Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Συντονιστής: SUVord

Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό MONTE244 » 14 Δεκ 2006, 20:29

Παιδιά γειά και χαρά σας!!!

Έχω κι εγώ το Mav 2.3 με ΜΟΛΙΣ 20.000 χλμ. και παρά το γεγονός οτι μόλις έκανα το service στο Λιάπη (Απίστευτο φαναρτζίδικο!!! το service του θα το δούμε...) άρχισε το όχημα απο πίσω δεξιά στην αρχή να ψιλοτρίζει μεταλικά, και τώρα να τρίζει σαν... σουμιές!!! Κι επειδή δεν θα έλεγα οτι μου αρέσουν σχολιάκια του στύλ "που την πας ρε μεγάλε την κρεβατοκάμαρα?" μήπως έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :roll: :roll: :roll: :D
Άβαταρ μέλους
MONTE244
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 20:28
Τοποθεσία: Ν. Ερυθραία, Αττική

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 14 Δεκ 2006, 21:13

Για να ενημερωθείς για το τί ακριβώς σου συμβαίνει τηλεφώνησε στο τηλέφωνο 6948926788.Αθανάσιος Γιόκας. Φίλε ένα τηλέφωνο είναι μόνο!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Δεκ 2006, 01:39

mhtseas έγραψε:Για να ενημερωθείς για το τί ακριβώς σου συμβαίνει τηλεφώνησε στο τηλέφωνο 6948926788.Αθανάσιος Γιόκας. Φίλε ένα τηλέφωνο είναι μόνο!!!!!!!!


Καλό θα ήταν φίλε Mhtseas να γράψεις για το τι ακριβώς ξέρεις για να ξέρουμε και εμείς. Αλλωστε αυτή είναι και η μαγική ιδιότητα του Forum.
Πάντως το τρίξιμο απο πίσω ήταν και το τελευταίο αρνητικό που παρατήρησα λίγες μέρες πρίν πάρω την απόφαση να το πουλήσω. Δεν έμαθα ποτέ βέβαια τί ήταν αλλα θα με ενδιέφερε να μάθω....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 15 Δεκ 2006, 15:31

MONTE244 έγραψε:Παιδιά γειά και χαρά σας!!!

Έχω κι εγώ το Mav 2.3 με ΜΟΛΙΣ 20.000 χλμ. και παρά το γεγονός οτι μόλις έκανα το service στο Λιάπη (Απίστευτο φαναρτζίδικο!!! το service του θα το δούμε...) άρχισε το όχημα απο πίσω δεξιά στην αρχή να ψιλοτρίζει μεταλικά, και τώρα να τρίζει σαν... σουμιές!!! Κι επειδή δεν θα έλεγα οτι μου αρέσουν σχολιάκια του στύλ "που την πας ρε μεγάλε την κρεβατοκάμαρα?" μήπως έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :roll: :roll: :roll: :D

Αλήθεια, που την πας την κρεβατοκάμαρα? Όσο ψάχνεις τι να απαντήσεις, σκέψου και τα εξής. Το δικό μου (2.3) κάποια στιγμή επίσης έτριζε πίσω δεξιά. Εννοώ χωρίς κάποιο κραδασμό αλλά ένα επαναλαμβανόμενο μεταλλικό "γρατζούνισμα", το οποίο όσο αύξανε η ταχύτητα γινόταν και πιο συχνό και επίμονο. Πήγα στο συνεργείο, βγήκε ο τροχός, καθαρίστηκαν τα τακάκια και οι σιαγώνες του χειρόφρενου (ω ναι, έχει και από αυτό) και τελικά σταμάτησε. Πιστεύω ήταν χώμα, βρώμα και κάποια πετραδάκια. Επίσης, γενικά μετά από πλύσιμο τα φρένα ψιλοκούζουν μέχρι να τα πατήσεις 2-3 φορές και να φύγει η επιφανειακή σκουριά (ουπς, αυτή η λέξη κάνει τζιζ τώρα τελευταία στα ΜΑΒ).
ΣΗΜ: Καλά, από τα 120 το πήρες το αυτοκίνητο? Πήρες και την προσφορά που δίνανε με τα κομοδίνα δώρο?
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό MONTE244 » 15 Δεκ 2006, 16:28

Παίδες problem solved!!!

