου, όλοι ακούμε τους ίδιους θορύβους τελικά. Συγκεκριμένα για το "τσακ-τσακ", μπορεί να έρχεται είτε από το παράθυρο (κυρίως εαν είναι μισάνοικτο), είτε από τα λάστιχα της πόρτας τα οποία συνήθως έχουν απορροφήσει κερί από τοτέ που ήρθε το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο και δεν έχουν πλυθεί καλά. Αν πλύνετε τα λάστιχα με σαπουνάδα 2-3 φορές και βάλετε σπρέϋ σιλικόνης ή ταλκ, το φαινόμενο εξαφανίζεται. Θα επανέλθει βέβαια, διότι με τον καιρό και κυρίως με την ζέστη, τα λάστιχα συνεχίζουν να βγάζουν κερί ανώ το ταλκ και η σιλικόνη φεύγουν. Το σημαντικό όμως είναι ότι το φαινόμενο δεν οφείλεται σε κάποιο ελάττωμα του αυτοκινήτου. Για το παράθυρο από την άλλη πλευρά, όταν τρίζει οφείλεται κυρίως στην σκόνη που πιάνει στην τσιμούχα αλλά μπορεί να οφείλεται και σε ταλαιπωρημένο γρύλο. Ο γρύλος ταλαιπωρείται αν εκτός δρόμου ή στην άσφαλτο με πολλά χιλιόμετρα οδηγείς με μισάνοιχτο παράθυρο. Γιαυτό το παράθυρο ή τελέιως ανοιχτό ή τελείως κλειστό. Εξάλλου, το παράθυρο του οδηγού είναι αυτό που χρησιμοποιείται περισσότερο, άρα και φθείρεται πιο πολύ.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 30 Σεπ 2004, 23:56

Συνάδελφοι,
Θα παω την τριτη να κοιταξω τον δίσκο ο οποιός αρχισε να με ανησυχεί. Σκορτσαρει κατα την εκκίνηση ειδικά όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο. Εχω διαβασει στο forum οτι πολλοί απο εμάς είχαν το ίδιο πρόβλημα, τι λετε να κάνω?
Εγω θα επιμείνω να μου τον αλλαξουν τώρα που ισχύει και η εγγύηση εχω κανει 10,000 χλμ. Μου είπε τηλεφωνικως κάποιος απο το service οτι το πρόβλημα είναι γνωστό και συνήθως τον αλλαζουν. Ο νέος δίσκος δεν θα μυρίζει κιόλας όταν ζορίζεται και δεν θα σκορτσάρει. Για να δουμε....
Περιμενω την γνωμη σας για να μην παω αδιαβαστος...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 01 Οκτ 2004, 09:48

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

Εφοσον μπορεις να τον αλλαξεις και ειναι στην εγγυηση,τοτε επιθεση !!!!!!![/b]
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 01 Οκτ 2004, 11:07

Και σε μένα στο ΜΥ2003 σκορτσάριζε ο δίσκος στην πρώτη και στην όπισθεν όταν ήταν κρύο αλλά ποτέ δυστυχώς δεν το έκανε όταν πήγαινα στο συνεργείο. Ούτως ή άλλως πάντως, η ΒΕΛΜΑΡ μου είχε πει ότι δεν δέχονται να τον αλλάξουν αν δεν σπάσει!!! Μου τόχουν πει και άλλοι για το πρόβλημα, το οποίο είναι δυστυχώς γενικό στα ΜΥ2001-2003 2.0 L και δεν έχει να κάνει μόνο με το δικό σου. Ελπίζω να στον αλλάξουν και κυρίως ο καινούργιος να είναι βελτιωμένος και πιο ανθεκτικός γενικά.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό juan » 01 Οκτ 2004, 14:02

Στο ΜΥ 2002 το άλλαξα στα 40.000 κμ και πλήρωσα με μια έκπτωση διότι έγινε αρκέτα μεγάλη φασαρία. Τώρα σχετικά με το δικό σου πήγαιμε να τον αλλάξεις τώρα και θα στο καλύψη η εγγύηση. Γνωρίζω κάποιον που έχει αλλάξει με την εγγύση τουλάχιστο 2 φορές !!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 05 Οκτ 2004, 12:43

Συναδελφοι,
Σημερα πηγα οπως ανεφερα το αμαξι στην ford.
Τελικα θα μου αλλαξουν τον δισκο και ολα τα παρελκομενα του βαζοντας καινουργιο και πιό ανθεκτικό και καλυτερης ποιότητας (αυτο θα το δουμε στην πραξη).
Θα μου βαλουν τα περιβοητα λαστιχακια στις πορτες, θα κοιταξουν το πισω διαφορικο που εχανε λιγακι, θα μου αλλαξουν τους υαλοκαθαριστηρες και θα μου βαλουν φιλτρο γυρης και θα μου κανουν γενικο ελεγχο.
Επισης θα με ενημερωσουν για την αυξηση ιπποδυναμης αυριο και ποσο τελικα θα κοστισει. Και θα μου το κρατησουν και μεσα για μια μερα...

Καλα δεν τα πήγα?
Ολα στην εγγυηση εκτος απο το φιλτρο γυρης....52ευρω. Στη Βελμαρ Γλυκων νερών.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 05 Οκτ 2004, 14:19

MaverickLover έγραψε:Συναδελφοι,
Σημερα πηγα οπως ανεφερα το αμαξι στην ford.
Τελικα θα μου αλλαξουν τον δισκο και ολα τα παρελκομενα του βαζοντας καινουργιο και πιό ανθεκτικό και καλυτερης ποιότητας (αυτο θα το δουμε στην πραξη).
Θα μου βαλουν τα περιβοητα λαστιχακια στις πορτες, θα κοιταξουν το πισω διαφορικο που εχανε λιγακι, θα μου αλλαξουν τους υαλοκαθαριστηρες και θα μου βαλουν φιλτρο γυρης και θα μου κανουν γενικο ελεγχο.
Επισης θα με ενημερωσουν για την αυξηση ιπποδυναμης αυριο και ποσο τελικα θα κοστισει. Και θα μου το κρατησουν και μεσα για μια μερα...

Καλα δεν τα πήγα?
Ολα στην εγγυηση εκτος απο το φιλτρο γυρης....52ευρω. Στη Βελμαρ Γλυκων νερών.



ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ PART No? Η ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό vaggos » 05 Οκτ 2004, 15:12

Στην Βελμαρ δοκίμασαν το αυτοκίνητο για να δουν αν εχει πρόβλημα; Γιατί και εμένα το κάνει αλλά σπανίως. Μήπως και γλυτώσουμε τα 700.000 μετα την εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 05 Οκτ 2004, 18:25

Παιδια περιμενετε να το παρω αυριο 06/10 και να δω τι μου εκαναν τελικα. Και το part No θα παρω και ολα. Θα σας τα γραψω αναλυτικα τι εγινε αυριο το απογευμα και με ποιον να μιλησετε κλπ.
Εν τω μεταξυ του ειχα κανει τι λιστα με τα προβληματα και φανηκε περιεργο στον τεχνικο συμβουλο...του ειπα και για τις σκουριες και για τα κολάρα κλπ που μας ειχε συμβουλεψει ο Maverick4wd και με ρωτησε που ξερω τοσα πραγματα... Του απαντησα απλά οτι οποιος ενδιαφερεται μαθαινει....
Φανταζομαι οτι αν πατε και εσεις με τα ιδια προβληματα και ειστε στην εγγυηση θα παθει ταράκουλο....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 05 Οκτ 2004, 20:01

Εκλεισα χθες 1 χρόνο με το mav.Πανευτυχής μπορώ να πω.Προβλήματα οχήματος ελάχιστα εως αμεληταία.Και σαν καλός οδηγός το πάω στην αντιπροσωπεία (την τοπική) να κάνω το 1ο σέρβις.Σύνολο χιλ13500.
Μου αλλάζουν λάδια-φίλτρο λαδιού-φίλτρο γύρης. 64ευρώ υλικά &52 εργατικά!!!!
Μόλις ζητάω να δω το παλαιό φίλτρο γύρης - ΠΑΠΑΛΑ
:evil: :evil: : Μου λένε ότι είχε λίγο σκόνη και μετά ότι δεν υπάρχει παλιό πάνω στο αυτοκίνητο. :oops: :?: Ευτυχώς που υπάρχει και το forum και κάποιος έλεγε ότι και στο δικό του δεν υπήρχε από την μαμά.
Ετσι έληξε ήρεμα η πρώτη επίσημη επαφή με την μαμά ford.
Το μέλλον θα δείξει.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες

cron