Όπως τα λες ήταν maverick 4wd. Με τη διαφορά οτι δεν ήταν απλώς λερωμένη η πίσω δεξιά σιαγώνα αλλά ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ξεκολημένη!!! Το μισό της σιαγώνας (ας το ονομάσουμε άνω γνάθος) αποτελείται απο 2 ημικυκλικά μεταλικά λαμάκια κολλημένα μεταξύ τους. Ε σε εμένα είχαν ξεκολλήσει με αποτέλεσμα όταν "κόντραραν" μεταξύ τους να... τρίζει ο σουμιές!!! Δεν χρειάζεται να αναφέρουμε τώρα το επίπεδο σκουριάς... θα πικραθούμε όλοι... ΤΕΣΠΑ αλλάχθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες οι σιαγώνες όχι μόνο πίσω δεξιά αλλά και πίσω αριστερά (φυσικά όλα εγγύηση...).
ΣΗΜ 1: 120 και βάλε!!! Μου προσέφεραν 2 focys για κομοδίνα, αλλά ήταν μικρό το δωμάτιο και δεν τα πήρα... :D :D :D Πληρωμένη απάντηση σε φίλο που είπε το Mav κρεβατοκάμαρα ήταν: "Πάω να τη γρασάρω να μην ενοχλούνται τ' αυτάκια σου ότα θα σε τραβάει στο πρώτο χιόνι" :assshaking: :D :D :D
Άβαταρ μέλους
MONTE244
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 20:28
Τοποθεσία: Ν. Ερυθραία, Αττική

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό helias » 18 Δεκ 2006, 15:58

Απ΄ ότι γνωρίζω το 2λιτρο Μαβ είχε πίσω σιαγώνες (ταμπούρα) και το νέο 2.3 έχει δίσκους. Εαν κατάλαβα καλά έχει δισκόφρενα πίσω αλλά και ταμπούρα για το χειρόφρενο ;;; λίγο παράδοξο μου ακούγεται.!!!!! :oops:

Σε όλα τα αυτοκίνητα μετά το πλύσιμο εαν τα φήσεις παρουσιαάζουν στις δισκόπλακες ελαφριά οξείδωση η οποία με το πρώτο φρενάρισμα φεύγει. Είναι φυσιολογικό, αμέσως εσύ να γκρινιάξεις. :wink:
Όσο για την κρεβατοκάμαρα, πραγματικά είναι έξτρα σούπερ, με ριγμένα τα καθίσματα έχεις κρεβάτι 1.90 Χ 1.40 , και με ανοικτή την ηλιοροφή κάνεις ύπνο πολλών αστέρων!!!! :o
Τώρα εαν ασχοληθείς και με άλλα αθλήματα .... σίγουρα ο σουμιές θα ακούγεται. :wink:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό helias » 18 Δεκ 2006, 16:09

Καλά ο τίτλος όλα τα λεφτά....... τώρα τον είδα!

Άκου " τρελό σκούξημο απο πίσω"
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :assshaking: :assshaking: :assshaking: :assshaking: :assshaking:


Θέλει λίγο γρασσάρισμα από πίσω και θα είναι εντάξει!!!! :hump:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 19 Δεκ 2006, 10:17

helias έγραψε:Απ΄ ότι γνωρίζω το 2λιτρο Μαβ είχε πίσω σιαγώνες (ταμπούρα) και το νέο 2.3 έχει δίσκους. Εαν κατάλαβα καλά έχει δισκόφρενα πίσω αλλά και ταμπούρα για το χειρόφρενο ;;; λίγο παράδοξο μου ακούγεται.!!!!! :oops:


Σωστή η απορία σου. Όντως το ΜΑΒ 2.0 έχει μόνο ταμπούρα πίσω, όμως το ΜΑΒ 2.3 έχει ΚΑΙ ταμπούρα ΚΑΙ δισκόφρενα (συγκεκριμένα από το μοντέλο ΜΥ2004 και μετά). Το δισκόφρενο χρησιμοποιείται για την επιβράδυνση του αυτοκινήτου από κίνηση και ενεργοποιείται μόνο με το πεντάλ του φρένου. Το ταμπούρο ενεργοποιείται μόνο από το χειρόφρενο. Τώρα θα μου πεις που είναι το ταμπούρο? Λοιπόν το ταμπούρο είναι στο κέντρο του τροχού και πάνω του βιδώνεται ο τροχός. Βέβαια είναι ένα μικρό ταμπούρο (ταμπουράκι όπως το λένε στο συνεργείο). Το δισκόφρενο είναι τοποθετημένο πάνω στο ταμπούρο, περιμετρικά, φαντάσου το σαν δαχτυλίδι.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό helias » 19 Δεκ 2006, 15:39

maverick4wd έγραψε:
helias έγραψε:Απ΄ ότι γνωρίζω το 2λιτρο Μαβ είχε πίσω σιαγώνες (ταμπούρα) και το νέο 2.3 έχει δίσκους. Εαν κατάλαβα καλά έχει δισκόφρενα πίσω αλλά και ταμπούρα για το χειρόφρενο ;;; λίγο παράδοξο μου ακούγεται.!!!!! :oops:


Σωστή η απορία σου. Όντως το ΜΑΒ 2.0 έχει μόνο ταμπούρα πίσω, όμως το ΜΑΒ 2.3 έχει ΚΑΙ ταμπούρα ΚΑΙ δισκόφρενα (συγκεκριμένα από το μοντέλο ΜΥ2004 και μετά). Το δισκόφρενο χρησιμοποιείται για την επιβράδυνση του αυτοκινήτου από κίνηση και ενεργοποιείται μόνο με το πεντάλ του φρένου. Το ταμπούρο ενεργοποιείται μόνο από το χειρόφρενο. Τώρα θα μου πεις που είναι το ταμπούρο? Λοιπόν το ταμπούρο είναι στο κέντρο του τροχού και πάνω του βιδώνεται ο τροχός. Βέβαια είναι ένα μικρό ταμπούρο (ταμπουράκι όπως το λένε στο συνεργείο). Το δισκόφρενο είναι τοποθετημένο πάνω στο ταμπούρο, περιμετρικά, φαντάσου το σαν δαχτυλίδι.



:shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked:


ρε τους ........... τί σκέφτονται!!!!!!


:shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked: :shocked:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 19 Δεκ 2006, 17:11

maverick4wd έγραψε:
helias έγραψε:Απ΄ ότι γνωρίζω το 2λιτρο Μαβ είχε πίσω σιαγώνες (ταμπούρα) και το νέο 2.3 έχει δίσκους. Εαν κατάλαβα καλά έχει δισκόφρενα πίσω αλλά και ταμπούρα για το χειρόφρενο ;;; λίγο παράδοξο μου ακούγεται.!!!!! :oops:


Σωστή η απορία σου. Όντως το ΜΑΒ 2.0 έχει μόνο ταμπούρα πίσω, όμως το ΜΑΒ 2.3 έχει ΚΑΙ ταμπούρα ΚΑΙ δισκόφρενα (συγκεκριμένα από το μοντέλο ΜΥ2004 και μετά). Το δισκόφρενο χρησιμοποιείται για την επιβράδυνση του αυτοκινήτου από κίνηση και ενεργοποιείται μόνο με το πεντάλ του φρένου. Το ταμπούρο ενεργοποιείται μόνο από το χειρόφρενο. Τώρα θα μου πεις που είναι το ταμπούρο? Λοιπόν το ταμπούρο είναι στο κέντρο του τροχού και πάνω του βιδώνεται ο τροχός. Βέβαια είναι ένα μικρό ταμπούρο (ταμπουράκι όπως το λένε στο συνεργείο). Το δισκόφρενο είναι τοποθετημένο πάνω στο ταμπούρο, περιμετρικά, φαντάσου το σαν δαχτυλίδι.

Κάτι τέτοιο δλδ?
(η εικόνα είναι από Pinin και το χέρι ρυθμίζει το χειρόφρενο που επενεργεί στο ταμπούρο)
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό helias » 20 Δεκ 2006, 09:06

:haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

Ζηλιάρη.


:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :



Δλδ από εκεί ρυθμίζεται το χειρόφρενο. Τώρα που πιάνει πολύ ψηλά το δικό μου από εκεί να το ρυθμίσω.;;;;;;;;
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Τρελό "σκούξημο" από πίσω!!!

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 20 Δεκ 2006, 12:02

Αν είναι όπως στο Pinin, ναι από εκεί ρυθμίζεται.
Εμένα μου το έφτιαξαν στο service και τώρα πιάνει από πιο χαμηλά.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ttigermav » 23 Δεκ 2006, 19:40

ακριβως το ιδιο προβλημα διαπιστωσα και γω σημερα. πισω δεξια σαν κατι να σφυριζει. απο τεταρτη θα παω να το κοιταξω. και να φανταστειτε το εχω 20 μερες με 1500χλμ. που να φτασει 20
Άβαταρ μέλους
ttigermav
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 14:42
Τοποθεσία: agios nikolaos kriti

Δημοσίευσηαπό helias » 25 Δεκ 2006, 19:39

Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα σαν του φίλου MONTE244, εαν θυμάμαι καλά στην αρχή στα πρώτα 1000 χλμ, άκουγα κάποιο σφύριγμα από το μπροστινό αριστερό τακάκι, μετά από λίγα χιλιόμετρα δλδ, γύρω στα 1500 σταμάτησε το σφύριγμα. Πρέπει να είναι κάτι παροδικό. :P

Άλλο σφύριγμα και άλλο τρίξιμο, έχεις ακούσει κανένα σουμιέ να σφυρίζει;;; :lol:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες